Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.11.2021 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Memura özel kredi seçenekleri sunan bankalar, kamu çalışanları tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?
Memurlar, bankalar tarafından genellikle risksiz grupta değerlendirilirler. Bunun sebebi düzenli ve garanti maaşlarının olmasıdır.

Özel sektördeki riskler devlet memurluğunda yoktur. Bu nedenle bankalar, memurlara daha kolay kredi verebilirler. Fakat yine de belirli şartlar ve kredi kullandırma limitleri vardır. Peki bir memur ne kadar kredi çekebilir?

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Memurlar kredi başvurusu yaptıklarında, bankalar, klasik bir prosedüre göre kredi tutarı belirler. Bu prosedür, aylık taksitlerin, başvuru sahibi olan memurun maaşına göre ayarlanmasıdır. Memurun bir aylık maaşının yarısı, yani %50’si, maksimum aylık taksit tutarı olarak kabul edilir. Yapılan başvuru da bu limit doğrultusunda değerlendirilir ve memurun çekeceği kredi tutarı hesaplanır. Bu prosedüre göre, aylık 6.000 TL maaş alan bir memurun aylık kredi taksitleri 3.000 TL’nin üzerinde olamaz. Aylık taksitin 3.000 TL, vadenin de 24 ay olduğu düşünülürse bir memur, faizler ve vergiler de dahil olmak üzere yaklaşık 70.000 TL kredi çekebilir. Vade 36 ay olarak kabul edilirse kredi tutarı, 100.000 TL’nin üzerine çıkabilir. Bu tutarlar, bankalara göre daha az ya da daha fazla olabilir.

Her Memur Kredi Çekebilir mi?

Normal şartlarda her memurun kredi çekme hakkı bulunmaktadır. Fakat bazı durumlar, bazı memurların kredi çekmesine engel olabilir. Örneğin memuriyete yeni başlayan ve finansal geçmişi olmayan kişiler, bankalar tarafından riskli görülebilir. Bu nedenle yeni memurlara, işe başladıktan en az 3-6 ay sonra kredi başvurusu yapması önerilir. Kredi çekemeyecek memurlar arasında kredi notu düşük olanlar ve yasal takibe girmiş olanlar da vardır. Yasal takibe girmiş olmak kredi notunu da olumsuz etkileyeceği için, geçmişteki kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli bir şekilde ödenmesi gerekir.

Bunların dışında memurun branşı ya da kıdemi, kredi çekme konusunda bir engel teşkil etmez. Bankalar, bazı memur branşlarına özel kredi imkânları sunarlar. Bu branşlardan biri de polisliktir ve polislere özel sunulan kredi avantajları için “Polise Özel Kredi Hakkında Bilinmesi Gerekilenler Nelerdir?” başlıklı içeriğimizden bilgi alınabilir.

Memurlar Hangi Krediden Ne Kadar Çekebilir?

Memura ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi temel kredi türlerinin tümü kullandırılır. Bu kredi ürünlerinden her birinin kendi içerisinde bir prosedürü vardır. Dolayısıyla her biri için farklı limitler belirlenir. Ayrıca bu limitlerin bir kısmı devlet tarafından konmaktadır. Buna göre devlet memurlarının çekebileceği kredi miktarı da türe göre değişir. Öyleyse her bir ürün için devlet memuru ne kadar kredi çekebilir? Bu sorunun cevabı da bankalara göre ve özellikle taşıt ile konut kredilerinde, satın alınacak ürünün fiyatına göre değişkenlik göstermektedir.

Çekilecek Kredinin Miktarı Neye Göre Belirlenir?

 • Memurun aldığı maaş
 • Yasal kredi sınırları
 • Banka prosedürleri
 • Toplam memuriyet süresi
 • İhtiyaç kredilerinde memurun aylık toplam geliri
 • Konut kredilerinde ekspertiz raporu ve evin değeri
 • Konut kredilerinde hanede yaşayanların toplam geliri
 • Taşıt kredilerinde araç kasko değeri

Kamu Çalışanları Ne Kadar Kredi Çekebilir?” başlıklı içeriğimizden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür.

Memurlar Kredi Çekmek İçin Nereye Başvurmalıdır?

Memurlar kredi çekmek için memura kredi veren bankalara başvuru yapmalıdır. Memura kredi veren bankaların başında devlet bankaları gelmektedir. Bu nedenle memurlar, özellikle maaşlarını aldıkları bankalara başvuru yaparlar. Bankalar, doğrudan şubeye gelen memurların başvurularını almaktadır. Bununla birlikte diğer kanallardan da hizmet sunmaktadır.

Memurlar Kredisini Online Alabilir mi?

Bankalar online olarak da memura kredi verirler. Memurun maaş aldığı ya da uzun süredir çalıştığı bir bankaya kredi başvurusu yapması durumunda, şubeye gitmeden kredi kullanabilmesi mümkündür. Böyle durumlarda bankalar başvuruyu online kanallardan alır ve onaylanan krediyi memurun hesabına yatırırlar. Ayrıca bazı bankalar, anında kredi ürünleri sunarlar. Anında kredilerde ön onay aşaması yoktur ve başvuru anında kredi, memurun hesabına geçer.

Memura Özel Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bazı bankalar memurlara özel kredi ürünleri sunsa da tüm bankalar, memurlara kredi verir. Memura kredi veren bankalar, özel bir hizmet sunmasa dahi memuru normal bir tüketici olarak kabul eder. Memurların düzenli ve garanti bir geliri olduğu için de kredi verirler.

 Memurlara Kredi Veren Bankalar:

Memurlar Kredi Çekmek İçin Hangi Evraklara İhtiyaç Duyar?

Bunların yanında memura faizsiz kredi veren bankalar da vardır. Fakat bu krediler tamamen masrafsız değildir. Sadece katılım bankaları tarafından verildiği için faiz yeni farklı bir uygulama bulunmaktadır. Kuveyt Türk, AlBaraka Türk, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım gibi bankalardan faiz uygulaması olmayan krediler çekmek mümkündür.

 1. T.C. kimlik kartı (nüfus cüzdanı)
 2. Maaş bordrosu
 3. İkametgâh (yerleşim yeri) belgesi
 4. Varsa ek gelir belgesi
 5. Konut kredilerinde tapu fotokopisi
 6. Taşıt kredilerinde araç ruhsatı

Memurlar Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Memurlar kredi çekerken ilk olarak faiz oranlarına dikkat etmelidir. Bazı bankalar memura kredi kampanyaları düzenler ve kampanya dönemlerinde özellikle faiz konusunda avantaj yakalanabilir. Memura kredi faizinin düşük olduğu bir banka seçmek, her zaman daha avantajlıdır. Bu nedenle başvuru yapılacak bankalar önceden araştırılmalı ve HangiKredi üzerinden karşılaştırılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biri de kredi notudur. Kredi başvurusu yapacak kişi memur da olsa geçmişteki finansal hareketler kredi başvuru sonucunu etkiler. Eğer kredi notu düşükse başvuru yapılmamalıdır. Bunun yerine kredi notunu yükseltecek yöntemler uygulanmalı ve uygun seviyeye gelindiğinde başvuru yapılmalıdır. “Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?” başlıklı içeriğimizden bu konu ile ilgili destek alınabilir.

Memur Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Memura kredi hesaplama işlemi yapılırken öncelikle çekilen kredi tutarı dikkate alınır. Kredi tutarı üzerinden faiz hesabı yapılır. Faiz oranına göre belirlenen faiz tutarı, kullanılan kredi tutarına eklenir. Bu tutardan kredi masrafı ayrıca alınır. Bunların yanında BSMV ve KKDF gibi vergi kalemleri de mevcuttur. Eğer masrafsız kredi kullanılıyorsa, kredi tahsis ücreti tahsil edilmez. Konut kredisi gibi özel kredilerde ise ekspertiz ücreti gibi ek masraflar çıkabilir. Bununla birlikte banka, hayat sigortası yaptırılmasını da isteyebilir.

Memurlar Çektiği Krediyi Ödemezse Ne Olur?

Memura kredi veren bankalar, ödenmeyen borçlar için klasik prosedürü takip eder. Bu prosedür doğrultusunda, arka arkaya kredi ödemeleri aksatılırsa, banka memur ile iletişime geçer. Borcun ödenmesi için bir süre daha müsaade edilir. Fakat yine ödenmezse yasal takip başlar ve bunun sonucunda iş hacze kadar gidebilir.

Kredisi Ertelenebilir mi?

Kredi borcu erteleme uygulaması, neredeyse hiçbir bankada yoktur. Bankalar, sadece özel durumlarda ya da özel müşterileri için bu uygulamayı yürürlüğe sokarlar. Örneğin pandemi döneminde pek çok tüketicinin kredi borcu ertelenmişti. Yine de kredi borcunu ertelemek bankaların inisiyatifindedir ve ödenmeyen borçlar için banka ile iletişime geçerek konu hakkında bir talep oluşturulabilir.

Kredisi Yapılandırılabilir mi?

Kredi yapılandırma, hemen her banka tarafından memurlara sunulan bir opsiyondur. Ödenmeyen kredi borçlarının yasal takibe düşmemesi için bankalar, memurlara yapılandırma teklifi sunar. Yapılandırılan kredilerde toplam borç yükselir fakat yeni bir ödeme planı yapılarak memurun ödeme yapması kolaylaştırılır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

14 Oy

-

3,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri