KOBİ (Esnaf) kredisi nedir, nasıl alınır?

Esnafların nakit ihtiyacı için başvurabileceği KOBİ kredileriyle ilgili detayları Hangikredi.com operasyon ekibinden Tuğçe Yüzügüler’le konuştuk

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Öncelikle KOBİ kredisinin ne olduğunu açıklar mısınız?

KOBİ kredisi ya da diğer adıyla ‘Esnaf Kredisi’ esnafların kolay ödeme koşuluyla bankalardan aldıkları, işlerini geliştirmek için bir kredi türüdür.

Kimler KOBİ kredisinden faydalanabilir?

KOBİ kredisi kullanabilmek için KOBİ statüsünde olmamız gerekiyor. İş yerimizi geliştirmek için nakit ihtiyacına gereksinim duyduğumuzda KOBİ kredisi için bankaya müracaatta bulunabiliriz. Eğer KOBİ statüsünde değilsek ve biz iş yeri açmayı düşünüyorsak bunun için KOBİ kredisi kullanamayız. Bunun için bankaların farklı kredi türlerini incelememiz gerekiyor. Örneğin ihtiyaç kredisinden destek alabiliriz bu konuda.

KOBİ kredisi nasıl alınıyor?

KOBİ kredisinde her bankanın sunduğu hizmet, kredi olanakları, kredi miktarı farklılık göstermektedir. KOBİ kredisi kullanmak istiyorsak kimliğimiz, vergi levhamız ve mutlaka Oda’ya kayıt belgemiz olmuş olması gerekmektedir. Belgelerimizi bankaya ibraz ettikten sonra kredimiz incelenerek banka tarafından bize olumla ya da olumsuz dönüş sağlanmaktadır. Süreç bundan sonra eğer olumlu olursa banka doğrultusunda devam etmektedir.

Bankaların esnaflar için krediden başka sunduğu avantajlar da var mı?

KOBİ paketleri var. Örneğin ticari kartlar, post cihazı, proje ve yatırım için kullanılan krediler, gayri nakdi kredi, hammadde kredileri gibi bankalar spesifik çözümler sunmakta.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir