Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kara Listedeyken Kredi Kartı Alınabilir Mi?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 21.09.2017 Güncelleme Tarihi: 24.11.2020

Acil nakit ihtiyaçları için bankaların sunduğu kredi ürünlerini kurtarıcı olsa da bazı durumlarda tüketiciler kredi geri ödemesini yapmakta zorlanabiliyor.
Kara Listedeyken Kredi Kartı Alınabilir Mi?
Kredi borcunun ödememesi durumunda halk arasında kara liste olarak bilinen kredi sicilinin bozulması durumu yaşanıyor.

Acil nakit ihtiyaçları için bankaların sunduğu kredi ürünlerini kurtarıcı olsa da bazı durumlarda tüketiciler kredi geri ödemesini yapmakta zorlanabiliyor. Kredi borcunun ödememesi durumunda halk arasında kara liste olarak bilinen kredi sicilinin bozulması durumu yaşanıyor. Kara listede olanların merak ettiği kara listedeyken kredi kartı alınıp alınamayacağı konusunu sizin için araştırdık.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB altında puanlama sisteminde, puanı düşük olan vatandaşların kredi ya da kredi karatı alması biraz daha zor. Fakat bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilere de kredi / kredi kartı hizmeti sunabiliyor. Bu kişiler bazı yöntemlerle düşük limitli kredi kartı alabilir. Bu kart düzenli bir biçimde ödemeler kaçırılmadan kullanıldığında ise kişinin kara listeden çıkma şansı da artıyor. Düzenli ödemeler kredi notu için oldukça olumlu adımlardır.

Kara Listeye Neden Girilir?

Kullanılan kredi kartları ve çekilen kredi bedelleri ödenmediği zaman kara listeye girilir. Bu ödemeler geciktiğinde dahi kredi puanı düşebilir. 90 gün içerisinde ödeme yapılmadığı zaman kişi hakkında yasal takip başlar. 90 gün sonra ödeme yapılsa dahi bu aksaklık kredi puanın düşmesine neden olur. Bu süreç içerisinde banka ile anlaşma sağlanamazsa kara listeye girilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Tüm borçlarınızı ödeyip, borcu yoktur kağıdı aldıktan sonra kara listeden çıkmak mümkün . Fakat bu olaylardan sonra üzerinden 5 sene geçip, sicil temizlendiğinde dahi, bankalar geçmişi görebileceği için kredi ya da kredi kartı vermeyebilirler. Kara listeden çıktıktan sonra eğer kredi ya da kredi kartı almak istiyorsanız, maaş müşterisi olduğunuz bankaya başvuruda bulunmanız sizin faydanıza olacaktır. Bu bankalar gelirinizi görüp size hizmet sunabilir.

Kredi kartı kara liste sorgulama işlemi yaparak, listeden çıkıp çıkmadığınızı öğrenmeniz mümkündür. Kredi kartı alamıyorum kara liste incelemesi yapayım diyerek, neden kredi kartı alamadığınızı da inceleyebilirsiniz.

Kara Listeden Çıkınca Kredi ya da Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kara listeden çıkınca kredi ya da kredi kartı almak istiyorsanız, bankalara başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuza olumlu cevap vermek bankaların inisiyatifine olsa da bazen bankalar önyargılı davranabilir. Bu sorunu yaşamamak için maaş aldığınız bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü bu bankalar bir geliriniz olduğunu görüp, size daha kolay hizmet sunabilir. Bazı bankalar da kredi kartı liste affı yapmaktadır. Bazı durumlarda kara liste olanlara kredi kartı veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankaları araştırarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Kara Listedeyken Mevduat Hesabı

Kara liste süreci aslında bir bekleme sürecidir ve bu süreçte bankaların, kredi ya da kredi verme ihtimali oldukça düşüktür. Özellikle kredi alma ihtimali oldukça düşük olsa da kredi kartı alabilmek için bir yol var: Mevduat hesabı açtırmak.

Bir bankadan açtıracağınız mevduat hesabına düzenli para giriş-çıkışı yaparak kara listedeyken kredi kartı alma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Eğer birikmiş bir paranız varsa bu parayı mevduat hesabına yatırıp, bu tutarı referans göstererek bankadan kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Kara listede olmanız daha önceki borcunuzu ödemediğiniz anlamına geldiği için bankalar kara listedeki kişilere kredi ve kredi kartı vermek istemezler. Mevduat hesabına para yatırarak kara listedeyken kredi kartı alma şansınız var olmakla birlikte yine de bu durumun tamamen bankanın inisiyatifinde olduğunu unutmayın.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

21 Yorum

Muhammet GÜNDÜZ
Muhammet GÜNDÜZ 20.07.2020 • 00:00

Merhaba, benim kredi KKB puanım 20.07.2020 itibariyle 1372 daha önce 26.01.2018'de kanuni takibe düştüm ve kredi kartıma limit kısıtı getirildi. Kısıtın kaldırılması için talepte bulundum ancak açmadılar bu arada son 1 yıldır ödemelerim oldukça düzenli ve marketten sakız bile alsam maaş kartımla ödüyorum, kısacası KKB puanımı yükseltmek için kısacası ince eleyip sık dokuyorum. Sormak istediğim şey ise; bir bankadan kredi talep etsem mesela 5000 TL ve bu paraya bloke koyun, borç bittiğinde hesabıma geçin desem, yani ön ödemeli kredi gibi düşünün önce ödeyeceğim sonra parayı kullanacağım. çünkü paraya ihtiyacım yok sadece KKB puanımı yükseltmek istiyorum. Bunu yapabileceğim bir banka biliyormusunuz?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Muhammet, Bankaların şu an bu şekilde bir uygulaması yok. Kredili mevduat hesabını deneyebilirsin.

Beğen(0)
fırat kaya
fırat kaya 26.05.2020 • 00:00

Sicilim bozuk diye hiçbir banka bana kredi ve kredi kartı vermiyor bu konuda bana yardımcı olun tesekkurler

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 27.05.2020 • 00:00

Merhaba Fırat, Kredi sicilin düzelene kadar yapacağın kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşük. Sicilinin temizlenmesini beklemen gerekir. Bu süreçte mevcut ödemelerin varsa bunları düzenli şekilde ödeyerek kredi notunun yükselmesini sağlayabilirsin.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü 17.09.2021

  Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

 • Viop Nedir? 17.09.2021

  Viop Nedir?

 • Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli? 17.09.2021

  Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Repo Nedir? 17.09.2021

  Repo Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon