Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 16.09.2020 Güncelleme Tarihi: 29.01.2021

Girişimcilerin sayısı her geçen gün çoğalıyor.

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi
Bu kapsamda kadın girişimciler de anlamlı destekler ile teşvik ediliyor. Çeşitli ayrıcalıklarla iş kurma imkanları elde eden kadın girişimcilere KOSGEB tarafından oldukça avantajlı hibeler veriliyor. KOSGEB kadın girişimci kredisi ve hibeler hakkında aklınızdaki tüm sorulara cevap bulmak için bu yazımızdan destek alabilirsiniz.

Girişimcilerin sayısı her geçen gün çoğalıyor. Bu kapsamda kadın girişimciler de anlamlı destekler ile teşvik ediliyor. Çeşitli ayrıcalıklarla iş kurma imkanları elde eden kadın girişimcilere KOSGEB tarafından oldukça avantajlı hibeler veriliyor. KOSGEB kadın girişimci kredisi ve hibeler hakkında aklınızdaki tüm sorulara cevap bulmak için bu yazımızdan destek alabilirsiniz.

Önceden 50.000 TL olan hibe teşvikleri günümüzde 60.000 TL’ye yükseldi. Ayrıca ileri girişimci iseniz bu hibe miktarı 370.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Kadın girişimcilere bu teşvikler sağlanmaya devam edilirken, ev hanımları için de anlaşmalı kamu ve özel bankaları düşük, ve faizsiz kredi imkanları sunuyor.

Ev hanımlarına kredi veren bankaları ve şartlarını öğrenmek isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

KOSGEB’in tüm yeni bir iş kuracak girişimciler için bir destek programı mevcut. Bu destek programının adı önceden ”Girişimcilik Destek Programı” idi. Şu anda bu programın ismi ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı”na çevrildi. Bu programın amacı yeni işletme açacak kişilere hibe vermek. Program kendi içinde 2 destek programı başlığına ayrılıyor.

Bu kapsamda yeni bir iş kuracaklar için sağlanacak hibe miktarı da aynı şekilde 2 farklı dal altında veriliyor. Bu program dahilindeki iki alt başlık ise aşağıdaki gibi:
 

Geleneksel Girişimci Desteği 60.000 TL'ye varan hibe
İleri Girişimci Desteği 370.000 TL'ye varan hibe


Kredi seçeneklerini gözden geçiriyorsanız, bireysel iş yeri kredisinin ne olduğunu ve şartlarına da yazımız aracılığıyla göz atabilirsiniz.

Kadın Girişimcilere Özel Avantaj

Kadın girişimciler her iki programdan da diğer girişimcilere kıyasla en az 10.000 TL daha avantajlı şekilde faydalanarak yeni bir iş kurabiliyorlar.  Bu programların sağladığı olanaklara göz atmadan önce kadın girişimcilik desteği alma şartlarından bahsetmemiz gerekir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Koşulları 2020

KOSGEB’in sağladığı hem ”Geleneksel Girişimcilik Desteği” hem de ”İleri Girişimcilik Desteği” programından faydalanmak için aşağıdaki koşulları sağlamanız gerekiyor:

 1. İş fikrinizin KOSGEB desteklenen sektörler arasında bulunması
 2. Girişimcilik sertifikası sahibi olmak (Sektör kapsamında İleri Girişimcilik Sertifikası da olabiliyor)
 3. Önceden KOSGEB’den hibe almamış olmak
 4. 18 yaşını geçmiş olmak (Üst yaş sınırı mevcut değil)
 5. Herhangi bir yasa dışı örgüt ile bağ bulunmaması
 6. Okuryazar olmak

HangiKredi KOBİ sayfasından iş yeri kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Kadın Girişimci Eğitimi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kadın Girişimci Eğitimi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir? Hibe desteği almadan önce KOSGEB Girişimcilik sertifikası sahibi olmak gerekiyor. Bunu da Girişimcilik eğitimi alarak elde edebilirsiniz. Söz konusu eğitimleri almak geçen yıllara nazaran çok daha kolay. Sıra, şube ve kontenjan beklemeksizinin online olarak eğitim almanız mümkün.

Uzaktan Eğitim adıyla bu eğitimleri internet bağlantısı bulunan tüm teknolojik cihazlar ile alabilirsiniz. Dilerseniz de yine 30 kişilik sınıflarda ”Örgün Eğitim” ismiyle bu eğitimleri alabilirsiniz. Eğer daha önce girişimcilik sertifikası sahibi olduysanız, aynı zamanda da örgün eğitime katıldıysanız girişimcilik belgelerinizin 01.01.2021 tarihine kadar geçerli olacağını hatırlatmakta yarar var.

Halkbank esnaf kredisi hesaplaması yaparak çekmek istediğiniz kredi için ne kadar geri ödeme yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Uzaktan Eğitime Nasıl Katılınır?

Uzaktan Eğitime Nasıl Katılınır? Oldukça pratik ve yaşam boyu sertifika geçerliliği için olan Uzaktan Eğitim’e katılmak için izlemeniz gereken adımları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 1. Öncelikle eğer e-Devlet şifreniz mevcut değilse, PTT şubelerinden bir e-Devlet şifresi edinin.
 2. Sonrasında https://lms.kosgeb.gov.tr/ sitesine giriş yapın.
 3. Beliren ekranda ”Öne Çıkan Eğitimler” başlığı altından ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” bölümüne girerek  “Eğitime Başla” seçeneğini seçin.
 4. Karşınıza çıkan 10 adet videoyu sırayla izleyin ve videodan sonra göreceğiniz testleri cevaplayın. (Burada alacağınız puanın hayati bir önemi yok.)
 5. Videoları izledikten ve testleri yaptıktan sonra “Girişimcilik belgesi talep et” seçeneğini tıklayarak e-Devlet üzerinden belgenizi edinebilir, çıktı alabilirsiniz.

En güncel banka kredi faiz oranları HangiKredi'de!

Kadın Girişimciliği Neden Bu Kadar Önemli?

Avrupa’da, nüfusun  %52’si  kadın  olmasına  karşın  kendi  işletmesi olanların yalnızca %34,4’ü ve start-up sahibi olanların %30’u kadındır. Bu yüzden, kadın girişimciliği desteklenmesi ve ilerletilmesi gereken bir başlık olarak öne çıkar.

KOSGEB işbirliği ile COSME Programı, kadınlara girişimcilik ve iş sahibi olma konusunda cesaret vermek ve kendi işlerini kurarak hem aile ekonomilerine, hem de ülke ekonomilerine katılım paylarını artırmak için kadın girişimcilere daha fazla önem verir. Bu çerçevede kadın girişimcilere yönelik iki ağ geliştirilmiştir.

Bunlar:

WES Network’ü

31 ülkenin yer aldığı (AB-28, İzlanda, Norveç ve Türkiye) ulusal kurum ve kuruluş temsilcileri ile yürütülen bir politika network’üdür. Ulusal ve yöresel seviyede kadın girişimcilere destek verilmesi ve teşvik edilmesini sağlar.

Kadın Girişimciler İçin Mentörler Ağı

Kadın girişimcilere işletmelerini açma, işlerini büyütme ve yönetim etaplarının erken aşamalarında (kurulan işin ikinci ve dördüncü yılları arasında) destek ve danışmanlık verme amacı güder. Türkiye de bu ağ içinde bulunuyor.

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon