Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Mortgage Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 18.09.2020 Güncelleme Tarihi: 20.05.2021

Ev sahibi olmak isteyenlerin aklına gelen ilk yöntemlerden biri mortgage.

Mortgage Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?
Bir ev alacak kadar nakit parası olmayanların anında başvurdukları mortgage kredisi sayesinde ödemeler daha planlı ve daha mümkün hale geliyor.

Ev sahibi olmak isteyenlerin aklına gelen ilk yöntemlerden biri mortgage. Bir ev alacak kadar nakit parası olmayanların anında başvurdukları mortgage kredisi sayesinde ödemeler daha planlı ve daha mümkün hale geliyor. Hiç aklında olmayanları bile ev sahibi yapan en uygun mortgage kredileri sayesinde, bankaların sunduğu fırsatlardan yararlanmak mümkün.

Mortgage nedir, mortgage kredisi nasıl alınır, mortgage kredisi hesaplama işlemi nasıl yapılır gibi temel soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Mortgage Nedir?

Mortgage bankaların başta konut olmak üzere bir mal satın almak isteyenlere ipotek karşılığında sunmuş olduğu kredi türü. Türkiye’de de genelde sadece konut için kullanılan mortgage ödeme seçenekleri ve faiz oranları neticesinde kolay bir şekilde ev sahibi olunabiliyor.

Bankaların konut alımı için sunduğu mortgage ve konut kredisi olarak iki opsiyon bulunuyor. 2007 yılından öncesine kadar yaptırımları ve ödeme seçenekleri her iki opsiyon için de farklılık gösteriyordu.

Mortgage temelde 30 yıla kadar ve daha düşük faizlerle kredi verirken, konut kredisinde şartlar daha katıydı. 2007 yılından yapılan düzenlemeler sonucunda mortgage ve konut kredisini aynı çatı altında değerlendirilmeye başladı. Konut kredisi faiz oranları HangiKredi'den sorgulama yapabilirsiniz.

Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Mortgage kredisi başvurusunda bulunabilmek için öncelikle satın alınacak olan konutun krediye uygunluğunun tespit edilmesi gerekiyor. Yasal olarak krediye uygun olmayan bir ev için bankaların kredi vermesi mümkün değil.

Evin krediye uygun olup olmadığı ekspertiz raporu ile belirlenir. Ekspertiz hizmetini mortgage kredisi başvuruları sırasında bankalar da verebilir, dışarıdan kendi bulduğunuz biriyle de çalışabilirsiniz.

Evin değeri ne olursa olsun, mortgageın tüm masrafı karşılamadığını söylemek gerekiyor. Başvurularınız sonucunda bankalar en fazla evin yüzde 90’ı kadar kredi verebilmekte. Yani belirlenen eder üzerinden yüzde 10 peşinat vermeniz gerekli. Başvurunuzun ardından bankalar ödeme gücünüzü ölçmek adına belli kriterleri kontrol ediyor. Öncelikli olarak kredi notunuz ve gelir belgeniz çok önemli. Kredi notunuz düşükse istediğiniz tutar kadar mortgage almanız mümkün olmayabilir.

Bankaların istedikleri belgeler genelde kendi inisiyatiflerine bağlı olsa da genel olarak talep edilenleri aşağıda bulabilirsiniz:

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Maaş bordrosu ya da serbest meslek sahipleri için vergi levhası
 • Kat mülkiyeti tapusu ya da kat irtifakı tapusu

Konut kredisi başvurusu neden reddedilirKonut kredisi başvurusu neden reddedilir diye merak ediyorsanız detaylar içeriğimizde!

Mortgage Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mortgage Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır? Mortgage kredisi hesaplaması yaparken öncelikle peşinatı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Elinizde bulunan nakit ya da bankanın karşılamadığı kadar peşinat vermek durumundasınız. Sonrasında mutlaka vade ve faiz oranlarını en iyi şekilde incelemeniz gerekiyor.

Peşinatın yanı sıra yine cebinizden çıkacak yüksek bir tutar olan tapu harcını da hesaplamanızda fayda var. Tapu harcı hesaplama işlemi için HangiKredi'den destek alabilirsiniz.

Mortgage kredisi çok uzun süreli olabileceği için ilerleyen dönemlerde aylık taksidinizi aksatmadan ödeyebileceğiniz şekilde vade belirlemeniz gerekiyor. Aynı zamanda uzun vadeler sonucunda toplam geri ödemenizin de daha fazla olacağını belirtmekte fayda var.

Bankaların güncel faiz oranlarını ve vadelerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:

HangiKredi konut kredisi hesaplama sayfasından güncel faiz oranlarını ve bankaların ödeme seçeneklerini kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz.

Mortgage Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Mortgage Kredisinin Avantajları Nelerdir? Mortgage kredisi sayesinde kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. Çok uzun süre başka birinin evine verilen kiralar yerine, bankaya ödenen taksitler neticesinde ev sahibi olabilirsiniz.  Ödemelerinizde zorluk yaşıyorsanız bankanıza başvurarak yapılandırma yolunu izleyebilirsiniz.

Konut kredisinde peşinat konusu ile ilgili Alacağım Evin Tamamına Kredi Çekebilir miyim? adlı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

6 Oy

-

4,83 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon