Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Findeks Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.08.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Reklamlarda sıkça duyduğumuz Findeks’in tam olarak ne olduğu bazıları için hala soru işareti.

Findeks Nedir?
Findeks’in ne olduğunu, ne işe yaradığını bu yazımızda açıklamaya çalıştık.

Findeks’i en basite indirgenmiş hâli ile aktarmak gerekirse kredi notunuzu öğrenebileceğiniz online bir platformdur diyebiliriz. Findeks, Türkiye’nin dokuz büyük bankasının iş ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulmuştur. Bireylere ve reel sektöre yönelik hizmet sunar.

Findeks web sitesini kullanarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi skorunun yanı sıra Findeks aracılığı ile banka ve finans kurumlarındaki borçlarınızı takip edebilir ve kredi limitinizi görebilirsiniz. Üstelik Findeks’i kullanmak tamamen güvenli. Sisteme girdiğiniz kişisel verileriniz, yüksek güvenlik standartları ile korunur. Ayrıca verileriniz, BDDK ve bağımsız denetim şirketleri tarafından denetlenen Kredi Kayıt Bürosu veri merkezinde güvenle saklanır.

Findeks Kredi Notu

Findeks’in en bilinen özelliği, kredi notu öğrenme hizmeti sunması. Yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularında bankalar ve finans kuruluşları tarafından önemle dikkate alınan bu skor, sizin ödeme düzeninize göre yükselir ya da düşer. Bu skorda kredi ödeme alışkanlıkları, limitleri ve borçlanma sıklığı gibi daha pek çok detay belirleyici olur. Kredi notunuz 1’den 1.900’e kadar değişir. Kredi skorunuz arttıkça bankalar açısından risk azalır. Bir diğer ifadeyle, istediğiniz tutarda kredi alma şansınız artar.

Findeks, kredi notu sorgulama hizmetinin yanı sıra kredi puanı danışmanlığı da sunuyor. Alanında uzman not danışmanları, kredi skorunuzu yükseltmenizi ya da korumanızı sağlayan tavsiyeler verir. Bu süreçte izlenecek yol haritası, Findeks Risk Raporundaki veriler ışığında çizilir. Böylece size özel tavsiyelerden yararlanma şansınız olur. Findeks’in uzman danışmanlarından destek alarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Finansal süreçlerdeki adımlarınızı sağlamlaştıracak kredi notu yükseltme tüyoları için tıklayın!

Findeks Risk Raporu

Risk raporu, Findeks’in sunduğu hizmetlerden biri. Bu rapor, aktif olan son 5 yıl içinde kapanmış kredilere yönelik ödeme düzenini gösterir. Risk raporu; konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı verilerinden oluşur. Bu ürünlere yönelik veriler, finans kuruluşları tarafından düzenli şekilde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezine iletilir ve KKB tarafından rapora dönüştürülür. Kısaca risk raporu, kredi ürünlerine dair pek çok detayı tek bir yerden takip etmenizi sağlar. Findeks Risk Raporu’nda yer alan bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

 1. Findeks Kredi Notu
 2. Kredi notundaki değişimler
 3. Kredi notunun Türkiye ortalamasıyla karşılaştırması
 4. Sahip olunan kredi ürünleri ve çeşitleri (kredi, kredi kartı ve mevduat hesabı)
 5. Geçmiş kredi ödeme performansı
 6. Kredi ürünlerinin aktiflik durumu

Bahsi geçen bilgilerin yer aldığı risk raporunu, farklı süreçlerde kullanabilirsiniz. Örneğin yeni bir ev kiralarken yanınıza söz konusu raporu almanızda fayda var. Geçmişteki istikrarlı ödeme performansınızı yansıtan bu dokümanla hayalinizdeki evi kiralamak daha kolay hâle gelir. Ayrıca risk raporunu kredi başvurusu yapmadan önce de inceleyebilirsiniz. Böylece finansal geçmişinizi bankaların gözünden yorumlama şansınız olur. Ardından HangiKredi kredi hesaplama aracıyla bankalar arasında değişen fırsatları öğrenebilirsiniz.

Findeks Takipçi

İnternet günlük hayatın artık tam ortasında olduğu için kişiler veriler ister istemez pek çok farklı mecrada paylaşılıyor. Tüm bu kişisel verilerin güvenliğini, Findeks Takipçi hizmeti aracılığı ile sağlayabilirsiniz. Bu hizmeti kullandığınızda kimlik, iletişim ve finansal bilgileriniz Findeks tarafından takip edilir. Kişisel bilgilerinizin internette bulunması hâlinde size e-posta ve SMS yoluyla uyarı verilir. Bunun yanı sıra Findeks İzleme ile tüm Findeks hizmetlerini tek bir yönetim ekranından takip etmeniz de mümkün. Findeks Uyarı hizmeti ile kredi notunuzu kontrol altında tutabilir, finansal süreçlerinizle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

En güncel kredi faiz oranlarını Hangikredi.com kredi sayfasından öğrenebilir, pratik şekilde online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi başvurusu yaparken size yol gösterecek güncel kredi faiz oranları için tıklayın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

21 Oy

-

3,29 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?