Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut Kredisi mi Kira mı?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 23.09.2014 Güncelleme Tarihi: 22.12.2020

Konut kredisi mi yoksa kira mı sorusu ev sahibi olmak isteyenlerin kafasını kurcalayan sorulardan.

Konut Kredisi mi Kira mı?
Konuyla ilgili detayları sizin için araştırdık.

Konut kredisi mi yoksa kira mı sorusu ev sahibi olmak isteyenlerin kafasını kurcalayan sorulardan. Konuyla ilgili detayları sizin için araştırdık.

Kira öder gibi ev sahibi olmak cümlesini mutlaka duymuşsunuzdur. Konut kredisi çekerek her ay belli tutarda geri ödeme yaparak kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Peki kira mı yoksa konut kredisi mi daha avantajlı?

Öncelikle bilmeniz gerekir ki almak istediğiniz evin tutarının tamamını konut kredisi olarak çekemezsiniz. Ev kredisi evin ekspertiz değerinin en fazla %75’ine verilmektedir. Yani almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin %25’i kadar peşinatınız olmalıdır.

Kira mı yoksa konut kredisi mi daha avantajlıdır sorusunun cevabını bulmak için küçük bir hesaplama yapmanız yeterli olacaktır. Sitemiz üzerinden konut kredisi hesaplama işlemi yaparak almak istediğiniz evin günümüzdeki kredi faiz oranlarına ve seçtiğiniz vade süresine göre aylık ödeme tutarlarına, toplam ödenecek faiz tutarına ve ödenecek diğer masraf tutarlarına ulaşabilirsiniz. Bu hesaplama ile birlikte almak istediğiniz evin aylık kira bedelini, kullanmak istediğiniz kredi tutarının vadesi ile çarpın. Elde ettiğiniz sonuç aslında doğru bir sonuç olmayacak çünkü kira bedeli her yıl yaklaşık %10 oranında artar. Hesaplamanıza bu veriyi de ekleyerek daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz. Netice olarak örneğin 10 yıl vadeli kredi kullanmak istiyorsanız 10 yıl sonunda ödeyeceğiniz toplam kredi tutarı ile 10 yıl sonunda ödeyeceğiniz toplam kira bedelini karşılaştırdığınızda hangisinin daha avantajlı olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

Kira mı yoksa kredi ile ev sahibi olmak mı konusu sadece bu hesaplama ile bitmiyor tabii. Aylık kredi ödemeleriniz aylık kira ödemesinden fazla olsa da 10 senenin sonunda ev sahibi olacaksınız ve artık ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca bir şekilde paranızı biriktirip yatırım yapmış olacaksınız. Bu açıdan bakıldığında kiraya vereceğiniz para herhangi bir yerde birikmeyeceği gibi ilerleyen sürede size herhangi bir getirisi olmayacak ve kira ödemeye de devam edeceksiniz.

Konut kredisi konusunda da dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki o da şu: Konut kredisi aylık taksitlerinizin ödemelerini 3 ay geciktirdiğiniz takdirde yasal takip başlar ve bu süreç ipotek ettirmiş olduğunuz evinizin elinizden alınmasına kadar varabilir. Konut kredisi çekerek ev almaya karar verdiğinizde bütçenize uygun bir ev seçmeye özen gösterin.

Hangikredi.com üzerinden kredi sorgulaması yapabilir, bankaların kredi ürünlerini karşılaştırabilir ve online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon