Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Konut Kredisi Masrafları

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 12.07.2013 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Ev almak için kullanılan en yaygın yöntem bankalardan konut kredisi çekmek.

Konut Kredisi Masrafları
Konut kredisi başvurusu yapmak için en uygun konut kredisini arıyor ve bunun için genellikle faiz oranlarına bakıyorsanız bilmeniz gerekir ki konut kredisi seçeneğini en uygun hale getiren yalnızca konut kredisi faiz oranları değil aynı zamanda konut kredisi masraflarıdır. En uygun konut kredisini seçmek için dikkat etmeniz gereken bu masrafların neler olduğunu sizin için derledik.

Konut kredisi kullanırken faiz oranları ve vade süreleri ile birlikte kredi masraflarını da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Ev satın almak için en çok başvurulan finansal kaynak olan konut kredisi masrafları ile birlikte ödenmesi gereken bir bankacılık ürünüdür. Dosya masrafı olarak bilinen kredi tahsis ücreti doğrudan kullanacağınız krediden düşülür. Bununla birlikte değer tespiti için yapılan ekspertizin ve yapılan sigorta poliçelerinin ücretleri de sizden tahsil edilir.

Yeni bir konut almak için konut kredisi çekmek istiyorsanız, ödemeniz gereken masraflar olduğunu unutmamalısınız. Araştırma yaparken ev kredisi masraflarını da hesaplamanız, elinize geçecek net kredi tutarını bilmenizi sağlar. Bu masrafların içinde zorunlu ve opsiyonel giderler olabilir. Ayrıca her bankada farklı bir masraf tutarı ile karşılaşabilirsiniz.

Konut Kredisi Dosya Masrafı

Mortgage olarak da bilinen konut kredisinin masrafları arasında en önemlisi dosya masrafıdır. Başvurusu onaylanan tüketicilerden talep edilen konut kredisi dosya masrafı, sabit tutarların yanı sıra kredi tutarı üzerinden de hesaplanabilir. Örneğin bu masraf kalemini %1 olarak belirleyen bir banka, 300.000 TL konut kredisi için 3000 TL talep edebilir.

Dosya masrafsız kredi seçeneklerinde faiz oranı artırıldığı için iyi bir hesaplama yapmaya dikkat etmelisiniz. HangiKredi üzerinden konut kredisi hesaplama işlemi yapabilir ve size en uygun bankayı bulabilirsiniz.

Konut Kredisi Dosya Masrafı

Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

Konut kredisi ile ev almak istediğinizde, evi satın alacağınız tutarın tamamı kadar kredi çekemezsiniz. Konut kredilerinde bir kullandırım oranı vardır ve hesaplama, evin, konut kredisi ekspertiz süreci sonrasında belirlenen piyasa değeri üzerinden yapılır. Bu kullandırım oranı %75, %80, %90 gibi seviyelerde olabilir. Almak istediğiniz eve bir eksper gelerek evin değerini belirler ve bu değerin belirlenen oranı kadar kredi kullandırılır. Krediye konu olan evin gerçek değeri, SPK lisanslı kuruluşlar tarafından belirlenir ve ekspertiz ücreti tüketiciden alınır.

DASK, Konut Sigortası ve Hayat Sigortası İçin Ödenen Ücretler Neler?

Kredi sigorta işlemleri yasal olarak zorunlu olmaktan çıkarıldığı için her zaman konut kredisi sigorta masrafı çıkmaz. Fakat bazı bankalar kredi kullandırma karşılığında sizden sigorta yaptırmanızı ister. Konut sigortası ve hayat sigortası gibi poliçeleri dilerseniz kredi çektiğiniz bankadan dilerseniz de farklı bir sigorta şirketinden yaptırabilirsiniz.

Banka sizden hayat sigortası da talep edebilir ve bazen doğrudan sizin adınıza sigortayı yapabilir. Bu durumda poliçeyi iptal etme hakkınız olur çünkü konut kredisinde hayat sigortası zorunlu değildir. Fakat yine bankanın talep edeceği DASK, her zaman zorunlu bir sigortadır. Evinizi kredisiz bir şekilde alsanız bile DASK yaptırmak zorundasınız.

Konut Kredisi Sigorta Masrafları Ne Kadar Tutuyor?

Kredi kullanma sırasında yaptıracağınız sigortaların poliçe tutarlarını da sizin karşılamanız gerekir. Bu tutarlar her kredide aynı seviyede olmaz. Çünkü yapılacak sigorta evin yapısına ve büyüklüğüne göre hesaplanır. Ayrıca hayat sigortası yaptıracaksanız, bu sigortanın tutarı da sizin sağlık durumunuza, cinsiyetinize, mesleğinize ve yaşınıza göre değişir.

HangiKredi üzerinden konut sigortası hesaplama işlemi yaparak masraflarınızın ne kadar tutacağını öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisinde Masrafları Kim Karşılıyor?

Bankalar, kredi tahsis etme işlemlerinden doğan masrafları tüketiciye yansıtırlar. Bunun yasal bir engeli yoktur ve bankaların bu masrafları sizden tahsil etme hakları vardır. Dosya masrafı ve sigorta giderleri dışındaki ev kredisi masrafları şöyle sıralanmaktadır:

 • İpotek Tahsis Ücreti: Kredi veren bankalar tarafından teminat olarak alınacak evin üzerindeki ipotek işlemleri için tahsis edilen düşük tutardaki bir ücrettir.
 • İpotek Fekki Ücreti: Konut kredisi ve taşıt kredisi gibi teminatlı krediler için ipoteğin kaldırılması sürecindeki evrak masrafları için bankaların talep edebildiği bir ücrettir ve bazı bankalar tarafından alınmayabilir.
 • Erken Ödeme Cezası: Konut kredisi ödeme işlemini vadesinden önce bitirmek için başvuranlara maksimum %2 oranda uygulanır.
 • Hesap İşletim ve Ekstre Gönderim Ücretleri: Kredi ödeme süreci için adınıza açılan hesaptan hesap işletim ücreti talep edilebilir. Kredi ödeme durumunu içeren ekstre gönderim ücretleri de kredi veren bankalar tarafından kredi sahibinden tahsil edilir.

En uygun konut kredisi tekliflerine HangiKredi aracılığıyla ulaşabilir ve online başvuru yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Masrafları Nasıl Oluşuyor?

Bankaya olan borcunuzu ödemekte zorluk çekiyorsanız, ev kredisini yapılandırmayı deneyebilirsiniz. Ev kredisi yapılandırma işlemi, borcu gecikmeye giren tüketicilerin yasal takibe düşmeden önce değerlendirebileceği bir ödeme kolaylığı fırsatıdır. Bankaların çoğunda bu uygulama mevcuttur. Yapılandırdığınız borcunuza bir miktar faiz eklenir ve bunu dışında bir masraf olmaz. Yeniden hesaplanan borç uzun vadeli küçük taksitlere bölünür ve her ay ödeme yapmanız beklenir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

6 Oy

-

2,17 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

3 Yorum

Onur Çetin
Onur Çetin 11.05.2020 • 00:00

Konut kredisi masrafları çekilen kredinin içinde mi yer alıyor? Yoksa tüm masrafları krediden bağımsız olarak mı ödüyoruz? Ödeme olanı içinde yer alıp almadığını merak ediyorum

Yanıtla Beğen(2)
ikon
Hangikredi 14.05.2020 • 00:00

Merhaba Onur, Tüm masraflar genellikle toplam tutarın içine dahil edilir.

Beğen(1)

Son Eklenen İçerikler

 • Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak? 23.03.2023

  Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak?

 • Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler 23.03.2023

  Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • 5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri 20.03.2023

  5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri

 • e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir? 17.03.2023

  e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon