Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.11.2016 Güncelleme Tarihi: 9.12.2021

Kredi borcu öderken işsiz kalmak hepimizin başına gelebilecek bir durum.

Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?

Kredi borcu öderken işsiz kalmak hepimizin başına gelebilecek bir durum. Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi borcunuzu öderken işsiz kalabilirsiniz. Peki böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında neler yapılabilir?

Bankaya borcu olan işsiz kişilerin kredi borcunu ödeyebilmesi, erteleyebilmesi veya farklı yollarla haciz ihtimalinden kaçınabilmesi için var olan seçenekler kısıtlıdır. Takip edebileceğiniz birkaç farklı yoldan medet ummadan önce bankanızla iletişime geçmeniz yararlı olabilir. Böylece bankanız ile birlikte ortak bir çözüm düşünebilirsiniz. Haciz ihtimalinin önüne geçebilmek için tercih edebileceğiniz seçenekler aşağı yukarı şunlardır:

İşsiz kalınca banka kredi borcunu ödeyemeyecek bir duruma düşmemek için alınacak kredi hakkında uzun süre boyunca düşünmek önemlidir. İşsizlerin kredi borcunu ödeyemediği durumlarda karşı karşıya kalabileceği haciz ihtimalinden sakınmak için maddi durumunuza uygun seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız. Sonradan sorun yaşamamak için kredi ödemelerinizi önceden planlamak, ileriki dönemlerde işinizi kolaylaştırır. “Kredi öderken zorlanmamak için ne yapmalı?” sorusunun cevabını bulmak ve kredi seçenekleri ile ilgili bilgi edinmek için HangiKredi’nin içeriklerine göz atabilirsiniz.

Bankalar Kredi Borcunu Dondurabilir mi?

Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz ve işten çıkarıldığınız dönemlerde bankanız ile iletişime geçmeniz oldukça önemlidir. Bu sayede banka ile konuşup durumu açıklayabilir ve ortak bir paydada buluşmayı önerebilirsiniz. Bankaya gidip “işsiz kaldım kredimi ödeyemiyorum” dediğinizde borcun ödemesinin durdurulması teklif edilebilir. Bu durumda işsizlerin kredi borcunun ödemesi bir süreliğine durdurularak kullanıcıya kolaylık sağlanır.

Yine de bunun banka tarafından uyulması gereken yasal bir zorunluluk olmadığının unutulmaması gerekir. İşsizlerin kredi borcunun dondurulması, bankanın kendi insiyatifinde olan bir karardır. Banka, eğer anlaşma sağlanamazsa müşteri işsiz kaldığında kredi borcunun dondurulması teklifini reddedebilir ve ödemenin yapılmasını talep edebilir. Bu durumda farklı bir yol izlemek gerekir.

Bankalar Kredi Borcunu Yapılandırabilir mi?

Kredi borcunuzu öderken işsiz kalıp bu durumu bankanıza bildirdikten sonra yapacağınız borç dondurma teklifi tamamen karşı tarafın insiyatifine bağlıdır. Bu nedenle teklifinizin ilgili banka tarafından reddedilmesi gibi bir ihtimal her daim vardır. Borcun dondurulması kabul edilmediği takdirde daha farklı bir yol izleyip yapılandırma talebinde de bulunabilirsiniz. Böylece ödeme yapmakta zorlanan işsizlerin kredi borcu ödemesi biraz daha kolay bir hâle gelebilir.

Taksit süresini uzatarak daha düşük ücretlerle borcunuzu ödeme talebinizin kabul edilme durumu da tıpkı borcunuzu dondurma talebiniz gibi anlaşmalı olduğunuz bankaya bağlıdır. Bankanın bu talebi reddettiği durumlarda yasal takibe takılma şansınız var. Borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz yasal takip başlar ve banka aradan çekilir. Bu aşamadan sonra dosya bir avukatın veya varlık şirketinin eline geçer.

Varlık Şirketi ile Anlaşmaya Gidilebilir mi?

İşsizlerin kredi borcu ödenmediğinde ve bankaya “kredi borcum var işten çıkarıldım” diyerek borç durdurma veya yapılandırma talebinde bulunulmadığında borç dosyası avukatlara veya varlık şirketine devredilir. Banka ile yapabileceğiniz anlaşma ihtimalleri son bulduktan sonra şansınızı bir kez de varlık şirketi ile deneyebilirsiniz. Kendileri ile konuşarak borcunuzun bir süreliğine durdurulmasını veya yapılandırılmasını talep edebilirsiniz.

Eğer yine anlaşma sağlanamazsa yasal süreç başlar ve bu sürecin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkar. Maaş haczi kararının sonucunda alacaklı, borçlunun maaşının dörtte birine el koyar. Borçlu kişi, dava sonuçlanana kadar sigortalı bir iş bulabilirse haciz işlemi hemen gerçekleşir. Aksi bir durum varsa ve borçlu hala işsiz durumda ise gecikme faizi uygulanmaya başlar. Böyle durumlarda işsizlerin kredi borcu, kişi sigortalı bir iş bulana kadar beklemeye ve faizlenmeye devam eder.

HangiKredi üzerinden banka borçları sonucu oluşan haciz kararları ile ilgili daha fazla bilgi alınabilir. “Haciz ve haciz sorgulama işlemi nasıl yapılır?” başlıklı yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İşsizlik Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

İşsizlik sigortası, iş konusunda bir kusuru olmamasına ve hâlen daha gerekli yetenek, istek ve yeterliliklere sahip olmasına rağmen işini kaybeden sigortalı çalışanların yararlanması için vardır. Bu sigortaya sahip olan çalışanlar, işsiz kaldıkları dönemdeki kayıplarını azaltmak için belirli bir miktar ödeme alır.

Bu sigortanın kapsamında yer almak için birtakım gereksinimlerin karşılanması gerekir. İşsizlik sigortasından bir hizmet için sözleşmeli olarak çalışan ve banka sandıklarına tabi sigortalı çalışanlar yararlanabilir. Bu koşulları sağlayan kişiler, işlerine son verildikten sonra İŞKUR birimleri üzerinden veya kurumun internet sitesinden işsizlik maaşı başvurusunda bulunabilir.

İşsizlik Sigortası Ne Zaman Yapılmalıdır?

İşten çıkarılan kişilerin kayıplarını azaltan bu maaş, işsizlik sigortasına sahip çalışanlar tarafından kullanılabilir. Bu, zorunlu bir sigorta modeli olduğu için gerekli yerlerde çalıştığınız takdirde otomatik olarak sahip olduğunuz bir haktır. Hakkınızı almak ve işsizlik maaşı elde etmek için İŞKUR üzerinden başvuru yapmalısınız. Başvurunuzu, işten çıkarıldıktan 30 gün sonrasına kadar yapmanız oldukça önemlidir. Mücbir sebepler dışında bu süre zarfı içerisinde yapılmayan başvurular kabul edilmez.

İşsizlik Sigortası Ne İşe Yarar?

İşsizlik sigortası, gerekli yeterliliklere sahip olmasına ve bir kusuru bulunmamasına rağmen işten çıkarılan çalışanları maddi anlamda destekler. Belirli bir süre boyunca çalışanların hayatlarını idame ettirmesini sağlayan bu sigorta, işsizlerin kredi borcu dolayısıyla icralık olmaması konusunda da onlara yardımcı olur. Sigortadan gelen maddi destek ile birlikte bankaya olan borçlar daha rahat bir şekilde ödenebilir ve kişilerin haciz işlemleri ile karşı karşıya kalma ihtimali azalır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

2,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

22 Yorum

Halil
Halil 18.06.2020 • 00:00

Merhaba benim bir sorum var daha doğrusu bir çok sorum var kredi borcundan dolayı avukatlık oldum avukatta daha fazla miktar ekledi her ay faiz biniyor aldığım aylığın 4'te biri kesiliyor evim kira ama borcum azalacağına yükseliyor ne yapmam gerekiyor 6 ay boyunca toplam ödenen 3.750 her ay 800 lira kesiliyor maaştan hesaplarıma göre 4.800 yapıyor ayriyetten faiz biniyor avukatı diskalifiye edemiyormuyuz ve borcum neden donmuyor faiz binecekse bu borç nasıl biter

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 18.06.2020 • 00:00

Merhaba Halil, Birden farklı bankaya borcunuz varsa, aynı anda sadece tek bir banka maaşa haciz koyabildiğinden diğer borca gecikme faizi işlemeye devam eder. Borcunuza haciz konmaya başladıysa avukat sürecinin sonlanmış olması gerekiyor fakat avukatlık şirketine de borcunuz varsa bunu ödemeniz gerekir.

Beğen(0)
İbrahim
İbrahim 7.05.2020 • 00:00

02/02/2019 tarihinde Kredi çektim düzenli bir ödemem vardı 23/03/20202 tarihinden Corona dandolayi isyerimiz kapandı süresiz izne çıkardı ödemelerini yapamıyorum ne yapmam lazım krediyi çekerken işsizlik sigortası yaptırdım ama daha sonra sözleşmeyi okuduğumda pandemi kapsam dışı bırakıldığını gördüm bir çıkış yolu varmı teşekkürler

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 14.05.2020 • 00:00

Merhaba İbrahim, Sigortada pandemi yer almıyorsa sigorta karşılamayacaktır ama yine de sigorta şirketi ile iletişim kurmanı tavsiye ederiz.

Beğen(1)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 • Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği 31.01.2023

  Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği

 • Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı! 30.01.2023

  Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!

 • Banka Çalışma Saatleri 27.01.2023

  Banka Çalışma Saatleri

kapat

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon