Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Para Çekilmiş!

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 16.06.2020 Güncelleme Tarihi: 7.10.2020

Teknolojinin gelişmesi sanal hayatı ortaya çıkararak bize zaman kazandırmaya başladı.
Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Para Çekilmiş!
Böylece birçok işlemi internetten yapabiliyoruz. Fakat bunun zaman tasarrufu ve kolaylık gibi getirileri olduğu gibi dikkatli kullanmamamız durumunda bazı götürüleri de olabilir. Özellikle şirket yetkilileri, şirketlerin ticari kredi kartı ile yaptığı alışverişlerde azami derecede dikkatli olmalı.

Teknolojinin gelişmesi sanal hayatı ortaya çıkararak bize zaman kazandırmaya başladı. Böylece birçok işlemi internetten yapabiliyoruz. Fakat bunun zaman tasarrufu ve kolaylık gibi getirileri olduğu gibi dikkatli kullanmamamız durumunda bazı götürüleri de olabilir. Özellikle şirket yetkilileri, şirketlerin ticari kredi kartı ile yaptığı alışverişlerde azami derecede dikkatli olmalı. İnternette yapılan alışverişlerde kişisel bilgilerimiz ve kart bilgilerimiz birçok sitede kayıtlı kalıyor ve bunu güvenceye almanın bir yolunu bulamıyoruz. Bu yazımızda kredi kartı ile alışveriş yaparken başınıza gelebilecek olumsuzluklardan korunabilme yollarını anlatmaya çalışacağız. 

Kredi kartı kullanırken hangi sitelerin güvenilir olduğunu kesin olarak bilemediğimiz için önlem alamıyoruz. Sitelerde kayıtlı kalan kart bilgilerimiz bir şekilde kötü niyetli insanların eline geçiyor ve kayıplara sebep oluyor. Bu kişiler, farklı yollardan da kart bilgilerine ulaşabiliyorlar. Örneğin, bilgisayarınızda bulunan virüsler ya da ATMler aracılığıyla. Hatta girdiğiniz herhangi bir siteden, sizin bilginiz dışında kredi kartınızdan para çekilebilir ve internetten alışveriş yapılabilir. Daha birçok farklı yoldan da bilgilerinizi çalabilirler. 

Birçok insan bunlardan korkmasına rağmen çağa ayak uydurmak zorunda kalıp alışveriş için interneti kullanmaya devam ediyor. Kredi kartı bilgilerinin başkasının eline geçmesi ciddi bir konu ve hızla çözüm üretilmeli yoksa kötü niyetli kişiler tarafından kartınızdan para çekilebilir veya harcama yapılabilir.

Kart Güvenliğimi Nasıl Sağlayabilirim?

Kart güvenliğinizi sağlamanız için en kesin çözüm, 3d Secure kullanarak yapacağınız alışverişler. 3d Secure işlemi sırasında alışveriş yaptığınız site bankanızla iletişime geçiyor ve sizin telefonunuza bir kod gelmesini sağlıyor. Telefonunuza gelen kodu çıkan sayfada girip onayladığınızda alışverişiniz güvenli bir şekilde tamamlanıyor. Tabii bu özelliği kullanabilmek için kredi kartınızın 3d özelliğinin aktif olduğundan emin olun. Eğer aktif değilse bankanızla telefon üzerinden iletişime geçip açtırabilirsiniz.  

3d secure özelliği birçok site tarafından kullanılıyor fakat hala bu özelliği kullanmayan siteler de var. Güvenliğinden emin olmadığınız ve daha önce alışveriş yapmadığınız yerlere kart bilgilerinizi verirken çok iyi incelemeli ve sitelerin güvenlik sertifikalarını olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer güvenlik sertifikaları yoksa bilgilerinizi vermemeniz ve kapıda ödeme seçeneğiyle alışveriş yapmanızı öneriyoruz. Alışveriş yaparken sürekli kullanılan telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerin güvenilir olmasına dikkat etmek ve düzenli olarak arama geçmişi ile indirilenleri temizleyip virüs taraması yapılması, sanal güvenlik şirketlerince dikkat çekilen en önemli konulardan. Güvenilir bir antivirüs programı indirebilir ya da çok sık olmasa da teknolojik aletlerinize format atarak riskten kaçabilirsiniz.

Online alışverişlerinizde kredi kartınız yerine sanal kart da kullanabilirsiniz. Sanal kartınızın da kredi kartı gibi kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu mevcut. Tek farkı bu karta ne kadar para yüklerseniz o kadar harcama yapabiliyorsunuz. Örneğin sanal kartınızda 250 TL varsa en fazla bu miktarı harcayabilirsiniz. Böylece sanal kart numaranız çalınsa bile çalan kişinin harcayacağı miktar en fazla sanal kartın limiti kadar olacaktır. Yani sanal kart, kredi kartına oranla daha güvenilir bir çözüm. 

EN AVANTAJLI KREDİ KARTI HANGİSİ?

Bir de özellikle pandemi sürecinde daha çok tercih edilmeye başlanan temassız ödeme yöntemi var. Pratik olsa da güvenliği hala tartışılıyor. Çünkü kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda hırsız hiçbir şifre girmeden alışveriş yapabiliyor. Eğer siz kaybolduğunun veya çalındığının uzun süre farkına varmazsanız temassız harcama limiti düşük olsa da maddi açıdan sizi kayba uğratabilir.

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Para Çekilmiş Ne Yapmam Gerekir?

Öncelikle sakin olun ve bilginiz dışında para çekildiğinden emin olun çünkü bazen yaptığımız harcamaları unutabiliyoruz ve gereksiz yere telaşlanabiliyoruz. Harcamanın bilginiz dışında yapıldığına emin olduktan sonra bankayı arayıp hemen kartınızı kapattırın. Kartınız kaybolmuş olabilir. Eğer böyleyse sizin için hazırladığımız Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım yazısını okuyabilirsiniz. Ardından alışveriş yapılan firmayla iletişime geçip ürünün sizin bilginiz dışında sipariş edildiğini ve iptal etmek istediğinizi söylemelisiniz. Ürün kargoya verilmediyse siparişi iptal edeceklerdir. Eğer verildiyse kargo şirketiyle konuşun ve teslimatı durdurmasını, ürünü firmaya iade etmesini isteyin. Bilginiz dışında alışveriş yapıldığını söylemeniz kargo şirketinin daha hızlı aksiyon almasını sağlayacaktır. 

Banka ile iletişime geçmek için ilk olarak yapmanız gereken kredi kartınızın üzerinde bulunan 0850 ya da 444 ile başlayan numarayı aramanız ve müşteri hizmetlerine bağlanmanız. Müşteri hizmetleri kartın gerçek sahibi olduğunuzu teyit etmek için size birkaç kişisel soru soracak. Bu soruları doğru şekilde cevapladıktan sonra durumu açık bir şekilde anlatın. Bankalar böyle durumlarda hassas davrandıkları için, işleminizi hızlandırıp sizi öne alacaklardır. Kartınızı alışverişe ve online hizmetlere kapattırma talebinde bulunduğunuz andan sonra güvendesiniz. Artık bilginiz dışında yapılan harcamayla ilgilenebilirsiniz.

Kartınızı iptal ettirdikten sonra mobil bankacılık uygulamasına girip hesap özetini tekrar detaylı şekilde inceleyebilir veya müşteri hizmetlerini arayıp bankaya kayıtlı olan mail hesabınıza hesap ekstrenizi göndermelerini isteyebilirsiniz. Tüm harcamaları, EFT ve havale işlemlerinizi not edip listeleyin. Ne kadar para çekilmiş, hangi tarih saatte yapılmış, hangi kanaldan yapılmış ve bunun gibi detayları inceleyin.

Hangi İşlemleri Yapmalıyım?

Elinizdeki liste ve notlarla para çekilen kartınızın bağlı olduğu bankanın en yakın şubesine kimliğinizle birlikte gidin. Kredi kartınızdan bilginiz dışında para çekildiğine dair başvuruda bulunun. Bankanız size kredi kartı harcamalarınıza itiraz etme seçeneği sunacaktır. Bankadaki yetkili kişiler sizden ayrıntılı bilgi aldıktan sonra konuyla ilgili dilekçe yazmanızı isteyecektir. Dilekçeyi yazdıktan ve işlemleri yaptıktan sonra banka size bir faks numarası verecek ve yazmış olduğunuz dilekçeyi bankanın verdiği numaraya fakslamanızı isteyecekler. Fakslamayı geciktirmeden en erken zamanda gerçekleştirmeniz hızlı sonuç almanız açısından önemli. 

Fakslamayı yaptıktan sonra bankanız 3-4 iş günü içerisinde talebinizi incelemeye alacak ve paranın hangi tarihte, saat kaçta, ne şekilde çekildiğini araştıracaklar. Ödemeyi iptal etmek için işlemi sizin yapmadığınızı tespit etmeleri gerekli. Eğer kartınızla bir iş yerine ödeme yapıldıysa banka iş yeriyle iletişime geçer ve gelen itirazı iş yerine bildirerek belge talep eder. Buna uluslararası bankacılık hukukunda “Ters ibraz” denir. İş yeri kendisine verilen süre içerisinde belgeyi göndermezse iş yerinin bankası, kart sahibinin bankasına işlem tutarını iade etmek zorundadır. 

Eğer para çekme işlemi bir iş yerine yapılmadıysa tespit işlemi yapılıp onaylandıktan sonra savcılığa başvurup suç duyurusunda bulunmanız gerekecek. Bu işlemlerden sonra sizin yapabileceğiniz başka bir şey yok. Geri kalan işlemlerle banka ilgilenecek ve gerektiği zamanlarda sizinle iletişime geçip bilgilendirmelerde bulunacaklar. En fazla 90 gün içerisinde de size paranızın iadesiyle ilgili olumlu veya olumsuz cevap göndermeleri gerekli. Bu süre bankadan bankaya göre değişiyor ama zaten süre konusunda müşteri hizmetleri size bilgi verecektir.  Bu süreçte yapabileceğiniz tek şey bankayla devamlı olarak iletişimde kalıp kredi kartınızdan çekilen paranın akıbetini takip etmek fakat durumun açığa kavuşması için sabırlı da olmalısınız.

Eğer sonradan bir yanlış anlaşılma olduğunu ve kartınızdan paranızın bilginiz dâhilinde çıktığını fark ederseniz tabii ki başvurunuzu iptal edebilme imkânınız da mevcut. Bunu yapmanız şikâyet ettiğiniz işletmeyi zor durumda bırakmamak için gerekli. Bankayla iletişime geçip başvurunuzu iptal etmek istediğinizi beyan edebilirsiniz. Eğer yasal süreç başlatılmadıysa, yani savcılığa başvurmadıysanız, banka talebinizi onaylayacaktır. Fakat savcılığa başvurduysanız kendiniz gidip suç duyurunuzu iptal ettirmelisiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon