Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Polise Özel Kredi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.06.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Polisler, bekçiler ya da devlet memurları, bankaların kredi olanaklarından belli avantajlarla faydalanabilirler.

Polise Özel Kredi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Polise özel kredi, bankaların polis olarak görev yapan memurlara kredi konusunda kolaylık sağlamak için sundukları bir hizmettir.

Kredi, sadece polisleri değil, benzer meslek gruplarını da kapsayabilmektedir. Bu kredi türüne çoğu zaman memur statüsündeki tüm tüketicilerden başvuru kabul edilebilirken dönemsel olarak polislere özel kampanyalar düzenlenir. Kampanya kapsamında polislere düşük faiz, vade erteleme, yüksek limit gibi avantajlar sağlanır.

Bankalar, sundukları kredi ürünlerini zaman zaman özelleştirirler. Bu özelleştirme çoğu zaman spesifik tüketici gruplarına hitap eder. Esnafa, çiftçiye ve emekliye özel kredi tahsis edebilen bankalar, memurlar için de aynı işlemi yaparlar. Memur grubuna hitap eden kredi ürünleri, dönemsel kampanyalar dahilinde polislere göre şekillendirilebilir. Bunun temel sebebi polislerin düzenli gelir konusunda risk yaratmamasıdır.

Kredi Nedir? Kimler Kredi Çekebilir?

Kredi, yüksek kredi notu gibi belli koşullar ve önceden belirlenmiş bir vade karşılığında finansal gücün devredilmesi anlamına gelir. Kredi konusunda standart bir içerikten ve koşuldan söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle de günümüz bankacılığında pek çok farklı kredi türü ile karşılaşılır.

Türkiye’de kredi çekebilmek için 18 yaşın üzerinde olmanız gerekir. Diğer yandan gelirinizi belgelemeniz de kredi başvurularında en önemli kriterler arasındadır. Çalıştığınız yerde sigortanızın minimum 3 ay ödenmesi, pek çok kredide aranan şartlar arasındadır. Öte yandan kredi notunuz da bu süreçte öne çıkar. Ödeme performansı kötü olan birinin kredi alabilme olasılığı düşüktür.

Gelirinizi dikkate alarak kredi hesaplaması yapmak ve “Ne kadar kredi çekebilirim?” gibi sorularınıza cevap bulmak için HangiKredi araçlarından faydalanabilirsiniz.

Polise Özel Kredi Nedir?

Günümüzde en cazip ve ayrıcalıklı kredilerden bir tanesi de polislere özel olarak sunulan kredilerdir. Polise özel kredi, adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’de görev yapan polis memurlarına, belli dönemlerde verilen kredilerdir. Faiz konusunda ciddi ayrıcalıklar tanınan bu kredi türüne önemli bir ilgi vardır.

Bazı bankalar, polis memurların yanında bekçileri de bu kampanyaya dahil eder. Fakat polise özel kredi, tüm bankaların verdiği bir kredi değildir. Türkiye’de sadece belli bankaların bu konuda öncü olduklarını görülmektedir. Özellikle kamu bankaları, devlet desteğiyle bu özel kredileri tüketicilere sunarlar.

Polis kredisi faizsiz ya da geri ödemesiz bir kredi değildir. Türkiye’de herhangi bir banka, devlet memurlarına ya da polislere faizsiz kredi vermemektedir. Sadece vade, dosya masrafları, kredi tutarı ya da faizlere ilişkin bazı imtiyazlar bu krediyi avantajlı kılar. Kredi tutarı müşteri limitine, taksit tutarı ise aylık gelire göre hesaplanırken polis kredilerinde bu tutarların yükseltilebilmesi de mümkün olmaktadır.

Polise Özel Kredi Veren Bankalar

Polislik Türkiye’de yüksek önem taşıyan ve değer verilen mesleklerden biridir. Bu zorlu mesleğin karşılığında pek çok özel kurum ve kuruluş, polislere çeşitli jestler yapmaktadır. Bankalar ise genelde polis haftasına özel olarak bu tip kredi olanaklarını polis memurlarına sunar. Polis Haftası ülkemizde nisan ayının başında kutlanır. Dolayısıyla bankalar kimi zaman tüm nisan ayını kimi zaman da polis haftası olarak kabul edilen haftayı kapsayacak şekilde bu özel krediyi kullandırır.

Polis Haftası boyunca geçerli olan faizler mümkün olan en alt seviyeye çekilir. Bazı bankalar kampanyayı sadece bir hafta ile sınırlı tutmaz. Bazı bankalar mayıs ayının ilk haftasına kadar kampanyayı aktif şekilde tutmaya devam eder. Her sene kredi koşulları, vadeler ve faiz oranları değiştiği için bankaların güncel koşullarına bakmanızda yarar vardır.

HangiKredi üzerinden kredi faiz oranları hakkında bilgi alabilir, bankaların sunduğu kredi ürünleri arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Halkbank ve Vakıfbank, devlet bankası olmanın da etkisiyle her sene istikrarlı bir şekilde bu krediyi polislere kullandırmaktadır. Öte yandan kredi kullanma konusunda POLSAN, yani Polis Bakım ve Yardım Sandığı da memurlara belli bir destek sunmaktadır. POLSAN’a üye olan memurlar, çeşitli kredilerden yararlanabilir ancak bunlar daha küçük çaplı ihtiyaç kredileri olarak düşünülebilir. Dolayısıyla polislere özel olarak sunulan krediler daha avantajlı olabilmektedir.

Polise özel kredi veren bankalardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 1. Halkbank
 2. Vakıfbank
 3. Akbank
 4. Denizbank
 5. Şekerbank
 6. QNB Finansbank

Bankaların polisler ve benzeri meslekleri yapanlar için sunduğu bu kredilere her zaman başvuru yapılması mümkün değildir. Bununla birlikte hemen her bankada, tüm memurları kapsayan genel bir kamu çalışanları kredisi ürünü vardır. Peki bu ürün kapsamında kimler kredi başvurusu yapabilir?

Kamu çalışanlarına, yani memurlara özel olarak sunulan bu avantajlı kredilere polisler de diledikleri zaman başvuru yapabilirler. Polis kredileri 7 - 30 gün arasında süren kampanyalardır fakat memur kredilerilerine 365 gün başvuru yapılabilir.

Polis ya da memur olarak HangiKredi üzerinden kolayca kredi başvurusu yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?