Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kara listedeyken kredi alabilir miyim?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 10.11.2017 Güncelleme Tarihi: 30.11.2020

Kredi ve kredi kartı borcundaki gecikmeler kredi sicilini bozuyorken borcun hiçbir şekilde ödenmemesi kara listeye girmenize neden oluyor.
Kara listedeyken kredi alabilir miyim?
Kara liste ile ilgili en merak edilen şey ise kara listedeyken kredi alınıp alınamayacağı ve kara listedekilere kredi veren bankaların hangileri olduğu.

Kredi ve kredi kartı borcundaki gecikmeler kredi sicilini bozuyorken borcun hiçbir şekilde ödenmemesi kara listeye girmenize neden oluyor. Kara liste ile ilgili en merak edilen şey ise kara listedeyken kredi alınıp alınamayacağı ve kara listedekilere kredi veren bankaların hangileri olduğu…

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Kara liste, kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmemesi neticesinde açılan yasal takibin sonuçlarından biri. Borcunuzdan dolayı yasal takibe girdiğinizde kredi sicilinizin bozulmasını takiben kara listeye giriyorsunuz. Kara listeye girmek ise neredeyse tüm bankacılık işlemlerinizi durma noktasına getiren bir durum.

Peki böyle bir durumdayken nasıl kredi alınabilir?

İpotekli Kredi

Kara listedeyken yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşük. Ancak yine de başvurunuzun onaylanmasını sağlayacak yöntemler var. Bu yöntemlerden biri bankaların sunduğu ipotekli kredi ürünleri.

Kara listede iken normal bir kredi başvurusu gibi kredi başvurusu yaparsanız kredi talebiniz, sicilinizden ya da maaşınızda haciz olmasından dolayı onaylanmayacaktır. İpotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa banka ile birebir görüşüp, gayrimenkulünüzü ipotek göstererek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ipotek gösterebileceğiniz bir gayrimenkulünüz de olsa kara listede olduğunuz ve siciliniz bozuk olduğu için böyle bir durumda kredi başvurunuz onaylanmayabillir.

Kefil Gösterin

Kara listedeyken kredi alabilmek için başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise kefil gösterme. Yine banka ile birebir görüşüp, kredi notu ve geliri yüksek bir kefil göstererek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bir önceki yöntemde olduğu gibi bu yöntemde de unutmamalısınız ki kara listede olduğunuz için başvuru isteğiniz geri çevrilebilir.

Kara listeden çıkmak için gereken süre geçtikten sonra bir mevduat hesabı açarak düzenli para girişi ve banka kartı ile yapacağınız alışverişler sayesinde kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

17 Yorum

Ayşe
Ayşe 27.05.2020 • 00:00

İyi günler. Lütfen cevap verirseniz. Ben kamuda çalışıyorum eşimde devlette öğretmen. Bende eşimde kara listedeyiz. Kredi çıkmaz biliyoruz. Borcumuz yok çok şükür benimde eşimin de yok. Ev kredisi çekmek istiyoruz. Çektiğimiz evi ipotek göstersek ve ayrıca öğretmen kefil felan göstersek ev kredisi çıkma durumu varmı? Teşekkürler.

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 27.05.2020 • 00:00

Merhaba, Ev almak için kullanacağınız konut kredisi zaten ipotekli bir kredi ürünüdür. Kefil ise bankanın talebi doğrultusunda kullanılabilir. Kara listedeyken yapılan kredi başvurularının onaylanma ihtimali maalesef düşük. Tavsiyemiz bir süre daha bekleyip siciliniz temizlendikten sonra başvuru yapmanız yönünde.

Beğen(0)
Murat
Murat 12.03.2020 • 00:00

Merhaba ben murat 2018 de kredi karti icralık olmuştum ve borcumu kapattım ozamanlar kredi notum 822 ye düşmüştü ve şuan kredi notum 1190 ve hala kredi çekemiyorum net aylık gelirim 6027 tl askeri personelim .. yardımcı olur musunuz nasıl bir yol izlemm gerekiyor

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 13.03.2020 • 00:00

Merhaba Murat, Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Ayrıca 2018'de icralık olmanız nedeniyle Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. İyi günler dileriz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü 17.09.2021

  Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

 • Viop Nedir? 17.09.2021

  Viop Nedir?

 • Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli? 17.09.2021

  Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Repo Nedir? 17.09.2021

  Repo Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon