Konut Kredisi mi Kira mı?

Konut kredisi mi yoksa kira mı sorusu ev sahibi olmak isteyenlerin kafasını kurcalayan sorulardan. Konuyla ilgili detayları sizin için araştırdık.

Kira öder gibi ev sahibi olmak cümlesini mutlaka duymuşsunuzdur. Konut kredisi çekerek her ay belli tutarda geri ödeme yaparak kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Peki kira mı yoksa konut kredisi mi daha avantajlı?

Öncelikle bilmeniz gerekir ki almak istediğiniz evin tutarının tamamını konut kredisi olarak çekemezsiniz. Ev kredisi evin ekspertiz değerinin en fazla %75’ine verilmektedir. Yani almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin %25’i kadar peşinatınız olmalıdır.

Kira mı yoksa konut kredisi mi daha avantajlıdır sorusunun cevabını bulmak için küçük bir hesaplama yapmanız yeterli olacaktır. Sitemiz üzerinden konut kredisi hesaplama işlemi yaparak almak istediğiniz evin günümüzdeki kredi faiz oranlarına ve seçtiğiniz vade süresine göre aylık ödeme tutarlarına, toplam ödenecek faiz tutarına ve ödenecek diğer masraf tutarlarına ulaşabilirsiniz. Bu hesaplama ile birlikte almak istediğiniz evin aylık kira bedelini, kullanmak istediğiniz kredi tutarının vadesi ile çarpın. Elde ettiğiniz sonuç aslında doğru bir sonuç olmayacak çünkü kira bedeli her yıl yaklaşık %10 oranında artar. Hesaplamanıza bu veriyi de ekleyerek daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz. Netice olarak örneğin 10 yıl vadeli kredi kullanmak istiyorsanız 10 yıl sonunda ödeyeceğiniz toplam kredi tutarı ile 10 yıl sonunda ödeyeceğiniz toplam kira bedelini karşılaştırdığınızda hangisinin daha avantajlı olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz.

Ev almak yatırımdır…

Kira mı yoksa kredi ile ev sahibi olmak mı konusu sadece bu hesaplama ile bitmiyor tabii. Aylık kredi ödemeleriniz aylık kira ödemesinden fazla olsa da 10 senenin sonunda ev sahibi olacaksınız ve artık ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca bir şekilde paranızı biriktirip yatırım yapmış olacaksınız. Bu açıdan bakıldığında kiraya vereceğiniz para herhangi bir yerde birikmeyeceği gibi ilerleyen sürede size herhangi bir getirisi olmayacak ve kira ödemeye de devam edeceksiniz.

Konut kredisi konusunda da dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki o da şu: Konut kredisi aylık taksitlerinizin ödemelerini 3 ay geciktirdiğiniz takdirde yasal takip başlar ve bu süreç ipotek ettirmiş olduğunuz evinizin elinizden alınmasına kadar varabilir. Konut kredisi çekerek ev almaya karar verdiğinizde bütçenize uygun bir ev seçmeye özen gösterin.

Hangikredi.com üzerinden kredi sorgulaması yapabilir, bankaların kredi ürünlerini karşılaştırabilir ve online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın
Konut Kredisi mi Kira mı?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir