Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Notu Sıfırsa (Oluşmamışsa) Ne Yapmalı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 10.09.2014 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyen pek çok insanın ortak problemi kredi başvurularının olumsuz yanıtlanması.

Kredi Notu Sıfırsa (Oluşmamışsa) Ne Yapmalı?
Bankalardan gelen red cevabının sebebi farklı farklı olsa da bankalar krediye onay verirken kişinin kredi notu denilen puanı incelerler.

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyen pek çok insanın ortak problemi kredi başvurularının olumsuz yanıtlanması. Bankalardan gelen red cevabının sebebi farklı farklı olsa da bankalar krediye onay verirken kişinin kredi notu denilen puanını incelerler. Kişinin sahip olduğu kredi skoru bankanın kredi verme kriterlerine uygunsa kredi olumlu yanıtlanır.

Kredi notu nedir?

Kredi puanı KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan puandır. Kredi puanı oluşurken sizin bankalarla olan tüm ilişiğiniz incelenir ve notunuz buna göre şekillenir. Önceki borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınız, fatura ödemeleriniz, kullandığınız kredi kartları vb. kredi notunuzun yükselmesini ya da düşmesini etkileyen en önemli unsurlardır. Kredi notu öğrenme işlemini KKB’nin resmi internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.  

Kredi sorgulama işlemi yapmak içinse sitemizin kredi sayfasından faydalanabilirsiniz.

Kredi notu sıfırsa…

Kredi notunun düşük olması kredi onayı alamamanın sebeplerinden biri. Sebeplerden bir diğeri ise kredi notunun henüz oluşmamış olması. Bu durumda kredi notunuz sıfırdır. Kredi notunun oluşmadığı durumlar şunlardır:

Böyle bir durumda konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerinden birinden faydalanmak istediğinizde bankalar sizin ödeme alışkanlıklarınızı bilmediğinden ve bir öngörüde bulunmadıklarından kredi vermeye yanaşmazlar.

Kredi notu sıfırsa ne yapmalı?

 • Kredi notunuz sıfırsa ve kredi çekmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzun oluşmasını sağlamak için düşük limitli bir kredi kartı edinebilirsiniz. 

Düşük limitli kredi kartınızla harcama yaparak ve her ay borcunuzu tamamen ödeyerek kredi notu oluşmaya başlar. Borçlarınızı aksatmadan ödemeniz ve kredi limitinizin yarısından daha azını kullanmanız halinde yüksek bir kredi notu elde edebilirsiniz. Kredi notunuz sıfırken düşük limitli kredi kartını maaş bankanızdan talep edebilirsiniz.

 • Kredi notu oluşturmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem mevduat hesabı. 

Herhangi bir bankadan mevduat hesabı açtırarak tüm harcamalarınızı bu hesaptaki paradan yapın. Bu hesaba düzenli para giriş çıkışı sağlayarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili "Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?" makalemizden destek alabilirsiniz

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

2 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

99 Yorum

Cenk
Cenk 12.07.2020 • 00:00

Merhaba 4 aydır kredi kartı kullanıyorum her ay düzenli ödüyorum hiç aksatmadan 3 aydır sigortalıyım çalışmaya devam ediyorum bana şu anda kredi çıkmıyor kaç ay sonra kredi çekebilirim her ay düzenli ödemem yapıyorum. Kredim puanım henüz 0

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 13.07.2020 • 00:00

Merhaba Cenk, Kredi notunun oluşması ve yükselmesi zaman alabilir. Düzenli ödemelere devam etmeni ve kredi notun yükselmeden kredi başvurusu yapmamanı tavsiye ederiz.

Beğen(1)
Batuhan
Batuhan 28.01.2020 • 00:00

Ben hic kiredi karti kullanmadim ve sigortaliyim bankalari aradim puaniniz olmasi gerek diyor onlarin bize kiredi karti verim puanimiz ole yukselmesi gerek degilmi

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Zeynep Ceren Taş 29.01.2020 • 00:00

Merhaba Batuhan, Kredi kullandırma konusunda bankaların kriterleri farklı olsa da . KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Kredi notunuzun oluşmasını sağlamak için düşük limitli bir kredi kartı edinebilir, mevduat hesabı açtırabilir böylece düzenli para giriş çıkışı sağlayarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Beğen(1)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon