Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 3.11.2016 Güncelleme Tarihi: 19.01.2021

Kredi borcu öderken işsiz kalmak hepimizin başına gelebilecek bir durum.

Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?
Konut kredisi, taşıt kredisi ya da

Kredi borcu öderken işsiz kalmak hepimizin başına gelebilecek bir durum. Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi borcunuzu öderken işsiz kalabilirsiniz. Peki böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında neler yapılabilir?

Kredi çekip işsiz kaldıysanız aslında başvurabileceğiniz çok fazla seçenek yok. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk olarak bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. Bazı bankalar, böyle durumlarda belli bir süre için borcun ödenmesini dondurabilmekte fakat bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durum. Yine de kredi çekip işsiz kaldıysanız öncelikle bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bir diğer alternatif…

Kredi borcunuzun bir süreliğine dondurulmasına ilişkin teklifinizi banka kabul etmezse bunun yerine yapılandırma teklifinde de bulunabilirsiniz. Kredi yapılandırması ile aylık taksit tutarını düşürerek işsiz kaldığınız süre içinde de ödeyebileceğiniz bir seviyeye indirebilirsiniz.

Kredi borcu öderken işsiz kaldığınızda işinize yarayabilecek bir diğer yöntem işsizlik sigortası fakat işsiz kaldıktan sonra değil kalmadan önce önlem olarak yaptırmanız gerekiyor. Kredinizi çekerken ya da sonrasında işsizlik sigortası yaptırarak, işsiz kalma ihtimaline karşılık önleminizi alabilirsiniz.

Küçük tutarlar ödeyerek yaptıracağınız bu sigorta olası bir işsizlik durumunda, poliçe kapsamınıza göre kredi borcunuzu ödemeye devam eder. Siz de böylece işsiz olarak geçirdiğiniz süre boyunca hem yasal takibe girmemiş olursunuz hem de kredi notunuz düşmez.

Saymış olduğumuz yöntemlerden hiçbiri sizin için uygun değilse ve kesinlikle borcunuzu ödeyemeyecekseniz maalesef yasal takibe girme ihtimaliniz var. Borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğiniz takdirde hakkınızda yasal takip başlatılır. Bu süreçte artık banka aradan çekilir ve dosyanız  avukata ya da varlık şirketine devredilir.

Anlaşma yoluna gidilebilir

Avukatla ya da varlık şirketi ile görüşerek yine anlaşma yoluna gitmeye çalışabilirsiniz. Aranızda anlaşma sağlanamazsa yasal takip devam eder ve bu sürecin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkar. Maaş haczinde maaşın dörtte birine alacaklı tarafından el konulur. Eğer dava sonuçlandığında sigortalı bir iş bulmuş olursanız haciz işlemi hemen gerçekleşir. Dava sonuçlandığında hala işsizseniz borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder ve sigortalı bir işe girdiğinizde haciz işlemi başlatılır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

22 Yorum

Halil
Halil 18.06.2020 • 00:00

Merhaba benim bir sorum var daha doğrusu bir çok sorum var kredi borcundan dolayı avukatlık oldum avukatta daha fazla miktar ekledi her ay faiz biniyor aldığım aylığın 4'te biri kesiliyor evim kira ama borcum azalacağına yükseliyor ne yapmam gerekiyor 6 ay boyunca toplam ödenen 3.750 her ay 800 lira kesiliyor maaştan hesaplarıma göre 4.800 yapıyor ayriyetten faiz biniyor avukatı diskalifiye edemiyormuyuz ve borcum neden donmuyor faiz binecekse bu borç nasıl biter

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 18.06.2020 • 00:00

Merhaba Halil, Birden farklı bankaya borcunuz varsa, aynı anda sadece tek bir banka maaşa haciz koyabildiğinden diğer borca gecikme faizi işlemeye devam eder. Borcunuza haciz konmaya başladıysa avukat sürecinin sonlanmış olması gerekiyor fakat avukatlık şirketine de borcunuz varsa bunu ödemeniz gerekir.

Beğen(0)
İbrahim
İbrahim 7.05.2020 • 00:00

02/02/2019 tarihinde Kredi çektim düzenli bir ödemem vardı 23/03/20202 tarihinden Corona dandolayi isyerimiz kapandı süresiz izne çıkardı ödemelerini yapamıyorum ne yapmam lazım krediyi çekerken işsizlik sigortası yaptırdım ama daha sonra sözleşmeyi okuduğumda pandemi kapsam dışı bırakıldığını gördüm bir çıkış yolu varmı teşekkürler

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 14.05.2020 • 00:00

Merhaba İbrahim, Sigortada pandemi yer almıyorsa sigorta karşılamayacaktır ama yine de sigorta şirketi ile iletişim kurmanı tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon