Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 7.07.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Başta fatura olmak üzere düzenli ödemelerin tümünü otomatik bir hâle getirmek mümkündür.

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bankacılık hizmetlerinin dijitale tamamen optimize olması, pek çok işlemin daha kolay halledilmesine olanak tanımaktadır.

Hesabınızın ya da kredi kartınızın olduğu bankalardan, otomatik ödeme hizmeti alabilirsiniz. Bunun için bankacılık hizmet kanallarından biri üzerinden gerekli işlemleri yapmanız gerekir. Sürekli ödeme yapmanızı gerektiren her işlem için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik ödeme talimatı, sahip olunan kredi kartı limiti ya da vadesiz mevduat hesabı bakiyesi dahilinde, fatura gibi düzenli ödemelerin otomatik olarak yapılmasına olanak tanıyan bir bankacılık hizmetidir. Ödemelerinizin otomatik yapılmasına izin verdiğinizde hiçbir ödemeniz aksamaz, sürekli gider takibi yapmak durumunda kalmazsınız. Kredi borcu, kira, fatura gibi tahsilatlar birer otomatik ödeme talimatı örneğidir.

Otomatik fatura ödeme talimatı vererek ödemelerinizin aksamasını önleyebilirsiniz. Fatura ödeme talimatlarında gerekli bilgileri kaydedersiniz ve gelen faturaların son ödeme gününde, hesabınızdaki ya da kredi kartınızdaki para ile bu faturalar ödenir. Bu sayede gecikmeye girmez ve sonrasında problem yaşatmaz.

Otomatik ödeme talimatı dışında, her ay online olarak kredi kartı ile fatura ödeme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı için bankanıza bilgi vermelisiniz. Talimatlarınızı da banka ile bire bir iletişime geçmeden verebilirsiniz. Otomatik fatura ödeme talimatları için dijital kanalları tercih etme şansınız vardır. Birkaç dakikalık işlem ile talimat verdiğinizde ilgili faturanın ödemesi için yetkili kurumda sıra beklemeniz gerekmez. Bu sayede zamandan tasarruf edersiniz. Otomatik ödeme talimatı verebileceğiniz kanallar şöyledir:

 1. Bankanın mobil uygulaması
 2. İnternet sitesi (İnternet bankacılığı)
 3. Çağrı merkezi / müşteri hizmetleri (Telefon bankacılığı)
 4. Şube

Süreç her bankada farklı bir şekilde ilerleyebilir. Dijital kanalları tercih etmeniz hâlinde ilgili menülere erişip gerekli bilgileri girmeniz gerekir. Bununla birlikte bankanızın yürüttüğü kampanyaları takip ederek ödeme talimatlarından kazançlı çıkabilirsiniz. Bankaların dönemsel kampanyaları arasında otomatik ödeme talimatı verenlere özel fırsatlar da bulunmaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatıyla Hangi Ödemeler Yapılabilir?

Hemen hemen her ödemenin otomatik olarak yapılması için bankanıza talimat verebilirsiniz. Genellikle faturalar için kullanılan bu hizmet, aslında düzenli ödemelerin tümü için kullanılabilir. Herhangi bir hesaba her ay para göndermeniz gerekiyorsa bu da bir ödeme sayılır ve bu işlem için de talimat vermeniz mümkündür. Otomatik ödeme talimatı vererek yapabileceğiniz ödemelerden bazıları şöyledir:

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?

Otomatik ödeme talimatı iptali için de yine mobil uygulama, internet sitesi, şube gibi kanalları kullanmanız mümkündür. İptal işlemleri aynı talimat verme işlemleri gibi ilerler. Genellikle aynı menü altında yer alır ve birkaç dakikada iptal işlemi gerçekleşir. Bu sırada tüm talimatları iptal etmek zorunda değilsiniz. Herhangi bir tanesini iptal edebilir, gerekiyorsa yerine başka bir talimat verebilirsiniz. Örneğin hattınızı Turkcell’den Vodafone’a taşıdığınızı varsayarsak, Turkcell otomatik ödeme talimatı iptal işlemi yapabilirsiniz. Ardından Vodafone otomatik ödeme talimatı vererek telefon faturanızın düzenli olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Telefon ve diğer tüm fatura ödeme işlemlerinizi HangiKredi üzerinden hızlıca yapabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatının Avantajları Nelerdir?

Faturalarınız ya da diğer ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verdiğinizde işleriniz önemli ölçüde kolaylaşır. Bu pratikliğin yanı sıra talimat vermenin birçok faydası bulunmaktadır. Ödeme talimatı vermenin avantajlarından bazıları şöyledir:

 • Zaman tasarrufu sağlar.
 • Faturalarınızı ödemeyi unutma ihtimaliniz olmaz.
 • Gelirinizin ne kadarının faturalara ve ödemelere gittiğiniz hesabınızdan görebilirsiniz.
 • Çalışıyorsanız, fatura ödemeye gitmek için izin almanıza gerek kalmaz.
 • Bankaya göre değişmekle birlikte hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı gibi masraflardan muaf olursunuz.
 • Ödeme talimatlarına özel puan kazanabilirsiniz.
 • Kredi notunuzun artmasını sağlayabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Kredi kartınız ya da vadesiz mevduat hesabınız üzerinden otomatik ödeme talimatı verdiğinizde, gelen faturalar anında ödenmez. Mobil uygulama ya da internet bankacılığının ilgili menüsünden gelen faturaların detaylarını ve tutarlarını görebilirsiniz. Fakat faturalar, son ödeme tarihinde ödenir. Örneğin internet faturanız için TTNET otomatik ödeme talimatı verdiyseniz, tahsilat için gelen fatura detaylarında yer alan son ödeme günü beklenir.

Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz diğer ödemeleriniz ve para gönderimleriniz için tarihi siz belirlersiniz. Bu tip talimatlar için belirlediğiniz tarih tatil günlerine denk geliyorsa ödeme bir sonraki iş gününde yapılır. Ayrıca kredi kartı ile otomatik olarak ödenen faturalar için, faturanın ödendiği günden ekstre kesim tarihine kadar faiz işlemesi de mümkündür.

Fatura, ödeme talimatı ya da bunlar gibi işlemlerden doğan bir borcunuz varsa nakit ihtiyacınızı kredi çekerek karşılayabilirsiniz. Başvurunuzu kolay kredi veren bankalar arasında bulunan bir bankaya iletmenz, daha hızlı sonuç almanızı sağlayabilir.

Hesapta Para Olmaması Durumunda Otomatik Ödeme Çekilir mi?

Ödeme talimatları için kullandığınız vadesiz hesabınızda, ödeme tutarı için yeterli bakiye yoksa tahsilat işlemi yapılamaz. Eğer faturalarınız için talimat verdiyseniz ödeme yapılamayacağı için faturalarınızın son ödeme tarihi geçer ve bu sizin için olumsuz bir durum yaratır. Vadesiz mevduat hesabınıza bağlı bir kredili mevduat hesabınız (artı para, eksi hesap vb.) varsa otomatik ödemeler buradan tahsil edilir. Fakat bu durumda çekilen tutara günlük faiz işler. Bu nedenle talimat verdiğiniz hesabınızda her zaman yeterli miktarda para bulundurmalısınız.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

39 Oy

-

3,46 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? 5.06.2023

  Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon