Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kara Listedeyken Kredi Alabilir miyim?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 10.11.2017 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Kredi ve kredi kartı borcundaki gecikmeler kredi sicilini bozarken borcun hiçbir şekilde ödenmemesi kara listeye girmenize neden olur.

Kara Listedeyken Kredi Alabilir miyim?
Kara listeyle ilgili en merak edilenler arasında ise kara listedeyken kredi alınıp alınamayacağı ve kara listedekilere kredi veren bankaların hangileri olduğu yer alır.

Kara Liste Nedir?

Kara liste, kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmemesi neticesinde açılan yasal takibin sonuçlarından biridir. Borcunuzdan dolayı yasal takibe girdiğinizde kredi sicilinizin bozulmasını takiben kara listeye girersiniz. Kara listeye girmek ise neredeyse tüm bankacılık işlemlerinizi durma noktasına getiren bir durumdur. Bu anlamda kara listeye girmek, kredi alamama nedenlerinin başında gelir. Peki böyle bir durumdayken nasıl kredi alınabilir?

Sorunun çeşitli cevapları var. Bazı bankalar kara listede olmanıza rağmen size kredi verebilir. Ancak ilerleyen zamanlarda da kredi çekmenin stresli ve külfet dolu bir sürece dönmemesi için çoğu durumda sorunu kökünden çözmeniz tavsiye edilir. Bu anlamda öncelikli hedefiniz kredi almak için kara listeden çıkmak olmalıdır.

Kredi Notu ile Kara Liste Arasındaki Fark Nedir?

Kara listeyle kredi puanı aynı süreçlere sahip değildir. Düşük kredi notuna sahip olmak ve kara listeye girmek olumsuz bir durum olsa da arada ciddi farklar bulunur. Bunların başında kredi notu düşük kişilerin hâlen bankacılık hizmetlerinden faydalanabilmesi gelir. Kara listedekiler için ise yasal takip süreci başlatıldığından hizmetlerden yararlanması neredeyse imkânsıza yakındır. Üstelik listede adı yer alan kişinin borcu kalmasa bile 5 yıl boyunca hizmet alması bir hayli zordur. Kredi notu düşük olan kişi 3 ay boyunca ödeme yapmazsa kara listeye alınır. Kredi puanının düşük olması, kişiyi ve bankayı ilgilendirir. Ancak kara listedeki isimler ise bankanın hukuka devrettiği ve Merkez Bankası’na bildirilen kişilerden oluşur.

HangiKredi Finansal Raporu'nuzu Öğrenin!

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kara listedeyken kredi almak oldukça zor bir durumdur. Ancak bazı bankalar, bu listede ismi yazan kişilerin ihtiyaçlarını giderebilmesi için belli başlı kredi hizmetleri verir. Kara listedeyken kredi veren bankaları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Kredi başvuru sürecinde sicili bozuk kişiden istenen belgeler ve talep edilen şartlar, bankaya göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak bu kişilerin kredi çekebilmeleri için bankaların düzenledikleri senetleri imzalamaları gerekir.

Kara Listedeyken Kredi Almanın Yolları Nelerdir?

Kara listedeyken kredi alabilmenin bazı şartları bulunur. Belirtilen şartlar, bankaya göre değişiklik gösterir. Genellikle yüksek faiz oranlarıyla sicili bozuk kişilere hizmet veren bankalar, aynı zamanda kredi kartı alabilmek için şartlar da sunar. Tüm bu şartlar; ipotek, teminat ve kefil gösterme olarak sıralanabilir.

Kara Listedeyken Kredi Alabilir miyim?

İpotekli Kredi ile Kredi Başvurusu

Kara listedeyken yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak yine de başvurunuzun onaylanmasını sağlayacak yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri bankaların sunduğu ipotekli kredi ürünleridir. Kara listedeyken kredi başvurusu yaparsanız talebiniz siciliniz nedeniyle ya da maaşınızda haciz olmasından dolayı onaylanmayacaktır. İpotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa bankayla birebir görüşüp kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ipotek gösterebileceğiniz bir gayrimenkulünüz de olsa kara listede olduğunuz ve siciliniz bozuk olduğu için böyle bir durumda kredi başvurunuz onaylanmayabilir.

Kefil Gösterme ile Kredi Başvurusu

Kara listedeyken kredi alabilmek için başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise kefil göstermektir. Yine bankayla birebir görüşüp notu ve geliri yüksek bir kefil göstererek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bir önceki yöntemde olduğu gibi bunda da unutmamalısınız ki kara listede olduğunuz için başvuru isteğiniz geri çevrilebilir.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi Almak Kolaylaşır mı?

Kara listeden çıkmak için gereken süre geçtikten sonra bir mevduat hesabı açarak düzenli para girişi ve banka kartı ile yapacağınız alışverişler sayesinde kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz. Kredi notunu yükseltmek, bankaların size yeniden güven kazanmasını sağlar. Ayrıca notunuzun yükselmesi, kredi kartı alma ihtimalini artırmak için oldukça yardımcıdır. Listeden çıktıktan sonra kredi dâhil tüm bankacılık hizmetlerinden onay almak kolaylaşır.

Kullanıcılarına en avantajlı bankacılık ürünlerini karşılaştırarak sunan HangiKredi, kara listedeyken kredi başvurusu hakkında da sizi bilgilendirir. Avantajlı çözümlerle kullanıcısının yanında olan HangiKredi’den ihtiyaç kredisi hesaplaması yapmak için de destek alabilirsiniz!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

8 Oy

-

3,12 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

17 Yorum

Ayşe
Ayşe 27.05.2020 • 00:00

İyi günler. Lütfen cevap verirseniz. Ben kamuda çalışıyorum eşimde devlette öğretmen. Bende eşimde kara listedeyiz. Kredi çıkmaz biliyoruz. Borcumuz yok çok şükür benimde eşimin de yok. Ev kredisi çekmek istiyoruz. Çektiğimiz evi ipotek göstersek ve ayrıca öğretmen kefil felan göstersek ev kredisi çıkma durumu varmı? Teşekkürler.

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 27.05.2020 • 00:00

Merhaba, Ev almak için kullanacağınız konut kredisi zaten ipotekli bir kredi ürünüdür. Kefil ise bankanın talebi doğrultusunda kullanılabilir. Kara listedeyken yapılan kredi başvurularının onaylanma ihtimali maalesef düşük. Tavsiyemiz bir süre daha bekleyip siciliniz temizlendikten sonra başvuru yapmanız yönünde.

Beğen(0)
Murat
Murat 12.03.2020 • 00:00

Merhaba ben murat 2018 de kredi karti icralık olmuştum ve borcumu kapattım ozamanlar kredi notum 822 ye düşmüştü ve şuan kredi notum 1190 ve hala kredi çekemiyorum net aylık gelirim 6027 tl askeri personelim .. yardımcı olur musunuz nasıl bir yol izlemm gerekiyor

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 13.03.2020 • 00:00

Merhaba Murat, Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Ayrıca 2018'de icralık olmanız nedeniyle Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. İyi günler dileriz.

Beğen(1)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi 27.09.2023

  Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi

 • Gelir Tablosu Nedir? 26.09.2023

  Gelir Tablosu Nedir?

 • Dijital Hizmet Vergisi Nedir? 25.09.2023

  Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

 • Kar/Zarar Dağıtımı Nedir? 22.09.2023

  Kar/Zarar Dağıtımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon