Arsa Kredisi

Ülkemizde yaygın olan yatırım yollarından biri arsa satın almak. İleride değerleneceğini düşündüğünüz ya da kullanmayı planladığınız bir arsayı kolayca satın alabilmek için bankaların sunduğu, avantajlı faiz oranlarına sahip arsa kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Arsa kredisi şartları bankadan bankaya değişiklik gösterebilmekte. Değişiklik gösteren şartların başında arsanın imar durumu geliyor. Bazı bankalar sadece imara açık olan arsalara, arsa kredisi verirken, bazı bankalar imara açık olmayan arsalara da arsa kredisi verebiliyor. Arsa kredisi, ipotek karşılığı verilen bir bireysel kredi ürünü. Eğer alınacak arsa imarlıysa doğrudan alınacak arsa ipotek edilir. Eğer alınacak arsa imarlı değilse, krediyi çeken şahsa ait başka bir gayrimenkul ipotek edilerek kredi verilir.

Hemen Kredi Hesapla

 

Arsa kredisinde kredi kullandırım oranı

Arsa kredisi veren bankalara göre değişebilen şartlardan biri de kredi kullandırım oranı. Bankaların verdiği arsa kredisi kullandırım oranları, alınacak arsanın ekspertiz değeri üzerinden %45 ile %60 arasında değişiyor. Yani bu ne demek? Arsa kredisi kullandırım oranı %50 olan bir bankadan arsa kredisi almak istediğinizde, almak istediğiniz arsanın ekspertiz değerinin sadece yüzde ellisi için kredi alabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse almak istediğiniz arsanın ekspertiz değeri 80 bin TL ise en fazla 40 bin TL için kredi kullanabilirsiniz.

Arsa kredisi vadeleri de bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Bu konuda yelpaze oldukça açık. Arsa kredisi vadeleri 36 ay ile 120 ay arasında değişiyor. Yani, kimi banka arsa kredisi için maksimum 36 ay vade sunarken kimi banka 120 ay vade sunabiliyor. Bu nedenle arsa kredisi seçerken ödeme planınızı iyi yapmalı ve arsa kredisi veren bankaların sunduğu bu farklı vade uzunluklarını göz önünde bulundurmalısınız.

Tarla kredisi

Arsa kredisinin yanı sıra bankaların bir de KOBİ bankacılığı kapsamında tarla kredileri de sunduğunu bilmenizde fayda var. Eğer çiftçilik yapıyorsanız ve tarla satın almak istiyorsanız bankaların sunduğu tarla kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Tarla kredisi alabilmek için aranan en önemli şart ise çiftçilik belgesi…

Arsa kredisi için gereken belgeler

Arsa kredisi başvurusu için gereken belgeler şunlardır:

  • Kimlik fotokopisi
  • Kredi talebinde bulunan kişi adına son üç ayda düzenlenmiş su, doğalgaz, elektrik ya da telefon faturası
  • Gelir belgesi
  • Ek gelirler olması halinde ek gelir belgesi
  • Alınacak gayrimenkule ait tapu fotokopisi

Hangikredi.com’dan arsa kredisi hesaplaması yaparak en uygun arsa kredisi seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Arsa Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

1 yorum

  1. Çok faydalı bir bilgi teşekkür ederim


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir