Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 27.07.2022 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Bankalar, kredi sağladıkları kullanıcılarından geri ödeme hususunda güvence talep eder.

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar
Kredi notu, bankalar nezdinde kişinin güvenilirliğini gösteren bir puandır. Kredi başvurusu yapan herkes belli bir puana göre değerlendirilir. 

Bu skalada yüksek, düşük ve orta riskli kredi notu yer alır. Orta riskli olarak tanımlanan sınıfta olan kişilerin finansman kullanımı merak edilen bir konudur. Bu gruba dâhil olan kişilerin finansman başvurusu yapma hakkı vardır. Söz konusu başvuruların olumlu değerlendirilmesi için dikkat edilebilecek bazı hususlar mevcuttur.

Orta Riskli Kredi Notu Nedir?

Finansman başvurularının değerlendirilmesinden bahsetmeden önce “Orta riskli kredi notu nedir?” sorusunu yanıtlamak faydalı olabilir. Kredi puanı 800 ile 1299 arasında olan kişiler orta riskli olarak tanımlanır. Bu skalada yer alan kişiler blokeli ya da kara listede değildir.

Banka hesaplarınızı aktif olarak kullanmıyorsanız ya da ödemelerinizi banka kanalıyla yapmıyorsanız orta riskli grupta yer alabilirsiniz. Bunun yanında, düzenli bir gelire sahip olduğu hâlde borçlarını istikrarlı biçimde ödemeyen kişiler de genellikle orta riskli grupta yer alır.

Puan                            Durum                          
0 - 699 Düşük
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

Orta Riskli Kredi Notu Kredi Alabilir mi?

Kredi notu, başvuru yapan kişileri değerlendirirken kullanılan bir kriterdir. Bankalar, finansman başvurularını incelerken bu puanı dikkate alırlar. Başvurunun nasıl sonuçlanacağı da bankanın inisiyatifindedir. Söz konusu puan aralığında olan kişilerin kredi almalarında herhangi bir resmî engel yoktur. Dolayısıyla 700-1099 puan aralığındaki kullanıcıların başvuruları olumlu değerlendirilebilir. Orta riskli kredi notuna kredi veren bankalar kullanıcılarına avantajlı kredi olanakları sağlamaktadır.

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar
Orta Riskli Kredi Notu

HangiKredi Finansal Raporu ile kredi notunuzu saniyeler içinde öğrenebilirsiniz. Bu araç, kredi puanınızı arttırmak için size özel öneriler sunar. HangiKredi Finansal Raporu’ndan yararlanarak finansal sağlık durumunuzu iyileştirebilir ve bankaların başvurularınıza olumlu yaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Her bankanın kendine özgü kredi politikaları vardır. Bankaların düşük ve orta puana sahip kişilere finansman sağlama tasarrufları olabilir. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için "Kredi Notu Düşük Olanlara İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Orta riskli kredi çekebilir mi sorusunu olumlu yanıtlayan bazı bankaları ve sağladıkları kredi olanaklarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

İş Bankası

Türkiye’nin köklü finans kuruluşları arasında yer alan İş Bankası, dikkat çeken kredi olanaklarına sahiptir. Banka, kullanıcılarına 100.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi sağlar. Türkiye İş Bankası, ödeme taahhüdünü belgeleyebilen orta risk grubundaki kişiler için finansman olanağı sunar.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, kullanıcılarına esnek ödeme seçenekleriyle kredi olanakları sağlayan bir firmadır. Banka tarafından sağlanan krediler uygun faiz seçenekleriyle sunulur. Orta risk grubunda yer alıyorsanız gelir belgesi ile bankaya başvurarak kredi olanaklarından yararlanabilirsiniz.

TEB

TEB tarafından sağlanan finansmanlarda uygun ödeme planları söz konusudur. Kredi taksitlerinizi 3 ile 36 ay arası vade seçenekleriyle ödeyebilirsiniz. TEB, orta riskli gruba dâhil olan kişilerden kefil veya spesifik belgeler talep edebilir.

Vakıflar Bankası

VakıfBank tarafından sağlanan finansmanlar 36 aya varan vade seçenekleriyle geri ödenebilir. Bu kurum, kullanıcılarına sunduğu kredilerde büyük ödeme kolaylığı sağlar. Düşük taksitli kredi olanaklarından yararlanmak için Vakıflar Bankası’nın finansmanlarına başvurabilirsiniz.

Garanti Bankası

Garanti BBVA tarafından sunulan kredilerde kolay ödeme seçenekleri mevcuttur. Bu banka, aylık %2,19’dan başlayan fırsatlarla finansman sağlar. Garanti Bankası’nın kredilerinden yararlanarak finansman ihtiyacınızı kolay bir biçimde karşılayabilirsiniz.

QNB Finansbank

QNB Finansbank, kullanıcılara uygun finansmanlar sunan bankalar arasında yer alır. Orta riskli grupta yer alıyorsanız QNB Finansbank’ın ödeneklerinden yararlanabilirsiniz. Belgelenebilir bir geliriniz varsa bu bankanın finansman olanaklarından faydalanma olanağınız bulunur. Finansbank’ın kredi imkânından yararlanmak için ikametgâhınızın adres kayıt sisteminde güncel olması gerekir.

Akbank

Akbank, kredi olanaklarıyla dikkat çeken bankalar arasında yer alır. Kurum tarafından sağlanan özel planlı kredilerden yararlanarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Akbank, kişiye özel ödeme planları sunan bir bankadır. Kredi taksitlerinizi esnek bir planla ödeyebilirsiniz. Acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu banka tarafından sağlanan finansmandan yararlanabilirsiniz. Akbank, orta risk grubunda yer alan kişiler için finansman olanağı sağlar. Kredi notunuz bu puan aralığında yer alıyorsa Akbank’a güvenle başvurabilirsiniz.

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankaların Şartları Nelerdir?

Yukarıdaki kurumlar başta olmak üzere birçok banka orta risk grubunda bulunan kişilere kredi sağlayabilir. Ancak bu kuruluşlar, finansman sağladıkları kullanıcılarına doğal olarak birtakım teminatlar isterler. Kişilerin kredi olanağından yararlanabilmek için ödeme taahhüdünü belgelemesi gerekir. Bu hususta, orta risk grubunda yer alıyorsanız kredi başvurularında çeşitli hususlara dikkat etmeniz faydalı olur.

Orta Riskli Grup 

Banka hesaplarınızı aktif olarak kullanmıyorsanız ya da ödemelerinizi banka kanalıyla yapmıyorsanız orta riskli grupta yer alabilirsiniz. Bunun yanında, düzenli bir gelire sahip olduğu hâlde borçlarını istikrarlı biçimde ödemeyen kişiler de genellikle orta riskli grupta yer alır.

Gelir belgesi, bir bankaya finansman başvurusu yaparken temin etmeniz gereken belgelerin başında yer alır. Kredi aldıktan sonra geri ödeme yapacağınızı taahhüt etmeniz başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi açısından önemlidir. Gelirinizin kredi taksitleriyle orantılı olması bankanın finansman başvurunuzu değerlendirirken iyi bir intibah edinmesini sağlar. Gelir belgesi olarak aşağıdaki dokümanları beyan edebilirsiniz.

 • Maaşlı çalışanlar için maaş bordrosu
 • Kira geliri elde edenler için tapu belgesi
 • BAĞ-KUR’a bağlı serbest meslek erbabı için vergi levhası ve gelir gösteren dokümanlar (İbraz ettiğiniz belgenin aylık gelirinizi göstermesi gerekir. Gelir kaynaklarına göre farklı belgelerin beyan edilmesi gerekebilir.)

Orta riskli kredi notuna kredi veren bankalardan bazıları kişilerin başvuruları için kefil ve teminat isteyebilir. Bu hususlar, bankaların kredi değerlendirme kıstaslarıyla ilgilidir. HangiKredi üzerinden kredi imkânlarından yararlanmak istediğiniz bankaların şartlarını inceleyebilirsiniz. Bu sayede, gerekli belgeleri başvurunuzu yapmadan önce hazır edebilirsiniz.

Banka hesaplarınızın aktivitesi de “Orta riskli kredi notuna kredi çıkar mı?” sorusunun yanıtını etkileyen hususlar arasında yer alır. Finans kuruluşları kredi sağlamadan önce banka hesaplarını inceler ve mevduat durumunu dikkate alır. Hesabınızda belli bir birikimin olması kredi almanızı kolaylaştırır. Diğer yandan, faturalarınızı bankanız vasıtasıyla ödeyerek kredi alma şansınızı yükseltebilirsiniz.

HangiKredi Finansal Raporunu Al!

Finansman başvurusu yaparken borcunuzun olmaması da önemli bir konudur. Örnek olarak, kredi kartı kullanıyorsanız ekstreleri zamanında ödemeniz tavsiye edilir. Söz konusu ekstrelerin gecikmesi kredi başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesine sebep olabilir. İstikrarlı bir ödeme aktivitesinin görünmesi durumunda başvurunuzun olumlu değerlendirilme ihtimâli de artacaktır.

Bankaların kredi olanaklarından yararlanmak için hangikredi.com’a girerek bankalar tarafından sağlanan finansman olanaklarını ve faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Bankaların kredi faizleri dikkate alınarak tasarlanmış hesaplama araçlarını kullanabilir, ihtiyaç duyduğunuz miktara karşılık ödenecek aylık faizleri belirleyebilirsiniz. HangiKredi üzerinden, şubeye gitmek zorunda kalmadan, istediğiniz bankaya kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi hâlinde finansmanınızı alabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

58 Oy

-

3,45 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi 27.09.2023

  Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi

 • Gelir Tablosu Nedir? 26.09.2023

  Gelir Tablosu Nedir?

 • Dijital Hizmet Vergisi Nedir? 25.09.2023

  Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

 • Kar/Zarar Dağıtımı Nedir? 22.09.2023

  Kar/Zarar Dağıtımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon