Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı ve Banka Kartı Kullanmanın Yaş Sınırı Var mıdır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 29.06.2019 Güncelleme Tarihi: 8.09.2021

Kredi kartı yaş sınırı en çok merak edilen konulardan bir tanesidir.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Kullanmanın Yaş Sınırı Var mıdır?
Genellikle kredi kartı çıkarmak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir.

En popüler bankacılık ürünlerinden olan kredi ve banka kartları için birtakım yasal düzenlemeler mevcuttur ve her iki kart için de yaş sınırı vardır.

Bankaların tüketicilere tahsis ettiği banka ve kredi kartları, belirli bir sözleşmeye bağlıdır. Söz konusu sözleşme banka ve kart sahibi arasında imzalanır. Bu nedenle kart kullanacak kişinin, yasal sınırlar dahilinde imza yetkinliğinin bulunması gerekir. Bankacılık ürünlerinden faydalanabilmek için belirlenen alt yaş sınırı 18’dir.

Banka ve kredi kartı yaş sınırı, özellikle gençler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Genellikle kredi kartı çıkarmak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ancak bunun istisnaları da bulunur. Kredi kartı alma yaş sınırı 18 olsa da aile bireyleri tarafından çıkarılabilecek ek kartları, 18 yaşından küçük çocuklar da kullanabilmektedir. Ayrıca sanal kart ile 18 yaşından küçüklerin internetten güvenli alışveriş yapması da mümkündür.

Yaş Sınırı Olmayan Kredi Kartı Var mıdır?

Banka kartı konusunda çoğu banka esnek davranır. Bu doğrultuda bazı bankalar 18 yaş altı banka kartı seçenekleri sunarlar. İş Bankası, Vakıfbank ve Akbank bu bankalar arasında yer alır. Fakat kredi kartı konusunda kesin hükümler mevcuttur ve yaş sınırının altında kalanlar kredi kartı başvurusu dahi yapamazlar. Bununla birlikte, ek kart çıkarma yöntemi sayesinde 18 yaş altı kredi kartı kullanımı da mümkün olabilmektedir. Ek kart için yaş sınırı genellikle 16 civarında tutulur ve bankadan bankaya değişkenlik gösterir.

Kredi Kartı Almak İçin SGK Şart mıdır?

Kredi kartı almak için herhangi bir sigorta şartı bulunmaz. Kredi kartı başvurularında kişinin kredi puanı ve çalışma geçmişi incelenir. Bu bilgiler doğrultusunda kredi kartı başvuruları değerlendirilir. Başvuruyu yapan kişinin aktif bir şekilde sigortalı olarak çalışıyor olması, başvurunun onaylanmasını önemli ölçüde etkiler.

Kredi Kartı Kullanımı Üst Yaş Sınırı Var mı?

Kredi kartı kullanımı için alt yaş sınırı açık bir şekilde belirtilmiştir fakat üst yaş konusunda net bir sınır söz konusu değildir. Alt sınırdan daha küçük yaşta olanlara kredi kartı vermeyen bankalar, herhangi bir üst yaş sınırı belirlememiştir. Bu doğrultuda ileri yaşlarda da kart sahibi olabilmek mümkündür. Fakat bankalar, gelen başvurularda yaşa da dikkat eder ve banka prensipleri gereği belirli bir yaşın üzerindekilere kart kullandırmak, yine banka inisiyatifinde olan bir durumdur.

Öğrenci Kredi Kartı Yaş Sınırı

Öğrenci kredi kartları yaş sınırı bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak 18-25 yaş arasında kabul edilir. Ayrıca öğrencinin aktif olarak bir okulda öğrenim görüyor olması en önemli kriterdir. Kişi öğrenci olsa bile 25 yaşını bitirdikten sonra herhangi bir şekilde öğrenci kartı kullanım hakkına sahip olamamaktadır. Hemen her bankada, Yapı Kredi tarafından verilen Play gibi öğrencilere özel bir kredi kartı bulunmaktadır.

18 Yaş Altına Kredi Kartı ve Banka Kartı Veren Bankalar

18 yaş altına banka ve kredi kartı kullandırma durumu, her banka özelinde farklı şartlara bağlanabilmektedir. Ayrıca bu durum dönemsel kampanyalar olarak sunulabilmekte ya da zaman zaman şartlar güncellenebilmektedir. Zaman zaman bu konuda esnek davranabilen bankalardan bazıları şöyledir:

Kredi kartı başvuru işlemlerinizi HangiKredi üzerinden oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon