Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?

Kredi borcu öderken işsiz kalmak hepimizin başına gelebilecek bir durum. Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi borcunuzu öderken işsiz kalabilirsiniz. Peki böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında neler yapılabilir?

Kredi çekip işsiz kaldıysanız aslında başvurabileceğiniz çok fazla seçenek yok. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk olarak bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. Bazı bankalar, böyle durumlarda belli bir süre için borcun ödenmesini dondurabilmekte fakat bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durum. Yine de kredi çekip işsiz kaldıysanız öncelikle bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bir diğer alternatif…

Kredi borcunuzun bir süreliğine dondurulmasına ilişkin teklifinizi banka kabul etmezse bunun yerine yapılandırma teklifinde de bulunabilirsiniz. Kredi yapılandırması ile aylık taksit tutarını düşürerek işsiz kaldığınız süre içinde de ödeyebileceğiniz bir seviyeye indirebilirsiniz.

Kredi borcu öderken işsiz kaldığınızda işinize yarayabilecek bir diğer yöntem işsizlik sigortası fakat işsiz kaldıktan sonra değil kalmadan önce önlem olarak yaptırmanız gerekiyor. Kredinizi çekerken ya da sonrasında işsizlik sigortası yaptırarak, işsiz kalma ihtimaline karşılık önleminizi alabilirsiniz.

Küçük tutarlar ödeyerek yaptıracağınız bu sigorta olası bir işsizlik durumunda, poliçe kapsamınıza göre kredi borcunuzu ödemeye devam eder. Siz de böylece işsiz olarak geçirdiğiniz süre boyunca hem yasal takibe girmemiş olursunuz hem de kredi notunuz düşmez.

Saymış olduğumuz yöntemlerden hiçbiri sizin için uygun değilse ve kesinlikle borcunuzu ödeyemeyecekseniz maalesef yasal takibe girme ihtimaliniz var. Borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğiniz takdirde hakkınızda yasal takip başlatılır. Bu süreçte artık banka aradan çekilir ve dosyanız  avukata ya da varlık şirketine devredilir.

Anlaşma yoluna gidilebilir

Avukatla ya da varlık şirketi ile görüşerek yine anlaşma yoluna gitmeye çalışabilirsiniz. Aranızda anlaşma sağlanamazsa yasal takip devam eder ve bu sürecin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkar. Maaş haczinde maaşın dörtte birine alacaklı tarafından el konulur. Eğer dava sonuçlandığında sigortalı bir iş bulmuş olursanız haciz işlemi hemen gerçekleşir. Dava sonuçlandığında hala işsizseniz borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder ve sigortalı bir işe girdiğinizde haciz işlemi başlatılır.

Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?
3 (60%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

25 yorum

 1. Merhaba İbrahim,

  Sigortada pandemi yer almıyorsa sigorta karşılamayacaktır ama yine de sigorta şirketi ile iletişim kurmanı tavsiye ederiz.

 2. Merhaba benim bir sorum var daha doğrusu bir çok sorum var kredi borcundan dolayı avukatlık oldum avukatta daha fazla miktar ekledi her ay faiz biniyor aldığım aylığın 4’te biri kesiliyor evim kira ama borcum azalacağına yükseliyor ne yapmam gerekiyor 6 ay boyunca toplam ödenen 3.750 her ay 800 lira kesiliyor maaştan hesaplarıma göre 4.800 yapıyor ayriyetten faiz biniyor avukatı diskalifiye edemiyormuyuz ve borcum neden donmuyor faiz binecekse bu borç nasıl biter

 3. Merhaba Halil,

  Birden farklı bankaya borcunuz varsa, aynı anda sadece tek bir banka maaşa haciz koyabildiğinden diğer borca gecikme faizi işlemeye devam eder. Borcunuza haciz konmaya başladıysa avukat sürecinin sonlanmış olması gerekiyor fakat avukatlık şirketine de borcunuz varsa bunu ödemeniz gerekir.

 4. Merhaba ben Kredi çekmeyi dusunuyor um lakin kafamdaki soru isareti gitmedi.dünyanın halı malum yarın birgün issiz kalırsam diye korkuyorum.bAnkada işsizlik sigortası yapalım diyor.hadi yaptık.farzetin ben hastalandım 2ay rapor aldım ,yada iş yerinde virüs çıktı kapandı maaş gelmiyor.aylik taksidim 1900 TL .bunu sigortami ödeyecek? ve 36 taksidin kaç ayını öder?hadi ödüyor diyelim en önemli **sorum** yarin birgün işe başlayınca yaw hemserim kaç ay bak senin sigorta sen istiratteyken yada issizken kredi taksidini günü gününe ödedi hadi bakalım şu borcunu öde deyip karşıma cikarmi kapıya gelirmi???

 5. Merhaba Murat,

  Yapılan sigortanın kapsamına göre sorularının cevabı değişiklik gösterebilir. Son soru ile ilgili olarak, sigorta ödeme yaptıktan sonra bunu geri talep etmez ancak yine de sözleşmeyi imzalarken detaylıca okumanı tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir