Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

KOBİ Değer Kredisi Nedir, Kimler Alabilir?

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 9.07.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Her kobinin ya da diğer adıyla esnafın hayalinde büyümek vardır.

KOBİ Değer Kredisi Nedir, Kimler Alabilir?
Şimdi, girişimini geliştirmek isteyen kişilere verilen destekler daha da büyüdü.Senelik 250 kişiden az çalışanı olan ve 125 milyon TL’den fazla kazanç elde etmeyen tüm işletmeler KOBİ olarak anılır. Şirketlere kısa dönemde nakit ve ticari işlemlerinde kullanabilecekleri finansman desteği sağlama amacıyla Ocak 2019’da KOBİ kredileri arasına girmek üzere KOBİ Değer Kredisi paketi sağlandı.

Her kobinin ya da diğer adıyla esnafın hayalinde büyümek vardır. Şimdi, girişimini geliştirmek isteyen kişilere verilen destekler daha da büyüdü.

Senelik 250 kişiden az çalışanı olan ve 125 milyon TL’den fazla kazanç elde etmeyen tüm işletmeler KOBİ olarak anılır. Şirketlere kısa dönemde nakit ve ticari işlemlerinde kullanabilecekleri finansman desteği sağlama amacıyla Ocak 2019’da KOBİ kredileri arasına girmek üzere KOBİ Değer Kredisi paketi sağlandı.

Bu kapsamda, KOBİ Değer Kredisi ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelere nakit akışı sunuldu. Bu sayede şirket sahiplerinin üretim, istihdam, ihracat olanaklarının geliştirilmesi hedefleniyor.

Kobi kredisi çekerken dikkat etmeniz gerekenler, bankaların faiz oranları, kredi hesaplaması gibi işlemlerinizi KOBİ ve Esnaf Kredisi sayfamızda bulabilirsiniz.

KOBİ Değer Kredisi Paketi’nin Ana Nitelikleri Nelerdir?

Türkiye Bankalar Birliği tarafından KOBİ Değer Kredisi’nin ikinci adımına dair detaylar 1 Mart 2019’da halk ile paylaşılmıştır. Kredi paylaşımında yer alan maddeler aşağıdaki gibidir:

 • Kobi Değer Kredisi’nden 125 milyon TL’ye kadar ciro sahibi şirketler sektör farketmeksizin faydalanabilir.
 • Krediler, şirketin faaliyet alanına ve kazanç oranına göre farklılık gösterir. İlk yayımlanan bildiride KOBİ’lerin en fazla 1,5 milyon TL kredi kullanabileceği şartı görülür. Fakat ilerleyen dönemde bu tutar 5 milyon TL olarak değiştirilmiştir.

Buna ek olarak, kobi esnaf kredisinin ne olduğunu merak ediyorsanız yazımızdan faydalanabilirsiniz.

KOBi Değer Kredisi Veren Bankalar

KOBİ Değer Kredisi, ilk adımda 14 banka tarafından kullandırılırken ikinci adımda hizmet verecek banka sayısı 18’e çıkarılmıştır.

 • Akbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Alternatif Bank
 • Denizbank
 • Garanti BBVA
 • Halkbank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • ING
 • Türk Ekonomi Bankası(TEB)
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • Vakıflar Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

KOBİ Değer Kredisi Başvuru Koşulları

 1. KOBİ Değer Kredisi’nden yararlanmak isteyen şirket sahiplerinin ilk olarak başvuru şartlarına uyuyor olması, başvuru dönemini bu şartlar kapsamında ilerletmesi esastır.
 2. KOBİ Değer Kredisi’nden faydalanacak işletmelerin Türkiye Cumhuriyeti kanunları kapsamında kurulan ve ülke içinde faaliyet gösteren gerçek ya da tüzel kişi şirketi olması gerekir.
 3. Krediden faydalanacak işletmenin ya da %25 ve üstü hisse sahibi ortakları hakkında iflas, fesih ve iflas anlaşması yapmama şartı aranır.
 4. Bankalar beyanları doğrulayacak yeterli bilgi düzeyine ulaşamadıklarında işletmelerden yazılı beyan isteme hakkına sahiptir. Krediden faydalanacak işletmenin kredi işleminden en fazla 90 gün öncesinde vergi dairesine ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na son ödeme tarihi geçmiş borcunun olmadığına dair evrak alması gerekir.
 5. Krediden yararlanacak kişinin güncel borcu olduğu takdirde; borcun tekrar yapıldırılması, yapılandırılmaya uyma koşulu ve borç meblağının alınacak kredinin %20’sinden düşük olması koşulu aranır.
 6. Kredi alınır ise güncel borcu olan işletmelerden ilk olarak geçmiş borçlarını ödemesi istenir. Geçmiş borcun ödenme döneminden kredi veren banka mesuldür. Bankalara verilecek evrakların kredi alımından en fazla 90 gün öncesine kadar elde edilmesi gerekir. 90 gün öncesinde alınan belgeler geçerli değildir.
 7. Krediden faydalanacak işletmenin kredi alacağı bankaya başvuru yaptığı zaman ilgili düzenlemelere ve risk merkezi verilerine göre donuk alacak niteliğinde kategorilendirilmemiş olması gerekir. Bunun yanı sıra resmi gazetede yayımlanan ilgili noktalara göre ‘Tasfiye olunacak alacaklar ile zarar niteliğindeki alacaklar’ hesabına göre izlenen alacaklar özelliklerini taşımıyor olması gerekir.
 8. KOBİ Değer Kredisi’nden faydalanacak şirketlerin geçmiş dönemlerden bankaya ödemediği komisyon borcunun olmaması gerekir.

Hangi İşletmeler KOBİ Değer Kredisi Alabilir?

KOBİ Değer Kredisi’nden yararlanmak için küçük ve orta büyüklükte işletme olma koşulunu sağlamanız gerekir. Yapılan düzenleme ile mikro, küçük ve orta büyüklükteki girişimler tekrar tanımlanmıştır:

Mikro işletmeler, senelik 10 kişiden az çalışanı olan ve net satış rakamı 3 milyon TL’yi geçmeyen girişimler olarak tanımlanır. Önceki yıllarda mikro işletmelerin 1 milyon TL olan üst sınırı 3 milyon TL’ye çıkarılmıştır.

Küçük işletmeler, yıllık 50 kişiden az çalışanı olan ve net satış hasılatı 25 milyon TL’yi geçmeyen girişimler olarak tanımlanır. Küçük işletmelerin satış rakamı üst sınırı 8 milyon TL’den 25 milyon TL’ye çıkarılmıştır.

Orta büyüklükteki işletmeler, yıllık 250 kişiden az çalışanı olan ve satış hasılatı 125 milyon TL’nin altında kalan işletmeler olarak tanımlanır. Orta büyüklükteki işletmelerin senelik satış hasılatı 40 milyon TL’den 125 milyon TL’ye çıkarılmıştır.

Şirketin, bir başka işletmenin oy hakkı ya da sermayesinde; baskın etki göstermeksizin %25’den fazla ve %50 oranından sahip olması bu şirketlerin ortak işletme sayılmasını sağlar. Kamu kurumlarının ya da kuruluşlarının işletme hisselerinin %25’inden fazlasına sahip olmaması, şirketin KOBİ olarak görülmesi için bir koşuldur.

KOBİ Değer Kredisi Başvurusu Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Belgeler

KOBİ Değer Kredisi’ne başvuru yapan işletmelerde tüzel kişilerden ve şahıs şirketlerinden talep edilen belgeler farklılıklar göstermektedir. İşletmelerden kredi başvurusu sırasında talep edilen belgeler kefilleri olduğu takdirde onlardan da talep edilir.

Ayrıca Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler yazımızdan çok daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tüzel Kişiler

Tüzel kişilerden talep edilen başvuru belgeleri arasında; ortaklara ait kimlik fotokopisi, imza sirküleri, kuruluş tarihine ait ve güncel tarihli ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, önceki iki seneye ait bilanço ve gelir tablosu, işletmeye ve ortaklara ait mal varlığı dökümü ve varsa ticaret odası kayıt belgesi sayılabilir.

Şahıs Şirketleri

Şahıs şirketlerinden talep edilen evraklar ise; kimlik fotokopisi, imza sirküsü, varsa ticaret odası kayıt belgesi, kişiye ait mal varlığı dökümü, önceki iki senenin vergi levhası ve gelir tablosu yer alır.

KOBİ Değer Kredisi Faiz Oranları

KOBİ Değer Kredisi kullanacak şirketlere aylık %1,54 faiz oranıyla 36 ay vadeli kredi verilir. Kredinin senelik faiz oranı %18,48 olarak kesinleştirilmiştir. İlk 6 ay anapara ödemesi yapma zorunluluğu olmaması KOBİ’lere sağlanan bir artıdır. Bir KOBİ iseniz ve bu krediden faydalanmak istiyorsanız kendinize uygun ödeme şartlarıyla buradan KOBİ kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Kredi Garanti Fonu

KOBİ Değer Kredisi kullanımında hazine destekli Kredi Garanti Fonu çerçevesinde kefalet verilir. Kaynak ise Hazine Fonudur.

Kredi Garanti Fonu(KGF), bankaların talep ettiği cins ve nitelikte güvenceye sahip olmadığı için finansman alamayan KOBİ’lerin, 2017 sene sonu cirolarına göre farklılık gösteren üst limitlerle kullanacağı kredilere kefalet imkanı sunar.

Kredi notunuzun kredi alımına etkisi ve yapılandırma hakkında kapsamlı bilgi edinmek isterseniz kredi yapılandırma sayfamıza göz atabilirsiniz:

KGF Kefalet Limiti ve Kefalet Oranları

Ciro Yararlanıcı Kefalet Üst Limiti Kefalet Oranı (%)
0-3 Milyon TL KOBİ 200 Bin TL 80%
3-25 Milyon TL KOBİ 400 Bin TL 80%
25-125 Milyon TL İmalatçı/İhracatçı Kobi 4 Milyon TL 80%

Ödeme Vadesi

Ödeme yapılmayan dönem en fazla 6 ay, toplam vade ise 36 aydır.

KGF Masrafları  ve Komisyon

Banka, ayrılan portföy kefalet limiti temel alınarak %2 kefalet komisyonunu bir kerelik olmak üzere KGF hesabına peşin olarak aktarır.

Banka, tekrar vadelendirme ve yapılandırma adımları için kefalet bakiyesini temel alarak %1  oranında komisyonu nezdindeki KGF hesabına aktarır.

Bankalar, Hazine destekli kurum kefaleti çerçevesinde verecekleri kredilerden üçüncü kişilere yaptıracakları işlemler (ekspertiz, sigorta gibi) için ödeyecekleri tutarlar ve KGF’ye verilecek komisyon haricinde başka bir meblağ talep etmeyecektir.

Kaynaklar:

https://www.tbb.org.tr/Content/Upload/Dokuman/7586/TBB_KD_010319.pdf

https://www.kgf.com.tr/index.php/tr/urunlerimiz/hazine-destekli-kefaletler/diger/kobi-deger-kredisi-ii

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon