Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Konut Kredisi mi Kira mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.09.2014 Güncelleme Tarihi: 11.03.2024

Ev sahibi olmak, kuşkusuz pek çoğumuzun en büyük hayalleri arasında yer alıyor.

Konut Kredisi mi Kira mı?
Günümüzde emlak piyasalarında yaşanan hareketlilikler sebebiyle kirada oturmanın mı yoksa ev almanın mı daha avantajlı olduğuna karar vermek epey güç bir hâle gelebiliyor. Bu yazımızda kira ve konut kredisi ile ev satın alma seçeneklerini artıları ve eksileri ile sizin için değerlendirdik.

Kira mı Yoksa Konut Kredisi mi?

Kira öder gibi ev sahibi olmak cümlesini mutlaka duymuş olmalısınız. Konut kredisi çekmek suretiyle her ay belli miktarlarda geri ödeme yaparak kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Peki kira mı yoksa konut kredisi mi daha avantajlı?

Öncelikle satın almak istediğiniz evin tutarının tamamını konut kredisi olarak çekmenin mümkün olmadığını hatırlatalım. Ev kredisi, satın almayı planladığınız konutun ekspertiz değerine göre verilir. Ekspertiz değeri 500 bin TL’nin altında olan konutların %90’ına kadar kredi verilir. 500 bin TL’nin üzerinde olan evlerde ise ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullanmak mümkün.

Güncel konut kredisi faiz oranlarını inceleyin!

Kira mı yoksa konut kredisi ödemenin sizin için daha avantajlı olacağını belirlemek için küçük bir hesaplama yapmanız yeterli. Dilerseniz sitemiz üzerinden konut kredisi hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece almak istediğiniz evin günümüzdeki kredi faiz oranlarını, seçtiğiniz vade süresine göre aylık ödemesini ve toplam ödenecek faiz tutarlarını detaylı şekilde değerlendirmeniz mümkün olur.

Hesaplama yaparken almak istediğiniz evin aylık kira bedeli ile kullanmak istediğiniz kredi tutarının vade sayısını birbiriyle çarpın. Elde ettiğiniz rakamlar sizi net bir sonuca ulaştırmayabilir; zira kira bedelleri her yıl yaklaşık %10 oranında artar. Hesaplamanıza bu veriyi de ekleyerek daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Konuyu basit bir örnekle kısaca açıklayalım. Farz edelim ki 10 yıl vadeli bir kredi kullanmayı düşünüyorsunuz. 10 yıl sonunda ödeyeceğiniz toplam kredi tutarı ile aynı süre zarfında ödeyeceğiniz toplam kira bedelini karşılaştırdığınızda hangisi seçeneğin sizin için daha avantajlı olacağını belirleyebilirsiniz.

Konut kredisi mi kira mı

Ev Almak Yatırımdır

Kira mı yoksa kredi ile ev sahibi olmak mı konusu elbette sadece bu hesaplama ile bitmiyor. Aylık kredi ödemeleri genel olarak kira bedelinden fazla olsa da 10 senenin sonunda ev sahibi olacak ve artık ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca bu sayede hem paranızı biriktirmiş hem de yatırım yapmış da olacaksınız. Bu açıdan bakıldığında kiraya verilen paranın bir yerde birikmeyeceğini ve ilerleyen sürede herhangi bir getirisi olmayacağını da hesaba katmakta fayda var. Üstelik ilerleyen zamanlarda da kira ödemeye devam edeceksiniz.

Elbette konut kredisi konusunda da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut. Örneğin konut kredisinin aylık taksit ödemelerini 3 ay geciktirdiğiniz takdirde hakkınızda yasal takip başlayacaktır. Üstelik bu süreç ipotek ettirmiş olduğunuz evin elinizden alınmasına kadar varabilir. Dolayısıyla konut kredisi çekerek ev almayı planlıyorsanız bütçenize uygun seçenekleri değerlendirmeniz oldukça önemli. Dilerseniz Hangikredi.com üzerinden konut kredisi sorgulaması yapabilir, bankaların kredi ürünlerini karşılaştırabilirsiniz. Üstelik bu sayede kredi başvurunuzu online olarak hızlı ve pratik şekilde gerçekleştirmeniz de mümkün olur.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri