Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Gayrinakdi Kredi Nedir? 

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.04.2021 Güncelleme Tarihi: 13.04.2021

Gayrinakdi kredi hemen hemen herkesin merak ettiği bir kredi türüdür.

Gayrinakdi Kredi Nedir? 
Bu yazımızda gayrinakdi kredi nedir, ne işe yarar gibi sorularınıza yanıt bulacağız.

Kredi dendiği zaman çoğunlukla belli ihtiyaçlar doğrultusunda bankalardan nakit temin etmektir.  Ancak kredi nakit olduğu gibi nakit harici de olabilir. Kredi, nakdi ve gayrinakdi olarak ikiye ayrılır. 

Avantajlı faiz oranlarıyla ihtiyacınıza yönelik kredileri araştırmak ve karşılaştırma yapmak için kredi hesaplama aracımızdan faydalanabilirsiniz.

Gayrinakdi Kredi Nedir, Kimlere Verilir?

Gayrinakdi kredi, bir işin gerçekleştirilmesini, bir malın teslimini ya da bir borcun ödenmesini taahhüt eden bireylerin bu taahhütlerini kesinleştirilen şartlar dahilinde yerine getireceklerini ya da borçlandıkları paraları vadelerinde ödeyeceklerini garantilemek üzere, banka tarafından karşı tarafa yönelik olarak taahhütte bulunması ile kullandırılan kredi türüdür.

Gayrinakdi Kredi hizmeti hemen hemen tüm bankalar tarafından sunulur. Ancak bu kredi türü şirketlere kullandırılan bir kredi ürünüdür. Özellikle yoğun bir nakit akışı olan şirketlerde en alacaklı olma durumu zorluk yaratabilen bir risk olarak görülebilir. Satılan bir mal ya da hizmet karşılığında peşin ödeme alınmadığı zaman bu borcun ödenip ödenmeyeceğine ilişkin bir garanti olmayabilir. Bu durumlarda, zorluklar yaşanması mümkün olabilir.

İşte tam da bu noktada devreye gayrinakdi kredi sokularak riskler engellenebilir. Bu da ticarette son derece önemlidir. Tahsilatların yapılacağından emin olunması şirketlerin geleceğe hazırlanması ve iş planlarını yapması için büyük kolaylık sağlar. Bu durum aynı zamanda peşin ödeme yapmak istemeyen taraf için de avantajlı bir durum yaratır. 

Mal veya hizmeti alan taraf peşin ödeme yapmak istemiyorsa gayri nakdi krediyi kullanarak vadeli bir alışveriş sonunda tahsilatı yapacağının sözünü verir. Bu sayede vadeli alışverişin önünü açmış olur. Bu alıcı taraf için de son derece önemlidir.

Alıcı, hemen nakit ödemek zorunda kalmaz ve planlama sayesinde de işlemlerini rahatça yapabilir. Bankalar da burada kazanç elde ederler. Sundukları gayrinakdi limitler için özelliğine bağlı olarak değişiklik gösteren komisyon, faiz ya da masraf şeklinde ödemeler yansıtılrlar.

Kredi kartlarına göz atmak ve hemen satın almak için kredi kartı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Gayrinakdi Kredi Türleri Nelerdir?

Gayrinakdi Kredi ürününe başvuruda bulunabilmek için belirtmiş olduğumuz gibi işletme sahibi olmak gerekir. İşletmeler projeleri ve diğer şirketlerle olan ticaretleri için acil nakit ihtiyaçlarını bu kredi ürünü ile çözebilirler. Kendi içinde 3 dala ayrılan gayrinakdi kredi, çeşitli özelliklere sahip kredi türlerini bünyesinde bulundurur. Bunlar; Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS), Akreditif ve Teminat Mektubu’dur. 

Gayrinakdi Kredi

Akreditif Gayrinakdi Kredi

İthalat ve ihracat alanlarında büyük önem taşıyan akreditif, gayrinakdi krediler içinde sıkça başvurulan bir türdür. Günümüzde uluslararası ticaretin olmazsa olmazlarından olan ve bankaların sunduğu akreditif yüksek talep görür. Akreditifi vesaik, kredi mektubu, vesaikli kredi gibi adlar altında da duyabilirsiniz. Bu tür, temin edilen malların bedelinin ödenmesini mümkün kılan, bankalara ait özel bir finans yöntemidir.

Akreditif sisteminde, ithalatçının ülkesinde olan bir banka ile ihracatçının ülkesinde yer alan bir banka arasında yapılan faaliyetlerle, ithalatçı ülkesinde yer alan banka ödemeyi taahhüt eder. Bu sayede de satıcı alışveriş kısmında güvence elde eden taraf olur.

Kredi alımlarında ilgili kurumlara sunulmak üzere istenen belgelerden biri gelir belgesidir. Gelir belgesi nedir, nereden alınır sorularınızın yanıtlarına "Gelir Belgesi Nedir?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bankalar müşterisi için bazı teminatlar verirler. Bu teminatlar ise gayrinakdi limit adı altında kategorize edilir. Bunlardan bir tanesi de doğrudan borçlandırma sistemi (DBS)’dir. Doğrudan borçlandırma sistemi yurt içinde mal alışverişi esnasında kullanılır. Bir şirketten vadeli mal alınmak istendiğinde, şirketin kendisini teminat altına almak istemesi en tabii hakkıdır. Buna istinaden bankalar da bir seçenek olarak DBS uygulamasını sunarlar. Bu yöntemde, mal alacak taraf bankaya belli bir teminat vermesi ve satıcı tarafın da bu teminat dahilinde satışını gerçekleştirmesi yolu izlenir. Bunun için belli yöntemler kullanılır.

Bu sistem ile satış yapan şirket müşterisine ait faturaları sisteme yükler. Bankalar da yüklenen bu faturaların vadesi geldiğinde, teminatı veren firma yada bireye hatırlatma yapar. Alıcı firma ödemesini bankaya yapar, banka da satıcı firmaya iletir. Bu sayede de sistem devam eder. Müşteri tarafından ödeme yapılmadığı takdirde, banka verdiği teminat kadar ödemeyi satıcıya yapar. Böylece satıcı taraf kendini teminat altına almış olur.

Çeşitli sebeplerden kredi ödemelerinin aksayabileceği şu günlerde, kredi taksidi bulunanların aklında “kredi geç ödenirse ne olur?” sorusu yer alıyor olabilir. Bu süreci merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız "Kredi Taksitleri Geç Ödenirse Ne Olur?" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Teminat mektubu yönteminde de mektup sahibi olan birey yine banka tarafından garanti altına alınmıştır. Teminat mektubu belli bir düzen ve metin ile yazılır. Mektup içinde teminat verilen yerin adı, mektubun tutarı ve tarihi bulunur. Teminat mektubu belli bir formata sahiptir ve bu şekilde kabul edilir.

Bu mektubun verildiği kurum, mektupta bulunan tutar ve tarih kapsamında alacaklı durumundadır. Yani mektubun tarihi geçmediği takdirde içinde yer alan meblağ kadar, müşteri ya da mektubu veren şahıs ödemesini yapmadığı takdirde bankadan tahsilat yapma hakkına sahiptir. Mektupta yer alan tutar da gayrinakdi tutar anlamına gelir. Bu sayede yine mal ve hizmet alımı güvence altına alınmış ve risklerden korunulmuş olur.

"Kredi başvurusu incelenirken bankaların en çok üzerinde durduğu konu başvuru sahibinin kredi notu oluyor. Bankacılık ürünlerinin kullanımına yönelik geçmiş hareketlerin şekillendirdiği kredi notu, belli bir sisteme göre şekilleniyor ancak her sonuç farklı bankalar tarafından farklı şekillerde anlamlandırılabiliyor. Detaylar için "Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor?" yazımıza göz atabilirsiniz.

Gayrinakdi Kredi Neden Avantajlıdır?

Gayrinakdi limitler şirketlerin faaliyetlerini hızlandırmak, güvence altına almak ve riskleri düşürmek için kullandıkları bankacılık ürünü olarak mantıklı bir seçenektir. Bu nedenle ticaret alanında çok önemli bir yeri mevcuttur. Daha detaylı bilgileri bankanıza başvurarak öğrenebilirsiniz. 


 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon