Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Konut Kredisi mi Kira mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.09.2014 Güncelleme Tarihi: 7.01.2022

Konut kredisi mi yoksa kira mı sorusu ev sahibi olmak isteyenlerin kafasını kurcalayan sorulardan.

Konut Kredisi mi Kira mı?
Konuyla ilgili detayları sizin için araştırdık.

Kira mı Yoksa Konut Kredisi mi?

Kira öder gibi ev sahibi olmak cümlesini mutlaka duymuşsunuzdur. Konut kredisi çekerek her ay belli tutarda geri ödeme yaparak kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Peki kira mı yoksa konut kredisi mi daha avantajlı?

Öncelikle bilmeniz gerekir ki almak istediğiniz evin tutarının tamamını konut kredisi olarak çekemezsiniz. Ev kredisi evin ekspertiz değerinin en fazla %75’ine verilmektedir. Yani almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin %25’i kadar peşinatınız olmalıdır.

Kira mı yoksa konut kredisi mi daha avantajlıdır sorusunun cevabını bulmak için küçük bir hesaplama yapmanız yeterli olacaktır. Sitemiz üzerinden konut kredisi hesaplama işlemi yaparak almak istediğiniz evin günümüzdeki kredi faiz oranlarına ve seçtiğiniz vade süresine göre aylık ödeme tutarlarına, toplam ödenecek faiz tutarına ve ödenecek diğer masraf tutarlarına ulaşabilirsiniz. Bu hesaplama ile birlikte almak istediğiniz evin aylık kira bedelini, kullanmak istediğiniz kredi tutarının vadesi ile çarpın. Elde ettiğiniz sonuç aslında doğru bir sonuç olmayacak çünkü kira bedeli her yıl yaklaşık %10 oranında artar. Hesaplamanıza bu veriyi de ekleyerek daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz. Netice olarak örneğin 10 yıl vadeli kredi kullanmak istiyorsanız 10 yıl sonunda ödeyeceğiniz toplam kredi tutarı ile 10 yıl sonunda ödeyeceğiniz toplam kira bedelini karşılaştırdığınızda hangisinin daha avantajlı olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz.

Ev Almak Yatırımdır…

Kira mı yoksa kredi ile ev sahibi olmak mı konusu sadece bu hesaplama ile bitmiyor tabii. Aylık kredi ödemeleriniz aylık kira ödemesinden fazla olsa da 10 senenin sonunda ev sahibi olacaksınız ve artık ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca bir şekilde paranızı biriktirip yatırım yapmış olacaksınız. Bu açıdan bakıldığında kiraya vereceğiniz para herhangi bir yerde birikmeyeceği gibi ilerleyen sürede size herhangi bir getirisi olmayacak ve kira ödemeye de devam edeceksiniz.

Konut kredisi konusunda da dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki o da şu: Konut kredisi aylık taksitlerinizin ödemelerini 3 ay geciktirdiğiniz takdirde yasal takip başlar ve bu süreç ipotek ettirmiş olduğunuz evinizin elinizden alınmasına kadar varabilir. Konut kredisi çekerek ev almaya karar verdiğinizde bütçenize uygun bir ev seçmeye özen gösterin.

Hangikredi.com üzerinden Konut Kredisi sorgulaması yapabilir, bankaların kredi ürünlerini karşılaştırabilir ve online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Devalüasyon Nedir? 8.02.2023

  Devalüasyon Nedir?

 • KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı 7.02.2023

  KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon