Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Temassız Özelliği

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 6.05.2021

Kredi kartı kullanım avantajlarından yararlanmak isteyen birçok kişi nakit paraları olmaması durumunda aylık taksitlendirme şansını elde edebilecekleri ödeme yöntemi olan kredi kartını tercih etmektedir.

Kredi Kartı Temassız Özelliği
Kartlarda bulunan temassız ödeme özelliği ise Koranavirüs salgınından sonra oldukça popüler hale geldi.

Kredi kartı kullanım avantajlarından yararlanmak isteyen birçok kişi nakit paraları olmaması durumunda aylık taksitlendirme şansını elde edebilecekleri ödeme yöntemi olan kredi kartını tercih etmektedir. Kartlarda bulunan temassız ödeme özelliği ise Koranavirüs salgınından sonra oldukça popüler hale geldi. Genellikle pos cihazının bulunduğu her yerde geçerli olan bu özellik sayesinde işlemler çok daha hızlı gerçekleşebiliyor.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Nedir?

Kredi kartı temassız özelliği, pos cihazlarının kullanıldığı her yerde geçerli bir sistem. Kredi kartının pos cihazıyla doğrudan ilişkili olduğu ve kartın şifresi girilmeden yalnızca pos cihazına okutulması ile gerçekleşen hızlı ve güvenli bir işlemdir. Bu ödeme özelliğine sahip kartlar ile bu özelliğe sahip pos cihazları arasında yapılır. Belli bir limite kadar yapılan alışverişlerde, temassız ödeme yöntemi kullanılmaktadır.

Temassız Limiti Ne Kadar Oldu?

Bankalararası Kart Merkezi Mayıs 2021 tarihinden itibaren 250 TL olan temassız harcama limiti 350 TL’ye yükseltilmiştir. Güvenli olmasının yanı sıra kullanıcılara hijyenik bir ödeme deneyimi sunan temassız ödemeler, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nerelerde Kullanılabilir?

Kartlarda mevcut olan bu özellik, pos cihazlarının bulunduğu her yerde kullanılmaktadır. Yapacağınız tüm alışverişlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz hızlı, güvenli ve kolay bir işlemdir. Kartınızın şifresini girmeden pos cihazına okutmanız yeterli olmaktadır. Bu özelliğe sahip pos cihazları sayesinde bütün işlemler 1-2 saniye içinde gerçekleşmektedir.

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde karşımıza çıkan provizyon ile ilgili detaylar için Provizyon Nedir? adlı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Hangi Kartlarda Var?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kendini ileriye taşıyan ve yapılacak olan tüm işlemlerde kolaylık sunan sektör bankacılık olmuştur. Bankaların çoğu kredi kartı temassız özelliğine sahip kartların basımını yapmaktadır. Yapılacak tüm alışverişlerde geçerli olan bu özellik bankalarının tamamının kredi kartında mevcut olarak bulunmaktadır.

Taksitli nakit avans hesaplamak için sayfamızı ziyaret edin!

Temassız Özelliğin Getirdiği Avantajlar Neler?

Kartta bulunan bu özellik birden çok avantajı da beraberinde getirmektedir.  Geçmişe oranla ödeme yöntemi daha çok temassız üzerine odaklanmış ve kullanımı fazlasıyla artmıştır. Birçok kişi bankacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan bu sistem sayesinde kredi kartı temassız ödeme özelliklerinden yararlanmaktadır. Peki, bu özelliğin getirdiği avantajlar neler?

Yapılan işlemlerde güvenlik sağlıyor

Güvenlilik açısından önemli bir yere sahip olan bir özelliktir ve cihazların tümü ile kullanıcıların yaptıkları bütün işlemler bankalar tarafından kayıt altına alınmaktadır. Yani, gerçekleştirilen tüm işlemler düzenli olarak korunmakta ve sürekli olarak izlenmektedir.

Hızlı ve kolay bir işlem

Alışveriş esnasında zaman tasarrufu sağladığı için sıklıkla tercih edilen bu özellik, fiziksel teması azalttığı için, içinde bulunduğumuz salgın günlerinde bir sağlık önlemi olarak görülüyor.

Temassız kullanıcı sayısı arttı

Kart üzerinde mevcut olan çip sayesinde kart okuyucu ile uyumlu olan bu özelliğin kolay ve hızlı olması ve yapılan tüm işlemlerin güvenli bir şekilde takip edilmesi, kart kullanım sayısını artmıştır. Örneğin, 2016 yılında temassız özelliği bulunan kart sayısı 31 milyon iken, bu sayı 2017 yılında 46 milyona ulaşmıştır.

Bu özellik her yerde geçerli oluyor

Bu özelliğe sahip cihazların bulunduğu her yerde kredi kartı temassız ödeme özelliği kullanılmaktadır. Yüzdelik dilime bakıldığında ise temassız sistemi kullanan cihazların arttığı görülmektedir.

İşlem limiti arttı

Limit oranı mart ayından bu yana artırılmıştır. Limit artımı ile birlikte bu özelliğinde kullanım oranı paralel olarak artış göstermiştir.

Kredi kartı borcunuzu geciktirmeden ödemek hem kredi notunuzun artmasını sağlar hem de borcunuzun birikmesini engeller. Kredi kartı gecikme faizi nasıl hesaplanır diye merak ediyorsanız hesaplama aracımızdan destek alabilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Nasıl Kapatılır?

Kullanıcılar, kredi kart basım aşaması öncesinde bankalarla yapılan sözleşmeler sırasında kartlarında temassız özelliğin olmamasını talep edebilmektedir. Eğer kredi kartında bu özellik bulunuyor ise kullanıcılar en yakın banka şubesine giderek, bu özelliğin kapatılması için başvurularını yapabilirler.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Nasıl Açtırılır?

Kart başvurusunu kabul eden bankalar, kullanıcılara kartlarını teslim etmeden önce kredi kartı temassız ödeme özelliğini aktif edip etmeyeceklerini sormaktadır. Kullanıcının onay vermesi durumunda aktifleştirilmektedir.

Tüm alışverişlerde kolaylık sunacak temassız özelliği onaylayan kullanıcılar, bütün harcamalarını güvenli işlemelerle gerçekleştirmektedir. Zaman kazandıran kredi kartı temassız özelliğinin kullanımı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Henüz bir kredi kartınız yoksa ve kredi kartı kampanyaları ile daha avantajlı alışveriş yapmak istiyorsanız HangiKredi’den en avantajlı kredi kartlarını inceleyebilirsiniz.

Kaynak: https://bkm.com.tr/temassiz-sifre-limiti-yenilendi/

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

3,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon