Kredi Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Hangi banka olursa olsun tüketicileri kredi kullanırken en başta yapılması gereken bazı resmi işlemler vardır. Bunlardan birisi de bankaların krediye dahil ettikleri hayat sigortası işlemi. Pek çok tüketicinin merak ettiği bir soru olan bu konuyu sizler için inceledik: Kredi hayat sigortası yaptırmak zorunlu mudur?

Böyle Bir Uygulama Esasen Zorunlu Değil

Gerek bankacılık düzenlemeleri içerisinde gerekse resmi düzenlemelerde, kredilerin yanında hayat sigortası yaptırmak gibi bir yasal işlem yok. Bu yüzden kredi alımlarında pek çok kez tüketici ve bankalar arasında sorunlar çıkabiliyor. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak istemiyorsanız dilekçe ile bu talebinizi dile getirebilirsiniz. Dilekçeniz olumlu sonuçlanmazsa ise Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne danışabilirsiniz.

Diğer yandan her ne olursa olsun bir hayat sigortası yaptırmak, kredi alımı açısından değilse bile günümüz şartları açısından avantaj ve önem arz eden bir işlemdir. Kredi çekerken yaptıracağınız hayat sigortası size ve ailenize avantaj sağlar.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

Hayatın her alanında hepimizin başına gelmesi muhtemel ölüm ya da yaralanma gibi pek çok risk vardır. Eğer birey, bir kredi kullanmışsa bu risklerin gerçekleşmesi durumunda da bazı resmi uygulamalar ortaya çıkar.

Bunların başında da kredi sahibinin vefat etmesi durumunda kredi borcunun, bireyin yasal varisinden tahsil edilmesi zorunluluğu söz konusu olur. Tabi bu tür bir durum tüketicinin olduğu kadar bankanın açısından da bir risktir.

Hayat Sigortasını İstediğiniz Sigorta Şirketinden Yapılabilir

Resmi olarak kredi hayat sigortası yaptırmak gibi, sigortayı kredi kullanılan bankadan yaptırmak gibi bir zorunluluk da olmadığını belirtmek gerek fakat istatistiklere göre ihtiyaç kredisi alanların %95’i, konut kredisi alanların ise %65’i hayat sigortasını bankadan yaptırıyor. Örneğin tüketici bir konut kredisine başvurmuşsa ve banka tarafından tüketiciye bir hayat sigortası tavsiye edilmişse tüketici, başka bir sigorta şirketinden daha düşük tutarlarda sigorta yaptırma hakkına da sahiptir. Böyle bir durumda online sigorta araştırması yaparak en avantajlı hayat sigortası seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Hayat Sigortası Kredi Tutarını Etkiler mi?

Kredi işlemleri sırasında gerçekleştirilen diğer uygulamaların bazı maliyetleri vardır. Bunlar içinde hayat sigortası da krediyi yaş, cinsiyet, kredi miktarı gibi ölçütlere göre değişmektedir.
En Uygun Krediyi Bul

Kredi Hayat Sigortası Zorunlu Mu?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

10 yorum

 1. 18.10.2016 tarihinde iş bankasından 24bin tl ihtiyaç kredisi kullandım. 4 yıllık hayat sigortasının tamamını 560tl nakit olarak çektiğim krediden düştüler. Bu sigortayı iptal ettirebilirmiyim? kanunen iptal hakkım varmı? ya da bi süresi? başka bir yerden yıllık olarak yaptıramazmıyım? ya da ben bunu yıllık ödeyemem mi neden 4 yıllık peşin alıyorlar.? teşekkürler.

 2. Sayın Selçuk,

  Hayat sigortası yaptırmak zorunlu değil fakat banka kredi şartı olarak bunu isteyebilir. İptali için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne dilekçe verebilirsiniz. Kredi hayat sigortasını bankanın anlaşmalı olduğu kurum dışındaki başka bir kurumdan yaptırabilirsiniz.

 3. Ziraat bankasndan bir yıl içinde 4 kredi kullandım dördüncü kredimle ilk üç kredimi kapattım ve dördüncü kredimi 48 vadeli yaptırdım. Vadesinden önce kapattigim ilk üç kredinin hayat sigortalarını geri alabilir miyim. Bir bilginiz var mı bu konuda?

 4. Sayın Burak,

  Talebinizle ilgili bankaya dilekçe verebilirsiniz.

 5. Merhaba. Babam vefat etti ve öğrendik ki borçlarının sigortası yokmuş. Tüketici kredileri , kredi kararlarının sigortası yapılmamış , ev kredisini 1 sene yaptırmış gerisini ödeyemediği için fes etmiş . Bankanın sigorta yapma zorunluluğu olduğunu ya da yapılmış sigortanın devamını istemediğine dair ıslak imzalı belge alma zorunluluğu olduğu söyleniyor , Ne derece doğru ?

 6. Sayın Gökçe,

  Kredi alırken hayat sigortası yaptırma zorunluluğu yoktur. Hayat sigortası tamamen kişinin inisiyatifindedir.

 7. Kredi çekerken bireysel emeklilik yapma mecburi mi?

 8. Sayın Ahmet,

  Kredi çekerken bireysel emeklilik yaptırma zorunluluğu yoktur.

 9. Babam halk bankta 25 000 kredi kullanmış. Hayat sigortası yapmamışlar . 66 altı yaşında vefat etti .banka bu parayı bizden alabilir mi..

 10. Merhaba Zehra,

  Hayat sigortası olmadığından borcu mirasçılarına geçecektir. Konuyla ilgili bir hukukçudan destek almanızı tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir