Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ek Hesap Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.10.2017 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Ek Hesap Nedir?

Anlık nakit ihtiyacının karşılanması için bankaların sunduğu hizmetlerden biri de ek hesap…Farklı isimlerle de anılsa bir çeşit kredi türü olarak tanımlanan ek hesabı kimler kullanabilir? Ödenmemesi durumunda ne olur? 

Ek Hesap Nedir? Nasıl Alınır?

“Ek hesap nedir?” sorusunu farklı şekillerde yanıtlamak mümkündür. Kısaca, nakit ihtiyacının anında karşılanması için bankalar tarafından sunulan bir hizmet türü olarak açıklanabilir. Bir tür kredi olan ek hesap;

 • Avans hesap
 • Artı hesap
 • Kredili mevduat hesabı (KMH)
 • Nakit avans hesabı

gibi farklı isimlere de sahiptir. HangiKredi’nin “Kredili mevduat hesabı nedir?” başlıklı içeriğini okuyarak bu finansal ürün hakkında çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ek hesap ile KMH arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları görebilirsiniz.

Bu hizmet, mevduat hesabınızda bulunan paranız bittiği zaman kullanabileceğiniz bir tür kredidir. Bu noktada “Ek hesap nasıl açılır?” sorusu da sıkça gündeme gelir. Ek hesap açtırmak son derece kolaydır. Bankanızın internet ve telefon kanalları üzerinden ek hesap başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz bu işlemi şubeye giderek de yapabilirsiniz. Banka ATM’leri kullanılarak da hesap açılışı yapılabilir. Bankanın kriterlerine uygunsanız hesap açma işleminiz çok kısa sürede sonuçlanır. Hesap açılışı için herhangi bir belge gerekmez.

Ek Hesap Ne İşe Yarar?

Bu hizmet, vadesiz hesabınızda bulunan miktardan daha fazla paraya ihtiyacınız olduğunda devreye girer. Böylelikle maddi açıdan rahatlamış olursunuz. Alışveriş yapmak, para çekmek veya göndermek gibi pek çok işlemi ek hesaptan gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra bu hesaptan düzenli ödeme talimatları da oluşturabilirsiniz.

Ek Hesap Avantajları Nelerdir?

Bu ürünün pek çok avantajı vardır. Maddi açıdan desteğe ihtiyaç duyduğunuz durumlarda rahatlıkla başvurabileceğiniz bu kredi türü düşük limitlidir. Dolayısıyla ödeme konusunda çok büyük bir sıkıntı yaratması olası değildir. Bu krediyi kullanmadığınız durumda faiz veya ilave herhangi bir ücret ödemezsiniz. Para olduğu gibi hesabınızda durmaya devam eder. Ek hesap limitinizi istediğiniz zaman ihtiyacınız doğrultusunda internet veya telefon bankacılığından artırıp azaltabilirsiniz.

Ek Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek hesap başvurusu yapabilmek son derece kolay bir işlemdir. Bu noktada öncelikle kolay ek hesap veren bankaları saptamak isteyebilirsiniz. İşbank, Odeabank, TEB, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi ve Vakıfbank başta olmak üzere birçok banka, kullanıcılarına maddi açıdan rahatlık sunmak adına kolayca hesap açar. Bu işlem için öncelikle bankanın kullanıcısı olmanız gerekir. Hâlihazırda kullandığınız bir vadesiz hesabınız olmalıdır. Vadesiz hesap, mevduat getirisi sunmaz. Dolayısıyla kazanç elde etmek için uygun değildir. Kazanç elde etme imkânı sunan ”Vadeli mevduat nedir?” sorusuna ise HangiKredi üzerinden çok daha detaylı bir şekilde yanıt bulabilirsiniz.

İnternet veya telefon bankacılığı kanallarını kullanarak kolayca ek hesap başvurusu yapabilirsiniz. Dilerseniz ATM’lerden veya banka şubelerinden de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemleri sırasında birtakım ek hesap şartları aranır:

Ek hesap kimlere verilir?
18 yaşını geçmiş
İkamet adresi sabit
Düzenli geliri bulunan
Takipte ya da gecikmede kredi borcu olmayan
Kredi notu hesap açılabilir seviyede olan


Bu hizmeti kullanmaya başlamadan önce ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde tespit etmeniz önerilir. Ek hesaplarda, herhangi bir kampanya söz konusu değilse, günlük faiz ile ödeme yapmanız gerekir. Dolayısıyla aldığınız paradan daha fazla bir miktar ödemek zorunda kalırsınız. Hesabı kullanmaya başladığınız andan itibaren harcadığınız tutar kadar eksi ile bir sonraki aya girersiniz. Bu nedenlerden dolay ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde tespit ettikten sonra ek hesap kullanmanız önerilir.Ek Hesap Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

Ek hesap kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bir noktada ödemelerin takibidir. Bu hizmet bir tür kredi olduğu için ödemelerin zamanında yapılması son derece önemlidir. Zamanında yapılmayan ödemelerde borcunuza gecikme faizi işler. Ödeme gerçekleştirilmediğinde ise yasal takip süreci başlar. Bu nedenle ek hesap kullanırken ödeme tarihlerine ve tutarlarına riayet etmek önemlidir.

Ek Hesap İşlem Takibi Nasıl Yapılır?

Ek hesabınızın işlem takibini aylık ekstrelerinizden yapabilirsiniz. Bu hizmeti sunan bankadan basılı ekstre talebinde bulunabilirsiniz. Basılı ekstreniz başvuru formunda belirttiğiniz yazışma adresine gelir. Dilerseniz ekstreniz ücretsiz olarak e-postanıza veya telefonunuza da gönderilir. Ekstrenizde ek hesaptan yaptığınız alışveriş, para çekme/ödeme, otomatik talimat gibi pek çok işlemi görebilirsiniz.

Ek Hesap Ne Zaman Gecikmeye Düşer?

Ek hesap ödemeleri otomatik olarak bağlı hesabınız üzerinden gerçekleştirilir. Son ödeme tarihi geldiğinde bu hesapta yeterli miktarda para yoksa tahsilat işlemi gerçekleşmez. Ödemenin gerçekleşmesi için hesabınıza para yatırmanız gerekir. Bu işlem yapılmadığında ek hesap ödemesi gecikmeye düşer. Vadesiz hesabınıza para girişi olduğunca ilgili borç gecikme faizi ile birlikte tahsil edilir.

“Ek hesap kredi notunu etkiler mi?” sorusu, ödemelerini yapmakta sorun yaşayan pek çok kullanıcının aklına takılır. Ek hesap da bir tür kredidir. Bu nedenle kredi notunu etkiler. Ek hesap ödeme gecikmesi durumunda kredi notunuzda bir miktar düşme yaşanır. İlerleyen aylarda ödemelerinizi düzenli yaptığınız durumda kredi notunuzda iyileşme gözlenir. HangiKredi’nin “Kredi notu ne zaman güncellenir?” başlıklı içeriği ile bu konuda hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ek Hesap Limiti Neye Göre Belirlenir?

Birçok kişi, ”Ek hesap limiti nedir?” sorusunun yanıtını merak eder. Ek hesap limiti, kullanıcıya sunulan kredinin miktarıdır. Bu kredi türünde limitinizi 7/24 internet veya telefon bankacılığı kanallarını kullanarak artırıp azaltabilirsiniz. Limiti belirleyen birtakım etkenler vardır. Bu etkenler içinde en önemlisi kredi notunuzdur. Kredi notunuz ile hesap limitiniz arasında doğru bir orantı vardır. Kredi notunuzu yüksek tutarak ek hesap limitinizi arttırmanız mümkündür.

Ek Hesap Faizi Nasıl Hesaplanır?

Faiz oranı bankaya göre değişiklik gösterir. Ek hesap faizi hesaplaması günlük olarak gerçekleştirilir. Hesabınıza tanımlanmış limit kullanılarak para çekildiği takdirde ödeme yapılan güne kadar her gün faiz işler. Borcunuz KKDF ve BSMV faiz üzerinden hesaplanarak tahsil edilir. Ödeme, belirtilen tarihte gerçekleşmezse ilave olarak gecikme faizi de işletilmeye başlar.

Ek Hesap ile Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılabilir?

Bu kredi türü vadesiz mevduat hesabının özelliklerine sahiptir. Bu yüzden normal bir hesap gibi tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Su, elektrik, internet ve doğal gaz gibi düzenli ödemelerde ve EFT/havale işlemlerinde ek hesaptan yararlanabilirsiniz. İnternet üzerinden yaptığınız peşin veya taksitli alışverişlerinizde yeterli limit olması durumunda da bu hesabınızı kullanabilirsiniz.

Ek Hesap Ödemeleri Nasıl ve Nereden Yapılır?

Kullanıcıların çoğu “Ek hesap borcu nasıl ödenir?” sorusunun cevabını merak eder. Ödemeyi gerçekleştirmenin çeşitli yolları vardır. Hizmet aldığınız bankanın şubesine gidebilirsiniz. Bankanın ATM’lerinden de kolaylıkla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçeneklerin yanı sıra ilgili kurumun çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisi aracılığıyla da ödeme yapabilirsiniz. Daha pratik bir seçenek ise internet bankacılığıdır. Dijital kanallar üzerinden ödeme yapmak mümkündür. Ek hesabınıza para transferi yaptığınızda ödemeniz gerçekleşir. Ödemeler otomatik olarak ana hesabınızdan da çekilebilir. Bunun için ana hesabınızda yeterli miktarda para olması gerekir.

Ek Hesap Açan Bankalar Hangileridir?

Pek çok banka, kullanıcılarının ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmeleri için ek hesap açar. Bu bankaların başında;

gelir. Farklı faiz oranlarıyla ve ek hesap yapılandırma seçenekleriyle her bankanın cazip teklifleri vardır. İhtiyaçlarınız doğrultusunda en uygun bankayı seçmek sizin elinizdedir. Bankayı seçtikten sonra şubeye uğrayıp müşteri temsilcilerinden bu kredi türü hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Faiz oranları ile ilgili HangiKredi üzerinden de bilgi almak mümkündür.

Ek Hesap Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Ek hesap ödenmezse ne olur?” sorusu, ödeme konusunda güçlük çeken pek çok kullanıcı tarafından sorulur. Bu hizmet, bankalar tarafından sunulan düşük limitli bir kredi ürünüdür. Borç gecikmeye girdiğinde kredi notunuz olumsuz etkilenir. Borcunuzu ödemediğiniz takdirde normal bir kredide olduğu gibi yasal takip söz konusudur. Her ay ekstreniz kesildikten sonra ek hesap ödeme süresi başlar. Ödeme gününü geçirirseniz ek hesap gecikmeye düşer. Ödemelerinizi gününde yaptığınız durumda kredi notunuz etkilenmez. İlerleyen zamanlarda başka bir krediden faydalanmak isterseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Ek Hesap Taksitlendirilebilir mi?

Bankaların sağladığı kolaylıklardan birisi de ek hesabın taksitlendirilebilir olmasıdır. 12 aya varan vadelerle ek hesap ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Taksit sayısı bankaya göre değişiklik gösterir. Ek hesabınızın taksitlerini internet ya da telefon bankacılığını kullanarak takip edebilirsiniz. Bu kredi türünden yararlanırken dosya masrafı, tahsis ücreti veya komisyon ödemezsiniz. Bu hizmeti bir kereden fazla kullanabilirsiniz.

Ek Hesap Güvenli midir?

Ek hesap son derece güvenli bir bankacılık ürünüdür. Maddi açıdan sıkıştığınız zamanlarda gönül rahatlığıyla bu hesabı kullanabilirsiniz. Bankalar tarafından kullanıcılara farklı esnek ödeme ve taksitlendirme seçenekleri sunulur. Bankaların güvenli altyapı sistemleri ile kişisel bilgileriniz hem şubede hem de dijital kanallarda güvendedir. Bu hizmeti güvenli kullanmak sadece bankanın değil sizin de sorumluluğunuzdadır. Hesabınıza ait kişisel verileri başkaları ile paylaşmamalısınız. Bu sayede olumsuz durumlardan kendi imkânlarınız ile kolayca korunabilirsiniz. Hesap güvenliğini sağlamanın bir diğer yolu da ödemeleri düzenli şekilde gerçekleştirmektir. Bu sayede kredi notunuzun negatif etkilenmesi, gecikme faizleri veya hesabınızın kullanıma kapatılması gibi olumsuz durumlarla karşılaşmazsınız.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesap kapatma işleminizi banka şubelerinden veya çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek gerçekleştirebilirsiniz. Kapatma talebinin gerçekleştirilmesi için var olan borcun ve işleyen faizin ödenmesi gerekir. Ödemelerin gerçekleşmesinin ardından banka talebinizi değerlendirir. Kısa bir süre içinde de hesabınız kapatılır.

Ek Hesabın Krediden Farkı Nedir?

Ek hesap ve kredi her ne kadar benzer görünse de pek çok açıdan farklılıklara sahiptir. Ek hesap ile nakit para ihtiyacınızı anında karşılayabilirsiniz. Başvuru esnasında belirtilen ve daha sonrasında artırılabilen limit ile esnek bir kredi türüdür. Hesap açılışını bankanızın dijital kanallarını, ATM’lerini veya şubelerini kullanarak hemen gerçekleştirebilirsiniz. Kredi almak ise daha uzun bir süreçtir. Başvuru yaptıktan sonra banka kredi notunuzun ve finansal durumunuzun yeterli olup olmadığını kontrol eder. Banka onay verdiği takdirde birtakım belgeler sunmanız gerekir. Ardından kredinizi alırsınız.

Bu iki hizmet miktar olarak da farklılık gösterir. Ek hesabın limiti daha düşüktür. Kredi başvurusunda ise ihtiyacınız doğrultusunda banka size farklı seçenekler sunar. Kredinin ek hesaba göre daha avantajlı olduğu noktalar vardır. Çok daha düşük aylık faiz oranlarıyla uzun vadede yüksek miktarlı kredi çekebilirsiniz. Böylelikle ödeme planınız daha rahat olur. İlerleyen süreçte maddi anlamda sıkıştığınız zaman kredi yapılandırması için bankaya başvurabilirsiniz. “Kredi hesaplaması nasıl yapılır?” başlıklı HangiKredi içeriği ile ödeme planınızı oluşturabilirsiniz. Ek hesap da ise faizler günlüktür ve ödemeler harcama tutarına göre belirlenir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ortak Banka Hesabı Nedir? 28.09.2023

  Ortak Banka Hesabı Nedir?

 • Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi 27.09.2023

  Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi

 • Gelir Tablosu Nedir? 26.09.2023

  Gelir Tablosu Nedir?

 • Dijital Hizmet Vergisi Nedir? 25.09.2023

  Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon