Kredi Notu Sıfırsa Ne Yapmalı?

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyen pek çok insanın ortak problemi kredi başvurularının olumsuz yanıtlanması. Bankalardan gelen red cevabının sebebi farklı farklı olsa da bankalar krediye onay verirken kişinin kredi notu denilen puanı incelerler. Kişinin sahip olduğu kredi skoru bankanın kredi verme kriterlerine uygunsa kredi olumlu yanıtlanır.

Kredi notu nedir?

Kredi puanı KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bir puandır. Kredi puanı oluşurken sizin bankalarla olan tüm ilişiğiniz incelenir ve notunuz buna göre şekillenir. Önceki borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınız, fatura ödemeleriniz, kullandığınız kredi kartları vb. kredi notunuzun yükselmesini ya da düşmesini etkileyen en önemli unsurlardır. Kredi notu öğrenme işlemini KKB’nin resmi internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.  Kredi sorgulama işlemi yapmak içinse sitemizin kredi sayfasından faydalanabilirsiniz.

Kredi notu sıfırsa…

Kredi notunun düşük olması kredi onayı alamamanın sebeplerinden biri. Sebeplerden bir diğeri ise kredi notunun henüz oluşmamış olması. Bu durumda kredi notunuz sıfırdır. Kredi notunun oluşmadığı durumlar şunlardır:

 • Başvuru yaptığınız güne kadar bankalarla herhangi bir iş yapmadıysanız,
 • Hiç kredi kartı kullanmadıysanız,
 • Hiç kredi çekmediyseniz.

Böyle bir durumda konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerinden birinden faydalanmak istediğinizde bankalar sizin ödeme alışkanlıklarınızı bilmediğinden ve bir öngörüde bulunmadıklarından kredi vermeye yanaşmazlar.

Kredi notu sıfırsa ne yapmalı?

Kredi notunuz sıfırsa ve kredi çekmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzun oluşmasını sağlamak için düşük limitli bir kredi kartı edinebilirsiniz. Düşük limitli kredi kartınızla harcama yaparak ve her ay borcunuzu tamamen ödeyerek kredi notu oluşmaya başlar. Borçlarınızı aksatmadan ödemeniz ve kredi limitinizin yarısından daha azını kullanmanız halinde yüksek bir kredi notu elde edebilirsiniz.  Kredi notunuz sıfırken düşük limitli kredi kartını maaş bankanızdan talep edebilirsiniz.

Kredi notu oluşturmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem mevduat hesabı. Herhangi bir bankadan mevduat hesabı açtırarak tüm harcamalarınızı bu hesaptaki paradan yapın. Bu hesaba düzenli para giriş çıkışı sağlayarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili bir diğer makalemizden destek alabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

90 yorum

 1. Sayın Arife Efe,

  Yazıda açıklamış olduğumuz adımları uygulayarak kredi notunuzun yeniden oluşmasını sağlayabilirsiniz.

 2. merhaba ben üniversite öğrencisiyim fatura ve taksitlerimin birikmesinden dolayı icarlık dosyam var 3000 tl lik kredi çekmek istiyorum ayda 200- 250 tl ödeyebilicek durumum var fakat gelir belgeleyemiyorum ve kredi notum sıfır görünüyor bu durum çok kafama takılıyor hedefim avukat olmak fakat budurumdan dolayı derslerime odaklanamıyorum ne yapabilirim bana yardımcı olabilicek biri varmı

 3. Sayın Murat,

  Bankalardan kredi çekebilmek için belgelenebilir geliriniz olmalıdır. Ayrıca kredi notunuz sıfır iken kredi çekebilmeniz mümkün değildir. Kredi notu oluşturmak için, hazırladığımız yazıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 4. Merhaba,

  Yakın bir zamanda işe başlıyorum 1′ yıldır sigortasız olarak freelance web/grafik tasarım işleri ile ilgileniyorum hesap kartıma para giriş çıkışı 12’aydır düzenli yatıyordu KKB raporumu arttırmak için kendime yönelik detayları bankama bildirdim ve kredi kartı gönderdiler 1.300 TL başlangıç limiti mevcuttu limitin hepsini 6 ay taksite bölerek çektim ve ödeme gününe 10′ gün kaldı ben 5′ gün önceden kapatacağım ve şunu sormak istiyorum. 6′ ay taksit yapılan bir çekimin hepsini tek seferde kapatırsam + olarak daha fazla bir KKB puan artışı gerçekleşir mi ya da bunun faydası varsa faydası zararı varsa zararı nedir ve nelerdir? Şuan KKB 0 1300 üzeri puana çıkartmak istiyorum ve yakın bir zaman da işe başlıyorum 2.000 TL net maaş üzerinden sigortam yatacak 3′ aylık sigorta ve bu şartlar altındayken sizce ortalama olarak ne kadar kredi çekebilirim? Bankam bu şartlar altında 20-30 bin verebileceklerini söylediler bunun % kaç doğruluğu vardır yani (kesinliği) ve 30 bin üzeri 45 bin gibi bir kredi çekme durumum sizce olabilir mi? Bunların da dışında olarak en kısa sürede nasıl KKB raporumu hızlı bir şekil de 1100 ya da 1300 yukarısına çıkartabilirim 0′ dan bahsettiğim yöntemlerin ne gibi bir faydası olur acaba? Hayırlı sabahlar, iyi çalışmalar dilerim.

 5. Güzel makale teşekkürler. Kredi notu 6 ay gibi bir surede oluşuyor artık.Bu 6 ay sureyi başlatmak için ise kredi,kredi kartı veya kmh hesabi kullanmanız gerekiyor.Kredi notunuz oluşmamışsa kredi sistem tarafından reddediliyor.

 6. Sayın Şevki Akbulut,

  Kredi notunun ne kadar sürede yükseleceği maalesef öngörülebilir bir bilgi değil. Kredi kartınızdan düzenli harcamalar ve ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu noktada taksitlendirdiğiniz borcunuzu tamamen ödemek yerine düzenli şekilde ödeme gününü geçirmeden aydan aya ödemenizi tavsiye ederiz. Çekebileceğiniz kredi tutarı ise gelirinizle ilgilidir. Yasal olarak, aylık taksit ödemelerinizin toplam tutarı belgelenebilir gelirinizin yüzde ellisini geçemez. Eğer ailenizle yaşıyorsanız bu hane geliri üzerinden hesaplanır.

 7. merhaba 7 ay önce şahıs firması açtım 3 bankadan hesabı var ve günlük para girişi oluyor 2015 yılında kredi kartı borcu yüzünden avukatlık oldum 400 tl ve kredi kartını düzenli ödeme yapmıyordum son 5 aydır kredi kartını düzenli ödeme yapıyorum öğrenmek istediğim kobi kredisi çekmek istedim bi kaç bankaya başvuru yaptım yine red ettiler kobi kredisi nasıl çekebilirim?

 8. Sayın Mehmet,

  Borcunuzdan dolayı hakkınızda yasal takip başlatıldıysa kredi siciliniz bozulmuş demektir. Sicilinizin düzelmesi için borç tamamen ödendikten sonra yaklaşık beş sene beklemeniz gerekir. Bu süreçte yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşüktür.

 9. Ben kredi çektim bide sayisizca kredi kartı kullandım kaza yaptım 6 ay yataklık oldum gecikmem oldu ödemelerim bitti ama artık banka lar bana kredi vermiyorlar bana diyor puanını yükselmek için kredi kartı kullanın diyor ama kartta vermiyorlar yardımcı olur musunuz

 10. Sayın Erol,

  Kredi notunuzu yükseltmek için bir mevduat hesabı açarak bu hesaba düzenli para yatırma ve harcama işlemleri yapabilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir