Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı İle Döviz Üzerinden Alışveriş

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.07.2019 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Kredi kartları hayatımızın her alanında yer almış durumda.
Kredi Kartı İle Döviz Üzerinden Alışveriş
Kredi kartlarıyla yalnızca TL üzerinden değil, dövizle de alışveriş yapmak mümkün. Kredi kartınız, online alışveriş işlemlerine açık olduğu müddetçe, dövizle internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde dövizle yurt içi harcamalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Yurt dışında kredi kartı kullanımı için kredi kartınızı yurt dışı kullanımına açtırmanız gerekir. Kartınız kullanıma açıldıktan sonra yurt dışından da döviz kullanarak alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartları hayatımızın her alanında yer almış durumda. Kredi kartlarıyla yalnızca TL üzerinden değil, dövizle de alışveriş yapmak mümkün. Kredi kartınız, online alışveriş işlemlerine açık olduğu müddetçe, dövizle internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde dövizle yurt içi harcamalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Yurt dışında kredi kartı kullanımı için kredi kartınızı yurt dışı kullanımına açtırmanız gerekir. Kartınız kullanıma açıldıktan sonra yurt dışından da döviz kullanarak alışveriş yapabilirsiniz.

Yabancı İnternet Sitesi Üzerinden Alışveriş

Bir yurt dışı internet sitesi üzerinden alışveriş yaptığınızda, eğer hesap özeti tercihiniz Türk Lirası olarak görünüyorsa, TL üzerinden borçlandırılırsınız. Eğer bu şekilde bir talebiniz yoksa dahi, bankanız direkt olarak sizi TL üzerinden de borçlandırabilir. Bu konuyu bankanızla görüşmeniz en sağlıklısı olacak.

Döviz Alışverişi Hangi Kur Üzerinden Hesaba Yansıtılır?

Hesap özetinizde harcama yaptığınız döviz kuru üzerinden bir ücretlendirme talep ettiğinizde, o gün döviz kuru hangi orandaysa o oran üzerinden ücretlendirilirsiniz. Bankalar genellikle, döviz üzerinden borçlandırılmak istenen kişilerden bir miktar komisyon alıyor. Eğer Türk Lirası kazanan birisiyseniz, TL üzerinden borçlanmak şu aşamada daha mantıklı bir tercih. Kredi kartı başvurusu için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde size en uygun kredi kartı seçenekleri ayrıntılı biçimde yer almakta. Garanti bankası döviz kurları konusunda müşterilerine son derece yardımcı olan bir banka.

Kredi Kartından Dövizle Yapılan Harcama Komisyonu

Bankanızdan döviz ile yapmış olduğunuz harcamanın, Türk Lirası olarak hesap özetinize yansıtılmasını istiyorsanız, bankanız bir miktar komisyon talep edebilir. Bu komisyon genellikle kur değerinin %1 üzerinden belirlenen bir değerdir. Bankanızla iletişim kurarak bu konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Ödeme Türlerini Bilmelisiniz

Yurt dışına çıkarken ödeme yöntemleri hakkında fikir sahibi olmak önemli. Genellikle en popüler olan ödeme yöntemleri şunlar:

 • Mastercard
 • Visa
 • American Express

Gittiğiniz ülkeden hangi ödeme yöntemlerinin kullanıldığını mutlaka araştırmalısınız.

Hesap Özetini TL Olarak Almak İçin Ne Yapmalısınız?

Hesap özetini Türk Lirası üzerinden almak için bankanıza başvuru yapmanız yeterli olur. Dövizle harcama yapsanız dahi, hesap özetini Türk lirası olarak alabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon