Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı Temassız Özelliği

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 5.07.2024

Kredi kartı kullanım avantajlarından yararlanmak isteyen birçok kişi nakit paraları olmaması durumunda aylık taksitlendirme şansını elde edebilecekleri ödeme yöntemi olan kredi kartını tercih etmektedir.

Kredi Kartı Temassız Özelliği
Kartlarda bulunan temassız ödeme özelliği ise Koranavirüs salgınından sonra oldukça popüler hale geldi.

Kredi kartlarında bulunan ve kullanımı kolay hâle getiren en işlevsel avantajlardan biri temassız ödeme özelliğidir. Temassız özellik sayesinde şifreye ihtiyaç kalmaz.

Kredi kartlarının kullanımı yaygınlaştıktan sonra ödemeler daha pratik hâle geldi. Bununla birlikte temassız gibi teknolojik özelliklerle donatılan kartlar hem kolaylığı hem güvenliği en üst seviyeye çıkardı. Temassız özellik, kredi kartının POS gibi herhangi bir cihaza temas etmeden ödeme yapılmasını sağlayan bir teknolojidir. Kartın POS cihazına yaklaştırılması ile ödeme tamamlanır ve şifre girilmesine gerek yoktur.

Kredi kartı kullanım avantajlarından yararlanmak isteyen birçok kişi nakit paraları olmaması durumunda aylık taksitlendirme şansını elde edebilecekleri ödeme yöntemlerini tercih etmektedir. Nakit para dışındaki en yaygın ödeme aracı ise kredi kartıdır. Kartlarda bulunan temassız özelliği ise önemli bir kullanım avantajı sağlar. Genellikle POS cihazının bulunduğu her yerde geçerli olan bu özellik sayesinde tüm alışverişlerde zamandan tasarruf edilebilir.

HangiKredi üzerinden temassız kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nedir?

Kredi kartı temassız özelliği, POS cihazlarının kullanıldığı her yerde geçerli olmaktadır. Kredi kartının pos cihazıyla doğrudan ilişkili olduğu ve kart şifresi girilmeden, yalnızca POS cihazına okutulması ile gerçekleşen hızlı ve güvenli bir işlemdir. Bu işlemin gerçekleşmesi için temassız özelliğe sahip bir kredi kartına ve temassız okuma özelliği bulunan bir POS cihazına ihtiyaç vardır. Belirli limitler dahilinde temassız ödeme özelliği kolayca kullanılabilir. Temassız ödeme birkaç saniyede yapılır, bağlantı kurma ve şifre girme için ekstra beklemeye gerek kalmaz.

Temassız ödeme yaptığınızda, yaptığınız bu ödemeyi anında hesap hareketlerinizde göremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda işlem provizyona düşer ve bir süre sonra hesap hareketlerine yansır. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Kredi Kartı Provizyon” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nerelerde Kullanılabilir?

Temassız özellik hızlı, kolay, güvenli ve yapacağınız tüm alışverişlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir teknolojidir. Kartınızın şifresini girmeden pos cihazına okutmanız yeterli olmaktadır. Bu özelliğe sahip pos cihazları sayesinde temassız ödeme işlemleri sadece 1-2 saniye içinde gerçekleşmektedir.

Kredi kartı temassız özelliği başka marketler olmak üzere alışveriş merkezi, giyim mağazası, teknoloji mağazası, restoran gibi uygun POS cihazına sahip tüm iş yerlerinde kullanılabilir. Fakat bunun için bir üst limit vardır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kartlı ödemelerde temassız işlem limitini artırdı. Buna göre 750 TL olan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 1 Temmuz 2024 itibarıyla 1500 TL’ye yükseltildi.

Aidatsız Kredi Kartlarına Başvur

Temassız ödemelerde üst limit konmasının sebebi güvenliktir. Şifre gerektirmeyen bu işlemi yapmak için kredi kartının sahibi olmak gerekmemektedir. Kartı elinde bulunduran kişi kolayca ödeme yapabilir. Dolayısıyla olası bir çalınma durumunda yapılacak kötü niyetli harcamalar da 750 TL ile sınırlı kalmakta ve kart sahibinin muhtemel zararı minimumda tutulmaktadır.

Temassız ödeme özelliği bulunan kredi kartınızla peşin ya da taksitli nakit avans çekmeniz mümkündür. HangiKredi taksitli nakit avans hesaplama aracı ile çekmek istediğiniz tutar için ödeyeceğiniz faizleri hesaplayabilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Hangi Kartlarda Var?

Bankacılıkta ve ödeme araçlarında kullanılan teknolojiler geliştikçe hemen her yerde bu özelliklerden faydalanmak mümkün olmaktadır. Temassız özellik de hızla yaygınlaştığı için tüm bankalar bu teknolojiye uygun bir altyapı geliştirip hizmet sunmaya başlamıştır. Günümüzde bankalardan alınan neredeyse tüm kredi kartlarında temassız ödeme özelliği bulunmaktadır. Eğer kullandığınız kredi kartında temassız özelliği yoksa kartınızın kullanım süresi dolduktan sonra gelecek olan yeni kartınızda bu özellik olur. Dilerseniz kartınızın yenilenmesini isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte çok yaygın olmasa da hesap kartlarında da temassız özelliğinden faydalanılır. Bütün banka kartlarında temassız özellik yoktur fakat bankaların çoğu, temassız özelliğe sahip banka kartı da kullandırmaktadır.

Temassız özellikli kredi kartı kullandıran bankalardan bazıları şöyledir:

 1. YapıKredi
 2. Garanti BBVA
 3. Ziraat Bankası
 4. Akbank
 5. Vakıfbank
 6. İş Bankası

Temassız Özelliğin Getirdiği Avantajlar Neler?

Teknolojinin gelişmesi ile hızlanan dijital hayat, reel hayata da aynı şekilde yansımaktadır. Dolayısıyla her işlem, mümkün olan en hızlı şekilde halledilmektedir. Ödeme işlemleri de temassız teknolojisi sayesinde hızlanmış durumdadır. Bu özelliğin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının sebebi ise pek çok avantajının olmasıdır.

Yapılan İşlemlerde Güvenlik Sağlar

Temassız ödeme teknolojisi her geçen gün biraz daha geliştirilmektedir. Önceden güvensiz gibi görünen bu özellik artık en güvenli ödeme yöntemleri arasındadır. Ayrıca gerçekleştirilen tüm işlemler düzenli olarak korunmakta ve sürekli olarak izlenebilmektedir.

Hızlı ve Kolay Bir İşlem

Temassız özelliğinin sıklıkla kullanılmasının en önemli sebebi hızlı ve kolay olmasıdır. Hız, günümüz dünyasında son derece önemli bir detaydır ve bu özellik, günlük hayatta önemli bir zaman tasarrufu sağlar. Bununla birlikte şifre girme sürecinde POS cihazı kullanımında zorlanan tüketiciler için de önemli bir kolaylık doğmuştur. Yapılacak tek işlem kartı POS cihazına yaklaştırmak ve 1 saniye beklemektir.

Her Yerde Geçerli

Yakın bir tarihe kadar kredi kartının geçerli olduğu üye iş yeri sayısı bile kısıtlıyken günümüzde küçük ve büyük fark etmeksizin, hemen her iş yerinde kredi kartı geçmektedir. Bunun sebebi kart kullanımının yaygınlaşmış olmasıdır. Temassızın da hızla yaygınlaşması, pek çok iş yerinin bu özelliğe sahip kartlara uygun POS cihazı almasına neden olmuştur. Market, restoran, mağaza gibi yerlerin tümünde temassız kabul edilmektedir.

Yüksek İşlem Limiti

Temassızın ilk ortaya çıktığı dönemlerde güvenlik konusunda şüpheler olduğu için limit oldukça düşüktür. Fakat kullanımının yaygınlaşması ve güvenlik önlemlerinin alınması ile birlikte bu limit 750 TL’ye kadar arttı. Bununla birlikte gelecekte de artmaya devam edeceğini söylemek mümkündür.

Yaptığınız temassız ödemeler de kredi kartınıza borç olarak yansır. Bu nedenle yaptığınız harcama için sonradan borç ödemeniz gerekir. Ödeyemediğiniz borçlar için ise gecikme faizi uygulanır ve borcunuz her geçen gün biraz daha artar. Bu duruma düşmemek için kredi kartı son ödeme tarihi takip edilmelidir.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Açtırılır ve Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı temassız özelliği, opsiyonel bir özelliktir. Yani kartınızın temassız özellikli olması, bu özelliği kullanmak ve ödemelerinizi temassız yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Ayrıca tercih her zaman size bağlıdır ve dilediğiniz zaman bu özelliği açabilir, dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Temassız Özelliği Kapatma

Günümüzde bankaların ürettiği ve tüketicilerine dağıttığı kredi kartlarının çoğunda bu özellik mevcuttur. Bu nedenle temassızı kapatma opsiyonu size verilmektedir. Neredeyse bütün bankalarda kapatma işlemi aynı şekilde yapılır. En kolay yöntem mobil uygulama kullanmaktır. Mobil uygulamadan ilgili menüye girerek kısa bir sürede kartın temassız özelliğini kapatabilirsiniz.

Açma Adımları

Yeni aldığınız kredi kartları genellikle temassızı açık olarak gelir. Bazı bankalar ise kart başvurusu sırasında size bu özelliği açmak isteyip istemediğinizi sorar. Eğer özellik kapalıysa mobil uygulamaya girerek birkaç saniyede açabilirsiniz. Ayrıca sadece ihtiyaç duyduğunuzda açabilir ve işiniz bittikten sonra tekrar kapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

14 Oy

-

3,43 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?