Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Garanti Fonu (KGF) Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 3.04.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Koronovirüse karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında son günlerde daha sık duymaya başladığımız Kredi Garanti Fonu (KGF) ile ilgili akıllarda pek çok soru işareti var.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Nedir?
Alınan son karar ile Kredi Garanti Fonu’nun sağladığı bakiye tutarı 250 milyar TL’den 500 milyar TL’ye yükseltildi. KGF’nin kefalet limiti ise 25 milyar TL’den 50 milyar TL’ye yükseltildi. Koronovirüs salgını nedeni ile zor durumda olan işletmelerin bu fon sayesinde kredi kullanabilmesini sağlayacak olan bu yeni gelişmelerle birlikte KGF’yle ilgili soru işaretleri daha da arttı. Bu fonun tam olarak ne işe yaradığı, KGF ile kimlerin kredi alabileceği, nasıl hesaplandığı gibi soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalıştık…

Koronovirüse karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında son günlerde daha sık duymaya başladığımız Kredi Garanti Fonu (KGF) ile ilgili akıllarda pek çok soru işareti var. Alınan son karar ile Kredi Garanti Fonu’nun sağladığı bakiye tutarı 250 milyar TL’den 500 milyar TL’ye yükseltildi. KGF’nin kefalet limiti ise 25 milyar TL’den 50 milyar TL’ye yükseltildi. Koronovirüs salgını nedeni ile zor durumda olan işletmelerin bu fon sayesinde kredi kullanabilmesini sağlayacak olan bu yeni gelişmelerle birlikte KGF’yle ilgili soru işaretleri daha da arttı. Bu fonun tam olarak ne işe yaradığı, KGF ile kimlerin kredi alabileceği, nasıl hesaplandığı gibi soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalıştık…

Tek bir adres üzerinden bankaların sunmuş olduğu kredi ve ödeme seçeneklerini uygun kredi hesaplama sayfamızdan bulabilirsiniz.

KGF nedir?

1994 yılından beri faaliyette olan Kredi Garanti Fonu (KGF), teminat yetersizliği nedeni ile kredi ve çeşitli destek imkanlarından yararlanamayan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ve KOBİ dışı işletmelerin kredi alabilmelerini sağlar. KGF, Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş bir anonim şirkettir ve kamu kuruluşu olan ya da kamu kuruluşu olarak sayılan ortakları vardır. Ortakları arasında üç büyük kamu bankası ile birlikte çeşitli özel bankalar ve vakıflar yer almaktadır.

KOBİ KREDİSİ HESAPLA

KGF kredi verir mi?

Kredi Garanti Fonu bir kefalet kuruluşudur yani kredi tahsis etmez. KGF, işletmelere kefil olarak işletmelerin kredi almasını ve desteklerden yararlanmasını sağlar. Kimlerin KGF kefaletiyle kredi kullanabileceğine gelecek olursak, kredi değerliliği olan ancak teminatı yetmediği için kredi ve çeşitli desteklerden yararlanamayan KOBİ’ler ve KOBİ tanımı dışında kalan işletmeler KGF’nin kefilliğinden yararlanabilir.

KGF ile nasıl kredi kullanılır?

Yeterli teminatı olmadığı için kredi kullanamayan KOBİ’ler ve KOBİ tanımı dışında kalan işletmeler, KGF’den yararlanarak kredi kullanmak için şu adımları takip edebilir:

 • Bankaya kredi başvurusu yapılır.
 • Banka başvuruyu değerlendirir.
 • Kredi başvurusunun onaylanması durumunda banka kefalet talebini KGF’ye iletir.
 • KGF işletme için uygunluk kriteri kontrolü yapar.
 • Kontrolden sonra KGF bankaya onay verirse banka krediyi kullandırır.

Bankaların online olarak işleme koyup süreci yürüttüğü anında kredi seçeneklerini hızlı kredi sayfamızdan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

4 Yorum

Nazan
Nazan 6.05.2020 • 00:00

Kredi çekmek istiyorum bende lütfen yardımcı olunuz bana da

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 14.05.2020 • 00:00

Merhaba Nazan, HangiKredi'den bankalara online kredi başvurusunda bulunabilirsin.

Beğen(0)
Hacı İbrahim buyukaktepe
Hacı İbrahim buyukaktepe 3.04.2020 • 00:00

İhtiyac kredisi

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 10.04.2020 • 00:00

Merhaba İbrahim, Sitemiz üzerinden bankalara ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsin. https://www.hangikredi.com/kredi/ihtiyac-kredisi

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon