Kredi Başvurusunda Neler Sorulur?

Ev sahibi olmak için konut kredisi en sık başvurulan yöntem. Online yapılan kredi başvuruları ön başvuru niteliğinde olup bankanın ön onayından geçmesi halinde şubeye çağrılırsınız. Bu aşamada banka yetkilileri tarafından size bazı sorular sorulacaktır. Kredi başvurusu sırasında bankada sorulan soruları genel hatları ile derledik.

Gelir Durumu

Gelir durumunuz banka için en önemli kriterlerden biri. Bunun birkaç sebebi var. Öncelikle bankanın onay vereceği tutar gelir durumunuza uygun olmalıdır. Yasal olarak aylık taksit ödemeleriniz, aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu nedenle aylık geliriniz çekeceğiniz tutar açısından önemlidir. Gelir durumunuzun banka için önemli olmasının bir diğer sebebi de kredinin geri ödemesini garanti altına almak. Bu noktada size gelirinizi belgeleyip belgeleyemeyeceğiniz sorulur. Gelirinizi belgeleyememek banka açısından olumsuz bir durumdur. Kredi başvurusu sırasında hanenizde yaşayan diğer bireylerin de belgelenmiş gelirlerini bankaya sunmak sizin için artı olacaktır.

Kredi Hesaplama

Risk Raporu ve Kredi Notu

Banka için en önemli konulardan biri de KKB’nin sunduğu risk raporu ve kredi notu verileri. Sizin bankalarla olan tüm ilişkinizi içeren risk raporu sizin kimliğiniz gibidir. Kredi Kayıt Bürosu Risk Merkezi tarafından hazırlanan risk raporu son beş senelik verileri içerir. Daha önce çektiğiniz krediler, ödeme düzeniniz, kredi kartı ödemeleriniz, gecikmiş ödemeler gibi banka geçmişinize ait pek çok farklı bilgi risk raporunda yer alır. Risk raporu verileri ise belli bir puan sistematiği ile kredi notunu oluşturur. Kredi notu için bankalar tarafından belirlenen belli sınırlar vardır. Bankanın belirlediği kredi notu alt sınırını geçemeyen kişilerin başvuruları onaylanmaz. Dilediğiniz zaman dilediğiniz tutarda kredi kullanabilmek için ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzun yükselmesini sağlamalısınız.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Konutun Krediye Uygunluğu

Bankanın, konut kredisi başvurusunda önem verdiği konulardan biri de almak istediğiniz konutun krediye uygunluğu. Konutun krediye uygunluğu demek tapuyla ilgili yasal işlemlerin tamamlanmış olması demektir. Buna yönelik belgeleri konutun bulunduğu ilçenin belediyesinden temin edebilirsiniz. Bu belgeleri mutlaka başvuru sırasında yanınızda götürmelisiniz. Konutunuzun krediye uygun olup olmadığı ve satış bedelinin ne kadar olduğu ekspertiz tarafından belirlenecektir.

En uygun konut kredisini bulmak için Hangikredi.com Kredi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir