Ticari kredi nedir?

İşletmenizi geliştirmek için bankaların sunduğu ticari kredilerden faydalanabilirsiniz. Peki ticari kredi nedir, nasıl alınır?

Bankaların sunduğu hizmetler bireysel ve ticari olarak ikiye ayrılır. Ticari krediler, bankaların işletme sahipleri için verdiği kredilerdir.  Nakit kredi, teminatı mektubu, kontrgaranti, akreditif, aval gibi nakdi ya da gayrinakdi şekilde verilebilir. Spot kredi ve rotatif kredi olarak ikiye ayrılır.

Ticari kredi alma şartları nelerdir?

Ticari krediler, ticari faaliyet içerisinde bulunan ve ticari belgelere sahip olan herkes tarafından kullanılabilir. Yani, ticari kredi kullanabilmek için öncelikle faal bir şirketiniz olmalıdır. Ticari kredi başvurularında banka, işletmenin dönemlik finansal raporuna ve işletmenin geçmiş çek – kredi ödemelerine bakar. Şirketin kredibilitesinin ölçülmesini sağlayan dönemlik finansal rapora göre şirketin ödeme gücü ve alabileceği kredi tutarı belirlenir.

İşletmenizin ödenmemiş çek ya da senedinin olması ve daha önceden bankalarla sorun yaşamış olması kredi alabilme ihtimalini düşürür.

Ticari kredi başvurusu nasıl yapılır?

Ticari kredi başvurusu genellikle online kanallar aracılığı ile yapılmaktadır. Özellikle büyük işletmeler için şubede birebir yapılacak başvuru zaman kaybı olacağından online ve telefon bankacılığından faydalanılır. Banka ve işletme arasında yapılan sözleşme çerçevesinde bankaya talimat verilir.

Başvuruyu inceleyen banka dönemlik finans raporuna göre işletmeye limit tanımlaması yapar ve başvuruyu buna göre değerlendirir. Banka tarafından verilen teklif şirket tarafından kabul edilirse kredi kullanım talimatı verilir ve gerekli belgeler bankaya ulaştırılır. Sonrasında ise kredi şirket hesabına aktarılır.

Ticari kredi için gerekli belgeler nelerdir?

Talep edilecek belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genel olarak imza sirküleri, vergi levhası, bağlı olduğu ticaret odası kaydı ve resmi gazete nüshası  istenmektedir. Ticari kredi için gereken belgeleri başvuru yaptığınız bankadan öğrenebilirsiniz.

Ticari kredi nedir?
4.8 (96.8%) 25 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

4 yorum

  1. Yapılandırılmış bireysel kredim var gecikmem Yok 1 yılı aşkın ticari faaliyet im var puan 1027 ticari kredi alabilirmiyim bilanço

  2. Merhaba Erkan Bey,

    Sitemizden bankalara KOBİ kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

  3. ticari kredinin avantajları nelerdir

  4. Merhaba Meryem,

    Ticari kredi işletmen için çekebileceğin bir kredi türü. İşletme sahipleri için daha avantajlı oranlar ve daha rahat ödeme olanakları sağlanabiliyor.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir