Kredi Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Hangi banka olursa olsun tüketicileri kredi kullanırken en başta yapılması gereken bazı resmi işlemler vardır. Bunlardan birisi de bankaların krediye dahil ettikleri hayat sigortası işlemi. Pek çok tüketicinin merak ettiği bir soru olan bu konuyu sizler için inceledik: Kredi hayat sigortası yaptırmak zorunlu mudur?

Böyle Bir Uygulama Esasen Zorunlu Değil

Gerek bankacılık düzenlemeleri içerisinde gerekse resmi düzenlemelerde, kredilerin yanında hayat sigortası yaptırmak gibi bir yasal işlem yok. Bu yüzden kredi alımlarında pek çok kez tüketici ve bankalar arasında sorunlar çıkabiliyor. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak istemiyorsanız dilekçe ile bu talebinizi dile getirebilirsiniz. Dilekçeniz olumlu sonuçlanmazsa ise Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne danışabilirsiniz.

Diğer yandan her ne olursa olsun bir hayat sigortası yaptırmak, kredi alımı açısından değilse bile günümüz şartları açısından avantaj ve önem arz eden bir işlemdir. Kredi çekerken yaptıracağınız hayat sigortası size ve ailenize avantaj sağlar.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

Hayatın her alanında hepimizin başına gelmesi muhtemel ölüm ya da yaralanma gibi pek çok risk vardır. Eğer birey, bir kredi kullanmışsa bu risklerin gerçekleşmesi durumunda da bazı resmi uygulamalar ortaya çıkar.

Bunların başında da kredi sahibinin vefat etmesi durumunda kredi borcunun, bireyin yasal varisinden tahsil edilmesi zorunluluğu söz konusu olur. Tabi bu tür bir durum tüketicinin olduğu kadar bankanın açısından da bir risktir.

Hayat Sigortasını İstediğiniz Sigorta Şirketinden Yapılabilir

Resmi olarak kredi hayat sigortası yaptırmak gibi, sigortayı kredi kullanılan bankadan yaptırmak gibi bir zorunluluk da olmadığını belirtmek gerek fakat istatistiklere göre ihtiyaç kredisi alanların %95’i, konut kredisi alanların ise %65’i hayat sigortasını bankadan yaptırıyor. Örneğin tüketici bir konut kredisine başvurmuşsa ve banka tarafından tüketiciye bir hayat sigortası tavsiye edilmişse tüketici, başka bir sigorta şirketinden daha düşük tutarlarda sigorta yaptırma hakkına da sahiptir. Böyle bir durumda online sigorta araştırması yaparak en avantajlı hayat sigortası seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Hayat Sigortası Kredi Tutarını Etkiler mi?

Kredi işlemleri sırasında gerçekleştirilen diğer uygulamaların bazı maliyetleri vardır. Bunlar içinde hayat sigortası da krediyi yaş, cinsiyet, kredi miktarı gibi ölçütlere göre değişmektedir.
En Uygun Krediyi Bul

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

8 yorum

  1. Sayın Gökçe,

    Kredi alırken hayat sigortası yaptırma zorunluluğu yoktur. Hayat sigortası tamamen kişinin inisiyatifindedir.

  2. Kredi çekerken bireysel emeklilik yapma mecburi mi?

  3. Sayın Ahmet,

    Kredi çekerken bireysel emeklilik yaptırma zorunluluğu yoktur.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir