Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 2.02.2017 Güncelleme Tarihi: 25.12.2020

Araç almak isteyip o an için gerekli nakdi olmayanların başvurdukları ilk yollardan biri taşıt kredisi.
Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?
Özellikle son yapılan ÖTV değişikliğiyle taşıt kredilerine olan ilginin bir miktar daha artacağı öngörüyor.

Araç almak isteyip o an için gerekli nakdi olmayanların başvurdukları ilk yollardan biri taşıt kredisi. Özellikle son yapılan ÖTV değişikliğiyle taşıt kredilerine olan ilginin bir miktar daha artacağı öngörüyor.

Peki bankalar kendilerine gelen taşıt kredisi talepleri için kredi kullanmak isteyenlerden ne gibi belgeler istiyor? Daha doğrusu taşıt kredisi almak isteyen bir kullanıcının hangi özellikleri olması gerekiyor?

Taşıt Kredisi Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredisi alabilmeniz için öncelikle 18 yaşından büyük olmasın gerekiyor. Bunun yanı sıra diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız olması gerekir. Taşıt kredilerinde sigorta girişinizin o iş yerinde 3 aydır devam ediyor olması gerekiyor. Ve en önemli nokta da kredi notunuzun taşıt kredisi alabilmek için yeterli olması. Kısaca sıralamak gerekirse:

 • Reşit olmak
 • Geliri belgeleyebilmek
 • En az 3 aylık SGK kaydının olması
 • Kredi notunun risksiz grupta yer alması

Taşıt Kredilerinde Kredilendirme Oranı Nedir?

Taşıt kredilerinde kredilendirme oranı arabanın satış bedeli üzerinden yapılıyor. İkinci el taşıtlarda da arabanın kasko değeri üzerinden yapılır. 100 bin TL’ye kadar olan araçlarda yüzde 70 oranında kredi kullanabilecekken 100 bin TL’nin üzerindeki araçlarda 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 70, daha yüksek tutarlardaki rakamlar için de yüzde 50 oranında kredi kullanılabilir.

İkinci El Taşıt Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İkinci el taşıtlarda kredilendirme oranı kasko değeri üzerinden belirleniyor. İkinci el taşıt kredilerinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi aracın yaş sınırı. Bu yaş sınırı bankadan bankaya değişmekle beraber genellikle 8 yaşına kadar olan araçlarda kredilendirme daha kolay yapılıyor.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Hangikredi’den taşıt kredisi sorgulaması yaparak bankaların güncel faiz oranlarını öğrenebilirsiniz. Araç kredisi hesaplaması yaparken, bu kredi ürününde kullandırım oranı olduğunu unutmamanızı tavsiye ederiz. Son düzenlemeye göre:

 • Fatura bedeli 120.000 TL altında olan binek araçlarda ise kredilendirme oranı %70 olarak uygulanır.
 • Fatura bedeli 120.000 TL’yi aşan binek araçlarda kredilendirme oranı, fatura bedelinin 120.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70, 120.000 TL’nin üstünde olan kısım için %50’dir.

Taşıt Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunuzu 90 gün ödemediğinizde hakkınızda yasal takip başlatılır. Banka krediyi verirken aracınıza ipotek koyduğu için aracınızı haciz etme hakkına sahip olacaktır. Otomobil kredisi borcunuzu ödemediğinizde aracın haciz işlemi gerçekleşir.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Repo Nedir? 16.09.2021

  Repo Nedir?

 • Yıllık İzin Nasıl Hesaplanır? 14.09.2021

  Yıllık İzin Nasıl Hesaplanır?

 • Ev Almak İçin Nasıl Tasarruf Yapılır? 14.09.2021

  Ev Almak İçin Nasıl Tasarruf Yapılır?

 • Araç Değer Kaybı Hesaplama 16.09.2021

  Araç Değer Kaybı Hesaplama

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon