Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 1.07.2020 Güncelleme Tarihi: 7.10.2020

Türkiye’de 1952 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereği Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri kurulmuş, daha sonrasında bu kurum Kooperatifler Kanunu kapsamında bugüne kadar gelmiştir.
Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
  Bu kurumun kuruluş amaçları arasında kooperatife ortak olan esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetlerini devam ettirmesi için ihtiyaçları olan krediyi sağlamak ya da kredi ve banka teminat mektubu alacak şekilde kefil olmak yer alıyor.

Türkiye’de 1952 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereği Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri kurulmuş, daha sonrasında bu kurum Kooperatifler Kanunu kapsamında bugüne kadar gelmiştir.  Bu kurumun kuruluş amaçları arasında kooperatife ortak olan esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetlerini devam ettirmesi için ihtiyaçları olan krediyi sağlamak ya da kredi ve banka teminat mektubu alacak şekilde kefil olmak yer alıyor.

Esnaf kefalet kredisi, esnafların ihtiyaçlarını karşılamaları için oldukça önemli. Bu kurum ve amaçları üzerinden çıkan esnaf kefalet kredisi de belli şartlar ve seçenekler doğrultusunda esnaf ve sanatkarlara sunulan en iyi seçenekler arasında yerini alıyor.

Gelir durumunuz ve aylık vadelerinizin faiz oranlarına göre hesaplama yaparak ödeme planı çıkarmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Esnaf Kefalet Kredisinin Şartları Nelerdir?

Kooperatif çalışmaları doğrultusunda başvurulabilen esnaf kefalet kredisinin belli başlı şartları bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde şu şekilde sıralamak mümkün:

 1. Kooperatifin de kuralları gereği esnaf ya da sanatkar olmak
 2. Resmi olarak da esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmak
 3. İkamet ya da iş adreslerinden herhangi birinin, bağlı olunan kooperatifin çalışma alanlarının içinde bulunması
 4. Aynı anda ikinci bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak.

Belirtilmiş olan tüm şartların sağlanmasının ardından hızlı bir şekilde esnaf kefalet kredisine başvurabilir ve geri dönüş alabilirsiniz.

Ayrıca bir Kobi sahibiyseniz ve daha önce hiç kredi almadıysanız Kobi (Esnaf) kredisi nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

2020 Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Esnaf kefalet kredisi faizleri hemen hemen her yıl güncellenmekte. Ekonomik durum ve vade miktarına göre değişiklik gösteren faiz oranları 2020’de de güncel bir şekilde müşterilerin karşısına çıkıyor. Öncelikle esnaf kefalet kredisinin bir üst limiti olduğunu belirtmek gerekiyor. 2020 yılında belirlenen rakamlara göre kredi için kişi üst limiti 200 bin TL.

Kredi vadesinin sınırı ise maksimum 4 yıl olarak belirlenmiş durumda. Faiz oranlarındaki değişiklikler ise vadelerin süresine göre değişiklik gösteriyor. Bir yıla kadar ya da bir yıldan daha uzun şeklinde vade sürelerinin belirlenmesi üzerinden faiz oranları belirleniyor. Yine 2020’de alınan güncel karar doğrultusunda 1 yıla kadar vadede faiz oranı yüzde 7, 1 yıldan daha uzun vadeye göre faiz oranı ise yüzde 8 oranındadır. 

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Süreçleri Nedir?

Esnaf kefalet kredisinin belli aşamaları bulunuyor. Hem kooperatif hem de banka tarafına bağlı olarak gerçekleşmesi gereken kredi süreci aşağıdaki gibidir:

 1. Yazılı bir şekilde bağlı olduğunuz kooperatife başvuruda bulunmak. 
 2. Kooperatifin, müracaat eden kişinin durumunu araştırması.
 3. 15 gün içerisinde kabul ya da ret durumunun ilgili kişiye yazılı olarak bildirilmesi. 
 4. Kooperatifin kredi talebine istinaden ortağın ekonomik ve mali durumlarını araştırması, istihbarat raporu ya da bültenin düzenlenmesi ile kefalet miktarını tespit etmesi.
 5. Kredi teklifinin Halk Bank’a gönderilmesi. 
 6. Halk Bank’ın talebi incelemesinin ardından banka tarafından yeniden istihbarat yapılması. 
 7. İstihbaratın onaylanması durumunda da tutarın kredilendirilmesi. 

Esnaf kefalet kredisinin aşamalarının yanında, bu kredi türünün sadece Halk Bank üzerinden gerçekleştiğini de belirtmekte fayda var. Diğer bankalar ya da kurumlar üzerinden esnaf kefalet kredi kullanma seçeneği bulunmuyor.

Esnaf kredisi hakkında ayrıntılı bilgi için ilgili sayfamıza göz atın.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Her kredi başvurusunda olduğu gibi esnaf kefalet kredisi için de belli belgeler gerekiyor. Aşağıda bu belgeleri bulabilirsiniz:

 • Vergi levhasının aslı ya da fotokopisi
 • Esnaf sicil belgesinin aslı ya da fotokopisi
 • Kooperatiften alınması gereken ortaklık beyannamesi
 • Bağlı olunan odadan alınması gereken oda faaliyetleri belgesi
 • İkametgah belgesinin aslı
 • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • 4 adet son dönemde çekilmiş fotoğraf
 • Muhasebeden kaşeli ve imzalı olarak alınmış son döneme ait hesap özeti
 • S.G.B. fotokopisi
 • Şoför olan esnaflar için ticari araç ruhsatının aslı ve fotokopisi

Esnaf kefalet kredisi için sadece başvuran kişiden değil kefil olacak kişi ya da kişilerden de belge talep edilmektedir. Kefil sayısı ise kredinin miktarına göre 1-3 arasında değişiklik gösterir. Kefiller için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Vergi levhasının aslı ya da fotokopisi
 • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesinin aslı

Krediyi kullanacak kişiler kefil yerine ipotek de gösterebilirler. Bunun için de ipotek olarak gösterilecek gayrimenkule ait tapunun fotokopisinin belgeler arasına eklenmesi gerekiyor. 

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisini kullanabilmek için ilgili kooperatiflerinden birine üye olmak gerekiyor. Kooperatifin bir üyesi değilseniz, mesleğiniz ne olursa olsun bu krediye başvurma imkanı ortadan kalkıyor. Şartları sağlamanız durumunda bile krediyi alabilmek için bir kefile ihtiyaç duyuluyor. Genel kredilerde gelir düzeyi yeterli olan hemen hemen herkes kefil olabilirken, esnaf kefalet kredisine kefil olacak kişilerin de aynı kooperatife üye olması gerekiyor. Aksi durumda kefalet kredisini almak için gerekli işlemler tamamlanamıyor. 

Bir dönem çok konuşulan eş rızası da en çok merak edilen konular arasında. Türk Borçlar Kanunu tarafından düzenlenen madde gereğince kooperatif üyelerine kullandırılan kredilerde eşinin rızasını almak zorunlu değil. 

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Esnaf kefalet kredisinin faizleri vadelerine göre değişiklik gösteriyor. 12 aylık süreç içerisinde kredi kullanacak kişiler için geri ödemede yüzde 7, 12-60 ay arasında kredi kullanacaklar için ise bu oran yüzde 8 üzerinden hesaplanmakta. Faiz oranlarında olduğu gibi kredi üst limiti de kooperatifin bulunduğu risk grubuna göre değişiklik gösterir. 60 ay vade ile alınan kredilerde ödeme seçenekleri aylık, 3 aylık ve 6 aylık şeklinde planlanabilir. 

Esnaf Kefalet Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisine başvuran kişilerin pek çok avantajı bulunuyor. Bankaların kredi başvurularında istedikleri belgeler ve faizler düşünüldüğünde, bu durumları minimuma indirecek seçeneklerin bulunması çok büyük avantaj. Özellikle hizmet veren esnafların mağdur olmadan kullanabilecekleri kredi seçeneklerinden en karlı olanı esnaf kefalet kredisidir. Esnaf kefalet kredisinin 5 önemli avantajı:

 1. Ödeme aşamasında büyük zorluk yaratan faiz oranlarının oldukça düşük olması
 2. Tüm kredi seçeneklerinin esnaflara özel olarak hesaplanması
 3. Kredi masraflarının az olması ve ele geçen ana paranın miktarının artması
 4. Kooperatife bağlı olan tüm esnafların yararlanabilir olması
 5. Her meslek grubuna bağlı olarak farklı kredi türleri ve limitleri ile sunulması

Esnaf Kefalet Kredisinin Masrafları Ne Kadardır?

Esnaf kefalet kredisinin avantajları arasında bahsettiğimiz masrafların azlığı en önemli tercih sebeplerinden oluyor. Belli başlı masraf oranları şöyle sıralanabilir:

 • Senelik banka komisyon kesintisi yüzde 1
 • Sermaye bloke kesintisi yüzde 1,5
 • Bölge birliği hisse kesintisi yüzde 0,25
 • Kredi faiz kesintisi yüzde 4,5
 • Kredi risk fonu kesintisi yüzde 1
 • Masraf karşılığı kesinti yüzde 1,5
 • Risk sermaye kesintisi yüzde 1
 • TESKOMB hisse kesintisi yüzde 0,25
 • Üst kuruluş katılım payı kesintisi yüzde 0,05

Esnaf Kefalet Kredisinin Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?

Her kredi türünde olduğu gibi esnaf kefalet kredisinin ödenmeme durumunda da belli yaptırımlar uygulanıyor. Bu sefer krediyi bağlı olarak aldığınız kooperatif de ödememe durumundan sorumlu tutuluyor. Bunun neticesinde de herhangi bir ödeme yapmama durumunda, kooperatifin de size belli bir yaptırım uygulama ve mağduriyetini giderme hakkı var. 

Esnaf kredisinin ödenememesindeki ilk durum, ödenmeyen taksit tutarının faizi ile birlikte bağlı bulunan kooperatiften temin edilmesidir. Eğer kooperatif gerekli ödemeyi yaparsa, kişinin kredi sicilinde herhangi bir bozulma söz konusu olmaz. Borç ödenmesine rağmen kişinin de belli bir yaptırım süreci söz konusu. Krediyi alan kişi, kooperatifin ödediği kadar borcu yine faizi de dahil olmak üzere geri ödemek durumunda. Borcun ödenmesi tarih geçtikçe kooperatif de kişiye her alacağı ay için faiz uygular. 

Kooperatifin ödemiş olduğu kredi taksiti tutarını geri istemesi 90 gün gecikebilir ya da hemen işleme konabilir. Kişinin zor durumda kalmaması için kooperatifin 90 güne kadar ek süre tanıması mümkün. Fakat aynı şekilde hemen icra işlemlerini başlatma hakkı da bulunuyor. İcra takibinin başladığı süreçlerde kooperatif borcu olan kişi ya da diğer kefillere ellerindeki gayrimenkulü sattırarak parasını alabilir ya da kendi üzerine ipotek ettirebilir. Borç karşılığında kooperatifin kendi üzerine almış olduğu mallar varsa, bir avantaj olarak 6 ay boyunca hiç kimseye ya da hiçbir kuruma satılamaz. Bu 6 ay içinde borçların tamamen ödenmesi halinde tüm mallar sahibine geri verilir. 

Genel olarak belirtilen tüm şartların uygulanması ve verilen ödeme kurallarının uygulanması neticesinde ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması ile esnaf kefalet kredisinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon