Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Ticari kredi nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 31.01.2018 Güncelleme Tarihi: 30.11.2020

İşletmenizi geliştirmek için bankaların sunduğu ticari kredilerden faydalanabilirsiniz.
Ticari kredi nedir?
Peki ticari kredi nedir, nasıl alınır? Bankaların sunduğu hizmetler bireysel ve ticari olarak ikiye ayrılır.

Bankaların sunduğu hizmetler bireysel ve ticari olarak ikiye ayrılır. Ticari krediler, bankaların işletme sahipleri için verdiği kredilerdir.  Nakit kredi, teminatı mektubu, kontrgaranti, akreditif, aval gibi nakdi ya da gayrinakdi şekilde verilebilir. Spot kredi ve rotatif kredi olarak ikiye ayrılır.

İşletmenizi geliştirmek için bankaların sunduğu ticari kredilerden faydalanabilirsiniz. Peki ticari kredi nedir, nasıl alınır?

Bankaların sunduğu hizmetler bireysel ve ticari olarak ikiye ayrılır. Ticari krediler, bankaların işletme sahipleri için verdiği kredilerdir.  Nakit kredi, teminatı mektubu, kontrgaranti, akreditif, aval gibi nakdi ya da gayrinakdi şekilde verilebilir. Spot kredi ve rotatif kredi olarak ikiye ayrılır.

Ticari kredi alma şartları nelerdir?

Ticari krediler, ticari faaliyet içerisinde bulunan ve ticari belgelere sahip olan herkes tarafından kullanılabilir. Yani, ticari kredi kullanabilmek için öncelikle faal bir şirketiniz olmalıdır. Ticari kredi başvurularında banka, işletmenin dönemlik finansal raporuna ve işletmenin geçmiş çek – kredi ödemelerine bakar. Şirketin kredibilitesinin ölçülmesini sağlayan dönemlik finansal rapora göre şirketin ödeme gücü ve alabileceği kredi tutarı belirlenir.

İşletmenizin ödenmemiş çek ya da senedinin olması ve daha önceden bankalarla sorun yaşamış olması kredi alabilme ihtimalini düşürür.

Ticari kredi başvurusu nasıl yapılır?

Ticari kredi başvurusu genellikle online kanallar aracılığı ile yapılmaktadır. Özellikle büyük işletmeler için şubede birebir yapılacak başvuru zaman kaybı olacağından online ve telefon bankacılığından faydalanılır. Banka ve işletme arasında yapılan sözleşme çerçevesinde bankaya talimat verilir.

Başvuruyu inceleyen banka dönemlik finans raporuna göre işletmeye limit tanımlaması yapar ve başvuruyu buna göre değerlendirir. Banka tarafından verilen teklif şirket tarafından kabul edilirse kredi kullanım talimatı verilir ve gerekli belgeler bankaya ulaştırılır. Sonrasında ise kredi şirket hesabına aktarılır.

Ticari kredi için gerekli belgeler nelerdir?

Talep edilecek belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genel olarak imza sirküleri, vergi levhası, bağlı olduğu ticaret odası kaydı ve resmi gazete nüshası  istenmektedir. Ticari kredi için gereken belgeleri başvuru yaptığınız bankadan öğrenebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

4 Yorum

meryem nur
meryem nur 3.06.2020 • 00:00

ticari kredinin avantajları nelerdir

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 23.06.2020 • 00:00

Merhaba Meryem, Ticari kredi işletmen için çekebileceğin bir kredi türü. İşletme sahipleri için daha avantajlı oranlar ve daha rahat ödeme olanakları sağlanabiliyor.

Beğen(0)
Erkan
Erkan 12.01.2020 • 00:00

Yapılandırılmış bireysel kredim var gecikmem Yok 1 yılı aşkın ticari faaliyet im var puan 1027 ticari kredi alabilirmiyim bilanço

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 3.04.2020 • 00:00

Merhaba Erkan Bey, Sitemizden bankalara KOBİ kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon