Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

PTT İhtiyaç Kredisi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 31.01.2013 Güncelleme Tarihi: 22.12.2022

Kredi çekmek isteyenler için aracılık görevi üstlenen PTT, başvurunuzu ilgili bankaya yönlendirir ve başvurunuz banka tarafından değerlendirilir.

PTT İhtiyaç Kredisi
Kredi başvurunuz banka tarafından onaylanırsa sözleşme imzalayarak kredinizi anında PTT şubesinden kullanabilirsiniz.

PTT üzerinden yapılan başvurularda da bankaların şartları geçerlidir ve her başvuru yapanın kredi alabilmesi söz konusu değildir.

PTT İhtiyaç Kredisi Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

PTT üzerinden bir krediye başvurmadan önce, kredi kullanabilir bir tüketici profiline sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. PTT bir banka olmasa da kredi konusunda banka gibi çalışır. Yani PTT ihtiyaç kredisi şartlarını taşıyor olmanız ve hemen her bankada karşınıza çıkabilen asgari standartları karşılayabilmeniz gerekir.

Başvurudan önce kredi notunuzu sorgulamalısınız. Eğer riskli seviyede bir puana sahipseniz başvurunuz reddedilebilir. Bu nedenle notunuzu her zaman yüksek tutmalısınız. Bir diğer önemli unsur da yaş sınırıdır. Yaş sınırını aşıyorsanız, kredi kullanabilmeniz mümkün değildir. Eğer şartları karşılıyorsanız, talep edilen evraklarla birlikte şubeye gitmelisiniz. Evrakların eksiksiz olduğundan emin olmalısınız.

PTT emekli kredisi için de dikkat edilmesi gereken farklı bir detay vardır. Bu detay, emeklilere tahsis edilen kredi üst limitidir. Başvuru yapılan kredi tutarının emeklinin çekebileceği en fazla kredi tutarını aşmaması gerekmektedir.

PTT Kredi Başvurusunu Kimler Yapabilir?

PTT ihtiyaç kredisinin dışında bir de emekli kredisi seçeneği sunmaktadır. Emekliye kredi verebilmek için oluşturulmuş bu sistemden emekli olup maaşını PTT üzerinden alan vatandaşlar yararlanabilir. “PTT kredilerinde yaş sınırı var mı?” sorusu ise bu krediyi kullanmak isteyenler için merak konusu. Yaş sınırı bankadan bankaya değişiklik gösterse de genellikle üst sınır 80'dir.

Kredi çekmek için birden fazla bankayı incelemek ve karşılaştırma yapmak önemlidir. En uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar ve bu bankaların tekliflerine HangiKredi üzerinden ulaşabilir, karşılaştırma yapabilirsiniz.

PTT Üzerinden Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

PTT ihtiyaç kredisi başvurusu alan bankalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. ING Bank
 2. Aktif Bank
 3. TEB
 4. DenizBank
 5. Burgan Bank

PTT İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

PTT kredi başvurularında ilk aşamada T.C. kimlik kartı dışında bir evrak talep edilmemektedir. Eğer doğrudan PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yapacaksanız, T.C. kimlik kartınızla şubeye gidip kredi başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. PTT üzerinden kredi veren diğer bankalara başvuru yapacaksanız, PTT şubesindeki ilgili bankaya ait kredi evraklarını doldurmanız gerekir. Daha sonra, kredi kullandırma sürecinde bankalar ek belge talep edebilirler.

PTT Kredisinde Vade Kaç Aydır?

PTT'den aldığınız ihtiyaç kredilerinde de vade süresi normal ihtiyaç kredisinde olduğu gibi en az 3, en fazla 36 aydır. Genellikle;

 • 12 ay
 • 24 ay
 • 36 ay

aylık ödeme planları sunulur. Kredi taksit tutarları ve ödenecek toplam faiz tutarı, seçilecek vadeye göre değişkenlik göstermektedir.

PTT Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Kredilerde faiz oranları, yasal çerçevelerin dışına çıkmamak kaydıyla bankalar tarafından belirlenir. Bu nedenle sabit ve standart bir faiz oranı söz konusu değildir. PTT ihtiyaç kredisi faiz oranları da zaman zaman güncellenebilmektedir. Bu aşamada PTT kredisi sunan bankaların faiz oranı da oldukça önemlidir. Her bankanın faiz oranı farklı olabileceği için PTT’de de belirli bir faiz oranı olmayabilir.

PTT Kredilerinde Hayat Sigortası Yapılıyor mu?

PTT aracılığı ile alacağınız kredide hayat sigortası yaptırmanız gerekebilir. Hayat sigortanın ücreti, tüketicinin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir. Banka talep etse de kredi alırken hayat sigortası yaptırmanın zorunlu olmadığını da unutmamalısınız. Yani PTT sizden hayat sigortası yaptırmanızı talep etse bile bu sizin inisiyatifinizdedir.

PTT Kredi Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

PTT kredileri için kurum tarafından belirlenen üst yaş sınırı 80’dir. Bu üst sınır daha çok emekli kredileri için önem teşkil etmektedir. Hesaplamanın için kredi vade sayıları da eklendiğinde, farklı bir yaş sınırı ortaya çıkmaktadır. 80, başvuru için belirlenmiş olan üst sınırdır. Tüketicinin yaşı ile vade süresinin toplamı en fazla 83 olabilir. Bu nedenle en üst yaş sınırındaki bir emekli, en fazla 3 yıl vadeli kredi çekebilmektedir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

76 Oy

-

3,26 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

231 Yorum

sevil koltuk
sevil koltuk 31.03.2020 • 00:00

ptt nin anlaşmalı olduğu bankaların kredi oranları çok yüksek bünyesine bir devlet bankası ile anlaşma yapması en azından emekliler için daha insaflı zaten borç içinde yaşıyoruz

Yanıtla Beğen(19)
Saliha
Saliha 8.12.2019 • 00:00

Babam 84 yaşında bakırdan emekli kredi çekebilirmi kısa vade olarak

Yanıtla Beğen(8)
ikon
Hangikredi.com 10.12.2019 • 00:00

Sayın Saliha, Bankaların kredi kullandırımında yaş sınırı bulunmaktadır. Yaş sınırı genellikle 80'e kadardır. Ancak bankalarla birebir görüşerek her banka özelinde değişebilecek olan yaş sınırını araştırabilirsiniz.

Beğen(2)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Ortak Banka Hesabı Nedir? 28.09.2023

  Ortak Banka Hesabı Nedir?

 • Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi 27.09.2023

  Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi

 • Gelir Tablosu Nedir? 26.09.2023

  Gelir Tablosu Nedir?

 • Dijital Hizmet Vergisi Nedir? 25.09.2023

  Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon