Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kadın Girişimcilere Destek Kredileri ve Paketleri

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 17.11.2017 Güncelleme Tarihi: 8.09.2021

Kadın girişimcileri iş hayatında desteklemek için bankalar dönem dönem kredi ürünleri sunmakta.

Kadın Girişimcilere Destek Kredileri ve Paketleri
İş hayatında aktif rol almak isteyen kadın girişimcileri desteklemek ve kadınların iş hayatında daha çok yer almasını sağlamak amacıyla hazırlanan güncel kampanyaları sizin için derledik.

Kadınların girişimlerini destekleyen kurumlar ve bankalar, özel avantajlara sahip kredili ürünleri hizmete sunmuş durumdadır.

Kadın girişimci sayısı erkeklere nazaran daha az olduğu için, kredi konusunda tanınan ayrıcalıklar da son derece önemlidir. Gerek devlet destekli projelerle gerek özel bankalar aracılığıyla son dönemde kadınların girişimci eğilimlerine yön verildiği görülmektedir. Özellikle kredilerde sağlanan büyük kolaylıklar, kadınların iş yaşamlarında aktif bir şekilde rol alabilmelerini sağlar. Bu tip krediler devlet ve özel bankalar tarafından sunulmakla birlikte KOSGEB, TKDK gibi kurumlar ve vakıflar da kredilere destek vermektedir.

Kredi ve destek paketleri sayesinde sıfırdan iş kurabilen kadın girişimci sayısında önemli bir artış gözlemlenmektedir. Destek paketleri arasında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın devlet destekli hibe kredileri öne çıkmaktadır. KOSGEB dışında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun da aynı şekilde ciddi hibe destekleri vermektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da kadın girişimcilerin iş kurmalarını sağlayan maddi destekler sunmaktadır.

Bu kurumların dışında 30’dan fazla şehirde, 200 civarında Aile Destek Merkezi bulunmaktadır. Aile Destek Merkezi üzerinden beceri kurslarına katılım gösteren kadınlara da hibe ya da kredi desteği verilir. Bunların çoğu devlet destekli olarak sunulan krediler ya da destek paketleri arasında kabul edilebilir. Bunlarla birlikte bir de özel bankaların sunmuş olduğu krediler söz konusudur. Türkiye’de hizmet veren pek çok banka, kadınların girişimlerini desteklemek adına uygun krediler sunabilmektedir.

HangiKredi üzerinden bankaların tekliflerini ve faiz oranlarını karşılaştırabilir ve size en uygun KOBİ kredisine başvuru yapabilirsiniz.

QNB Finansbank Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi

QNB Finansbank, Türkiye’de kadınlara yönelik girişimci projelere her daim destek veren özel bankalardan biridir. Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi, Türk Eximbank ile beraber oluşturulmuş bir projedir. İki ayrı banka tarafından ortak şekilde sunulan bu özel krediyle beraber Türkiye ihracatına yaratıcı ve girişimci projeleriyle destek sunmak isteyen kadınların ön plana çıkması sağlanmaktadır.

Kadınlara yerli ve yabancı para cinsinden kredi kullanma opsiyonu sunulmaktadır. Yabancı para cinsinde ise ayrıcalıklı faiz oranları söz konusudur. Teminat koşulu aranmadan kredi desteği sunan QNB Finansbank’ın destek projelerine kadın girişimciler büyük ilgi göstermektedir. Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi dahilinde kadın girişimciler, 500.000 EUR/USD ya da 100.000 TL’ye kadar kredi kullanabilir.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Destek Paketi

Kadınların girişimci projelerine destek sunan kamu bankalarından bir tanesi de Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası’nın mobil bankacılık ayağında kadın girişimcilere yönelik pek çok destek paketi ile karşılaşmak mümkün. Düşük faizli KOBİ kredisi ile dikkat çeken banka, kadınlara bu anlamda çok önemli avantajlar sunar. Kredi tahsis ücretlerinde indirim yapması, bu anlamda en çok dikkat çeken ayrıcalık olarak kabul edilebilir.

Öte yandan senelik kart bedeli bulunmayan kobi kart tahsisi de Ziraat Bankası’nın kadın girişimcilere yönelik avantajları arasındadır. Ziraat Bankası yılın her dönemi kadınlara yönelik olarak özel paketler sunmaktadır. Bunun için aranan ilk kriter, kredi notunun düşük olmamasıdır. Bankanın kadın girişimcilere sunduğu avantajlardan bazıları şöyledir:

 • POS ve ödeme kaydedici cihazlar özelinde cazip teklifler
 • Kredi tahsis ücreti indirimi
 • Bireysel emekliliğe yönelik teklifler
 • EFT veya havale işlemlerinde masrafsızlık
 • Hesap işletim ücreti muafiyeti
 • Aidatsız KOBİ Kart
 • 60 aya kadar sunulan nakit krediler
 • Teminat mektupları için özel komisyon bedelleri
 • Dış ticaret işlemlerine yönelik uygulanan özel fiyatlar
 • Tabela faizinde %15 oranında indirim
 • Takas çek komisyonlarında ve çek karnesi bedellerinde %50 indirim

Kara listede yer alan ya da mali sicili problemli olan girişimciler genelde olumsuz yanıtlarla karşılaşabilir. Ev hanımı olan kadınların gelir belgesi sunamadıkları için bu kredilerden faydalanması zordur. Buna karşın kira ve benzer gelirlerin kanıtlanmasına bağlı olarak söz konusu paketlerden faydalanmak mümkün olmaktadır.

Kara Liste Nedir?” sorusunun cevabına HangiKredi’den erişilebilirsiniz.

Garanti BBVA Kadın Girişimci Bankacılığı

Garanti Bankası sınırlı bir projeyle değil de daha çok Kadın Girişimci Bankacılığı ismini verdiği genel projesi ile kadınlara ayrıcalıklar sunmaktadır. Bu uzun vadeli hizmet sayesinde kadınlara teminat destekli pek çok kredi kullandırmaktadır. 50’den fazla çalışanı olmayan ve senelik cirosu 10 milyon Euro’nun aşağısında olan kuruluşlara, 12 ve 36 ay arası bir vadeyle kredi kullanma olanağı tanımaktadır.

Diğer taraftan “Altın Teminatlı Kredi” adını verdiği hizmetle beraber kadın girişimcilerin altın birikimlerini değerlendirmelerine imkân vermektedir. Kadınlar, altın hesabına birikimlerini yatırmaları durumunda özel teminatlı kredi desteklerinden de yararlanabilirler. “Kadın Girişimci Destek Paketi” ile yatırım projesini genişletmek ve uluslararası pazarlara açılmak isteyen kadın girişimcilere 60 aya varan vadeler ve özel faiz oranları ile kredi vermektedir.

Acil nakit ihtiyaçlarınız için anında kredi seçeneklerini değerlendirebilir, HangiKredi üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde online başvuru yapabilirsiniz.

Vakıfbank Kadın Girişimcilere Destek Paketi

Kadın girişimcileri destekleyen bir diğer banka da Vakıfbank’tır. Vakıfbank çatısı altında sunulan destek paketinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın da desteği vardır. Bu proje özelinde 84 aya kadar varan özel esnaf kredileri söz konusudur. Kadınlara yönelik olarak sunulan bu esnek kredi olanakları büyük bir ilgi görmektedir. Kadın girişimciler bu özel paketler dışında mobil bankacılık üzerinden de pek çok ayrıcalığa sahip olabilmektedir.

Vakıfbank EBRD Kaynaklı Kadın Girişimci Destek Kredisi fırsatlarından, sıfırdan iş kurmak isteyen ya da var olan iş yerini geliştirmek isteyen kadınlar faydalanabilmektedir. Toplamda 30 milyon dolarlık bir fonun söz konusu olduğu kredi fırsatından yararlanmak için, personel sayısının 250’den düşük olması ön koşuldur. Aynı zamanda şirket gelirlerine ilişkin de bazı şartların karşılanması gerekmektedir.

İş Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Kadın girişimcilere destek noktasında İş Bankası da çeşitli projeler üretmeye devam etmektedir. İş Bankası’nın kadın girişimcilere yönelik sunduğu özel krediden yararlanacak firmanın en az %51 hissesi bir kadına ait olmalıdır. Diğer yandan üst düzey bir yönetici pozisyonunda en az bir kadının yer aldığı işletmeler de bu özel krediye başvurabilir.

İş Bankası da Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ortaklığı ile kredi kullandıran bankalardan biridir. Geri ödemeler, vade ya da faiz gibi konularda çok ciddi ayrıcalıkların sunulduğu kredilere sıklıkla başvurulmaktadır. İş Bankası’nın kadın girişimcilere yönelik kredili ürünleri şöyledir:

 1. Kadın Girişimci Kredisi
 2. Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi
 3. KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı

Yapı Kredi Kadın Girişimci Kredisi

Yapı Kredi, iş hayatına dahil olmak isteyen kadınlara önemli bir destek sunmaktadır. Kredilerde herhangi bir üst limitin yer almaması en önemli avantajlardan biridir. Aynı zamanda geri ödeme seçenekleri konusunda da ciddi bir esneklik söz konusudur. İlk 3 ay ödemesiz, aylık rutin ödemeli, 3 ay ya da 6 ayda bir ödeme gibi seçenekler, kadın girişimciler açısından ciddi bir vade rahatlığı yaratmaktadır. Kadınlar kendilerine en uygun ödeme planını seçmekte özgürdür. Öte taraftan dosya masraflarında da %50’lik bir indirim sunulmaktadır.

Akbank Kadın Girişimci Kredisi

Kredi ayrıcalıklarıyla kadınlara özel destekler sunan bir diğer banka da Akbank’tır. Başarılı iş fikirlerini maddi destekle pekiştirerek doğrudan hayata geçirmek isteyen kadınlar, Akbank’ın kendilerine özel olarak sunduğu girişimci kredisinden yararlanabilmektedir. Akbank Kadın Girişimci Kredisi, 6 - 60 ay aralığında cazip vade seçeneklerine sahiptir. Aynı zamanda faizlerin düşük, geri ödeme seçeneklerinin esnek olması da bu krediyi cazip hale getiren detaylardır. FMO ve IFC, özel bir iş birliği neticesinde bu krediyi desteklemektedir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

5 Yorum

Mahide altın
Mahide altın 11.05.2020 • 00:00

Ev hanimiyim ihtiyaç kredi istiyorum ben.

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 14.05.2020 • 00:00

Merhaba Mahide, Bankalardan kredi alabilmek için belgelenebilir gelirin olmalı.

Beğen(0)
Gamze
Gamze 3.01.2020 • 00:00

Kolay gelsin öncelikle serbest ikinci el araba alim satım yapmak istiyorum vergiye kayıt olduktan sonra krediden yaralanabilir miyim

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 14.02.2020 • 00:00

Merhaba Gamze, Kadın girişimcilere destek paketleri bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Konu ile ilgili banka yetkilileriyle görüşmenizi tavsiye ederiz. İyi günler dileriz.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 • Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği 31.01.2023

  Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği

 • Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı! 30.01.2023

  Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!

 • Banka Çalışma Saatleri 27.01.2023

  Banka Çalışma Saatleri

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon