Mortgage Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Mortgage Nedir

Ev sahibi olmak isteyenlerin aklına gelen ilk yöntemlerden biri mortgage. Bir ev alacak kadar nakit parası olmayanların anında başvurdukları mortgage kredisi sayesinde ödemeler daha planlı ve daha mümkün hale geliyor. Hiç aklında olmayanları bile ev sahibi yapan en uygun mortgage kredileri sayesinde, bankaların sunduğu fırsatlardan yararlanmak mümkün.

Mortgage nedir, mortgage kredisi nasıl alınır, mortgage kredisi hesaplama işlemi nasıl yapılır gibi temel soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Mortgage Nedir?

Mortgage bankaların başta konut olmak üzere bir mal satın almak isteyenlere ipotek karşılığında sunmuş olduğu kredi türü. Türkiye’de de genelde sadece konut için kullanılan mortgage ödeme seçenekleri ve faiz oranları neticesinde kolay bir şekilde ev sahibi olunabiliyor.

Bankaların konut alımı için sunduğu mortgage ve konut kredisi olarak iki opsiyon bulunuyor. 2007 yılından öncesine kadar yaptırımları ve ödeme seçenekleri her iki opsiyon için de farklılık gösteriyordu.

Mortgage temelde 30 yıla kadar ve daha düşük faizlerle kredi verirken, konut kredisinde şartlar daha katıydı. 2007 yılından yapılan düzenlemeler sonucunda mortgage ve konut kredisini aynı çatı altında değerlendirilmeye başladı. Konut kredisi faiz oranları için HangiKredi’den sorgulama yapabilirsiniz.

Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Mortgage kredisi başvurusunda bulunabilmek için öncelikle satın alınacak olan konutun krediye uygunluğunun tespit edilmesi gerekiyor. Yasal olarak krediye uygun olmayan bir ev için bankaların kredi vermesi mümkün değil.

Evin krediye uygun olup olmadığı ekspertiz raporu ile belirlenir. Ekspertiz hizmetini mortgage kredisi başvuruları sırasında bankalar da verebilir, dışarıdan kendi bulduğunuz biriyle de çalışabilirsiniz.

Evin değeri ne olursa olsun, mortgageın tüm masrafı karşılamadığını söylemek gerekiyor. Başvurularınız sonucunda bankalar en fazla evin yüzde 90’ı kadar kredi verebilmekte. Yani belirlenen eder üzerinden yüzde 10 peşinat vermeniz gerekli. Başvurunuzun ardından bankalar ödeme gücünüzü ölçmek adına belli kriterleri kontrol ediyor. Öncelikli olarak kredi notunuz ve gelir belgeniz çok önemli. Kredi notunuz düşükse istediğiniz tutar kadar mortgage almanız mümkün olmayabilir.

Bankaların istedikleri belgeler genelde kendi inisiyatiflerine bağlı olsa da genel olarak talep edilenleri aşağıda bulabilirsiniz:

  • Kimlik belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Maaş bordrosu ya da serbest meslek sahipleri için vergi levhası
  • Kat mülkiyeti tapusu ya da kat irtifakı tapusu

Konut kredisi başvurusu neden reddedilir diye merak ediyorsanız detaylar içeriğimizde!

Mortgage Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mortgage kredisi hesaplaması yaparken öncelikle peşinatı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Elinizde bulunan nakit ya da bankanın karşılamadığı kadar peşinat vermek durumundasınız. Sonrasında mutlaka vade ve faiz oranlarını en iyi şekilde incelemeniz gerekiyor.

Peşinatın yanı sıra yine cebinizden çıkacak yüksek bir tutar olan tapu harcını da hesaplamanızda fayda var. Tapu harcı hesaplama işlemi için HangiKredi’den destek alabilirsiniz.

Mortgage kredisi çok uzun süreli olabileceği için ilerleyen dönemlerde aylık taksidinizi aksatmadan ödeyebileceğiniz şekilde vade belirlemeniz gerekiyor. Aynı zamanda uzun vadeler sonucunda toplam geri ödemenizin de daha fazla olacağını belirtmekte fayda var.

Bankaların güncel faiz oranlarını ve vadelerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:

200.000 TL 120 ay vadeli konut kredisi için bankaların kredi teklifleri

BankaFaizAylık TaksitToplam Ödeme
%1,343.360,24 TL405.078,80 TL Hemen Başvur
%1,333.345,28 TL403.265,60 TL Hemen Başvur
%1,343.360,24 TL405.038,42 TL Hemen Başvur
Tüm kredi tekliflerini gör

HangiKredi konut kredisi hesaplama sayfasından güncel faiz oranlarını ve bankaların ödeme seçeneklerini kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz.

Mortgage Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Mortgage kredisi sayesinde kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. Çok uzun süre başka birinin evine verilen kiralar yerine, bankaya ödenen taksitler neticesinde ev sahibi olabilirsiniz.  Ödemelerinizde zorluk yaşıyorsanız bankanıza başvurarak yapılandırma yolunu izleyebilirsiniz.

Konut kredisinde peşinat konusu ile ilgili Alacağım Evin Tamamına Kredi Çekebilir miyim? adlı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Mortgage Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir