Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kara Listedeyken Kredi Kartı Alınabilir mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.09.2017 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Acil nakit ihtiyaçları için bankaların sunduğu kredi ürünlerini kurtarıcı olsa da bazı durumlarda tüketiciler kredi geri ödemesini yapmakta zorlanabiliyor.

Kara Listedeyken Kredi Kartı Alınabilir mi?
Kredi borcunun ödememesi durumunda halk arasında "kara liste" olarak bilinen kredi sicilinin bozulması durumu yaşanıyor.

Kara listede olanların merak ettiği kara listedeyken kredi kartı alınıp alınamayacağı konusunu sizin için araştırdık.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Kartı Alabilir mi?

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB altında puanlama sisteminde, puanı düşük olan vatandaşların kredi ya da kredi karatı alması biraz daha zor. Fakat bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilere de kredi / kredi kartı hizmeti sunabiliyor. Bu kişiler bazı yöntemlerle düşük limitli kredi kartı alabilir. Bu kart düzenli bir biçimde ödemeler kaçırılmadan kullanıldığında ise kişinin kara listeden çıkma şansı da artıyor. Düzenli ödemeler kredi notu için olumlu adımlardır.

Kara Listeye Neden Girilir?

Kullanılan kredi kartları ve çekilen kredi bedelleri ödenmediği zaman kara listeye girilir. Bu ödemeler geciktiğinde dahi kredi puanı düşebilir. 90 gün içerisinde ödeme yapılmadığı zaman kişi hakkında yasal takip başlar. 90 gün sonra ödeme yapılsa dahi bu aksaklık kredi puanın düşmesine neden olur. Bu süreç içerisinde banka ile anlaşma sağlanamazsa kara listeye girilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Tüm borçlarınızı ödeyip, borcu yoktur kağıdı aldıktan sonra kara listeden çıkmak mümkün . Fakat bu olaylardan sonra üzerinden 5 sene geçip, sicil temizlendiğinde dahi, bankalar geçmişi görebileceği için kredi ya da kredi kartı vermeyebilirler. Kara listeden çıktıktan sonra eğer kredi ya da kredi kartı almak istiyorsanız, maaş müşterisi olduğunuz bankaya başvuruda bulunmanız sizin faydanıza olacaktır. Bu bankalar gelirinizi görüp size hizmet sunabilir.

Kredi kartı kara liste sorgulama işlemi yaparak, listeden çıkıp çıkmadığınızı öğrenmeniz mümkündür. Kredi kartı alamıyorum kara liste incelemesi yapayım diyerek, neden kredi kartı alamadığınızı da inceleyebilirsiniz.

Kara Listeden Çıkınca Kredi ya da Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kara listeden çıkınca kredi ya da kredi kartı almak istiyorsanız, bankalara başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuza olumlu cevap vermek bankaların inisiyatifine olsa da bazen bankalar önyargılı davranabilir. Bu sorunu yaşamamak için maaş aldığınız bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü bu bankalar bir geliriniz olduğunu görüp, size daha kolay hizmet sunabilir. Bazı bankalar da kredi kartı liste affı yapmaktadır. Bazı durumlarda kara liste olanlara kredi kartı veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankaları araştırarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Kara Listedeyken Mevduat Hesabı

Kara liste süreci aslında bir bekleme sürecidir ve bu süreçte bankaların, kredi ya da kredi verme ihtimali oldukça düşüktür. Özellikle kredi alma ihtimali oldukça düşük olsa da kredi kartı alabilmek için bir yol var: Mevduat hesabı açtırmak.

Bir bankadan açtıracağınız mevduat hesabına düzenli para giriş-çıkışı yaparak kara listedeyken kredi kartı alma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Eğer birikmiş bir paranız varsa bu parayı mevduat hesabına yatırıp, bu tutarı referans göstererek bankadan kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Kara listede olmanız daha önceki borcunuzu ödemediğiniz anlamına geldiği için bankalar kara listedeki kişilere kredi ve kredi kartı vermek istemezler. Mevduat hesabına para yatırarak kara listedeyken kredi kartı alma şansınız var olmakla birlikte yine de bu durumun tamamen bankanın inisiyatifinde olduğunu unutmayın.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

3,6 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

20 Yorum

fırat kaya
fırat kaya 26.05.2020 • 00:00

Sicilim bozuk diye hiçbir banka bana kredi ve kredi kartı vermiyor bu konuda bana yardımcı olun tesekkurler

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 27.05.2020 • 00:00

Merhaba Fırat, Kredi sicilin düzelene kadar yapacağın kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşük. Sicilinin temizlenmesini beklemen gerekir. Bu süreçte mevcut ödemelerin varsa bunları düzenli şekilde ödeyerek kredi notunun yükselmesini sağlayabilirsin.

Beğen(0)
Kenan Ulutaş
Kenan Ulutaş 9.05.2020 • 00:00

Lütfen bana kredi kartı verin

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 14.05.2020 • 00:00

Merhaba Kenan, Sitemizden bankalara kredi kartı başvurusu yapabilirsin.

Beğen(1)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? 5.06.2023

  Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon