Emeklilere Özel PTT İhtiyaç Kredisi

Emekli kredisi olarak da bilinen PTT kredisi, ihtiyaç kredisi çekmek isteyen emeklililerin en merak ettiği konulardan. Emekli iseniz ve ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorsanız PTT aracılığı ile kredi kullanabilirsiniz…

PTT ile anlaşması olan bankaların sunduğu avantajlı faiz oranlarından faydalanarak bireysel kredi alabilirsiniz. Kredi çekmek isteyenler için aracılık görevi üstlenen PTT, başvurunuzu ilgili bankaya yönlendirir ve başvurunuz banka tarafından değerlendirilir. Kredi başvurunuz banka tarafından onaylanırsa sözleşme imzalayarak kredinizi anında PTT şubesinden kullanabilirsiniz.

PTT Kredisinde Vade Ne Kadar?

PTT’den aldığınız ihtiyaç kredilerinde de vade süresi normal ihtiyaç kredisinde olduğu gibi en fazla 36 aydır. Faiz oranları bankaya göre değişiklik göstermektedir. Güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarına Hangikredi.com’dan ulaşabilirsiniz.

Yaş Sınırı Var Mı?

PTT’den kredi çekmek isteyenlerin unutmaması gereken bir nokta var ki o da yaş sınırı. Yaş sınırı bankadan bankaya değişiklik gösterse de genellikle üst sınır 80’dir. Yaş sınırının içine vadede eklenir. Yani örneğin kredi kullanacağınız bankanın yaş sınırı 80 ise ve siz 78 yaşında iseniz maksimum iki sene vadeli kredi kullanabilirsiniz.

PTT Kredisi Veren Bankalar ve Yaş Sınırları

PTT aracılığı ile alacağınız kredide hayat sigortası yaptırmanız gerekir. Hayat sigortanın ücreti, tüketicinin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir.

Aşağıda 36 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi için bazı bankaların güncel faiz oranları ile yapılmış tabloyu görebilirsiniz.

Banka Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Ödeme
QNB Finansbank %2,52 459,68 TL 16.598,48 TL
Türkiye İş Bankası %2,60 466,28 TL 16.836,08 TL
ING Bank %2,59 465,45 TL 16.806,20 TL
Akbank %3,17 514,60 TL 18.575,60 TL
CEPTETEB %2,40 449,87 TL 16.195,32 TL

PTT kredisi sunan bankaların faiz oranı, vade ve tutar aralığı ise aşağıdaki gibidir:

Banka Tutar Vade Faiz Oranı
Aktif Bank 1000 – 50000 TL 3 – 36 ay %3,49
DenizBank 2000 – 36000 TL 3 – 36 ay %3,29
ING Bank 2500 – 45000 TL 3 – 36 ay %2,89 – %3,19
TEB 2500 – 40000 TL 3 – 36 ay Bankayla görüşünüz.
Burgan Bank 7500 – 55000 TL 3 – 36 ay %2,14 – %2,39

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

249 Yorum

 1. murat

  Deniz bankta 2100 TL maaş alan kız kardeşim var is kazasında eşini kaybetti emekli gözüküyor 26 yasında ptt den ne kadar kredi çekebilir hiç kredi çekmedi.

  • Sayın Murat,

   Yasal olarak, aylık taksitlerin toplam tutarı belgelenebilir gelirin yüzde ellisini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak çekilebilecek maksimum kredi tutarı ile ilgili bir çıkarımda bulunabilirsiniz fakat kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir ve bu noktada kişinin kredi notu da oldukça etkilidir.

 2. ozlm

  ptt de bu kredi ile ilgili bir kağıt vardi 70 ay vadeli yazıyordu burada 36 ay diyor hangisi ?

  • Sayın Ozlm,

   Yapılan yeni düzenleme ile ihtiyaç kredilerindeki maksimum vade 48 aya yükseltilmiştir.

 3. numan

  ptt den kredi çekme yaş sınırı kaçtır?

 4. Ayşe nur

  Merhabalar ben annem üzerinden emekli görünüyorum ve 1170 lira emekli maaşı alıyorum iş bankasından mayıs ayında anında kredi çektim 5 bin lira ama tekrar çekmek istiyorum farklı bi bankadan çekebilme imkanım var mı?

  • Sayın Ayşe Nur,

   Kredi notunuz kredi almak için uygunsa kredi başvurunuz onaylanabilir.

 5. ayse

  Merhabalar ben babam üzerinden emekli görünüyorum yetim aylığı alıyorum 1150 lira kkb puanım 1100 2012 yılında kredi kartımdan kanuni takip oldum ve o ay kapattım şimdi ptt den kredi çekebilir miyim

  • Sayın Ayşe,

   PTT’den alınan kredi de aslında bankaların verdiği kredidir. Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan başvuru yaparak bankanın dönüşünü beklemenizi tavsiye ederiz.

 6. Zülküf

  Merhabalar annem maaşını ptt’den alıyor ve hiç kredi kullanmadı kredi çıkma ihtimali var mı

  • Sayın Zülküf,

   Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Sitemiz üzerinden kredi başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 7. ömür

  merhaba benim babam 75 yaşında ve sgk emeklisi 2yıl önce ziraat bankasından kredi cekdik ve bu ay kredimiz bitti ve babam 75 yaşında olduğu için tekrar kredi vermiyorlar ve hesabı şu handa ziraat bankasında 40 bin lira kadar ihtiyacımız var ptt babama kredi verir mi acaba bizim ziraat bankasına kredimiz hiç sıkıntısız şekilde gününde ödendi bilgisi olan arkadaşlarım bana yardımcı olurlar ise memnun olurum

  • Sayın Ömür,

   PTT’den alınan krediler de aslında bankalardan alınmaktadır. Bu nedenle yaş sınırı PTT kredilerinde de vardır.

 8. ANIL

  herkese selamlar babam bundan 1 ay önce özel sektörden 2350 tl emekli maaşınla emekli oldu fakat yine devam etmekte geçen gün yapıkredi bankasına gittiğimizde 35bin tl kredi başvurusu yaptık. 2.500tl 1 adet icra dosyası açık görüldü bu ihitmal ile e devlet üzerinden yapıkrediden olan maaşı postaneye taşıdık. daha aylığını almadı ama taşındı kredi çekmek istese alabilir mi?

  • Sayın Anıl,

   Herhangi bir borçtan dolayı yasal takip başlatılmış ve icra gelmişse bu durumda yeni bir kredi alabilme ihtimali oldukça düşüktür.

1 11 12 13

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz