Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

e-Devlet Üzerinden Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 29.06.2020 Güncelleme Tarihi: 7.10.2020

Kredi almak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu’na, e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak ulaşılabiliyor.
e-Devlet Üzerinden Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
Önceki dönemlerde belli bir ücret karşılığında sunulan bu rapora, geçtiğimiz senenin Mart ayından bu yana, kişi başı ayda bir kere olmak kaydıyla ücret ödenmeden sahip olunabiliyor. Eğer siz de finansal planlarınızı somut veriler ışığında yapmak veya kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız, bu yazımızda sizler için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu’na ulaşım aşamaları ve Findeks kredi notuyla ilgili detaylı bilgilere değineceğiz.

Kredi almak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu’na, e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak ulaşılabiliyor. Önceki dönemlerde belli bir ücret karşılığında sunulan bu rapora, geçtiğimiz senenin Mart ayından bu yana, kişi başı ayda bir kere olmak kaydıyla ücret ödenmeden sahip olunabiliyor. Eğer siz de finansal planlarınızı somut veriler ışığında yapmak veya kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız, bu yazımızda sizler için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu’na ulaşım aşamaları ve Findeks kredi notuyla ilgili detaylı bilgilere değineceğiz.

Findeks üzerinden her zaman kredi notunuzu detaylı bir şekilde öğrenebilir, gerekli analizleri talep edebilirsiniz. Findeks kredi notu nasıl hesaplanır? sayfamızdan kredi notu ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Nedir?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, Risk Merkezi üyesi banka ve finansman şirketi varlık yönetim şirketleri gibi banka dışı finansal kuruluşlardan kullanılan kredilerin limit ve borç bilgilerini içeren özet veya detaylı şekilde olan raporlardır. Bu raporun; detaylı, özet rapor ve sorunlu krediler olarak 3 farklı şekline ulaşmak mümkün.

E-Devlet Kredi Risk Raporu Nasıl Sorgulanır?

Sorgulama yapabilmeniz için e-Devlet sistemine kayıtlı telefon numaranızı doğrulamış olmanız gerekli. Aksi durumda işlem yapmanız mümkün olmayacaktır. Cep telefonunuz sistemde kayıtlı değil ise profilinize giriş yapıp bilgilerinizi doldurarak cep telefonu numaranızı kaydedebilirsiniz.

Raporla ilgili karşılaşabileceğiniz zorluklar için bazı notlar:

 • Sunulan raporu anlamak ve yorumlamak için oldukça fazla çaba harcamanız gerekebilir.
 • Rapora ulaşabilmek için için telefonunuza iletilen şifreyi birden çok kez yazmanız bekleniyor. Fakat raporun indirildiği Türkiye Bankalar Birliği sayfası mobil görüntülemeye uyumlu olmadığı için şifreyi yazıp, ulaşan raporu telefonunuzda okumak için fazladan efor sarfetmeniz gerekecektir.

E-Devlet Kredi Risk Raporu’nda Kredi Notu Yer Alır mı?

Hizmetinize sunulan Risk Merkezi Raporu ile tüm geçmiş ve mevcut borç durumu ile risk durumu sorgulanabiliyor. Buna ek olarak, bankalar tarafından kredili ürün değerlendirmelerinde kullanılan kredi notuna bu hizmet üzerinden ulaşılamıyor.

Kredi notunuza banka şubelerinden ya da Findeks’in internet sitesi üzerinden, belli bir ücret karşılığında (yaklaşık 5,5 TL + KDV) rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adım Adım e-Devlet Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

e-Devlet üzerinden bu hizmeti alabilmek için:

1- e-Devlet sistemine şifreniz ile giriş yaparak kimliğinizi doğrulandıktan sonra “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetini seçin.

2- Beliren ekranda “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ya da “Çek Bilgileri” raporlarından birini edinme talebi gönderin.

3- Yönelttiğiniz talebin Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderimi sonrasında, talep yoğunluğuna bağlı olarak 2 saat ile 1 gün arasında değişen bir zaman aralığında raporunuz hazır edilir.

4- Kısa mesaj (SMS) ile raporunuzun hazır olduğuna dair bilgi ulaştırılır.

5- Bu mesaj, hazır olan raporunuzu indirmek için kullanacağınız şifreyi içerir.

6- Başvuruyu yapan kişi, kısa mesaj ile yapılan bu bilgilendirme sonrasında e-Devlet sistemine giriş yaparak “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” başlığını seçer.

7-Türkiye Bankalar Birliği’nin doğrulama ekranına yönlendirilmenizin hemen sonrasında, SMS ile gelen şifrenizi bu ekrana girerek raporunuza ulaşabilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Hangi Bilgileri İçeriyor?

Raporda yer alan borç bilgileri banka ve finansal kuruluş düzleminde bulunmaktadır. Bu bilgiler detaylı olarak aşağıdaki gibidir:

 • Banka ve finansal kuruluşlardan kullanılan bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitleri
 • Vadelerine göre borç bilgileri ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgileri
 • Mevcut bütün borçlar
 • Varsa ödenmemiş olan faiz, komisyon tutarı bilgileri topladığındaki tüm borç tutarı
 • Son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe düşmüş açık veya kapalı durumdaki tüm borçları

Kredi Çekmek için Kredi Notunuzun Kaç Olması Gerekir?

Kredi çekebilmek için gerekli olan kredi notunuz bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Eğer kredi notunuz orta derecede riskli olarak geçiyor ise; kira geliri, vadeli mevduat hesabı gibi bir ek geliriniz olması halinde bankalara bunları ibraz ederek kredi çekmeyi mümkün hale getirebilirsiniz. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye kolay kredi veren bankalar yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kredi notum kaç olmalı yazımızdan taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi başvurunuz için gerekli olan kredi notu puan grafiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunuzu Nasıl Sorgulayabilirsiniz?

Kredi notunuzu öğrenmek için birbirinden oldukça farklı kanallar kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Bunlardan ilki ve en çok tercih edilenlerinden biri de Findeks sistemidir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilen Findeks, bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış yeni finansal hizmet platformudur.

Findeks Kredi Notu ile gelecek 12 aydaki borçlarınızı ödeme olasılıklarınızı tahmin edebilirsiniz. Bu sistem üzerinden kredi notu öğrenmenin ücreti 5,5 TL + KDV’dir. Yani bu ücret yaklaşık olarak 9 TL’ye denk gelmektedir.

Findeks Kredi Notu; kişilerin kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeme düzenleri, mevcut borç halleri, yeni kredili ürün ve kredi kullanım yoğunlukları dikkate alınarak hesaplanan nottur.

Findeks Kredi Notu 1-1900 arasında değişir. Not 1’den 1900’e doğru yukarı ivmeli olarak arttıkça risk seviyesi düşmektedir.

Findeks Kredi Notu ile Bir Başka Kişinin Kredi Notu Öğrenilebilir mi?

Findeks’ten kendi kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi, başka bir kişinin de notunu öğrenebilirsiniz. Bu farklı kişinin Findeks Kredi Notu’nu öğrenebilmek için kendisinin onay vermesi gerekmektedir.

Bu onayı iki farklı yol kullanarak alabilirsiniz:

İlk yol: Findeks Kredi Notu istenen kişi, Findeks Mobil Şube veya Findeks İnternet Şubesinden paylaşım ayarlarını kullanarak, raporunun paylaşılmasını istediği kişi ya da kuruluşun T.C. Kimlik No’sunu veya Vergi Kimlik No’sunu girerek önceden onay verebilir.

İkinci yol: Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube’den Findeks Kredi Notu’nu paylaşması istenen kişinin bilgileri girilerek kişiye SMS gönderilir ve Findeks Kredi Notu’nun paylaşımı için izin vermesi talep edilir. SMS’e olumlu cevap verilmesi halinde kişinin onayı alınabilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu aşağıdaki öğeler ile hesaplanır:

 • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları (kredi otunun %35’ini oluşturmaktadır):Kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması Findeks Kredi Notu’nu yükselten ilk koşuldur. Ödemelerin son ödeme tarihini geçirdikten sonra yapılması, Findeks Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir.
 • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (kredi notunun %35’ini oluşturmaktadır): Olumlu ve olumsuz şekilde kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler göz önünde bulundurularak hesaplamaya dahil edilmektedir.
 • Yeni Kredili Ürün Açılışları (kredi notunun %11’ini oluşturmaktadır): Şu an için ödeme performansı belli olmamakla beraber, yakın geçmişte çekilmiş olan krediler, bireylerin risklilik seviyesini yükselten bir öğedir.
 • Kredi Kullanım Yoğunluğu (kredi notunun %10’unu oluşturmaktadır): Kredi kullanan ve düzenli ödeme aralıklarına sahip olan bir bireyin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmamış olan ya da az kullanmış olan bir kişiye nazaran daha yüksek olabilmektedir.

Bunların dışında kalan bileşenler ise kredi notunun %9’unu meydana getirmektedir.

Kredi Notunuzun Yüksek Olması Hangi Alanlarda İşinize Yarar?

Kredi notu yalnızca nakit olarak kredi kullanırken değil, ev ya da araç kiralarken, beyaz eşya veya bilgisayar gibi değerli eşyaları alırken de yardımcı olabilecek bir araçtır.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Var olan sistemler üzerinden kredi sorgulaması yapmanızın akabinde kredi notunuz düşük görünüyorsa, alacağınız bazı aksiyonlar sayesinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunuzu yukarı seviyelere çekmek için şu yolları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak mevcut borçlarınızın düzenli şekilde ödemesini yapmayı düşünebilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra, borcunuzu tamamladıysanz, bankalardan bir kredi kartı alarak ekstrelerinizi belli bir düzene oturtarak ödemeye devam edebilirsiniz. Ekstrelerinizi düzenli ödemenin de kredi notunuzu yükseltmeniz üzerinde etkisi son derece önemli ve büyük olacaktır.
 • Tüm bunlara ek olarak, faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermek de kredi notunuzu yükselten etkenler arasında sayılabilir. Düzenli ödemelerin güven sağlama üzerinde etkisi büyük olduğu için, bu şekilde verilen talimatlar ile de kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olacaktır.
 • Bankada vadeli ya da vadesiz hesap açın. Bu hesaptaki para akışının düzenli olması durumunda  durumunda kredi notunuz da yükselecektir.

Siz de bu yolları kullanarak kısa sürede kredi notunuzu yükseltebilir ve bankalardan dilediğiniz şekilde kredi çekebilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir? 25.09.2021

  HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 • HangiKredi Notu Nedir? 22.09.2021

  HangiKredi Notu Nedir?

 • Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri 22.09.2021

  Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri

 • Finansal Sağlık Nedir? 22.09.2021

  Finansal Sağlık Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon