Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Mortgage Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 18.09.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Evin en temel ihtiyaç olması ve kira piyasasının her geçen gün yükselmesi, insanların daha fazla ev sahibi olmak istemelerine neden olmuştur.

Mortgage Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?
Evlerin de tek seferde ödenmesi zor seviyelerde fiyatlara sahip olması, akıllara bankaları ve kredileri getirmektedir.

Her konuda bir kredi ürünü sunabilen bankaların, ev için de mortgage gibi bir çözümü vardır. Konut piyasasına “kira öder gibi ev sahibi olmak” deyimini kazandıran mortgage nedir?

Mortgage Nedir?

Mortgage ne demek ve ne anlama geliyor diye sözlüğe bakıldığında, Türkçe karşılığının tutsat ya da tutulu satış olduğu görülmektedir. Bu terimler, bankacılık dilinde ipotekli ya da rehinli satış şeklinde karşılık bulmaktadır. Kısaca mortgage, krediye konu olan bir gayrimenkulün kendi kendine ipotek olması suretiyle kullandırılan bir kredidir.

Bankalarda çoğunlukla “konut finansmanı” adı altına bir kredili ürün olarak sunulan mortgage, genellikle ev satın alımlarında kullandırılır. Bunun sebebi düşük faiz ve uzun vade seçenekleridir. Fakat aynı zamanda iş yeri, arsa ve benzeri gayrimenkuller için de kullandırılır. Çünkü bu sistem sadece çekilen kredi ile satın alınacak malın ipotek ettirilmesinden ibaret değildir. Pek çok banka, mortgage kredisi adı altında, bir konutun ipotek ettirilmesine karşın farklı amaçlarla kullanılabilecek krediler de vermektedir.

Mortgage Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mortgage kredisi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay, bu krediyi kullanarak satın alınan malın aslında bankaya ait olmasıdır. Bu yöntemle bir ev satın alındığında, kredi borcu bitene kadar evin sahibi bankadır. Dolayısıyla borcun ödenmemesi hâlinde bankanın bu evi satmak suretiyle kredi borcunu tahsil etme yetkisi vardır.

Kredi almadan önce dikkat edilmesi gerekenlerden biri de elbette faiz oranlarıdır. Çünkü faiz oranları bankadan bankaya değişir ve borçlanılan tutarı doğrudan etkiler. Bu nedenle en uygun faiz oranını bulmak için araştırma yapılmalıdır. HangiKredi üzerinden en uygun konut kredisi veren bankalar görüntülenebilir ve bankaların faiz oranları karşılaştırılabilir.

Kredi için tercih edilen banka ile ayrıca görüşmekte de fayda vardır. Mortgage ürünlerinde genellikle esnek bir ödeme planı olur ve bankalar, her müşteriye özel farklı bir ödeme planı çıkarabilir. Bu tür kredilerde vade sayısı çok fazla olduğu için ödeme planını gelir düzeyine göre ayarlamak mümkündür. Bunun için bankadaki yetkili kişi ile görüşmek avantaj sağlayabilir. HangiKredi kredi hesaplama aracı ile ihtiyacınız olan kredi miktarına göre hesaplama yapabilir, ödeme planlarını görüntüleyebilirsiniz.

Konutu bir projeye bağlı olarak almak da mortgage konusunda avantaj sağlayabilir. Çünkü inşaat firmaları bir finansal kurum ya da banka ile anlaşmalı çalışırlar. Projeden ev satın almak isteyen kişiler de bu finans kuruluşlarından kolaylaştırılmış bir şekilde kredi alırlar. Ev ilk kez satılacağı için ekspertiz konusunda da süreç daha hızlı tamamlanır.

Türkiye’de Mortgage Kredisi Almak Güvenli midir?

Mortgage, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan bir finansman yöntemidir. Yöntemin hem tüketici hem de finans kuruluşuna pek çok faydası olduğu için kullanım sıklığı yoğundur. Genellikle bankalar ve bankaların iştiraki olan finansal kuruluşlar tarafından verilir. Dolayısıyla güvenilirliği konusunda herhangi bir risk yoktur. Taksitlerin düzenli bir şekilde ödendiği sürece banka ev üzerinden herhangi bir hak iddia edemez.

Mortgage Kredisi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Mortgage ya da konut kredisi kullanmanın avantajları arasında en çok dikkat çeken detay, hiç şüphesiz vade sayısıdır. Çünkü bu kredilerde vade sayısı 10 yıldan 30 yıla kadar esnetilebilir. Türkiye’de çoğunlukla 10 yıl vadeli krediler tercih edilir fakat dönemsel kampanyalar dahilinde 20 yıl vadeli krediler de yoğun bir şekilde kullanılır. Bu krediyi kullanmanın diğer avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Uzun vadeler sayesinde kolay ödeme imkânı vardır.
 • Faiz oranları nispeten daha düşüktür.
 • Taksit sayısı çok olduğu için her bir taksite ödenecek miktar daha düşük olur.
 • Taksit tutarları gelir düzeyine göre belirlenir ve genellikle sabittir.
 • Taksitler ortalama bir kira bedeli kadar olduğu için “kira öder gibi ev sahibi olmak” mümkündür.
 • Ev sahibine ya da çevreye borçlanmak gibi bir durum söz konusu olmaz.

Mortgage Kredisi Kullanmanın Şartları Nelerdir?

Konut finansmanı için de diğer kredilerde olduğu gibi bazı şartları karşılayabilmek gerekir. Bu şartlardan bir kısmı genel banka taleplerinden oluşurken bir kısmı da bu kredi tipine özeldir. Söz konusu şartlardan bazıları şöyledir:

 1. Bankanın talep ettiği tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde ibraz etmek
 2. En az 18, en fazla 70 yaşında olmak (Üst yaş sınırı bankaya göre değişir.)
 3. Kredi notunun güvenli bir seviyede olması
 4. Gelir düzeyinin aylık taksitleri karşılayabilecek seviyede olması
 5. İnşası bitmemiş evler için projenin en az %80’inin tamamlanmış olması (Anlaşmalı konut projelerinde oran değişebilir.)
 6. Ekspertiz sonucunda olumlu bir rapor çıkması

Bankaların talep ettiği belgeler ise aşağıdaki gibidir.

Kimlerden Belge İstenir İstenilen Belgeler
Herkesten İstenen Ortak Belgeler T.C. kimlik kartının arkalı önlü fotokopisi
Son 3 aya ait ödenmiş fatura ya da ikametgâh belgesi
Satın alınacak ve ipotek edilecek taşınmazın tapu fotokopisi
Ek Olarak İstenen Belgeler
Ücretli Çalışanlardan Son aya ait maaş yazısı ya da maaş bordrosu fotokopisi
Maaş yazısı ibraz edilecekse çalışılan firmanın imza sirküleri
Emeklilerden Bağlı olunan sosyal güvenlik kurumundan emeklilik belgesi
Geliri gösteren hesap cüzdanı fotokopisi
Serbest Meslek Sahiplerinden Son yıla ait vergi levhasının fotokopisi
Son yıla ait hesap durumu (vergi dairesi onaylı)
Firma Ortaklarından Son yıla ait vergi levhasının fotokopisi
Son 3 yıla ait bilanço, gelir tablosu ve son ay mizanı
Son yıla ait imza sirküleri (noter onaylı)
Ticaret sicil gazetesi
Çiftçilerden Çiftçilik belgesi

Mortgage Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Mortgage hesaplama işlemi bankaya, vade sayısına, faiz oranına ve hazırlanan ödeme planına göre değişkenlik gösterir. HangiKredi mortgage kredisi hesaplama aracı ile detaylı bir şekilde hesaplama yapılabilir. Hesaplamanın ardından bankaların sunduğu konut finansmanı tekliflerine göz atılabilir ve ön başvuru yapılabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

16 Oy

-

4,19 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?