Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Kartı Provizyon Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 7.08.2019 Güncelleme Tarihi: 28.09.2023

Kredi kartları günümüzde yaygın şekilde kullanılıyor.

Kredi Kartı Provizyon Nedir?
Yapılan araştırmalara göre yaklaşık 200 milyon kredi kartı aktif olarak kullanılmakta. Kredi kartı kullanımının gitgide arttığı günümüzde, kredi kartlarıyla ilgili her türlü bilgiyi öğrenmek tüketicilere fayda sağlıyor.

Kredi kartı provizyon, her kullanıcının önceden duyduğu ancak anlamını tam olarak bilmediği bir tanım olarak karşımıza çıkıyor. Provizyon kelime anlamı olarak “ön onay” anlamına geliyor. Yani harcama yaparken bankanın işlemi onaylaması bekleniyor.

Kredi Kartı Provizyon Nedir?

Kredi kartı ile gün içerisine yapmış olduğunuz işlemler, gün sonuna kadar provizyonda beklemeye devam eder. Gün sonunda yapılacak olan kontrollerde, harcamalarda bir problem görünmüyorsa, harcamalarınıza bu işlemler kaydedilir.

Kredi Kartı Nasıl Provizyona Girer?

Kredi kartı ile yapacağınız işlemler neticesinde kredi kartı provizyona girer. Aslında yaptığınız her işlem provizyon onayına tabi tutulur. Bu nedenle gün sonunda kredi kartları provizyona girerler. Bir problem olmadığı takdirde işlemler onaylanır. Böylelikle son derece  yüzeysel olsa da dolandırıcılık gibi durumların önüne geçilmeye çalışılır.

Otel İşlemlerinde Kredi Kartı Provizyon

Otel işlemlerinde de süreç son derece benzer biçimde işliyor. Kredi kartı ile yapmış olduğunuz ödeme, provizyon sürecinden geçerek onaylanır. Bu onaydan sonra da işleminiz başarıyla gerçekleştirilmiş olur.

Çek İşlemlerinde Kredi Kartı Provizyon

Provizyon, ekstra bir güvenlik önlemi olarak öne çıkar. Bu nedenle çek işlemlerinde provizyon kullanımının daha sık olduğunu görüyoruz. Provizyon işlemleri özellikle çek ve senet işlemlerinde güvenlik açısından daha sık tercih edilen bir ödeme metodu.

İnternetten Alışverişte Kredi Kartı Provizyon Nasıl Çalışır?

İnternetten yapılan alışverişlerde de provizyon uygulandığı görülür. Bu, özellikle alıcı ve satıcı arasında uzak bir mesafe varsa ve karşılıklı bir tanınırlık durumu yoksa yapılır. Provizyon ek güvenlik önlemlerinden bir tanesidir. Bu nedenle internetten alışverişlerde de kullanılır.

Kredi kartını internet alışverişine açma ile daha fazla bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Provizyondaki Kredi Kartı İşlemi Ne Kadar Sürer?

Provizyon işleminin süresi zaman zaman farklılık gösterebilir. Birkaç saat sürebilecek bir işlem olduğu gibi, bu sürenin 7 güne kadar çıktığı da görülür. Ancak provizyon işlemleri kesinlikle 7 günden fazla sürmez.

Provizyondaki İşlem İptal Edilir mi?

Provizyondaki işlemler iptal edilebilir. Bunu yapmadan önce ödemeyi yapmış olduğunuz kurumla iletişime geçebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?