Konut Kredisi Masrafları

Ev almak için kullanılan en yaygın yöntem bankalardan konut kredisi çekmek. Konut kredisi başvurusu yapmak için en uygun konut kredisini arıyor ve bunun için genellikle faiz oranlarına bakıyorsanız bilmeniz gerekir ki konut kredisi seçeneğini en uygun hale getiren yalnızca konut kredisi faiz oranları değil aynı zamanda konut kredisi masraflarıdır. En uygun konut kredisini seçmek için dikkat etmeniz gereken bu masrafların neler olduğunu sizin için derledik.

Konut Kredisi Dosya Masrafı

Konut kredisi masrafları arasında en önemlisi dosya masrafı. Konut kredisi başvurusu yapacaklardan talep edilen konut kredisi dosya masrafı, sabit tutarların yanı sıra kredi tutarı üzerinden de oranlandırılabiliyor. Mesela dosya  masrafını % 1 olarak belirleyen bir banka 250.000 TL konut kredisi için 2500 TL isteyebilir. Dosya masrafsız kredi seçeneklerinde kredi faizi artırıldığı için iyi bir hesaplama yapmaya dikkat edilmeli. Bu karşılaştırmayı yapabilmek için Hangikredi.com’dan konut kedisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

Konut kredisi ile ev almak istediğinizde evin satış bedelinin tamamı için konut kredisi çekemezsiniz yani konut kredilerinde bir kullandırım oranı vardır. Bu kullandırım oranı maksimum %75. Almak istediğiniz eve bir ekspert gelerek evin değerini belirler ve kredi bu değer üzerinden oranlanarak verilir. Konut kredisi ile alınacak evin gerçek değerini belirlemek için bankalar, SPK lisanslı kuruluşlarla çalışır ve ekspertiz ücreti tüketiciden alınır.

DASK, Konut Sigortası ve Hayat Sigortası

Kredi sigorta işlemleri yeni düzenlemelerle zorunlu olmaktan çıktı fakat bazı bankalarca ya da tüketici tercihine göre sigorta yaptırılabiliyor. Konut sigortası, kredi alınan bankadan başka bir bankadan da alınabilir. Hayat sigortası bilinenin aksine zorunlu değil. Dilerseniz yaptırabilirsiniz. Aynı şekilde ferdi kaza sigortaları ihtiyaç ve konut kredisi için zorunlu değildir. Fakat ister konut kredisi ile alın ister başka yolla, yeni bir ev aldığınızda DASK yani deprem sigortası yaptırmanız zorunlu.

Konut kredisi masrafları alanındaki diğer masraflar ise şöyle:

 • İpotek tahsis ücreti: Kredi veren bankalar tarafından teminat olarak alınacak evin üzerindeki ipotek işlemleri için tahsis edilen düşük tutardaki bir ücrettir.
 • İpotek Fekki Ücreti: Konut kredisi ve taşıt kredisi gibi teminatlı krediler için ipoteğin kaldırılması sürecindeki evrak masrafları için bankaların talep edebildiği bir ücrettir ve bazı bankalar tarafından konmayabilir.
 • Erken Ödeme Cezası: Konut kredisi ödeme işlemini vadesinden önce bitirmek için başvuranlara %2 maksimum oranda uygulanır.
 • Hesap İşletim ve Ekstre Gönderim Ücretleri: Kredi ödeme süreci için adınıza açılan hesaptan banka, hesap işlem ücreti talep edebilir. Kredi ödeme durumunu içeren ekstre gönderim ücretleri de kredi veren bankalar tarafından kredi sahibinden alınabilir.

En uygun konut kredisi seçeneğine yalnızca konut kredisi faiz oranları ile değil tüm masraflar ile sahip olmak için sağlıklı bir konut kredisi hesaplama işlemi Hangikredi.com ‘da.

En Uygun Konut Kredisini Bul
Konut Kredisi Masrafları
2 (40%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

4 yorum

 1. 2008’de bankanızdan konut kredisi kullandım. Benden alınan dosya masrafını geri almak istiyorum, taksitimi öderim. Antalya merkez Yapı Kredi’den kullanmıştım.

 2. Sayın Uğur Çakın,

  Doğrudan ilgili banka ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

 3. Konut kredisi masrafları çekilen kredinin içinde mi yer alıyor? Yoksa tüm masrafları krediden bağımsız olarak mı ödüyoruz? Ödeme olanı içinde yer alıp almadığını merak ediyorum

 4. Merhaba Onur,

  Tüm masraflar genellikle toplam tutarın içine dahil edilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir