Kara listedeyken kredi alabilir miyim?

Kredi ve kredi kartı borcundaki gecikmeler kredi sicilini bozuyorken borcun hiçbir şekilde ödenmemesi kara listeye girmenize neden oluyor. Kara liste ile ilgili en merak edilen şey ise kara listedeyken kredi alınıp alınamayacağı ve kara listedekilere kredi veren bankaların hangileri olduğu…

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Kara liste, kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmemesi neticesinde açılan yasal takibin sonuçlarından biri. Borcunuzdan dolayı yasal takibe girdiğinizde kredi sicilinizin bozulmasını takiben kara listeye giriyorsunuz. Kara listeye girmek ise neredeyse tüm bankacılık işlemlerinizi durma noktasına getiren bir durum.

Peki böyle bir durumdayken nasıl kredi alınabilir?

İpotekli Kredi

Kara listedeyken yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşük. Ancak yine de başvurunuzun onaylanmasını sağlayacak yöntemler var. Bu yöntemlerden biri bankaların sunduğu ipotekli kredi ürünleri.

Kara listede iken normal bir kredi başvurusu gibi kredi başvurusu yaparsanız kredi talebiniz, sicilinizden ya da maaşınızda haciz olmasından dolayı onaylanmayacaktır. İpotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa banka ile birebir görüşüp, gayrimenkulünüzü ipotek göstererek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ipotek gösterebileceğiniz bir gayrimenkulünüz de olsa kara listede olduğunuz ve siciliniz bozuk olduğu için böyle bir durumda kredi başvurunuz onaylanmayabillir.

Kefil Gösterin

Kara listedeyken kredi alabilmek için başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise kefil gösterme. Yine banka ile birebir görüşüp, kredi notu ve geliri yüksek bir kefil göstererek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bir önceki yöntemde olduğu gibi bu yöntemde de unutmamalısınız ki kara listede olduğunuz için başvuru isteğiniz geri çevrilebilir.

Kara listeden çıkmak için gereken süre geçtikten sonra bir mevduat hesabı açarak düzenli para girişi ve banka kartı ile yapacağınız alışverişler sayesinde kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesapla
Kara listedeyken kredi alabilir miyim?
1.4 (28.89%) 9 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

17 yorum

 1. Sayın Muzaffer,

  Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle online başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

 2. Merhaba, 2 yıl boyunca maaşımda Haciz vardı. Geçen ay tüm borcumu ödedim ve borcumu temizledim. Ancak kredi notum değil sicilim bozuldu. Şimdi nakit 40 binlira gibi Bi param var araba alıcam 30 bin eksiğim kalıyor. Araç tanıdıkta satışı üzerime alsam ipotekli kredi çekebilir miyim aracın üzerine

 3. Sayın Murat,

  Kredi siciliniz bozuk ya da kredi notunuz düşük olduğunda kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali azalır. Ancak ipotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa banka ile birebir görüşüp, gayrimenkulünüzü ipotek göstererek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Unutmayın ki ipotek gösterebileceğiniz bir gayrimenkulünüz olsa da siciliniz bozuk olduğu için böyle bir durumda kredi başvurunuz onaylanmayabilir.

 4. Merhaba ben murat
  2018 de kredi karti icralık olmuştum ve borcumu kapattım ozamanlar kredi notum 822 ye düşmüştü ve şuan kredi notum 1190 ve hala kredi çekemiyorum net aylık gelirim 6027 tl askeri personelim .. yardımcı olur musunuz nasıl bir yol izlemm gerekiyor

 5. Merhaba Murat,

  Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Ayrıca 2018’de icralık olmanız nedeniyle Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir.

  İyi günler dileriz.

 6. İyi günler. Lütfen cevap verirseniz.
  Ben kamuda çalışıyorum eşimde devlette öğretmen. Bende eşimde kara listedeyiz. Kredi çıkmaz biliyoruz. Borcumuz yok çok şükür benimde eşimin de yok. Ev kredisi çekmek istiyoruz. Çektiğimiz evi ipotek göstersek ve ayrıca öğretmen kefil felan göstersek ev kredisi çıkma durumu varmı?
  Teşekkürler.

 7. Merhaba,

  Ev almak için kullanacağınız konut kredisi zaten ipotekli bir kredi ürünüdür. Kefil ise bankanın talebi doğrultusunda kullanılabilir. Kara listedeyken yapılan kredi başvurularının onaylanma ihtimali maalesef düşük. Tavsiyemiz bir süre daha bekleyip siciliniz temizlendikten sonra başvuru yapmanız yönünde.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir