Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Araç almak isteyip o an için gerekli nakdi olmayanların başvurdukları ilk yollardan biri taşıt kredisi. Özellikle son yapılan ÖTV değişikliğiyle taşıt kredilerine olan ilginin bir miktar daha artacağı öngörülürken.

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Peki bankalar kendilerine gelen taşıt kredisi talepleri için kredi kullanmak isteyenlerden ne gibi belgeler istiyor? Daha doğrusu taşıt kredisi almak isteyen bir kullanıcının hangi özellikleri olması gerekiyor?

İşte bu ve buna benzer soruları Hangikredi.com Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Oral’a yönelttik…

  • Taşıt kredisi alabilmek için gereken şartlar nelerdir?
  • Taşıt kredisi alabilmeniz için öncelikle 18 yaşından büyük olmasın gerekiyor. Bunun yanı sıra diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız olması gerekir. Taşıt kredilerinde sigorta girişinizin o iş yerinde 3 aydır devam ediyor olması gerekiyor. Ve en önemli nokta da kredi notunuzun taşıt kredisi alabilmek için yeterli olmalı.
  • Peki ikinci el taşıt kredisi almak için gereken şartlar nelerdir?
  • Kredilendirme oranı kasko değeri üzerinden belirleniyor. İkinci el taşıt kredilerinden en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi aracın yaş sınırı. Bu yaş sınırı bankadan bankaya değişmekle beraber genellikle 8 yaşına kadar olan araçlarda kredilendirme daha kolay yapılabilir.

RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN VİDEOYA TIKLAYIN

  • Taşıt kredilerinde kredilendirme oranından bahsettiniz. Peki bu kredilendirme oranı nedir ve ‘0’ araçla ikinci el araç arasında ne gibi fark vardır
  • Taşıt kredilerinde kredilendirme oranı arabanın satış bedeli üzerinden yapılıyor. İkinci el taşıtlarda da arabanın kasko değeri üzerinden yapılır. 100 bin TL’ye kadar olan araçlarda yüzde 70 oranında kredi kullanabilecekken 100 bin TL’nin üzerindeki araçlarda 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 70, daha yüksek tutarlardaki rakamlar için de yüzde 50 oranında kredi kullanılabilir.
EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN
  • Peki taşıt kredisi borcu ödenmezse ne olur?
  • Banka krediyi verirken aracınıza ipotek koyduğu için aracınızı haciz etme hakkına sahip olacaktır. Ödenmediğinde de aracın haciz işlemi gerçekleşir.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir