Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Öğrenci Kredi Kartları

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.04.2018 Güncelleme Tarihi: 28.02.2024

Kredi kartı günümüzde en çok kullanılan ödeme araçlarından biridir.

Öğrenci Kredi Kartları
Özellikle teknolojik gelişmeler, internet alışverişlerinin yaygınlaşması kredi kartı kullanımının artmasında oldukça etkili. 

Gençlerin alışveriş alışkanlıklarının büyük bir bölümünü online alışverişin oluşturması, öğrencilerin eğitimleri boyunca düzenli bir gelirinin olmaması öğrenciler için kredi kartı ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle gençler ve öğrenciler özelinde bankalar çeşitli ürün ve hizmetler sunuyor.

Düzenli ve belgelenebilir gelirin olması kredi kartı alımının en önemli şartlarından biri olsa da düşük limitli kredi kartı ürünleri öğrenciler özelinde hazırlanır ve 15-25 yaş aralığındaki öğrenciler kredi kartlarıyla indirim ve kampanyalardan yararlanabilir.

Öğrenci Kredi Kartı Veren Bankalar

 • İş Bankası – İşte Üniversiteli
 • Akbank – Exi26
 • TEB – ÜniversiTEB
 • Yapı Kredi – Play
 • Vakıf Bankası – Like
 • Ziraat Bankası – Genç Bankkart

Öğrenci Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır

Kredi kartı almak için düzenli ve belgelenebilir gelirin olması öncelikli şartlardan biri ancak bu şart karşılanmıyorsa geliri olmayan kişilere banka inisiyatifinde maksimum 1.000 ₺ limitli kredi kartı verilebilir. Dilerseniz "Kolay kredi kartı veren bankalar" yazımızı okuyarak kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Öğrenciyseniz, düzenli bir geliriniz yoksa en fazla 1.000 ₺ limitli kredi kartı alabilirsiniz. Eğer hem öğrenciyseniz hem de sigortalı olarak çalışıyorsanız, kredi kartı limiti hesaplama genel kredi kartı başvurularındaki gibi işleyecek. Yani limitiniz, ilk defa kredi kartı aldığınızda ilk yıl belgelenebilir gelirinizin 2 katı, iki yıldan sonraki yıllarda kredi kartlarınızın toplamı belgelenebilir gelirinizin 4 katı olabilir.

Öğrenci Kredi Kartı Avantajları Nedir?

Öğrencilere verilen kredi kartlarının limiti düşüktür ancak öğrencilere özel, kampanyalar, indirimler, taksit imkânları bulunur. Öğrenciyseniz, taksit imkânından, düşük faiz oranlı nakit avans seçeneğinden faydalanmak için kredi kartı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca çoğu öğrenci kredi kartı için aidat yoktur.

Öğrenciyseniz kredi kartı kullanmanın kampanya, taksit imkanı, nakit avans seçenekleri gibi faydalarının yanında ödeme planı yapmanıza yardımcı olması ve bütçenizi yönetmenizi kolaylaştırması kredi kartı kullanmanın avantajlarından sayılabilir

Öğrenci Kartı Başvuru Şartları Nedir?

 • Öğrenci belgesine sahip olmak
 • 18-25 yaş arasında olmak (Bazı bankalar kendi inisiyatiflerinde üst sınırı 1-2 yaş esnetebilirler)
 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Tüketici sözleşmesini imzalamak

Öğrenci Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Öğrenci kredi kartlarında da diğer tüm kartlarda olduğu gibi kredi kartı ödemesi zamanında yapılmadığında gecikme faizi uygulanır. Kredi kartı borcunuzun en az ödenmesi gereken tutarının son ödeme tarihine kadar ödenmemesi hâlinde asgari ödeme tutarının ödenmeyen kısmı üzerinden uygulanan faiz oranı, gecikme faiz oranıdır. Bu faiz oranı merkez bankası tarafından belirlenir ve 3 ayda bir açıklanır. 

Öğrenci Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi kartınızın limitine göre kredi kartı dönem borcu üzerinden hesaplanan en alt ödeme tutarı kredi kartı asgari ödeme tutarıdır. Öğrenci kredi kartlarında da asgari ödeme tutarı kartın limitine göre hesaplanır. Eğer bu tutar ödenmezse gerekli mevzuat uygulanır, geç ödeme dolayısıyla kredi notu düşürülür. Asgari ödeme oranı kartın alındığı ilk yıl %40, takip eden yıllarda ve tüm kartlarda %30’dur.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci kredi kartı başvurusu bankaların şubelerinden, internet bankacılığı aracılığı ve telefon bankacılığıyla yapılabilir. Yukarıda da belirtilen başvurusu şartları banka inisiyatifinde değişiklik göstereceği için her banka başka evrak talebinde bulunabilir ya da işleyiş bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Örneğin öğrenci kredi kartı almak için başvuracağınız banka ile daha önce bir bankacılık çalışmanız olduysa banka sizden yalnızca tüketici sözleşmesi imzalamanızı talep edebilir.

Öğrenci Kredi Kartı Banka Kampanyaları

İş Bankası ayrıcalıklarına sahip olan, öğrencilerin en çok tercih ettiği kartlardan biri olan İşte Üniversiteli kredi kartı Maximum kredi kartının özelliklerine sahip ve kart aidatı alınmıyor. İlk etapta Maksimum limit 400 ₺ olarak belirlense de ödemelerinizi düzenli yaptığınızda limit artırabilirsiniz. Ayrıca Maximum kredi kartları kampanyalarından da faydalanabilirsiniz.

Akbank’ın öğrencilere özel avantajlarla dolu, Axess özelliği gösteren Exi26’dan 16-26 yaş aralığındaki gençler faydalanabiliyor. İlk yıl kart aidatı alınmayan bu kartta sonraki yıllarda kart aidatı 20 ₺ olarak ücretlendiriliyor. Öğrencilere özel taksit seçenekleri, 3 ay erteleme imkanı kartın sunduğu en önemli ayrıcalıklardan.

ÜniversiTEB Bonus özelliklerine sahip, bonuslarla dolu bir kredi kartı. Bonus üyesi iş yerlerinden yapacağınız 50 liralık alışverişlerde hafta sonu sinema ve tiyatro biletlerine %50 indirim imkanlarıyla öğrenciler için oldukça avantajlı bir kart. Bu fırsatlara ek olarak ÜniversiTEB kredi kartınızla hesap işletim ücreti de ödemezsiniz.

Öğrenci belgesiyle başvurarak, yıllık üyelik ücreti ödemeden Yapı Kredi Play kart sahibi olabilirsiniz. Play kartın tüm fırsatlarından yararlanabilir, Play Harçlık uygulaması ile 2 güne kadar faiz ve ücret ödemeden nakit çekebilirsiniz. Tüm World üye iş yerlerinde puan kazanımı sağlayabilirsiniz.

Garanti – Bonus Genç

Bonus kart özelliklerine sahip Bonus Genç kartınıza yıllık kart ücreti ödemezsiniz. 25 yaş altı gençler için oldukça avantajlı bu ürün yaygın ATM seçeneği sayesinde her an ulaşılabilir ve nakit ihtiyacınızı istediğiniz zaman giderebilirsiniz.

Vakıf Bank – Like

Vakıfbank’ın sunduğu tüm Worldcard özelliklerine sahip Like Card dünyanın her yerinde yapacağınız alışverişlerde size Worldpuan kazandıracak. Like kartın yıllık aidat ücreti 12 ₺ ancak ekstrenizi posta aracılığıyla değil elektronik posta olarak alırsanız yıllık aidat ücretini ödemezsiniz

Genç Bankkart kredi kartı ve banka kartının tek kart üzerinde birleşmesiyle maximum kart özellikleri taşıyan kredi kartıdır. 18-26 yaş aralığında, faizsiz masrafsız ekstra alışveriş fırsatı sunan bu kart 5 yıl boyunca kart aidatı almıyor.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?