Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 17.04.2012 Güncelleme Tarihi: 30.04.2021

Hangi banka olursa olsun tüketicileri kredi kullanırken en başta yapılması gereken bazı resmi işlemler vardır.

Kredi Hayat Sigortası Zorunlu Mu?
Bunlardan birisi de bankaların krediye dahil ettikleri hayat sigortası işlemi.

Hangi banka olursa olsun tüketicileri kredi kullanırken en başta yapılması gereken bazı resmi işlemler vardır. Bunlardan birisi de bankaların krediye dahil ettikleri hayat sigortası işlemi. Pek çok tüketicinin merak ettiği bir soru olan bu konuyu sizler için inceledik: Kredi hayat sigortası yaptırmak zorunlu mudur?

Böyle Bir Uygulama Esasen Zorunlu Değil

Gerek bankacılık düzenlemeleri içerisinde gerekse resmi düzenlemelerde, kredilerin yanında hayat sigortası yaptırmak gibi bir yasal işlem yok. Bu yüzden kredi alımlarında pek çok kez tüketici ve bankalar arasında sorunlar çıkabiliyor. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak istemiyorsanız dilekçe ile bu talebinizi dile getirebilirsiniz. Dilekçeniz olumlu sonuçlanmazsa ise Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne danışabilirsiniz.

Diğer yandan her ne olursa olsun bir hayat sigortası yaptırmak, kredi alımı açısından değilse bile günümüz şartları açısından avantaj ve önem arz eden bir işlemdir. Kredi çekerken yaptıracağınız hayat sigortası size ve ailenize avantaj sağlar.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

Hayatın her alanında hepimizin başına gelmesi muhtemel ölüm ya da yaralanma gibi pek çok risk vardır. Eğer birey, bir kredi kullanmışsa bu risklerin gerçekleşmesi durumunda da bazı resmi uygulamalar ortaya çıkar.

Bunların başında da kredi sahibinin vefat etmesi durumunda kredi borcunun, bireyin yasal varisinden tahsil edilmesi zorunluluğu söz konusu olur. Tabi bu tür bir durum tüketicinin olduğu kadar bankanın açısından da bir risktir.

Hayat Sigortasını İstediğiniz Sigorta Şirketinden Yapılabilir

Resmi olarak kredi hayat sigortası yaptırmak gibi, sigortayı kredi kullanılan bankadan yaptırmak gibi bir zorunluluk da olmadığını belirtmek gerek fakat istatistiklere göre ihtiyaç kredisi alanların %95’i, konut kredisi alanların ise %65’i hayat sigortasını bankadan yaptırıyor. Örneğin tüketici bir konut kredisine başvurmuşsa ve banka tarafından tüketiciye bir hayat sigortası tavsiye edilmişse tüketici, başka bir sigorta şirketinden daha düşük tutarlarda sigorta yaptırma hakkına da sahiptir. Böyle bir durumda online sigorta araştırması yaparak en avantajlı hayat sigortası seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Hayat Sigortası Kredi Tutarını Etkiler mi?

Kredi işlemleri sırasında gerçekleştirilen diğer uygulamaların bazı maliyetleri vardır. Bunlar içinde hayat sigortası da krediyi yaş, cinsiyet, kredi miktarı gibi ölçütlere göre değişmektedir.
En Uygun Krediyi Bul

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

10 Yorum

Zehra duzcu
Zehra duzcu 26.07.2020 • 00:00

Babam halk bankta 25 000 kredi kullanmış. Hayat sigortası yapmamışlar . 66 altı yaşında vefat etti .banka bu parayı bizden alabilir mi..

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 28.07.2020 • 00:00

Merhaba Zehra, Hayat sigortası olmadığından borcu mirasçılarına geçecektir. Konuyla ilgili bir hukukçudan destek almanızı tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Ahmet
Ahmet 6.12.2017 • 00:00

Kredi çekerken bireysel emeklilik yapma mecburi mi?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 6.12.2017 • 00:00

Sayın Ahmet, Kredi çekerken bireysel emeklilik yaptırma zorunluluğu yoktur.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon