Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?

Kredi borcu öderken işsiz kalmak hepimizin başına gelebilecek bir durum. Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi borcunuzu öderken işsiz kalabilirsiniz. Peki böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında neler yapılabilir?

Kredi çekip işsiz kaldıysanız aslında başvurabileceğiniz çok fazla seçenek yok. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk olarak bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. Bazı bankalar, böyle durumlarda belli bir süre için borcun ödenmesini dondurabilmekte fakat bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durum. Yine de kredi çekip işsiz kaldıysanız öncelikle bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bir diğer alternatif…

Kredi borcunuzun bir süreliğine dondurulmasına ilişkin teklifinizi banka kabul etmezse bunun yerine yapılandırma teklifinde de bulunabilirsiniz. Kredi yapılandırması ile aylık taksit tutarını düşürerek işsiz kaldığınız süre içinde de ödeyebileceğiniz bir seviyeye indirebilirsiniz.

Kredi borcu öderken işsiz kaldığınızda işinize yarayabilecek bir diğer yöntem işsizlik sigortası fakat işsiz kaldıktan sonra değil kalmadan önce önlem olarak yaptırmanız gerekiyor. Kredinizi çekerken ya da sonrasında işsizlik sigortası yaptırarak, işsiz kalma ihtimaline karşılık önleminizi alabilirsiniz.

Küçük tutarlar ödeyerek yaptıracağınız bu sigorta olası bir işsizlik durumunda, poliçe kapsamınıza göre kredi borcunuzu ödemeye devam eder. Siz de böylece işsiz olarak geçirdiğiniz süre boyunca hem yasal takibe girmemiş olursunuz hem de kredi notunuz düşmez.

Saymış olduğumuz yöntemlerden hiçbiri sizin için uygun değilse ve kesinlikle borcunuzu ödeyemeyecekseniz maalesef yasal takibe girme ihtimaliniz var. Borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğiniz takdirde hakkınızda yasal takip başlatılır. Bu süreçte artık banka aradan çekilir ve dosyanız  avukata ya da varlık şirketine devredilir.

Anlaşma yoluna gidilebilir

Avukatla ya da varlık şirketi ile görüşerek yine anlaşma yoluna gitmeye çalışabilirsiniz. Aranızda anlaşma sağlanamazsa yasal takip devam eder ve bu sürecin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkar. Maaş haczinde maaşın dörtte birine alacaklı tarafından el konulur. Eğer dava sonuçlandığında sigortalı bir iş bulmuş olursanız haciz işlemi hemen gerçekleşir. Dava sonuçlandığında hala işsizseniz borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder ve sigortalı bir işe girdiğinizde haciz işlemi başlatılır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

6 yorum

  1. Ben önlem alamadım işsiz kaldım haliyle. Banka kredi vermiyor netice ?

  2. Sayın Mehmet,

    Belgelenebilir geliriniz olmadan kredi çekmeniz mümkün değildir.

  3. merhabalar….benim sorum şöyle olacak…ben yapılandırmış olduğum hem kredi kartı ve hem de kredi borcuna sahibim..maalesef işsiz kalma durumum söz konusu …bu süreç gerçekleşirse ve uzun sürerse (yıllar gibi) ,nelerle karşılaşacağımı bana anlatabilir misiniz lütfen….ailemle yaşıyorum,lakin üzerime kayıtlı sahip olduğum hiçbir şey yok….teşekkür ederim…

  4. Merhabalar…Yakın zamanda sizinle temasa geçmişdim ……Maalesef işsiz kaldım. Yapılandırmış olduğum kredi borcum bugün itibariyle bankanın 90 günlük sürecini aştı. Bankayı aramam sonucunda başka süre tanıyamayacaklarını beyan ettiler…Size sorumlarım şöyle olacak efendim…-Muhtemelen avukata yada varlık şirketine düşücem,bana ulaşmaları nasıl veya bugün itibariyle hangi zaman da olacaktır ? -Benim üzerime kayıtlı mal yada mülküm yok,lakin annemle yaşıyorum,ikametim onunla.Annem kalp hastası ve ben çok endişe ediyorum. Uslüpleri nasıl olur ? Haciz edebilirler mi ? Eşyalar her şey annemin fakat uzun zaman geçtiği için kayıtlı fatura bulamıyorum,nasıl ispat edeceğim? Kısa vadede iş bulamazsam neler olacak ? Yaşayacağım bu sıkıntı hakkında tüm samimiyetinizle beni bilgilendirmenizi çok rica ediyorum…ALLAH kimseyi bu duruma düşürmesin…Teşekkürler…

  5. Sayın Cüneyt,

    Haciz uygulanabilmesi için öncelikle borçlu aleyhine bir icra takibi yapılması ve takibin kesinleşmesi gerekir. İcra takibi yapılınca, borçluya bir ödeme emri gönderilir ve borcu belli bir süre içinde (genellikle 7 gün) ödemesi istenir. Belirtilen bu süre içinde borç ödenmezse veya itiraz edilmezse takip kesinleşir ve haciz isteme hakkı doğar. Bazı istisnalar dışında borçlunun tüm malları haczedilebilir. Bu nedenle, hakkındaki takip kesinleşen kişinin evine de hacze gelinebilir. Ancak evdeki eşyalardan aile bireyleri için gerekli olanlar (örneğin buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi v.s.) haczedilemez. Diğer bir anlatımla, evdeki kıymetli eşyalar (para, altın vs.) haczedilebilir, bunu dışındaki gerekli eşyalar haczedilemez. Aynı eşyadan birden fazla varsa sadece 1 tanesi haczedilemezlikten yararlanır. Eve hacze gidilmesi uygulamasına artık çok sık rastlanmamaktadır. Avukat ya da varlık şirketinin size ne zaman ulaşacağı ile ilgili maalesef öngörüde bulunabilmemiz mümkün değil.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir