Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma Yolları

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.06.2019 Güncelleme Tarihi: 8.06.2023

İnternet alışverişi, kurtarıcı ve keyifli bir yöntemdir.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma Yolları
Aranılan tüm ürünleri kolayca satın alma imkânı tanıyan internet alışverişinde sıklıkla kredi ve banka kartı kullanılır. Sepete atılan ürünleri satın alabilmek için kredi kartını internet alışverişine açmak gerekir.

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Kartın internet alışverişine açılması için birçok yöntem bulunur. Bu yöntemler hem kredi hem de banka kartları için son derece kolaydır. Belli bir limit dâhilinde harcama yapmaya izin veren kredi kartını internet alışverişine açma işlemi diğerlerine göre daha fazla özen gerektirebilir. Kredi kartını internet alışverişine açmak için bankalar benzer prosedürlere sahiptir.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası kredi kartını internet alışverişine açma işlemi için öncelikli olarak mobil uygulamaya veya internet şubesine giriş yapmalısınız. Ardından sırasıyla “Kartlarım, Kredi Kartlarım, Kart Ayarları” bölümlerine tıklamanız gerekir. Açılan arayüzde “İşlem Kısıtı Belirleme” seçeneğine tıklayıp e-ticaret izinlerini aktif hâle getirmelisiniz.

Kredi kartını internet alışverişine açmak için kısa mesaj yöntemini de kullanabilirsiniz. EONAY yazıp boşluk bırakarak kartınızın son altı rakamını ekleyerek 4757’ye SMS göndermeniz yeterlidir. Dilerseniz bu işlem için 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralarını tuşlayarak Ziraat Bankası çağrı merkezine de bağlanabilirsiniz. Bant kaydının ardından tuşlama yönlendirmelerini izleyerek işlem kısıtını kaldırabilirsiniz. Genç kart kredi kartı internet alışverişine açma işlemlerini de bu yöntemlerden birini kullanarak gerçekleştirmeniz mümkündür.

Garanti Bankası

Garanti kredi kartını internet alışverişine açmak için SMS veya internet kanallarını kullanabilirsiniz. ONAY ve bir boşluğun ardından kredi kartınızın son altı hanesini yazarak 3340’a SMS gönderebilirsiniz. Kredi kartını internet alışverişine açmak için 444 03 33 numaralı çağrı merkezinden de yardım alabilirsiniz. Ayrıca şubeye giderek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti kredi kartını internet alışverişine açma işlemi internet bankacılığı üzerinden de yapılabilir. Bu işlem için sırasıyla;

 • Kredi kartı
 • İlgili kart
 • Kart bilgileri
 • Güvenlik bilgileri
 • İnternet alışverişi

adımlarını izlemelisiniz. Son adımda yer alan e-ticaret izinleri kısmından ilgili ayarları yaparak kartınızı internet alışverişlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

HSBC

HSBC kredi kartını internet alışverişine açmak için son derece basit birkaç yöntem bulunur. 0850 211 01 11 numaralı çağrı merkezine ulaşarak internet alışverişine onay verilebilir. Kredi kartını internet alışverişine açma işlemi için SANAL yazıp bir boşluk bırakarak kartın son altı hanesi 4498’e SMS olarak gönderilebilir.

Axess Kredi Kartı

Axess kredi kartı internet alışverişine açma işlemi için aşağıdaki yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz:

 • 444 25 25 numaralı müşteri hizmetlerine ulaşarak kartınızın e-ticaret kısıtlamasını kolayca kaldırabilirsiniz.
 • İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra “Kredi Kartı Ayarları” üzerinden e-ticaret onayı vermek de mümkündür.

Paraf Kredi Kartı

Paraf kredi kartını internet alışverişine açmak için telefon, SMS ve internet bankacılığı yöntemlerinden size uygun olanı kullanabilirsiniz.

 • 0850 222 04 00 numarasını tuşlayarak Paraf Dialog ile iletişime geçebilir ve e-ticaret talebinizi temsilcinize iletebilirsiniz.
 • Bankanın mobil uygulamasına veya internet şubesine giriş yaparak kartınızın kullanım kısıtlamasını düzenleyebilirsiniz. Kart Kullanım Ayarları bölümünden bu işlemi yapabilirsiniz.

Banka Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Kredi kartları bölümünde açıklanan tüm adımları banka kartları için izleyerek internet alışverişi onayı vermek mümkündür. Banka şubesinden, çağrı merkezinden ya da dijital kanallar aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ardından banka kartınızı kullanarak internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi kredi kartını internet alışverişine açmak isteyenlerin kullanabileceği yöntemler şu şekildedir:

 • Banka kartınızı internet alışverişine açmak için seçebileceğiniz en kolay yöntem kısa mesaj göndermektir. ACIK yazıp boşluk bırakarak kart üzerindeki müşteri numaranızı yazmalı ve 4944’e kısa mesaj göndermelisiniz.
 • Yapı Kredi mobil uygulamasına veya internet şubesine giriş yaparak kart özellikleri bölümünden e-ticaret izinlerini değiştirebilirsiniz.
 • 444 04 44 veya 0850 222 04 44 numaralarından birini arayarak çağrı merkezi yetkilisine e-ticaret izni talebinizi iletebilirsiniz.

Kredi Kartından İnternet Alışverişleri İçin Limit Belirlenebilir mi?

Kredi kartıyla internetten alışveriş yaparken harcanabilecek limit belirlenebilir. Mobil uygulama veya internet şubesi üzerinden giriş yaptıktan sonra ilgili kartı seçmeli ve özellikler kısmına gelmelisiniz. E-ticaretle ilgili bölümden internet alışverişine açma kapama işlemleri yapabileceğiniz gibi harcama limitini de belirleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Dövizle Alışverişe Açılabilir mi?

Kredi kartları en pratik harcama yöntemlerinin başında gelir. Özellikle döviz üzerinden yapılan harcamalarda kredi kartları sıkça tercih edilir. Kredi kartı ile döviz üzerinden alışveriş yapmak gerekli izinlerin verilmesi ile mümkün olur. Kartınızın e-ticaret kısıtlamasını kaldırarak dövizle alışveriş yapabilirsiniz.

Yabancı internet siteleri üzerinden beğendiğiniz ürünleri ve hizmetleri satın alabilmeniz için farklı döviz cinsleri ile ödeme yapmanız gerekebilir. Bu aşamada kredi kartıyla döviz harcaması yapabilme olanağı son derece kurtarıcıdır. Döviz harcamalarında bankaların değişen oranlarda komisyon aldıkları unutulmamalıdır.

Kredi Kartı ile Alışveriş Yaparken Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Kredi kartınızla alışveriş yaparken can sıkıcı risklerle karşı karşıya gelmemek için çeşitli önlemler almanız gerekir. İnternet alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken ilk nokta tercih ettiğiniz platformun güvenilirliğidir. İade, değişim gibi olanakların bulunup bulunmadığını bilmek karşılaşabileceğiniz durumlara karşı tedbirli olmanızı sağlar. Bunun yanında ödeme kısmında sizden ne tür kart bilgileri istendiğine de dikkat etmeniz gerekir. Banka yetkilisi bile olsa kimseye kart şifrelerinizi vermemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kredi kartınızla internet alışverişi yaparken güvenlik sağlamanın bir diğer yolu da SSL sertifikalı siteleri tercih etmektir. Sosyal medya hesapları yerine sertifikalı ve geniş kitlelerce bilinen siteleri tercih etmeniz önerilir. Havale ve EFT yerine 3D Secure gibi gelişmiş altyapılara sahip ödeme yöntemlerini kullanan siteleri kullanmalısınız. Dolandırıcılıktan korunmak için HangiKredi’nin “İnternetten Alışveriş Yapanlara Yol Haritası” başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı ve Banka Kartları Alışverişe Nasıl Kapatılır?

Hesap kartını internet alışverişine açmak ve kapatmak son derece kolaydır. Birkaç tıklama ile mobil uygulama veya internet bankacılığı üzerinden kartınızı alışverişe kapatabilirsiniz. Öncelikle bankanızın internet sitesine veya mobil uygulamasına üzerinden giriş yapmanız gerekir. Ardından alışverişe açma adımlarını takip ederek “İşlem Kısıtlaması” bölümüne ulaşmalısınız. Kapatma işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartını internet alışverişine kapatmak için bankanızın çağrı merkezini de arayabilirsiniz.

Banka kartını internet alışverişine kapatma işlemleri de benzer şekilde ilerler. İnternet bankacılığı, mobil uygulama veya çağrı merkezi üzerinden kartınızı e-ticarete kapatabilirsiniz. Bunun yanında bankanızın şubesine giderek alışverişe kapatma talebinde de bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı İle İnternet Alışverişi Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kredi kartları hem kolay hem de güvenli alışveriş yapabilme imkânı verir. İnternet alışverişinde kredi kartı kullanmanın birçok avantajı bulunur. Alışveriş sırasında para akışını son derece pratik hâle getirmesi kredi kartlarının sunduğu en büyük avantajlar arasında yer alır. Limit belirleme özelliği ise alışveriş çılgınlığına kapılmamak için son derece faydalıdır. Kart sahipleri internet alışverişi için bir limit belirleyerek gelir miktarını aşmadan özgürce harcama yapabilir. Kredi kartları, çok beğendiğiniz bir ürünü satın almak için maaş gününü bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırır. İstediğiniz montu tam da mevsiminde giyebilmeniz için kolaylık sağlar.

Alışveriş kredisi, bankaların anlaşmalı oldukları e-ticaret siteleri üzerinden sundukları bir ödeme seçeneğidir. Bu hizmet, kredi kartı ile alışveriş yapmanın önemli avantajları arasında yer alır. Büyük miktarlardaki alışverişlerinizi nakit yapma imkânınız yoksa e-ticaret sitelerinin sunduğu 500 TL ile 30.000 TL arasındaki kredilerden yararlanabilirsiniz.

Banka Kredi Tutarı Vade E-ticaret Sitesi
Yapıkredi 750 TL-15.000 TL 3 - 36 Ay Hepsiburada
İş Bankası 750 TL-15.000 TL 3 - 36 Ay N11, Genpa
Aktif Bank 750 TL-30.000 TL 3 - 36 Ay Anlaşmalı bayiler
Garanti 750 TL-15.000 TL 3 - 36 Ay Genpa, Gittigidiyor, N11, Hepsiburada

Kredi kartıyla alışveriş yapmanın dezavantajları ise borcun birikmesi olabilir. Kullanıcının zamanında ödemediği borçlar birikerek bir sonraki dönemde daha yüksek miktarlara ulaşabilir. Bu durumun sonucunda kredi notunun düşmesi, faiz ve cezalar ile karşılaşılabilir. Kredi kartının faiz ve avans gibi özelliklerine dikkat etmek ileriki süreçte aksiliklerle karşılaşmamak için önemlidir. Kredi kartı ile alışveriş yaparken dezavantajlı duruma düşmemek için gelir ile orantılı harcama yapmak gerekir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri