Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Cashback Nedir? Nasıl Çalışır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.04.2024 Güncelleme Tarihi: 26.04.2024

Pek çok kişi, yaptığı alışverişlerde tasarruf elde ederek ekstra uygun avantajlara sahip olmak için farklı tekniklere başvurur.

Cashback Nedir? Nasıl Çalışır?
 Bu teknikler arasında cashback sistemi de yer alır. Özellikle son dönemlerde büyük merak uyandıran cashback sistemi, uluslararası alanda da en sık şekilde kullanılan geri ödeme yöntemleri arasında yer alır. Bu yöntem sayesinde pek çok avantajdan kolay biçimde faydalanmanız mümkündür.

Cashback nedir?

Cashback; kredi kartları kullanılarak yapılan satın alma işlemlerinin belli bir yüzdelik diliminin kart sahibine ödendiği alışveriş yöntemidir, temelde kredi kartı şirketlerinin sunmuş olduğu bir avantaj. Bu sayede cashback sistemi ile yapılan alışverişlerde harcanan tutarların belirli bir kısmı geri alınabilir.

Örnek vermek gerekirse; kredi kartının anlaşmalı olduğu platformlardan ya da markalardan 500 TL’lik alışveriş yapıldığını varsayalım. Bu alışverişin %10’luk bir cashback uygulaması varsa kart sahibinin hesabına 50 TL nakit iadesi yapılır. Bu nakit iadeleri sayesinde daha tasarruflu alışveriş yapmak mümkündür.

Nakit iade sistemi; hediye kartı ya da ödül puanı gibi teşvik sistemlerinden daha farklı bir yapıya sahiptir. Teşvik sistemlerinde genel olarak yalnızca belirli bir ürün ve hizmet için kullanım söz konusu olur. Örneklendirmek gerekirse; bir market alışverişinde kişinin hesabına hediye kartı tanımlanır. Bu hediye kartı sadece aynı marketten yapılacak alışverişler için geçerli olur. Ancak cashback sisteminde sunulan ödüllendirme, alışveriş sırasında nakit iade olarak işler. Yani bu sistemden elde edilecek iade tutarı, doğrudan hesaba yüklenir. Bu sayede de istenilen her yerde kullanılabilir.

Cashback sistemi nasıl çalışır?

Cashback nasıl kullanılır sorusuna kısa biçimde yanıt vermek mümkün. Bu sistem, son derece kolay bir şekilde çalışır. İlk önce mobil bankacılık uygulamasına üye olunması gerekir. Üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra kişiye özel bir hesap oluşturulur. Bu hesap aracılığıyla da insanlar alışverişlerini takip edebilir. Hem online hem de fiziksel mağazalarda kullanılabilecek bu sistem, harcamalarda kolaylık sağlar. Ayrıca bu nakit iadenin hem mağazalarda hem de online alışverişlerde geçerli olması, geniş bir kullanım alanı sunar. Bu sayede insanlar istedikleri ürünleri satın alırken bir yandan da alışverişlerinden tasarruf elde edebilirler.

Anlaşmalı marka ve mağazalar tercih edildiği müddetçe alışverişlerin belirli bir yüzdesinin iade edildiği cashback sisteminde oranlar, markaya ve mağazalara göre farklılık gösterir. Genel olarak belirli bir süre sonra hesaba aktarılan iade tutarı, nakit olarak da çekilebilir.

Cashback nasıl hesaplanır?

Cashback sistemi, klasik ödül puanlı sistemlerin aksine nakit geri ödeme kolaylığını tam anlamıyla kişiler ile buluşturur. Nakit iadeler; doğrudan hesaba ödeme ya da artı bakiye şeklinde kart sahibine verilir. Kişiler nakit iade ödüllerinin doğrudan bir çek hesabına ya da banka hesabına yatırılmasını dahi talep edebilirler.

Cashback hesaplama da basit biçimde yapılır. Bunun için markalar tarafından belirlenen yüzdelik dilimlerin öğrenilmesi gerekir. Ardından yapılacak alışverişler üzerinden ne kadar kazanç elde edileceği hesaplanabilir.

Ön ödemeli kartlar, eğer anlaşmalı kurumlar ile yapılan alışverişler için %4 oranında geri ödeme vadediyor ise yıllık ya da aylık harcamalar üzerinden %2 oranında nakit iadesi alınabilir. Bunu örneklendirecek olursak; %4 cashback özelliği bulunan ön ödemeli kart ile anlaşmalı kurumlardan yıllık 20.000 TL civarında bir harcamaya karşılık olarak 800 TL nakit iadesi alınabilir. Nakit geri ödemeleri, genel olarak yıllık şekilde gerçekleştirilir. Fakat bazı kartlar aylık şekilde de geri ödeme yapabilir. Bu sayede perakende, market, yemek, giyim ya da akaryakıt gibi pek çok sektördeki alışveriş seçeneklerinde kullanılan cashback sisteminden elde ettiğiniz iade bakiyeniz ile zaman kaybetmeden biriken tutarınızı kullanım hakkı elde edersiniz.

Kart ile hemen her satın alma işleminde belirli yüzde oranları ile ödüllendirildiğiniz cashback sisteminde, sabit kategorili yiyecek, giyim ya da seyahat gibi daha önceden tanımlanmış olan kategorilerde gerçekleşen harcamalarda dahi nakit iade kazanma imkanı mevcuttur. Kazanım tutarları, sabit miktarlı nakit iade oranlarına göre daha yüksek olabilir. Fakat kategorilerin sunduğu oranlar ve hangi işletmelerin bu sisteme dahil edileceği, kartı kullanıma sunan kuruluşlara bağlı. Kategorilere özel kartlar, belirli kategorilerde kısa süreliğine ekstra yüksek nakit iade yüzdesi sunabilir. Bunlar genellikle aylık ya da daha uzun bir periyot olabilir.

Cashback nasıl kullanılır?

Nakit iade imkanlarından faydalanmak için cashback sistemini uygulayan kredi kartı seçenekleri ile alışveriş yapılması gerekir. Bunun seçimini yaparken ise geri ödeme için uygulanacak cashback oranlarına ve anlaşmalı satıcılara dikkat edilmesi önerilir. Çünkü cashback sistemi ile gerçekleştirilen nakit geri ödeme miktarları kredi kartı şirketlerine, anlaşmalı satıcılara ve sektöre göre değişiklik gösterebilir. Bazı kampanyalarda kredi kartı ile yapılan market alışverişlerinde %2 oranlarında, akaryakıt alımlarında da %3 oranlarında cashback uygulaması yapılabilir.

Cashback sisteminin uygulanması için dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da alışveriş tutarı. Bu sistemin etkin biçimde kullanılabilmesi için genel olarak markalar tarafından bir alt harcama sınırı belirlenir. Örneğin kademeli cashback sistemi uygulanarak 2.000 TL’lik alışverişlerde 200 TL, 3.000 TL’lik alışverişlerde 300 TL nakit iadesi yapılabilir. Alışveriş sırasında bu harcama sınırına ulaşılamadığı takdirde nakit iade işlemi uygulanmaz.

Cashback sisteminin uygulandığı anlaşmalı marka ve satıcılardan alışveriş yapmak da önem arz eden bir konu. Yapılan alışverişlerde nakit iadesi alabilmek için kredi kartının anlaşmalı olduğu satıcıların tercih edilmesi gerekir. Bu sistem; her alışverişte ya da her mağazada uygulanmaz. Sadece anlaşma dahilinde uygulanan bir avantajdır. Bu nedenle de tercih edilecek kredi kartının kampanya seçenekleri ile geniş anlaşmalı mağaza ağına sahip olmasına dikkat etmek gerekir.

Cashback sisteminin avantajları nelerdir?

Cashback sisteminin sunduğu avantajlar kısaca şu şekildedir:

 • Alışveriş yaparken ödenen tutarın belirli bir yüzdesi hesaba geri yüklenir. Bu sayede ek gelir elde etme imkanı söz konusu olur.
 • Harcamalardan geri alınacak nakit miktarı, bütçelere katkı sağlayabilir. Ayrıca başka alanlarda da kullanılabilir.
 • Cashback kartı ile gerçekleştirilen alışverişlerden sonra belirlenen oran dahilindeki nakit iade miktarları anında karta yüklenir. Karta yüklenen tutarlar indirimlerle birleştirilebilir. Bu sayede alışverişlerde çifte avantaj yakalanabilir.
 • Cashback veren kart kullanımının kişiler için başlıca avantajı; ek kazanç elde edebilmektir. Harcayıp kazan mantığı ile çalışan bu sistem ile kişiler birtakım ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Aynı zamanda yüksek tutarlı alışverişlerinden tasarruf da elde edebilirler.
 • Cashback uygulamasına sahip kartlar ile alışveriş yapan kart sahibi, yaptığı alışveriş ile elde ettiği kazanç sayesinde birtakım ihtiyaçlarını ücretsiz şekilde karşılama fırsatı da elde edebilir.
 • Birden fazla cashback kampanyasına katılıp kazandığı nakit iadelerini biriktiren bir kişi, ihtiyaç duyduğu bir ürünü ya da hizmeti, biriktirdiği nakit iadelerle kolayca satın alabilir. Böylece ürüne ekstra harcama yapmadan sahip olabilir.
 • Cashback sistemi ile hem kısa vadeli hem de uzun süreli şekilde tasarruf elde edebilirsiniz.
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

2,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?