Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Debit Kart Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.06.2019 Güncelleme Tarihi: 11.12.2023

Debit kart, banka hesabınızdaki parayı kullanmanıza yarayan kartlara verilen isimdir, genellikle hesap kartı ya da maaş kartı isimleriyle bilinir.

Debit Kart Nedir?
 Debit kart, banka hesabınızdaki parayı kullanmanıza yarayan kartlara verilen isimdir. Genellikle hesap kartı ya da maaş kartı isimleriyle bilinir. Kredi kartı kullanmanın en önemli dezavantajlarından bir tanesi de geri ödeme zorunluluğunuzun olması. Yani başka bir deyişle borç almış olduğunuz parayı harcarsınız. Debit kartlarda ise bu tip problemlere yer yok. Paranız ne kadarsa o kadar harcama yaparsınız. Kartınız banka hesabınıza bağlıdır.

Debit Kart ile Neler Yapılabilir?

 1. Debit kartın en önemli özelliği paranız ne kadarsa o kadar harcama yapmanıza olanak tanıması. Bu şekilde harcamayı abartmadan bütçenizi sarsmadan alışveriş yapma imkanına sahip olabilirsiniz.
 2. Banka kartlarında taksit imkanı yok. Bu yönüyle kredi kartları daha avantajlı gibi gözükse de aslında durum bundan farklı. Zira taksit imkanı insanı daha fazla harcama yapmaya iten bir unsur. Bu nedenle sık alışveriş yapma eğiliminde olanlar için debit kartlar daha mantıklı bir seçenek olabilir.
 3. Debit kart, kendi paranızı harcama olanağı tanırken, aynı zamanda nakit para taşıma derdine de son verir. Bu şekilde nakit paranızı düşürme tehlikesi yaşamazsınız. Banka kartınızı kaybetseniz dahi anında iptal ettirip yeni kart edinebilirsiniz. Bu yönüyle daha az can yakar.

Akbank Debit Kart Nedir?

Akbank debit kart, Akbank hesabınız üzerinden harcama yapmanızı sağlayan bir hesap kartıdır. Her bankada olduğu gibi Akbank debit kart üzerinden alışveriş yapmanın da bazı avantajları var. Akbank kredi kartı nasıl chip para veriyorsa Akbank hesap kartları da chip para veriyor Hem internet üzerinden hem de normal alışverişlerinizde chip para kazanabilir ve bu parayı keyifle harcayabilirsiniz. Banka kartını internet alışverişine açma işlemi son derece basit bir işlem. Akbank müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz.

Visa ve Mastercard Debit Kart Farkları

Visa ve Mastercard, ülkemizde en çok bilinen finansal kuruluşlar arasında yer almakta. American Express gibi daha farklı firmalar da dünya çapında ünlü olsa da ülkemizde en yaygın olarak kullanılan Visa ve Mastercard’dır.

Visa ve Mastercard birçok banka kartı ve kredi kartı şeklinde karşımıza çıktığından, akla gelen ilk soru bu iki finansal şirketin kartları arasında ne gibi farkların bulunduğu.

Visa ve Mastercard, toplamda pazarın %70’lik gibi büyük bir kısmına hakim. Bu nedenle hemen hemen yer yerde bu iki tip kartla ödeme yapma imkanına sahibiz.

Visa ve Mastercard arasında çok önemli farklılıklar bulunmaz. Dünyanın hemen hemen her yerinde bu iki tip kart geçerli. Bazı yerlerde Visa ve Mastercard’ın çeşitli avantajları bulunur. İki firma da dönem dönem kampanyalar yapar.

Debit Kart Nasıl Alınır?

Debit kart almak son derece kolay. Tercih ettiğiniz bankanın debit kartına kolaylıkla yapabileceğiniz bir yazılı başvuru ile ulaşabilirsiniz.

Bankanızı tercih ederken kullanım alanınıza göre tercih yapmaya özen gösterin. Örneğin yıllık kart ücreti talep etmeyen bir karta başvurmak mantıklı olabilir.

Garanti Paracard Debit Nedir?

Garanti paracard, banka hesabınız üzerinden harcama yapabileceğiniz bir kart çeşididir. Garanti paracard ile para çekebilir, alışveriş yapabilir ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Garanti kredi kartı gibi paracard’ın da avantajları söz konusu. Harcama yaparak bonus kazanabilir, fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Garanti kredi kartını internet alışverişine açtırma işlemi son derece basit bir işlem. Paracard’da da bu işlem yapılabilir. İnternetten alışveriş yapmak da bonus para kazanmanın önemli yollarından biri.

Debit Kart mı Kredi Kartı mı Daha İyi?

İki kartın da kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Debit kart ile kendi hesabınızda ne varsa onu harcarsınız. Kredi kartı ise borçlanmanıza ve sıkıntıya girmenize neden olabilir. Ancak kredi kartlarının da taksit avantajı bulunur. Bu şekilde yüksek fiyatlı ürünleri de taksit yoluyla satın alabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

19 Oy

-

3,58 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?