Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Araç almak isteyip o an için gerekli nakdi olmayanların başvurdukları ilk yollardan biri taşıt kredisi. Özellikle son yapılan ÖTV değişikliğiyle taşıt kredilerine olan ilginin bir miktar daha artacağı öngörüyor.

Peki bankalar kendilerine gelen taşıt kredisi talepleri için kredi kullanmak isteyenlerden ne gibi belgeler istiyor? Daha doğrusu taşıt kredisi almak isteyen bir kullanıcının hangi özellikleri olması gerekiyor?

Taşıt Kredisi Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredisi alabilmeniz için öncelikle 18 yaşından büyük olmasın gerekiyor. Bunun yanı sıra diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız olması gerekir. Taşıt kredilerinde sigorta girişinizin o iş yerinde 3 aydır devam ediyor olması gerekiyor. Ve en önemli nokta da kredi notunuzun taşıt kredisi alabilmek için yeterli olması. Kısaca sıralamak gerekirse:

  • Reşit olmak
  • Geliri belgeleyebilmek
  • En az 3 aylık SGK kaydının olması
  • Kredi notunun risksiz grupta yer alması

Taşıt Kredilerinde Kredilendirme Oranı Nedir?

Taşıt kredilerinde kredilendirme oranı arabanın satış bedeli üzerinden yapılıyor. İkinci el taşıtlarda da arabanın kasko değeri üzerinden yapılır. 100 bin TL’ye kadar olan araçlarda yüzde 70 oranında kredi kullanabilecekken 100 bin TL’nin üzerindeki araçlarda 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 70, daha yüksek tutarlardaki rakamlar için de yüzde 50 oranında kredi kullanılabilir.

İkinci El Taşıt Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İkinci el taşıtlarda kredilendirme oranı kasko değeri üzerinden belirleniyor. İkinci el taşıt kredilerinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi aracın yaş sınırı. Bu yaş sınırı bankadan bankaya değişmekle beraber genellikle 8 yaşına kadar olan araçlarda kredilendirme daha kolay yapılıyor.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Hangikredi’den taşıt kredisi sorgulaması yaparak bankaların güncel faiz oranlarını öğrenebilirsiniz. Araç kredisi hesaplaması yaparken, bu kredi ürününde kullandırım oranı olduğunu unutmamanızı tavsiye ederiz. Son düzenlemeye göre:

  • Fatura bedeli 120.000 TL altında olan binek araçlarda ise kredilendirme oranı %70 olarak uygulanır.
  • Fatura bedeli 120.000 TL’yi aşan binek araçlarda kredilendirme oranı, fatura bedelinin 120.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70, 120.000 TL’nin üstünde olan kısım için %50’dir.

Taşıt Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunuzu 90 gün ödemediğinizde hakkınızda yasal takip başlatılır. Banka krediyi verirken aracınıza ipotek koyduğu için aracınızı haciz etme hakkına sahip olacaktır. Otomobil kredisi borcunuzu ödemediğinizde aracın haciz işlemi gerçekleşir.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir