Kredi Notu Sıfırsa Ne Yapmalı?

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyen pek çok insanın ortak problemi kredi başvurularının olumsuz yanıtlanması. Bankalardan gelen red cevabının sebebi farklı farklı olsa da bankalar krediye onay verirken kişinin kredi notu denilen puanı incelerler. Kişinin sahip olduğu kredi skoru bankanın kredi verme kriterlerine uygunsa kredi olumlu yanıtlanır.

Kredi notu nedir?

Kredi puanı KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bir puandır. Kredi puanı oluşurken sizin bankalarla olan tüm ilişiğiniz incelenir ve notunuz buna göre şekillenir. Önceki borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınız, fatura ödemeleriniz, kullandığınız kredi kartları vb. kredi notunuzun yükselmesini ya da düşmesini etkileyen en önemli unsurlardır. Kredi notu öğrenme işlemini KKB’nin resmi internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.  Kredi sorgulama işlemi yapmak içinse sitemizin kredi sayfasından faydalanabilirsiniz.

Kredi notu sıfırsa…

Kredi notunun düşük olması kredi onayı alamamanın sebeplerinden biri. Sebeplerden bir diğeri ise kredi notunun henüz oluşmamış olması. Bu durumda kredi notunuz sıfırdır. Kredi notunun oluşmadığı durumlar şunlardır:

 • Başvuru yaptığınız güne kadar bankalarla herhangi bir iş yapmadıysanız,
 • Hiç kredi kartı kullanmadıysanız,
 • Hiç kredi çekmediyseniz.

Böyle bir durumda konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerinden birinden faydalanmak istediğinizde bankalar sizin ödeme alışkanlıklarınızı bilmediğinden ve bir öngörüde bulunmadıklarından kredi vermeye yanaşmazlar.

Kredi notu sıfırsa ne yapmalı?

Kredi notunuz sıfırsa ve kredi çekmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzun oluşmasını sağlamak için düşük limitli bir kredi kartı edinebilirsiniz. Düşük limitli kredi kartınızla harcama yaparak ve her ay borcunuzu tamamen ödeyerek kredi notu oluşmaya başlar. Borçlarınızı aksatmadan ödemeniz ve kredi limitinizin yarısından daha azını kullanmanız halinde yüksek bir kredi notu elde edebilirsiniz.  Kredi notunuz sıfırken düşük limitli kredi kartını maaş bankanızdan talep edebilirsiniz.

Kredi notu oluşturmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem mevduat hesabı. Herhangi bir bankadan mevduat hesabı açtırarak tüm harcamalarınızı bu hesaptaki paradan yapın. Bu hesaba düzenli para giriş çıkışı sağlayarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili bir diğer makalemizden destek alabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 

Kredi Notu Sıfırsa Ne Yapmalı?
4.3 (86.67%) 3 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

100 yorum

 1. Merhaba 7 aydır sigortalıyım ve buzamana kadar hiç bir bankayla hiç bir iş yapmadım ne kredi ne de kartı şimdi ihtiyaç kredisi kullamnak istiyorum mümkün mü. Teşekkürler.

 2. Sayın Ümit,

  Kredi notunuz kredi almak için uygunsa başvurunuz onaylanabilir. Sitemiz üzerinden bankalara ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak bankaların dönüşünü bekleyebilirsiniz.

 3. Daha önce hiç bir bankayla çalışmadım banka kartım var fakat maaşım elden veriliyor banka kartım kredili mevduat hesabına dönebilir mi , aylık gelirim 2500tl istediğim mevduat hesabı 2000 TL sizce bu uygun mu

 4. Sayın Furkan,

  Kredi mevduat hesabı limitleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Konuyla ilgili olarak bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

 5. Hiç kredi kartı kullanmadım başvuru yaptım puanım sıfırdı ne yapmalıyım

 6. Sayın Akın,

  Herhangi bir bankanın banka kartını düzenli şekilde kullanarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz. İlerleyen dönemde banka kartını kullandığınız bankadan kredi kartı ya da kredili mevduat talep edebilirsiniz.

 7. Ben hic kiredi karti kullanmadim ve sigortaliyim bankalari aradim puaniniz olmasi gerek diyor onlarin bize kiredi karti verim puanimiz ole yukselmesi gerek degilmi

 8. Merhaba Batuhan,

  Kredi kullandırma konusunda bankaların kriterleri farklı olsa da . KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Kredi notunuzun oluşmasını sağlamak i��in düşük limitli bir kredi kartı edinebilir, mevduat hesabı açtırabilir böylece düzenli para giriş çıkışı sağlayarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

 9. Merhaba 4 aydır kredi kartı kullanıyorum her ay düzenli ödüyorum hiç aksatmadan 3 aydır sigortalıyım çalışmaya devam ediyorum bana şu anda kredi çıkmıyor kaç ay sonra kredi çekebilirim her ay düzenli ödemem yapıyorum.
  Kredim puanım henüz 0

 10. Merhaba Cenk,

  Kredi notunun oluşması ve yükselmesi zaman alabilir. Düzenli ödemelere devam etmeni ve kredi notun yükselmeden kredi başvurusu yapmamanı tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir