Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Başvurusunda Neler Sorulur?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 5.11.2015 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Ev sahibi olmak için konut kredisi en sık başvurulan yöntem.

Kredi Başvurusunda Neler Sorulur?
Online yapılan kredi başvuruları ön başvuru niteliğinde olup bankanın ön onayından geçmesi halinde şubeye çağrılırsınız.

Ev sahibi olmak için konut kredisi en sık başvurulan yöntem. Online yapılan kredi başvuruları ön başvuru niteliğinde olup bankanın ön onayından geçmesi halinde şubeye çağrılırsınız. Bu aşamada banka yetkilileri tarafından size bazı sorular sorulacaktır. Kredi başvurusu sırasında bankada sorulan soruları genel hatları ile derledik.

Gelir Durumu

Gelir durumunuz banka için en önemli kriterlerden biri. Bunun birkaç sebebi var. Öncelikle bankanın onay vereceği tutar gelir durumunuza uygun olmalıdır. Yasal olarak aylık taksit ödemeleriniz, aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu nedenle aylık geliriniz çekeceğiniz tutar açısından önemlidir. Gelir durumunuzun banka için önemli olmasının bir diğer sebebi de kredinin geri ödemesini garanti altına almak. Bu noktada size gelirinizi belgeleyip belgeleyemeyeceğiniz sorulur. Gelirinizi belgeleyememek banka açısından olumsuz bir durumdur. Kredi başvurusu sırasında hanenizde yaşayan diğer bireylerin de belgelenmiş gelirlerini bankaya sunmak sizin için artı olacaktır.

Kredi Hesaplama

Risk Raporu ve Kredi Notu

Banka için en önemli konulardan biri de KKB’nin sunduğu risk raporu ve kredi notu verileri. Sizin bankalarla olan tüm ilişkinizi içeren risk raporu sizin kimliğiniz gibidir. Kredi Kayıt Bürosu Risk Merkezi tarafından hazırlanan risk raporu son beş senelik verileri içerir. Daha önce çektiğiniz krediler, ödeme düzeniniz, kredi kartı ödemeleriniz, gecikmiş ödemeler gibi banka geçmişinize ait pek çok farklı bilgi risk raporunda yer alır. Risk raporu verileri ise belli bir puan sistematiği ile kredi notunu oluşturur. Kredi notu için bankalar tarafından belirlenen belli sınırlar vardır. Bankanın belirlediği kredi notu alt sınırını geçemeyen kişilerin başvuruları onaylanmaz. Dilediğiniz zaman dilediğiniz tutarda kredi kullanabilmek için ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzun yükselmesini sağlamalısınız.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Konutun Krediye Uygunluğu

Bankanın, konut kredisi başvurusunda önem verdiği konulardan biri de almak istediğiniz konutun krediye uygunluğu. Konutun krediye uygunluğu demek tapuyla ilgili yasal işlemlerin tamamlanmış olması demektir. Buna yönelik belgeleri konutun bulunduğu ilçenin belediyesinden temin edebilirsiniz. Bu belgeleri mutlaka başvuru sırasında yanınızda götürmelisiniz. Konutunuzun krediye uygun olup olmadığı ve satış bedelinin ne kadar olduğu ekspertiz tarafından belirlenecektir.

En uygun konut kredisini bulmak için Hangikredi.com Kredi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon