Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Başvurusunda Neler Sorulur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 5.11.2015 Güncelleme Tarihi: 9.12.2022

Online yapılan kredi başvuruları ön başvuru niteliğindedir ve bankanın ön onayından geçmesi halinde şubeye çağrılırsınız.

Kredi Başvurusunda Neler Sorulur?
Bu aşamada banka yetkilileri tarafından size bazı sorular sorulacaktır. Kredi başvurusu sırasında bankada sorulan soruları genel hatları ile HangiKredi okurları için derledik.

Başvuru Sırasında İstenilen Bilgiler Nelerdir?

Yeni bir ev ya da araba satın almak veya eğitim masraflarını karşılamak için kredi almak mümkün. Hangi meslek grubundan olursanız olun bankaların talep ettiği kredi için gerekli belgeleri eksiksiz olarak ibraz etmeniz gerekiyor. Söz konusu evrakı bazı bankalar resmî işlem yapmak için kullanırken bazıları ise bu belgelere kredi miktarı ve ödeme sistemini belirlemek için başvurur. Kredi başvurusu belgeleri, 4 ana grup üzerinden sınıflandırılabilir. Aşağıdaki tablodan kredi başvurusu yapabilen kişileri ve ibraz etmeleri gereken belgeleri inceleyebilirsiniz:

Özel Sektör Çalışanları  Kamu Çalışanları   Emekliler   Vergi Levhalı Kurumlar 
Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı
Maaş bordrosu Maaş bordrosu Emekli maaş dökümü Güncel vergi levhası
SGK döküm belgesi İkametgah belgesi  İkametgah belgesi  İmza sirküleri
İkametgah belgesi Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü Bilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesi Ticaret sicil gazetesi
Varsa ek gelir belgesi

Kredi başvurusu yaparken dikkat edilecekler, yalnızca gerekli belgeleri ibraz etmekle sınırlı değil. Hem kredi faiz oranları ve dosya masrafları gibi kalemleri hesaba katmak hem de kendi bütçenizle kıyaslamak için kredi hesaplama işleminden yararlanabilirsiniz. Böylece bütçenizdeki girişleri ve çıkışları ortalama olarak belirleyerek alacağınız krediye buna uygun şekilde belirlemeniz mümkün olur.

Belgelenebilir Gelir Durumu

Gelir durumunuz banka için en önemli kriterlerden biri. Bunun birkaç sebebi var. Öncelikle bankanın onay vereceği tutar gelir durumunuza uygun olmalıdır. Yasal olarak aylık taksit ödemeleriniz, aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu nedenle aylık geliriniz çekeceğiniz tutar açısından önemlidir.

Gelir durumunuzun banka için önemli olmasının bir diğer sebebi de kredinin geri ödemesini garanti altına almak. Bu noktada size gelirinizi belgeleyip belgeleyemeyeceğiniz sorulur. Gelirinizi belgeleyememek banka açısından olumsuz bir durumdur. Kredi başvurusu sırasında hanenizde yaşayan diğer bireylerin de belgelenmiş gelirlerini bankaya sunmak sizin için artı olacaktır.

Gelir Durumu Belgesi Nasıl Alınır?

Gelir belgesi ya da diğer adıyla maaş bordrosu, kişinin aylık kazancını gösteren belgedir. Kredi için gerekli bilgilerin arasında yer alan belgeyi E-Devlet üzerinden temin edebilirsiniz. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra Kurumlar bölümünden Hazine ve Maliye Bakanlığını seçmeniz yeterlidir.

Bir sonraki adımda e-Bordro hizmetine tıklayarak karşınıza çıkan ekranda gelir durumunuzu aylık ve yıllık olarak görüntüleyebilirsiniz. Dilerseniz gelir durumu belgesini temin ettiğiniz gibi kredi başvurunuzu da online olarak yapabilirsiniz. Bilgi Merkezi'mizde yer alan İnternetten kredi başvurusu yapmak güvenli mi? içeriğimize göz atarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kullanmak için Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kullanmak istediğiniz kredi ister konut isterse ihtiyaç ya da taşıt için olsun bankalar sizden bazı şartları sağlamanızı bekleyecektir. Bunların başında sigortalı olmak gelir. Bankalar, kredi talebinde bulunan kişinin sigortalı olarak çalıştığı süreyi dikkate alırlar. Pek çok aracı kurum, 4 ila 6 ay boyunca eksiksiz prim ödemesi yapılan kişilere kredi verir.

Kredi Başvurusunda Neler Sorulur?

Risk Raporu ve Kredi Notu

Banka için en önemli konulardan biri de KKB’nin sunduğu risk raporu ve kredi notu verileri. Sizin bankalarla olan tüm ilişkinizi içeren risk raporu sizin kimliğiniz gibidir. Kredi Kayıt Bürosu Risk Merkezi tarafından hazırlanan risk raporu son beş senelik verileri içerir. Daha önce çektiğiniz krediler, ödeme düzeniniz, kredi kartı ödemeleriniz, gecikmiş ödemeler gibi banka geçmişinize ait pek çok farklı bilgi risk raporunda yer alır.

Risk raporu verileri ise belli bir puan sistematiği ile kredi notunu oluşturur. Kredi notu için bankalar tarafından belirlenen belli sınırlar vardır. Bankanın belirlediği kredi notu alt sınırını geçemeyen kişilerin başvuruları onaylanmaz. Dilediğiniz zaman dilediğiniz tutarda kredi kullanabilmek için ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzun yükselmesini sağlamalısınız. Bankalar, kredi başvurusu sorgulama işlemini hem şubeler hem de dijital kanallar üzerinden yapma imkânı sunar. Bu hizmetler doğrultusunda taşıt, konut ya da ihtiyaç kredisi başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Finansal kuruluşlarda kullanılan kredilerin limit ve borç gibi bilgilerini içeren Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu ile risk durumunuzu inceleyebilirsiniz. Dilerseniz bankanızın şubesine giderek kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden ücretsiz ve çevrim içi olarak da gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu da hemen öğrenebilirsiniz.

HangiKredi Finansal Raporu'nuzu Öğrenin!

Konutun Krediye Uygunluğu

Bankanın, konut kredisi başvurusunda önem verdiği konulardan biri de almak istediğiniz konutun krediye uygunluğu. Konutun krediye uygunluğu demek tapuyla ilgili yasal işlemlerin tamamlanmış olması demektir. Buna yönelik belgeleri konutun bulunduğu ilçenin belediyesinden temin edebilirsiniz.

Kredi başvurusunda gerekenler, eksiksiz olarak ibraz edilmelidir. Bahsi geçen tüm belgeleri başvuru sırasında mutlaka yanınızda götürmelisiniz. Konutunuzun krediye uygun olup olmadığı ve satış bedelinin ne kadar olduğu ekspertiz tarafından belirlenecektir. En uygun konut kredisini bulmak için HangiKredi konut kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 • Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği 31.01.2023

  Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği

 • Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı! 30.01.2023

  Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon