Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi İçin Gerekli Belgeler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 5.07.2020 Güncelleme Tarihi: 3.01.2022

Bankaların müşterilerine sunduğu en iyi hizmetler arasında kredi yer alıyor.

Kredi İçin Gerekli Belgeler
Yeni bir ev satın almak, araba yenilemek, eğitim masraflarını karşılamak gibi birbirinden farklı ihtiyaçlar için kredi seçenekleri mevcut. 

Bankaların farklı olanakları ve oranları doğrultusunda, kredi çekme alanları da artıyor. Kendini en avantajlı olarak konumlayanların yanında, hepsinin ortak bir özelliği var: Kredi işlemleri için istenen belgeler. Bazıları zorunlu bazıları ise bankalara bağlı olarak istenen belgelerle ilgili tüm bilgiler burada!

Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi çekmek için hangi meslek grubundan ya da statüden olursanız olun, istisnasız bütün bankalar belli başlı belgeleri talep ediyor. Kimileri resmi olarak işlem yapmak için her bankanın istediği belgeler olurken, kimisi de bankaların kendi kredi miktarlarını ve ödeme sistemlerini belirlemeleri için etkili oluyor.

Genel anlamda kredi için istenen belgeleri 4 ana grup üzerinden sınıflandırmak mümkün. Özel sektör çalışanları, kamu çalışanları, emekliler ve vergi levhalı kurumlar için gerekli olan belgeleri aşağıdaki gibi düşünebilirsiniz. 

Özel Sektör Çalışanları Kamu Çalışanları Emekliler Vergi Levhalı Kurumlar
Nüfus Cüzdanı Nüfus Cüzdanı Nüfus Cüzdanı Nüfus Cüzdanı
Maaş Bordrosu Maaş Bordrosu Emekli Maaş Dökümü Güncel Vergi Levhası
SGK Döküm Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İmza Sirküleri
İkametgah Belgesi Varsa Ek Gelir Belgesi Varsa Ek Gelir Belgesi Oda Kayıt Belgesi
İş Yeri İmza Sirküsü Bilanço ve Gelir Tablosu
Varsa Ek Gelir Belgesi Ticaret Sicil Gazetesi
Varsa Ek Gelir Belgesi

Tabloda verilen belgeler ile eğer kredi notunuz da uygun ise işlemleriniz çok kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Bunlara ek olarak “araç ruhsatı” ve “konut tapu fotokopisi” de eklenmesi gereken belgeler arasında. Konut ya da taşıt kredisi başvurularınızda bu belgeleri de ibraz etmek zorundasınız. 

Gelir Belgesi İstemeyen Bankalar Hangileridir?

Kredi kullanmak isteyen müşterilerin akıllarındaki en büyük soru gelir belgesi oluyor. Bankaların çoğu kendilerini ve ödemeleri güvence altına almak için krediyi gelir belgesi olmadan vermiyor. Merkez Bankasının sisteminden sorgulanarak krediye uygunluğunuz bulunsa bile gelir belgesi talep etmek kurumların kendi inisiyatiflerine kalmıştır ve bunu bir kural olarak belirtmekteler. Gelir belgesi ya da bir güvence olarak kefil istemeyen kredi ve bankalar listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Kurum İsmi Evrak ve Kefil Durumu Kredi Üst Sınırı
Enpara İstemiyor 30.000 TL
N Kolay Kredi-Aktif Bank İstemiyor 30.000 TL
CEPTETEB İstemiyor 30.000 TL
ING Bank e-Kredi Gerekli Durumlarda İstiyor 50.000 TL
Odeabank Gerekli Durumlarda İstiyor 35.000 TL

Gelir belgesi istemeyen kredi ve bankalar için oluşan algı, limitler içinde kalındığı sürece hemen kredi çekilebilmesi. Bu durum maalesef her zaman mümkün olmuyor. Gelir belgesi istenmese bile bankalar kendi prosedürleri gereği başka taleplerde bulunabilir ya da doğrulama işlemlerini yapılmasını talep edebilir. Bunun için de bankaların kendi merkezleri ile görüşerek ya da online başvurunuz sonucunda şubelere giderek detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Kredi Türlerine Göre Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Bankaların kredi türleri ihtiyaç kredisitaşıt kredisi ve konut kredisi olarak değişiklik göstermektedir. Belge durumu incelendiğinde, taşıt ve konut kredisi için çok büyük değişiklikler söz konusu değil. Klasik bankanın talep ettiği belgelere ek olarak taşıt ya da konut ile ilgili masraf belgelelerinin hazır olarak bulundurulması gerekiyor. Kredi limitinin belirlenmesi ve ihtiyacınız olan tutarın kanıtlanması için bankaya bu belgeleri vermeniz zorunludur. 

İhtiyaç kredisinin prosedürlerine göre taşıt ve konut kredisinde daha çok detay söz konusu. Genelde daha yüksek miktarların verilmesine uygun olan bu iki kredi seçeneğinde belgelerinizin kanıtlanabilir olması ile birlikte size sunulan seçenekleri de iyi değerlendirmeniz gerekiyor.

Kredi kullanırken aylık taksitin rahat ödeneceği seçenekler ön planda yer alsa da taşıt ya da konut kredilerinde ödeyeceğiniz toplam tutar üzerinden değerlendirme yaparak karar vermelisiniz.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi çekme işleminin tamamlanması için sadece belgelerin tam olması yeterli değil. Bankanın ya da devletin sunmuş olduğu bazı şartları da sağlamak gerekiyor. Hemen hemen her banka için gerekli olan temel şartların sağlanmasından sonra direkt başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi kullanmak için gerekli şartları şu şekilde sıralamak mümkün:

 1. 18 yaşını doldurmuş olmak.
 2. Kredi ve kartı ile ilgili limit ve ödemelerin düzgün devam ediyor olması.
 3. İpotekli kredi alınacaksa, evlilik durumunda eşinin izni olduğuna dair yazılı beyanın elde bulundurulması.
 4. Kredi alınacak olan tutar ile bankalar sisteminde bulunan genel durumuzun yeterli olması.
 5. Resmi bir belge ile gelir beyanının yapılması.

Kredi Başvurusunda İstenilen Evrakların Hangisi Neden Gereklidir?

Kredi başvurularında zorunlu ya da isteğe bağlı olarak, belli gerekçelerle belgeler talep edilmektedir. Genelde işleyişin usulüne uygun ve her iki tarafı da korur nitelikte olması için belgelerle işlem yapılması gerekiyor. Peki hangi belgeler ne için kullanılıyor?

 1. Nüfus Cüzdanı: Nüfus cüzdanı tüm banka işlemlerinde ya da resmi işlemlerde şart olarak sunulan belgeler arasında yerini alıyor. Tüm işlemlerin adınıza tamamlanması ve ilerleyen dönemlerde takibinin de yapılabilmesi için üzerinde TC kimlik numaranızın yer aldığı nüfus kağıdınız olmadan kredi başvurusu yapmanız mümkün değil.
 2. İkametgah Belgesi: İkametgah belgesi de zorunlu olan evraklar arasında yer almasına rağmen bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Eğer zaten adres kayıtlarınızın olduğu, önceden çalışmış ya da halen çalışmakta olduğunuz bankalardan biriyse sözlü olarak adresin doğrulanması yeterlidir. O bankayla sıfırdan çalışmaya başlayacaksanız sabit adresinizin belirlenmesi ve kayıtlara geçmesi için ikametgah belgesi ya da güncel bir fatura gerekiyor. ikametgah belgesini artık hiç zorlanmadan e-Devlet üzerinden, arama çubuğuna ‘ikametgah’ yazarak çıkan sayfadan anında alabilirsiniz.  Ayrıca ikametiniz yurt dışında ise "Yurt dışında yaşayanlar konut kredisi kullanabilir mi?" yazımız ilginizi çekebilir.
 3. Gelir Belgesi: Kredi kullanmak isteyenlerin en çok akıllarını karıştıran belgelerden biri de gelir belgesidir. Müşteriler genelde istedikleri krediyi hemen almak için gelir belgesi gibi bir detayın engel olmasını istemez. Bankalar ise kullanıcıya çıkan kredi miktarının geri ödenebileceğinden emin olmak için gelir belgesi istemektedir. Buna karşın eğer kredi sistem üzerinden onaylanmışsa resmi belge olarak gelir beyanına ihtiyaç duymayan bankalar da bulunmakta. Sizden gelir belgesi istemeseler bile ödemeler için kontrol edeceklerini belirtmekte fayda var. Gelir belgenize göre "ne kadar kredi çekebilirim?" diye düşünüyorsanız ilgili sayfamıza göz atmanızda fayda var.
 4. Taşıt Ruhsat Belgesi ya da Konut Tapu Fotokopisi: Bu iki belge kredinin konut kredisi ya da taşıt kredisi olarak çekildiği durumlarda geçerli. Bu iki hizmetten yararlanmak isteyen müşterilerin talep ettikleri krediyi alabilmeleri için iki belgeden uygun olanını bankaya vermeleri gerekiyor. Aksi durumda, kredinin nerede ve ne için kullanılacağı kanıtlanmamış olduğu için paranın elinize geçmesi de mümkün olmuyor. 

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi çekmek için evraklarınızın tam olması ve herhangi bir sorun olmadan işlemleriniz onaylansa bile sizin dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bankaların sunduğu imkanlar çok geniş olmasına rağmen, size en uygun ödeme seçeneklerini sunan, faiz oranlarını makul derecelerde belirleyen ve gelecek dönemde ödemelerinizde yaşanacak gecikmelerde belli prosedür ve kurallara göre işleyişini sürdüren kurumları tercih etmenizde fayda var. Özellikle faiz oranlarını en iyi seviyede tutan bankalar daha çok tercih ediliyor. Genelde dijital bankacılığı bir ayrıcalık olarak sunan bankalar, buradan gelecek başvurular için de hem belgeler hem de faizler anlamında müşterilerine daha çok yardımcı olabiliyor. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Veysi
Veysi 12.07.2020 • 00:00

İki farkli bankaya borcum var tek bankada birleştirmek istiyorum şuan çalışıyorum memur olarak devlet hastanesinde ama 4 aydir iki bankayada para ödemiyorum odesem evi geçindiremem tek bankada borcum birleşirse kolaylıkla öderim bu konuda yardımcı ola bilecek banka varmı?

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 13.07.2020 • 00:00

Merhaba Veysi, Bankalarla görüşerek borç transferi kredisi talebinde bulunabilirsin.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak? 27.03.2023

  Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak?

 • Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler 23.03.2023

  Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • 5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri 20.03.2023

  5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri

 • e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir? 17.03.2023

  e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon