Taşıt Kredisi Şartları

Otomobil, pek çok kişinin hayali olmasının yanı sıra bir gereklilik. Araba alabilmenin en hızlı yolu ise tüketici kredilerinden geçiyor. Bankaların araba almak isteyenler için sunduğu taşıt kredileri cazip faiz oranları ve avantajlı geri ödeme planları ile tüketicilerin araç sahibi olmalarını sağlıyor. Araç kredisi kullanarak otomobil sahibi olmak isteyenler için taşıt kredisi şartlarını derledik.

Araba almak isteyen tüketiciler için bankalar tarafından sunulan araç kredileri maksimum 48 aya kadar vadelendirilebilmektedir. Sıfır araba için de ikinci el araba için de taşıt kredisi kullanılabilmesi mümkündür. Sıfır araçlar için kredi çıkma olasılığı daha yükselen ikinci el araçlar için  yaş sınırı bulunur.

Temel Şartlar

Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi taşıt kredisi alabilmeniz için de ilk şart 18 yaşından büyük olmanız. Bunun yanı sıra yine diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız olmalıdır. Burada sigorta ile ilgili dikkat etmeniz gereken sigorta girişinizin en az 3 ay önce yapılmış olması ve hala devam ediyor olması.

En Avantajlı Taşıt Kredisi Hangisi?

Tüm bu şartları sağlayanlar için bir diğer önemli ve hatta belki de en önemli nokta kredi notunun yeterli olması. Kredi geçmişinizin sayısal bir değere d��nüşerek bankanın sizinle ilgili fikir edinmesini sağlayan kredi notu, kredi alabilmeniz için en önemli kriter. Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi araç kredisinde de kredi notunuzun belli bir sınırın üstünde olması beklenir.

Taşıt Kredisine Özel Şartlar

Az önce de bahsettiğimiz gibi otomobil kredilerinde en uzun vade 48 aydır. Vade süresince, aldığınız araç banka tarafından ipotek altında olur. Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda banka, aracınıza el koyma hakkına sahiptir.

Araç kredisi, almak istediğiniz arabanın fatura değeri üzerinden belli bir kısmına verilir. Burada değişen bir oran söz konusu. Nihai fatura değeri 50.000 TL ve altında olan araçlar için araç değerinin %70’i kadar kredi verilirken 50.000 TL’nin üstündeki araçlar için 50.000 TL’ye kadar olan kısım için %70, 50.000 TL’yi aşan kısım içinse %50 oranında kredi verilir.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalardan otomobil kredisi alabilmek için “Temel Şartlar” başlığında açıkladığımız şartlara sahip olamanız gerekir. Bu şartları sağlıyorsanız Hangikredi.com’un taşıt kredisi hesaplama aracını kullanarak dilediğiniz vade ve tutar için sorgulama yapabilir, bankaların sunduğu ürünleri inceleyebilirsiniz. Sizin için en uygun taşıt kredisine karar verdikten sonra sitemiz üzerinden online taşıt kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Hesaplama
Taşıt Kredisi Şartları
3.5 (70%) 12 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

36 yorum

 1. Merhaba yasal takip ve kara listede değilim, 1 adet kredi kartım ve 2 adet 2 bin tl 2 bin tl olmak üzere kredim var acil olarak nakit ihtiyacına sıkışmıştım çekmek zorunda kaldım . Kredi kartımı düzenli ödüyorum. Kredilerimi ise son 3 aydır zamanında ödüyorum onda önceki aylarda bazen 1 ay gecikme olduğu olmuştu. Findex 1050 Puanım var. Sigortam yatıyor Mart Sonunda 20.000 tl kredi çekmek istiyorum sizce onaylanır mı acaba ? Tahmini findex puanımı o güne 1150 olacak. Teşekkürler.

 2. Sayın Muharrem,

  Bankalar kredi başvurularını incelerken kendilerine göre kriterlere dikkat ettiklerinden öngörüde bulunabilmemiz maalesef mümkün değildir.

 3. Merhaba şahıs firması açıldıktan ne kadar süre sonra taşıt kredisi kullanabilir?

 4. Sayın Kullanıcımız,

  Geçmesi gereken faaliyet süresi bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de bankalar ortalama 1 yıllık ticari geçmişi görmek ister.

 5. Merhabalar . Ben karalistedeyim . Sigortam 10 yildir yatiyor . Aracimin uzerine kredi çekemezmiyim ?

 6. Sayın Aksu,

  Kara liste sürecindeyken bankalar kredi vermeye yanaşmazlar ancak ipotekli kredi için bankalarla birebir görüşebilirsiniz.

 7. Merhaba ben yeni 18 yaşıma girdim ve hiç kredi kartı falan çıkarmadım benim kredi notum varmıdır

 8. Sayın Nusrettin,

  Daha önce bankalarla hiçbir etkileşiminiz olmadıysa kredi notunuz oluşmamıştır. Findeks’ten kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 9. İki engelli babasıyım taşıt kredisin den yararlana bilirmiyim SSK kaydım yok

 10. Sayın Baran,

  Bankalardan kredi kullanabilmek için belgelenebilir geliriniz ve sigorta kaydınız olmalıdır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir