Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Hayvancılık Kredisi Nedir, Hangi Bankadan Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 10.07.2020 Güncelleme Tarihi: 26.03.2024

Tarıma ve hayvancılığa oldukça elverişli bir iklime ve topraklara sahibiz, özellikle kırsal bölgelerde hayvancılığın en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu söylemek mümkün.

Hayvancılık Kredisi Nedir, Hangi Bankadan Alınır?
Devlet, bu alanlarda çeşitli destekler sağlayarak çiftçiyi üretime teşvik ediyor. Çiftçilerin ihtiyaç duyduğu finansmana ulaşabilmesi için daha avantajlı faiz oranlarıyla verilen devlet destekli hayvancılık kredisi de bunlardan bir tanesi. Bu krediyle ilgili merak edilen tüm detayları bu içeriğimizde derledik.

Hayvancılık Kredisi Nedir?

Faaliyet alanı tanımında hayvan besiciliği ya da hayvansal ürün üretimi bulunan çiftçilere ve üreticilere sunulan özel finansman hayvancılık kredisidir. Özellikle üreticilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve hayvancılık alanında iş kurabilmesi için kullandırılır. Ayrıca hayvancılığa yeni başlayanlar için kredi kullandırıldığı gibi hâlihazırda faaliyet göstermekte olan çiftçiler de işlerini geliştirmek adına bu desteğe başvuru yapabilir.

İlgili kredi büyükbaş, küçükbaş, tavuk, arıcılık ve benzeri kanatlı hayvancılık faaliyetleri kapsamında kullanılır. Ayrıca hayvansal üretim süreçleri ile yem, makine, ilaç ve benzeri ihtiyaçlar için de bu kredilerden faydalanmak mümkündür. Tarım kredisi, çiftçilere destek olmak adına hayvancılık kredilerinin yanında kullandırılır. Dilerseniz HangiKredi ile birbirinden avantajlı faiz oranlarına ulaşabilir, bankaların ürünlerini ve tekliflerini karşılaştırabilirsiniz.

Kimler Hayvancılık Kredisi Alabilir?

Kredi çekme şartları, pek çok etkene bağlı olarak değişir. Bunların başında banka ve kredi türü gelir Hayvancılık kredisi şartları genel hatları ile diğer kredilere benzer. Tabii bu başlık altındaki her bir ürün için ayrıca bir şart aranması da söz konusu olabilir. Hayvancılık kredisi şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hayvan alım kredilerinin Resmî Gazete’de yayımlanmış olan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği’ne uygun olması
 • Başvuru sahibinin vergi borcunun bulunmaması
 • Başvuru sahibinin ya da bir yakınının ipotek değeri olan bir mala sahip olması (ilk defa başvuranlardan talep edilir)
 • Gerekli hâllerde gösterilebilecek en az 2 kefil
 • Kefillerin eşlerinden onay alınmış olması
 • Kredi notunun yüksek olması
 • Çiftçi Kayıt Belgesine sahip olunması

Hayvancılık kredisi için gereken şartları karşılayan ve başvuru talebi olumlu değerlendirilen kişiler ipotek için bir eksper tarafından ziyaret edilir. Bu noktada eksper yapılan incelemelerde herhangi bir sorun olmaması hâlinde en geç 3 gün içerisinde kredi çıkarılır. Siz de hayvancılık kredisine başvurmayı planlıyorsanız e-Devlet üzerinden kredi notu öğrenme işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi Almak için Gerekli Evrak Nelerdir?

Hayvancılık kredisi almak için gereken bazı standart belgeler vardır. Bu evrakın yanında bankaların gerekli gördüğü farklı belgelerin olması da muhtemeldir. Başvuru değerlendirme ya da kredi kullandırım sürecinde şubelere göre değişkenlik gösteren bazı belgeler talep edilebilir. İlgili krediden yararlanmak isteyenlerin ibraz etmesi gereken belgeler genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • T.C. kimlik kartı ve fotokopisi
 • Hayvan işletme belgesi
 • İkametgâh (yerleşim belgesi) ya da ödenmiş fatura
 • Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS)
 • Geliri gösteren belge ya da beyan
 • Kefil gereken durumlarda kefil ile ilgili belgeler
 • Vergi dairesinden alınan “Borcu Yoktur” yazısı

Devlet destekli hayvancılık kredisi ile özel kurumların kriterlerinin farklılık arz edebileceğini hatırlatmakta fayda var. Dolayısıyla kredi çekeceğiniz kurumu belirledikten sonra başvuru için hangi belgelere ihtiyaç duyulduğunu internet üzerinden veya şubeye giderek de öğrenebilirsiniz.

Hangi Bankalar Hayvancılık Kredisi Verir?

Hayvancılık kredileri, her bankada bulunabilen türden krediler değildir. Bu tür krediler kullandırmak bankaların kendi inisiyatifinde olduğundan her kurum hayvancılık kredisi desteği sunmaz. Bazı bankalarda ise kredi ürünlerini ancak dönemsel olarak bulmak söz konusu olabilir. Hayvancılık kredisi denince akla ilk gelen banka Ziraat Bankası olur. Hayvancılık kredisi veren bankalardan bazılarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Banka Ürünler
Ziraat Bankası Hayvansal Üretim İşletme Kredisi
Hayvansal Üretim Yatırım Kredisi
Su Ürünleri İşletme Kredisi
Su Ürünleri Yatırım Kredisi
İş Bankası Büyükbaş Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi
Büyükbaş Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi
Küçükbaş (Damızlık Koyun) İşletme Kredisi
Büyükbaş Süt Hayvancılığı Hayvan Alım Kredisi
Arıcılık Kredisi
Tavukçuluk Kredisi
Şekerbank Hayvancılık Yatırımı Kredisi
TEB Süt Hayvancılığı Kredisi
Besicilik Kredisi
Tavukçuluk Kredisi
QNB Finansbank Tarım ve Çiftçi Kredileri (İşletme)
Tarım ve Çiftçi Kredileri (Yatırım)
DenizBank Hayvancılık Ekipmanına Yönelik Krediler
Süt Hayvanı Alım Kredisi
Besi Hayvanı Alım Kredisi
Fibabanka Hayvancılık Kredisi
KuveytTürk Süt Hayvancılığı Finansmanı
Besi Hayvancılığı Finansmanı
Arıcılık Finansmanı
Et Tavukçuluğu (Broiler) ve Yumurta Tavukçuluğu Finansmanı
YapıKredi Besicilik Kredisi
Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi
Hayvan Alım Kredisi
VakıfBank Süt Hayvancılığı BCH Kredisi
Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi
Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi
Anadolubank Büyükbaş Süt ve Besi Sığırcılık Kredisi
Küçükbaş Süt ve Besi Kredisi
Arıcılık Kredisi

Tabloda sıralanan hayvancılık kredi destekleri, pek çok farklı tarımsal ihtiyaç için farklı ödeme planları ile sunulur. Siz de bu hayvancılık türlerinden biriyle ilgilenmek ya da bu alandaki mevcut işinizi büyütmek isterseniz listede yer alan bankalara başvurabilirsiniz.

Hayvancılık için Devletten Hibe Desteği Alınabilir mi?

Küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvancılığı teşvik etme amacıyla sunulan farklı devlet destekli kredi ve hibe olanakları bulunur. Programın Türkiye’de bulunan hayvan sayısının artırılması, tarım ve hayvancılık alanında dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması gibi hedefleri bulunur. Üstelik hem uzun süredir hayvancılık sektöründe olanlara hem de bu alanda yeni faaliyet göstermeye başlayanlara ciddi oranlarda hibe desteği sağlanır.

Devletten Hayvancılık Hibe Desteği Alma Koşulları Nelerdir?

Devlet destekli hibe olanakları, farklı programlar dâhilinde gerçekleştirilir. Bu kapsamda gerekli şartları taşıyanlar devlet tarafından sağlanan desteklerden bir kısmı geri ödemesiz olacak şekilde yararlanabilir. Hibe desteğine başvuran kişilerin şu kriterlere uygunluğu aranır:

 • Bakanlık sistemine kayıtlı olarak en az 1 yıllık hayvancılık faaliyeti sürdürülmesi
 • 10 - 50 anaç, 100 - 200 koyun veya keçi kapasiteli sıfırdan ahır yapımı ve tadilatı
 • Teke, damızlık, koç, boğa alımı
 • Faaliyet için gerekli makinelerin alımı

Yukarıda sıralanan durumlardan doğan masrafların %50’si için devlet tarafından hibe sağlanır. Örneğin; 100 bin TL tutarında bir ahır yapılacağını farz edelim. Bu durumda toplam masrafın 50 bin TL’lik bölümü devlet tarafından hibe olarak sunulur. Kalan masrafların girişimci tarafından karşılanması zorunludur.

Hayvancılık Kredisi Alım Süreci Nasıl İşler?

Her bankanın hayvancılık kredileri konusunda izlediği prosedür birbirinden farklı olabilir. Bankalar, yasaların izin verdiği sınırlar doğrultusunda limitleri, faiz oranlarını ve kredi kullandırma şartlarını belirleme yetkisine sahiptir. Dolayısıyla hayvancılık kredisine başvurmadan önce ilgili bankanın kriterlerine ve taleplerine göz atmak gerekir.

Hayvancılık kredisi başvuruları genellikle şube aracılığıyla kabul edilir. Bankalar, çiftçilerin şubeye giderek bizzat başvuru yapmasını ister. Kredi başvurusu yapacak olan kişinin ilgili kredi çekme şartlarını karşılayabilmesi gerekir. Bununla birlikte talep edilen evrakın tamamı eksiksiz bir şekilde ibraz edilmelidir.

Tüm bu adımların tamamlanmasından sonra kredi başvurusu incelemeye alınır ve onay alması hâlinde işlemler başlar. Sonrasında ipoteğe konu olan mallar ve hayvanların küpe numaraları eksper tarafından incelenir. Olumlu bir ekspertiz raporunun çıkmasının ardından ortalama 5 iş günü içerisinde başvuru sahibine kredi verilir.

Hayvancılık Kredisine Başvururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Finansal ihtiyaçların eksiksiz şekilde karşılanabilmesi için kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenlere özen gösterilmesi gerekir. Hayvancılık kredisi hesaplaması; kredi tutarı, faiz oranı, vade sayısı, tahsis ücreti, sigorta masrafları gibi detaylar dikkate alınarak yapılır. Bu hesaplamaya dâhil olan kalemler, bankalara ve ürünlere göre değişkenlik gösterdiği için farklı hesaplamaların yapılabilmesi mümkündür. Dolayısıyla başvuru sırasında güncel faiz oranlarını kontrol etmek, bankaların dosya masraflarını incelemek ve ihtiyaca en uygun vade süresini seçmek faydalı olabilir. Elbette kredinin geri ödeme planlarını da hesaba katmakta fayda vardır.

Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Bankalarda, hayvancılık kredisi adı altında çok sayıda farklı ürün bulunur. Hayvancılık kredileri faiz oranları da bu ürünlerin niteliklerine göre değişkenlik gösterir. Örneğin; büyükbaş hayvan kredisi ile arıcılık kredisinin faiz oranı farklı olabilir. Aynı şekilde kullandırılacak kredinin miktarı ve vade sayısı da faiz oranının üzerinde etkili olabilir.

Tarım Bakanlığı faizsiz hayvancılık kredisi de girişimcilere sunulan avantajlı seçeneklerden biridir. Sık sık değişmesi muhtemel olan bu faiz oranlarını kredi başvurusu sırasında güncel olarak takip etmek ve bankalar arasında karşılaştırma yapmak gerekir.

Hayvancılık Kredisi Geri Ödeme Planları

Tüm kredi ürünlerinde olduğu gibi hayvancılık kredisine de başvurmadan önce detaylı bir araştırma süreci elzemdir. Bahsi geçen kredi ürünlerinin geri ödeme planları bankadan bankaya farklılık arz edebilir. Dolayısıyla hayvancılık kredisine başvurmadan önce tüm seçenekleri değerlendirdikten sonra karar vermek yararınıza olur. HangiKredi ile bankaların sunduğu tüm teklifleri karşılaştırabilir, beklentilerinizi karşılayan krediye yalnızca birkaç tıklama ile hiç vakit kaybetmeden başvurabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

14 Oy

-

3,79 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?