Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 2.02.2017 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Araç almak isteyip o an için gerekli nakdi olmayanların başvurdukları ilk yollardan biri taşıt kredisi kullanmak, özellikle son yapılan ÖTV değişikliğiyle taşıt kredilerine olan ilginin bir miktar daha artacağı öngörülüyor.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?
Peki bankalar kendilerine gelen taşıt kredisi talepleri için kredi kullanmak isteyenlerden ne gibi belgeler istiyor? Daha doğrusu taşıt kredisi almak isteyen bir kullanıcının hangi özellikleri taşıması gerekiyor? Taşıt kredisi şartlarını öğrenerek bu konuda aklınıza takılan soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Taşıt kredisi alabilmek için aranan şartlar nelerdir?

Taşıt kredisi alabilmeniz için öncelikle 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Taşıt kredisi yaş sınırının yanı sıra diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınızın olması gerekir. Ayrıca taşıt kredisi almak için gerekenler arasında sigorta girişinizin o iş yerinde 3 aydır devam ediyor olması da bulunuyor. Ve en önemli nokta da kredi notunuzun taşıt kredisi alabilmek için yeterli olması. Taşıt kredisi çekme şartlarını kısaca sıralamak gerekirse:

 • Reşit olmak
 • Geliri belgelemek
 • En az 3 aylık SGK kaydının olması
 • Kredi notunun risksiz grupta yer alması

Taşıt kredisi şartlarından bir diğeri de araç üzerinde rehin olmaması. Rehin, borcun ödenmemesine karşı alacaklıya teminat sağlar. Satıcının ya da alıcının borcu ifa etmesiyle kapanır. Aksi takdirde aracı taşıt kredisiyle satın almak söz konusu olmaz. İkinci el araçların alım süreçlerinde karşılaşılan bu durum, tarafların anlaşarak noterde sözleşme imzalamasıyla sona erer. Rehin kaldırma işleminin ardından taşıt kredisi için bankaya başvurabilirsiniz.

İkinci el araç için taşıt kredisi çekilebilir mi?

İkinci el taşıtlarda kredilendirme oranı, kasko değeri üzerinden belirleniyor. İkinci el taşıt kredilerinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi aracın yaş sınırı. Taşıt kredisi araç yaşı şartı, bankadan bankaya değişmekle beraber kredi alma sürecini de belirliyor. Genellikle 8 yaşına kadar olan araçlarda kredilendirme daha kolay yapılıyor. Ayrıca ikinci el taşıt kredisinde kasko değerine göre değişen maksimum oran ve vade gibi detaylar da var. Aşağıda taşıt kredisi vade sınırı ve kredilendirme oranlarını görebilirsiniz.

Aracın Kasko Değeri     Maksimum Vade         Maksimum Kredilendirme Oranı   
400.000 TL ve altı 48 ay %70
400.000 TL - 800.000 TL arası 36 ay %50
800.000 TL - 1.200.000 TL arası 24 ay %30
1.200.000 TL ve üzeri 12 ay %20

Kredilendirme sınırı, bankadan alabileceğiniz maksimum tutarı ifade eder. Aynı zamanda araç satın almak için ödemeniz gereken minimum taşıt kredisi peşinat oranını da belirler. Peşinat oranı, bankanın taşıt kredisi verdiğinde sizden aracın değerine göre talep ettiği bedele verilen isimdir. Bu bilgiden hareketle 400.000 TL’lik bir araç için %70 oranında kredi kullanıyorsanız kasko değerinin %30’unu peşinat olarak ödeyeceğiniz söylenebilir.

Taşıt Kredisi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Hangi araçlar için taşıt kredisi çekilebilir?

Taşıt kredisinin şartları ve detayları, aracın niteliğine göre değişiklik gösteriyor. 0 ve 2.el taşıt kredisi olmak üzere iki ayrı seçenek bulunur. Ayrıca otomobil dışında motosiklet ve tekne gibi farklı vasıtalar da taşıt kredisi çıkan araçlar arasında. Benzer şekilde ticaret ve üretim faaliyetlerinde kullanılan araçlara yönelik taşıt kredileri de var. Ticaret sicil kaydı bulunan kişiler; minibüs, kamyonet, tır ve otobüs gibi araçlar için bu krediyi alabilir. Tarımsal işlerle ilgilenenler ise traktör ve ekipman alım süreçlerinde bankaların esnek ödemeli çiftçiye taşıt kredisi avantajlarından yararlanabilir.

Taşıt kredisi nasıl hesaplanır?

Taşıt kredisi hesaplaması, sizi finansal açıdan zorlamayacak ödeme planını belirlemenize yardımcı olur. Bu bağlamda vadeden süreç içerisinde karşılaşılacak ek masraflara kadar kapsamlı bir işlem yapmak gerekir. Kredi tutarı, vade ve aracın durumu üzerinden yapılan hesaplamayla aylık ödeyeceğiniz taksit miktarını öğrenebilirsiniz.

Bankalar arasında değişiklik gösteren faiz oranını da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bunlara ek olarak; sigorta giderleri, vergi ödemeleri ve dosya masraflarını maliyetlere dâhil etmeniz gerektiğini hatırlatalım. Dilerseniz HangiKredi hesaplama araçları üzerinden bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Taşıt kredisi faiz oranları nasıldır?

Taşıt kredisi faiz oranları, bankadan bankaya ve piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebiliyor. HangiKredi’den taşıt kredisi sorgulaması yaparak bankaların güncel faiz oranlarını öğrenebilirsiniz. Böylece mevcut veriler üzerinden en doğru hesaplamayı yapmanız mümkün olur. Araç kredisi hesaplaması yaparken bu kredi ürününde kullandırım oranı olduğunu unutmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca seçtiğiniz ödeme planını ve taksit tutarlarını belirleyen araç kredisi vadelerini öğrenmeniz de yararlı olabilir.

Araç kredisinin vadesi ne kadardır?

Araç kredisi almak istediğinizde tercih edebileceğiniz birden fazla vade seçeneği bulunuyor. Taşıt kredilerinde uygulanan maksimum vade ise 48 ay. 400.000 TL ve altında nihai değere sahip araçlarda bu süreden yararlanmak mümkün olur. Ayrıca 36, 24 ve 12 aylık olmak üzere farklı taşıt kredisi vadeleri de mevcut. Bu alternatifler, borcunuzu ne kadar sürede ödeyeceğinizi gösterir. Aynı zamanda aylık taksit ödemelerinin tutarını da belirler. Finansal gücünüze uygun ödeme planını oluşturmak için söz konusu vadelerden birini seçebilirsiniz.

Araç kredilerinde kredilendirme oranı nedir?

Taşıt kredilerinde kredilendirme oranı, arabanın satış bedeli üzerinden yapılıyor. İkinci el araç kredisinde ise arabanın kasko değeri üzerinden yapılır. Fatura bedeli 400 bin TL’ye kadar olan araçlarda %70 oranında kredi kullanabilir. 400 bin TL’nin üzerindeki araçlarda ise bu oranın arttığını söylemek mümkün. Aşağıda nihai fatura değeri sınırlarına göre değişiklik gösteren kredilendirme oranlarını görebilirsiniz.

 • 400.000 TL ve altında fatura değeri olan araçlarda %70,
 • 400.000 TL ile 800.000 TL arasında fatura değeri olan araçlarda %50,
 • 800.000 TL ile 1.200.000 TL arasında fatura değeri olan araçlarda %30,
 • 1.200.000 TL ve üzerinde fatura değeri olan araçlarda %20.

Verilen güncel sınırlar, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından her sene yeniden düzenlenir. Buna bağlı olarak bankaya ödeyeceğiniz peşinat oranı da değişebilir. Mevcut verilere göre örneğin 500.000 TL nihai değeri olan bir araç için maksimum %50 kredi alabileceğiniz; minimum %50 peşinat ödeyeceğiniz söylenebilir.

Taşıt kredisi borcu ödenmezse ne olur?

Taşıt kredisi borcunu, her taksit döneminde aksatmadan ödemeniz gerekiyor. Kredi borcunuzu 90 gün ödemediğinizde hakkınızda yasal takip başlatılır. Banka, krediyi verirken aracınıza ipotek koyduğu için aracınızı haciz etme hakkına sahip olur. Otomobil kredisi borcunuzu ödemediğinizde aracın haciz işlemi gerçekleşir. Bu süreci işlem sırasına göre incelemek yararlı olabilir.

 • Banka, bilgi alma amacıyla sizinle iletişime geçer.
 • Size bazı borç yapılandırma seçenekleri sunulur.
 • Banka tarafından borç sahibine ihtarname çekilir.
 • Kredi tutarına gecikme faizi uygulanır.
 • Rehin hakkıyla krediye konu olan araç satışa çıkarılır.
 • Açık artırma yöntemiyle satılan aracın bedeli banka tarafından tahsil edilir.

Taşıt kredisi borcunu ödemediğinizde siciliniz de etkilenir. Banka, bu durumu Kredi Kayıt Bürosu’na bildirir. Tabii bunu kredi notunuzun düşmesi gibi sorunlar takip eder. Kredi notunun ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyduğunuz finansal desteği zorlanmadan bulmanız için son derece önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Hangi bankalar bütçenize uygun taşıt kredisi verir?

Bankaların sunduğu avantajlı faiz oranları ve ödeme kolaylıkları sayesinde hayalinizdeki aracı satın almanız mümkün. Bunun için öncelikle bütçenize uygun taşıt kredisi seçeneklerine göz atmanız yararlı olabilir. Bankalar arasında faiz oranı ve ödeme planı gibi hususlar değişiklik gösterebilir. Ayrıca aracın modeli, markası ve yılı gibi ayrıntılar da kredinin tutarında belirleyici olur. Dönem dönem değişen bu detayları en güncel hâliyle öğrenmek için HangiKredi üzerinden uygun taşıt kredisi veren bankaları inceleyebilirsiniz.

HangiKredi taşıt kredisi karşılaştırma hizmetleri ile hayalinizdeki araca ulaşın!

HangiKredi, taşıt kredisi başvuru sürecinde karşılaşacağınız tüm ayrıntılara hâkim olmanızı sağlar. Bankalar arasında değişen tüm bilgileri görmenize yardımcı olur. Böylece finansal açıdan zorlanmadan ödeyebileceğiniz taşıt kredisini bulmanız kolay hâle gelir. HangiKredi üzerinden sizin için en uygun seçeneği belirleyebilir, ardından taşıt kredisi başvurusunu hızlı ve pratik şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

8 Oy

-

3,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kira Kredisi Nedir? Nasıl Başvurulur? 7.06.2023

  Kira Kredisi Nedir? Nasıl Başvurulur?

 • Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? 5.06.2023

  Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon