Kara listedeyken kredi alabilir miyim?

Kredi ve kredi kartı borcundaki gecikmeler kredi sicilini bozuyorken borcun hiçbir şekilde ödenmemesi kara listeye girmenize neden oluyor. Kara liste ile ilgili en merak edilen şey ise kara listedeyken kredi alınıp alınamayacağı ve kara listedekilere kredi veren bankaların hangileri olduğu…

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Kara liste, kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmemesi neticesinde açılan yasal takibin sonuçlarından biri. Borcunuzdan dolayı yasal takibe girdiğinizde kredi sicilinizin bozulmasını takiben kara listeye giriyorsunuz. Kara listeye girmek ise neredeyse tüm bankacılık işlemlerinizi durma noktasına getiren bir durum.

Peki böyle bir durumdayken nasıl kredi alınabilir?

İpotekli Kredi

Kara listedeyken yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşük. Ancak yine de başvurunuzun onaylanmasını sağlayacak yöntemler var. Bu yöntemlerden biri bankaların sunduğu ipotekli kredi ürünleri.

Kara listede iken normal bir kredi başvurusu gibi kredi başvurusu yaparsanız kredi talebiniz, sicilinizden ya da maaşınızda haciz olmasından dolayı onaylanmayacaktır. İpotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa banka ile birebir görüşüp, gayrimenkulünüzü ipotek göstererek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ipotek gösterebileceğiniz bir gayrimenkulünüz de olsa kara listede olduğunuz ve siciliniz bozuk olduğu için böyle bir durumda kredi başvurunuz onaylanmayabillir.

Kefil Gösterin

Kara listedeyken kredi alabilmek için başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise kefil gösterme. Yine banka ile birebir görüşüp, kredi notu ve geliri yüksek bir kefil göstererek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bir önceki yöntemde olduğu gibi bu yöntemde de unutmamalısınız ki kara listede olduğunuz için başvuru isteğiniz geri çevrilebilir.

Kara listeden çıkmak için gereken süre geçtikten sonra bir mevduat hesabı açarak düzenli para girişi ve banka kartı ile yapacağınız alışverişler sayesinde kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesapla
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

7 yorum

 1. bende 4 banka borcum var. Ben 40.000 TL ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum. bir banka borç olsun. bana yardımcı olabilir misiniz. kendim emekliyim. benim emekli maaşım 2000 TL.

 2. Sayın Mehmet,

  Borç transferi kredisi ile ilgili bankalarla birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

 3. Geçmişte 2 bankada sorun yaşamıştım ama şuan hiçbir banka ile sorunum yok sadece Türktelekomla sorun yaşadım acaba hangi banka kredi verir

 4. Sayın Hasan,

  Öncelikle Findeks’ten kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kredi notunuz ne kadar yüksekse kredi alma ihtimaliniz de o kadar yüksektir. Kredi notunuz riskli grupta yer alıyorsa öncelikle kredi notunuzu yükseltmenizde fayda var.

 5. İcralık olanlara kredi veriliyor diye okudum az evvel ama başvuru yaptım onaylanmadı .En az 30000 e ve yeterli olabilecek 50000 e ihtiyacım var . karı koca çalışıyoruz. Rahatlıkla öderim. Kefil ya da teminatım yok. Ama çok rahatlayacağım. Lütfen yardım edin

 6. Sayın Melike,

  Hangikredi.com, Hangisi İnternet ve Bilgi Hizmetleri A.Ş. tarafından kredi veren kuruluşlarla tüketicileri (kredi kullanıcılarını) internet ortamında buluşturmak için geliştirilmiş bir platformdur. Hangikredi.com, kredi başvurularınızı başvuru yaptığınızı bankaya iletir ve başvuru süreci tamamen banka tarafından yürütülür.

 7. Merhaba, 2014 yılında Garanti bankasına kredi kartı borcumu ödemeyemediğim için yasal takibe düştüm, banka benden ödemeyi alamadığı için borcu varlık yönetimine devretmiş, varlık yönetimine borcun tamamını ödemedim, adliyeden dosyanın kapanışını da sağladım ama bankaya hala borcu görünüyorum bu durumda nasıl bir yol izlemem lazım?


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir