Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Temassız Özelliği

Evren Keskin

Evren Keskin

24.12.2020

Kredi kartı kullanım avantajlarından yararlanmak isteyen birçok kişi nakit paraları olmaması durumunda aylık taksitlendirme şansını elde edebilecekleri ödeme yöntemi olan kredi kartını tercih etmektedir.

Kredi Kartı Temassız Özelliği

Kartlarda bulunan temassız ödeme özelliği ise Koranavirüs salgınından sonra oldukça popüler hale geldi.

Kredi kartı kullanım avantajlarından yararlanmak isteyen birçok kişi nakit paraları olmaması durumunda aylık taksitlendirme şansını elde edebilecekleri ödeme yöntemi olan kredi kartını tercih etmektedir. Kartlarda bulunan temassız ödeme özelliği ise Koranavirüs salgınından sonra oldukça popüler hale geldi. Genellikle pos cihazının bulunduğu her yerde geçerli olan bu özellik sayesinde işlemler çok daha hızlı gerçekleşebiliyor.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Nedir?

Kredi kartı temassız özelliği, pos cihazlarının kullanıldığı her yerde geçerli bir sistem. Kredi kartının pos cihazıyla doğrudan ilişkili olduğu ve kartın şifresi girilmeden yalnızca pos cihazına okutulması ile gerçekleşen hızlı ve güvenli bir işlemdir. Bu ödeme özelliğine sahip kartlar ile bu özelliğe sahip pos cihazları arasında yapılır. Belli bir limite kadar yapılan alışverişlerde, temassız ödeme yöntemi kullanılmaktadır.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nerelerde Kullanılabilir?

Kartlarda mevcut olan bu özellik, pos cihazlarının bulunduğu her yerde kullanılmaktadır. Yapacağınız tüm alışverişlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz hızlı, güvenli ve kolay bir işlemdir. Kartınızın şifresini girmeden pos cihazına okutmanız yeterli olmaktadır. Bu özelliğe sahip pos cihazları sayesinde bütün işlemler 1-2 saniye içinde gerçekleşmektedir.

Mart 2020 tarihinden itibaren 50 TL olan temassız harcama limiti 250 TL’ye yükseltilmiştir. Bununla beraber yapılacak olan tüm alışverişlerde, 250 TL altı ve üzerindeki işlemlerde temassız ödeme işlevi değişmiştir.  Örneğin 250 TL ve üzeri alışverişlerde temassız ödeme özelliği şifre girişi sağlanarak yapılmaktayken, 250 TL altındaki alışverişlerde ödeme direkt olarak gerçekleştirilmektedir.

İşletmenizin tüm ihtiyaçları için bankaların ticari kredi kartı seçeneklerini inceleyin!

Kredi Kartı Temassız Özelliği Hangi Kartlarda Var?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kendini ileriye taşıyan ve yapılacak olan tüm işlemlerde kolaylık sunan sektör bankacılık olmuştur. Bankaların çoğu kredi kartı temassız özelliğine sahip kartların basımını yapmaktadır. Yapılacak tüm alışverişlerde geçerli olan bu özellik bankalarının tamamının kredi kartında mevcut olarak bulunmaktadır.

Taksitli nakit avans hesaplamak için sayfamızı ziyaret edin!

Temassız Özelliğin Getirdiği Avantajlar Neler?

Kartta bulunan bu özellik birden çok avantajı da beraberinde getirmektedir.  Geçmişe oranla ödeme yöntemi daha çok temassız üzerine odaklanmış ve kullanımı fazlasıyla artmıştır. Birçok kişi bankacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan bu sistem sayesinde kredi kartı temassız ödeme özelliklerinden yararlanmaktadır. Peki, bu özelliğin getirdiği avantajlar neler?

 1. Yapılan işlemlerde güvenlik sağlıyor

Güvenlilik açısından önemli bir yere sahip olan bir özelliktir ve cihazların tümü ile kullanıcıların yaptıkları bütün işlemler bankalar tarafından kayıt altına alınmaktadır. Yani, gerçekleştirilen tüm işlemler düzenli olarak korunmakta ve sürekli olarak izlenmektedir.

 1. Hızlı ve kolay bir işlem

Alışveriş esnasında zaman tasarrufu sağladığı için sıklıkla tercih edilen bu özellik, fiziksel teması azalttığı için, içinde bulunduğumuz salgın günlerinde bir sağlık önlemi olarak görülüyor.

 1. Temassız kullanıcı sayısı arttı

Kart üzerinde mevcut olan çip sayesinde kart okuyucu ile uyumlu olan bu özelliğin kolay ve hızlı olması ve yapılan tüm işlemlerin güvenli bir şekilde takip edilmesi, kart kullanım sayısını artmıştır. Örneğin, 2016 yılında temassız özelliği bulunan kart sayısı 31 milyon iken, bu sayı 2017 yılında 46 milyona ulaşmıştır.

 1. Bu özellik her yerde geçerli oluyor

Bu özelliğe sahip cihazların bulunduğu her yerde kredi kartı temassız ödeme özelliği kullanılmaktadır. Yüzdelik dilime bakıldığında ise temassız sistemi kullanan cihazların arttığı görülmektedir.

 1. İşlem limiti arttı

Limit oranı mart ayından bu yana artırılmıştır. Limit artımı ile birlikte bu özelliğinde kullanım oranı paralel olarak artış göstermiştir.

Kredi kartı borcunuzu geciktirmeden ödemek hem kredi notunuzun artmasını sağlar hem de borcunuzun birikmesini engeller. Kredi kartı gecikme faizi nasıl hesaplanır diye merak ediyorsanız hesaplama aracımızdan destek alabilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Açtırılır ve Nasıl Kapatılır?

Kapatma Adımları

Kullanıcılar, kredi kart basım aşaması öncesinde bankalarla yapılan sözleşmeler sırasında kartlarında temassız özelliğin olmamasını talep edebilmektedir. Eğer kredi kartında bu özellik bulunuyor ise kullanıcılar en yakın banka şubesine giderek, bu özelliğin kapatılması için başvurularını yapabilirler.

Açma Adımları

Kart başvurusunu kabul eden bankalar, kullanıcılara kartlarını teslim etmeden önce kredi kartı temassız ödeme özelliğini aktif edip etmeyeceklerini sormaktadır. Kullanıcının onay vermesi durumunda aktifleştirilmektedir.

Tüm alışverişlerde kolaylık sunacak temassız özelliği onaylayan kullanıcılar, bütün harcamalarını güvenli işlemelerle gerçekleştirmektedir. Zaman kazandıran kredi kartı temassız özelliğinin kullanımı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Henüz bir kredi kartınız yoksa ve kredi kartı kampanyaları ile daha avantajlı alışveriş yapmak istiyorsanız HangiKredi’den en avantajlı kredi kartlarını inceleyebilirsiniz.

Bankalara Göre Temassız Özelliğini Açtırma ve Kapama

Kredi kartı temassız ödeme özelliğini açma ve kapama ile ilgili bankalara ait detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Yapı Kredi

Yapı kredi, kullanıcılarına şubeye gitmeden işlem yapabilme kolaylığı sunmaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden yapacağınız açma ve kapama işlemlerini 7/24 çevrimiçi olarak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda da kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına 24 saat aktif bir şekilde yanıt veren yapı kredi müşteri temsilcilerine de bağlanabilir, yapmak istediğiniz tim işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti BBVA

Kartta bulunan bu özelliği açma ve kapama işlemi için kullanıcılar, en yakın Garanti BBVA şubesine müracaat edebilmektedir. Aynı zamanda müşteri temsilcileri ile 7/24 canlı görüşmeler yapabilmektedir. Eğer şubeye gitmeyi veya müşteri temsilcisine bağlanmayı tercih etmiyorsanız daha kolay bir yöntemle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden kart ile ilgili işlemlere ulaşabilir, açma veya kapama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde karşımıza çıkan provizyon ile ilgili detaylar için Provizyon Nedir? adlı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, kullanıcıları için birçok kolaylık sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kredi kartlarda mevcut olan temassız işlemidir. Yapmak istediği işlemler için kullanıcılar en yakın şubeye gidebilmekte ya da internet bankacılığını kullanarak mobil bankacılık uygulamasından bu özelliği açma ve kapama işlemlerini yapabilmektedir. Buna ek olarak da ziraat bankası müşteri temsilcileri ile canlı görüşme yapılmakta, kartlardaki okuyucuyu açma ve kapama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Akbank

Akbank, bankacılık da mevcut olana birçok işlem için kullanıcılarına kolaylık sunmaktadır. Bu özelliklerden bir tanesi olan temassız ödeme özelliğini açtırmak isteyenlerin şubeye gitmeden çok daha hızlı bir şekilde internet şubesi üzerinden işlem yapabilmeleri fırsatını da vermektedir. Aynı şekilde eğer kart temassız özelliğini kapatmak isteyenlerin de internet şubesi üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmesini mümkün kılmaktadır. İnternet şubesini kullanmak istemeyenlerin yapabilecekleri başka bir yöntemde Akbank müşteri temsilcileri ile iletişim kurmaktır.

Vakıfbank

Vakıfbank kullanıcılarına özel olarak internet bankacılığı uygulaması, müşteri temsilcileri ile 7/24 canlı görüşme imkânı ve şubeye giderek yapılacak birçok işlem kolaylığı sunmaktadır. Kart temassız işlemi açma ve kapatma uygulamaları için en yakın Vakıfbank şubesine gidebilir, internet bankacılığını kullanarak kredi işlemleri ile ilgili bölümünden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da Vakıfbank müşteri temsilcileriyle canlı görüşmeler yaparak, tüm gerçekleştirmek istediğiniz işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

İş Bankası

Bireysel başvuru veya kamu başvurularının yoğun talep gördüğü İş Bankası da müşterilerine kart işlemleri dâhil olmak üzere birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirme imkânı sunmaktadır. Çipli kartların basımları yapılarak kart okuyucularda kolay ödeme işlemi yapılacak temassız özellik seçeneğini de sunmuştur. Müşteri temsilcilerinin 7/24 hizmet sunmaları ile işlemlerinizi dilediğiniz saat aralıklarında yapabilir ve aynı zamanda en yakın İş Bankası şubesine giderek işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

 • Haciz ve Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?  18.02.2021

  Haciz ve Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? 

 • IP Adresi Nedir? Değiştirme İşlemi Nasıl Olur? 18.02.2021

  IP Adresi Nedir? Değiştirme İşlemi Nasıl Olur?

 • Mevduat Faizi mi, Gayrimenkul Yatırımı mı? 18.02.2021

  Mevduat Faizi mi, Gayrimenkul Yatırımı mı?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.