PTT İhtiyaç Kredisi

ptt ihtiyaç kredisi

PTT ihtiyaç kredisi, acil nakit ihtiyacında olan emeklilerin ulaşabileceği çözüm yollarından biri. Kolay ve hızlı bir şekilde başvuru yapılmasını sağlayan bu sistemden, emekli maaşını PTT üzerinden alan herkes faydalanabilir. PTT kredisi için başvuru şartları nelerdir, nasıl başvurulur, faiz oranları nelerdir, anlaşmalı bankalar hangileridir gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

PTT Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT kredisinden yararlanmak için emekli olmanın dışında da belli şartlar gerekiyor. Tüm bu şartları aşağıda bulabilirsiniz.

 1. T.C. vatandaşı olmak
 2. Yaş aralığının 18-80 arasında olması
 3. Ödenmemiş herhangi bir kredi ya da kredi kartı taksiti olmaması
 4. Aylık kazancın yarısının alınacak kredinin aylık ödemesini karşılıyor olması
 5. Gelir belgesi olması
 6. Maaşı PTT’den alıyor olmak ya da PTT çalışanı olmak
 7. Kredinin tutarına göre hayat sigortası yaptırmış olmak
 8. PTT şubelerinde yer alan başvuru formlarının doldurulması

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kredi için gerekli şartların sağlanması durumunda, direkt nüfus cüzdanınız ile başvuruda bulunabilirsiniz. Vekalet sistemi her ne kadar resmi bir işlem olsa da PTT kredi için geçerli değil ve sadece krediyi kullanacak kişinin kendisi talep ediliyor. Sonrasında ise başka bir yere gitmeden, direkt tercih edilen bankanın formunu PTT şubelerinde doldurmak mümkün.

Belli durumlarda kredi işlemleri için kendini aracı olarak tanıtarak belli miktarlarda para alan kişi ya da kurumlar söz konusu olabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşanlar için PTT’nin kendinden başka bir aracı kişi ya da kurumla çalışmadığını belirtmekte fayda var. PTT’nin başvurunuzu almasından sonra ilgili banka durumunuzla ilgili gerekli değerlendirmeleri yapıyor.

Tüm süreçler değerlendirilip bankaya aktarımın gerçekleşmesinin ardından, iptal ya da değişikliklerin PTT’den yapılması mümkün değil.

Kredi yapılandırma ile ilgili merak ettiğiniz her şey içeriğimizde!

PTT Kredi Faiz Oranları Nedir?

PTT kredisi, bankaların PTT aracılığı ile verdiği kredidir. Bu nedenle bankaların sunduğu faiz oranı da birbirinden farklı olacaktır. Güncel PTT kredisi faiz oranlarını öğrenmek için bankalarla iletişim kurabilirsiniz.

Vadeye Göre Aylık Ödeme Planı Nasıl Yapılır?

Seçtiğiniz vadeye göre bankaların sunacağı faiz oranı birbirinden farklı olabilir. Hesaplamanızı yaparken hem farklı faiz oranlarını görmek hem de aylık olarak en rahat ödeyebileceğiniz tutarı saptamak için farklı vadelerle hesaplama yapabilirsiniz.

Ödemelerinizi geciktirmeniz durumunda hem kredi notunuzun bozulacağını hem de yasal takibe gireceğinizi hatırlatmak isteriz. Yasal takip sonucunda genellikle maaş haczi kararı çıkmakla birlikte emekli maaşının haczedilip edilemeyeceği ile ilgili Emekli Maaşı Haczedilir mi? adlı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

PTT Kredi İçin Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

 • Aktifbank
 • VakıfBank
 • DenizBank
 • Fibabanka
 • Burgan Bank
 • Şekerbank

Aktifbank N Kolay Emekli Kredisi

PTT kredisi ile en çok tercih edilen bankalardan bir tanesi Aktifbank. Uygun faiz oranları ve kolay başvuru süreci ile Aktif Bank üzerinden kolaylıkla PTT kredisi çekebilirsiniz.

 • PTT şubelerinden başvuru ile 80.000 TL’ye kadar kredi çekme imkanı
 • 3-36 ay vade ile 1.250-15.000 TL kredi için faiz oranı %1,99, 15.000-80.000 TL kredi için faiz oranı %1,79
 • Kredi tahsis ücreti kullanılan kredi miktarının binde 5’i
 • En az 1.250 TL tutarında kredi çekilebilir
 • 80 yaş üst sınırdır ve üst sınır vade bitimindeki yaş için geçerlidir. Örnek vermek gerekirse 79 yaşındadaki biri 3 yıl vadeli kredi kullanamaz.

VakıfBank

PTT ile anlaşması olan kamu bankalarından biri olan VakıfBank, emekli maaşını PTT üzerinden alan kişiler için kredi imkanı sunuyor. Belli dönemlerde değişiklik gösteren faiz oranlarını inceleyerek PTT üzerinden başvuru yapabilir ve kredinizi almaya başlayabilirsiniz.

Emekliler en fazla ne kadar kredi çekebilir? Detaylar içeriğimizde!

Denizbank

Maaşını PTT üzerinden alan müşterilere sunulan kredi seçeneği için faiz oranları ve farklı vadelere göre yapılmış hesaplamaları aşağıda bulabilirsiniz.

 

Kredi Tutarı TLVadeAylık Faiz Oranı %Aylık Taksit Tutarı TLKredi Tahsis Ücreti TLSigorta ve Vergi Toplamı TLAylık Toplam Maliyet %Yıllık Toplam Maliyet %
10.000121,59940,2650158,482,227426,7286
10.000241,59523,2250195,392,178726,1441
10.000361,59386,5650275,612,161725,9407

Tabloda yer alan hesaplamalar 23.09.2020 tarihindeki güncel faiz oranları ile yapılmıştır.  

Fibabanka PTT Kredisi

Fibabanka PTT kredisine başta maaşını PTT’den alan emekliler olmak üzere PTT personelleri de kolaylıkla başvurabilir. Anında 30.000 TL kredi imkanı sunan Fibabanka, herhangi bir kredi tahsis ücreti de talep etmiyor. Aynı zamanda PTT şubelerinden olduğu gibi Fibabanka’dan da PTT kredisine başvurmak mümkün.

Hızlı kredi alabilmenizi sağlayan anında kredi ürünlerini inceleyin!

Burgan Bank

Burgan Bank üzerinden PTT kredisi almak için her iki kurumdan birinin şubelerini ziyaret etmek yeterli. Şubelere krediyi alacak olan kişinin şahsen başvuru yapması ve imza atması gerekiyor. aynı zamanda internet üzerinden başvuru yaparak, onaylanmasının ardından da krediyi almak için bankaya gidilebilir.

Şekerbank Emekli Kredisi

PTT şubelerinden başvuracağınız kredi başvurusunun onaylanmasının ardından Şekerbank’ın sunmuş olduğu mali tabloyu aşağıda bulabilirsiniz:

Maksimum Kredi Tutarı100.000 TL
Faiz Oranı3-12 ay için %1,34
Faiz Oranı13-36 ay için %1,39
Vade3-36 ay
Talep Edilen Tahsis ve Masraf ÜcretiYok

 

Kredi Tutarı TLVadeAylık Faiz Oranı %Aylık Taksit Tutarı TLKredi Tahsis Ücreti TLSigorta ve Vergi Toplamı TLAylık Toplam Maliyet %Yıllık Toplam Maliyet %
10.000121,34922,98001,758121,0974
10.000241,39509,04001,829921,9583
10.000361,39371,72001,829921,9583

Tabloda yer alan hesaplamalar 23.09.2020 tarihindeki güncel faiz oranları ile yapılmıştır.  

PTT Emekli Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi çekme durumundan sonra herhangi bir vefat yaşanmasının halinde borcun kefile ya da yükümlü olan mirasçılara kalmaması için sigorta yaptırmak çok önemli. Hayat Sigortası yaptırdığınızda, vefat söz konusu olduğunda otomatik olarak borcunuz kapatılır.

Eğer maddi durumunuz yeterli ise krediyi alırken vadeleri iyi hesaplayarak tercih etmeniz gerekiyor. Rahat etmek için aldığınız kredilerin ödenememesi durumunda yasal süreçle uğraşmak yerine, baştan kısa vadelerle ödeyebileceğiniz planlamalar yapmanız çok önemli.

Emekli maaşı hangi bankadan alınmalı? Detaylar içeriğimizde!

PTT İhtiyaç Kredisi
2.6 (52%) 5 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

263 yorum

 1. Sayın Saliha,

  Bankaların kredi kullandırımında yaş sınırı bulunmaktadır. Yaş sınırı genellikle 80’e kadardır. Ancak bankalarla birebir görüşerek her banka özelinde değişebilecek olan yaş sınırını araştırabilirsiniz.

 2. ptt nin anlaşmalı olduğu bankaların kredi oranları çok yüksek bünyesine bir devlet bankası ile anlaşma yapması en azından emekliler için daha insaflı zaten borç içinde yaşıyoruz

 3. PTT anlaşmış olduğu bankalar faiz oranları müthiş derecede yüksek bencede devlet bankalariyla tez zamanda anlasmalidir PTT leylen diğer bankaları karşılaştırdım 1 banka hariç diğerlerinden hepsinden yüksek faizli


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir