Kredi Notu Sıfırsa Ne Yapmalı?

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyen pek çok insanın ortak problemi kredi başvurularının olumsuz yanıtlanması. Bankalardan gelen red cevabının sebebi farklı farklı olsa da bankalar krediye onay verirken kişinin kredi notu denilen puanı incelerler. Kişinin sahip olduğu kredi skoru bankanın kredi verme kriterlerine uygunsa kredi olumlu yanıtlanır.

Kredi notu nedir?

Kredi puanı KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bir puandır. Kredi puanı oluşurken sizin bankalarla olan tüm ilişiğiniz incelenir ve notunuz buna göre şekillenir. Önceki borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınız, fatura ödemeleriniz, kullandığınız kredi kartları vb. kredi notunuzun yükselmesini ya da düşmesini etkileyen en önemli unsurlardır. Kredi notu öğrenme işlemini KKB’nin resmi internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.  Kredi sorgulama işlemi yapmak içinse sitemizin kredi sayfasından faydalanabilirsiniz.

Kredi notu sıfırsa…

Kredi notunun düşük olması kredi onayı alamamanın sebeplerinden biri. Sebeplerden bir diğeri ise kredi notunun henüz oluşmamış olması. Bu durumda kredi notunuz sıfırdır. Kredi notunun oluşmadığı durumlar şunlardır:

 • Başvuru yaptığınız güne kadar bankalarla herhangi bir iş yapmadıysanız,
 • Hiç kredi kartı kullanmadıysanız,
 • Hiç kredi çekmediyseniz.

Böyle bir durumda konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerinden birinden faydalanmak istediğinizde bankalar sizin ödeme alışkanlıklarınızı bilmediğinden ve bir öngörüde bulunmadıklarından kredi vermeye yanaşmazlar.

Kredi notu sıfırsa ne yapmalı?

Kredi notunuz sıfırsa ve kredi çekmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzun oluşmasını sağlamak için düşük limitli bir kredi kartı edinebilirsiniz. Düşük limitli kredi kartınızla harcama yaparak ve her ay borcunuzu tamamen ödeyerek kredi notu oluşmaya başlar. Borçlarınızı aksatmadan ödemeniz ve kredi limitinizin yarısından daha azını kullanmanız halinde yüksek bir kredi notu elde edebilirsiniz.  Kredi notunuz sıfırken düşük limitli kredi kartını maaş bankanızdan talep edebilirsiniz.

Kredi notu oluşturmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem mevduat hesabı. Herhangi bir bankadan maaş hesabı açtırarak tüm harcamalarınızı bu hesaptaki paradan yapın. Bu hesaba düzenli para giriş çıkışı sağlayarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili bir diğer makalemizden destek alabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 


83 Yorum

 1. murat

  merhaba ben üniversite öğrencisiyim fatura ve taksitlerimin birikmesinden dolayı icarlık dosyam var 3000 tl lik kredi çekmek istiyorum ayda 200- 250 tl ödeyebilicek durumum var fakat gelir belgeleyemiyorum ve kredi notum sıfır görünüyor bu durum çok kafama takılıyor hedefim avukat olmak fakat budurumdan dolayı derslerime odaklanamıyorum ne yapabilirim bana yardımcı olabilicek biri varmı

  • Sayın Murat,

   Bankalardan kredi çekebilmek için belgelenebilir geliriniz olmalıdır. Ayrıca kredi notunuz sıfır iken kredi çekebilmeniz mümkün değildir. Kredi notu oluşturmak için, hazırladığımız yazıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1 3 4 5
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz