Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Borcumu Nasıl Planlarım?

Moneye

Yayımlama Tarihi: 18.02.2021 Güncelleme Tarihi: 28.04.2023

Kredi alırken doğru planlama yapmak, borcunuzu daha kolay ödemenizi sağlar.

Kredi Borcumu Nasıl Planlarım?
Para yönetimi ve tasarruf yöntemleri sunan Moneye'nin, kredi borcunu doğru şekilde planlamak isteyenler için bazı önerileri var.

Kredi kullanma ihtiyacı, özellikle son dönemde koronavirüs salgınının getirdiği zorluklarla birlikte daha da artıyor. Ancak bu süreçte enflasyon ile mücadele yolunda alınan faiz artışı kararları, doğal olarak tüketici kredilerine de yansıyor. Geçtiğimiz dönemdeki psikolojik sınır olan %1’in altındaki oranları bir müddet bulamayabiliriz. Dolayısı ile kredi kullanma kararını verirken etraflıca düşünüp kendimize sormamız gereken bazı sorular var:

 • İyi borç mu, kötü borç mu?
 • Ödeme gücüm yeterli mi?
 • Zorlandığımda yapılandırma imkanı bulabilecek miyim?
 • Neden kullanıyorum?

En avantajlı ihtiyaç kredisini bulmak için ihtiyaç kredisi sayfamıza göz atabilirsiniz!

İyi Borç / Kötü Borç

Kredi kullandığınızda, bunun size katkı sağlayacak olması yani ‘iyi borç’ olması önemli. Bu ne demek? Örnek vermek gerekirse, değeri artacak bir varlık ya da çocuğunuzun eğitimine yatırım yapmak gibi düşünebilirsiniz.

Şimdi bir de kötü borca örnek verelim... Bütçeye uygun olmayan harcama alışkanlıkları nedeniyle dizginlenemeyen kredi kartı borcunuz var diyelim...Devamlı asgarisini ödeyerek, gecikme faizine de katlanmak zorunda kalıyorsunuz. İşte bu kötü borç! Onu vadeye yayarak daha düşük maliyetli krediyle yapılandırabilirsiniz. Ama bunu günü kurtarmak için değil, borç batağından kurtulmak için yapmalı ve ileride tekrar borç sarmalına girerek kredi arayışında olmamalısınız.

Borcunuzu ödemekte zorluk çekiyorsanız rehber niteliğinde oluşturduğumuz "Borç Kapatma Kredisi ile Kredi Yapılandırma" yazısını incelemelisiniz.

Kredi Miktarı

Borç kullanmadan önce ihtiyacınız olan rakamı net belirleyin, fazlası ek finansal yük getirir, gereksiz yere faiz ödersiniz. İhtiyacınızın altında da belirlemeyin. Tekrar gerek olduğunda kredi alma imkanınız sınırlı olabilir.

Ödeme Kaynağı

Kullandığınız krediyi ödeyebilmeniz gerekiyor. Kredi vadesi boyunca gelir yaratma gücünüz nasıl? İş güvenceniz var mı? Evde tek gelir mi yaratılıyor? Başka gelir var mı? Beklenmeyen bir gelir kaybı olursa acil durum fonunuz var mı? Yani minimum üç aylık sabit giderlerinizi ve kredi borcunuzu karşılayabilecek misiniz? Kredi hesaplamak için hesaplama sayfalarımızı ziyaret edip detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kredi Vadesi

Vadesi size uygun mu? Bu dönem boyunca başka büyük harcamanız olacak mı? Toplam maliyet hesabını mutlaka yapın. Vade uzadıkça faiz yükünüz, dolayısıyla maliyetiniz artar. Sizi zorlamayacak, gelirinize uygun en düşük vadeyi seçebilirsiniz.

Banka Seçimi

Tüm bankaların faiz oranları, masrafları dahil toplam geri ödeme tutarlarını karşılaştırıp en düşük olanı seçmelisiniz.HangiKredi'den kredi hesaplaması yaparak bankaların faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. 

Borcun Amacı

Kredinizi bir ihtiyacınız, gerçekten çok istediğiniz bir şey için mi yoksa siz değer katmayacak harcamalar, gelip geçici hevesler için mi kullanacaksınız? Borç kapama, ev, araba, düğün, eğitim, tatil veya çok istediğin bir eşya için hedefini planlaman, doğru harcama kararları alarak paranı yönetmen için yeni bir uygulama var. Şimdi indir, kredi kullanmadan önce planı yap, aklına takılanları sor...

Kredi Borcumu Nasıl Planlarım?
*Moneye 7/24 Her An Seninle!
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Moneye

Özlem Denizmen’in öncülüğünde kurulan Moneye, size en uygun olan tasarruf programını hazırlayan kişiye özel bir programdır. Birikim ve tasarruf hedefleri doğrultusunda kişisel öneriler sunarak hem motivasyonunuzu yükseltmeyi hem finansal okuryazarlık seviyenizi artırmayı hem de belirli davranışları alışkanlık haline getirebilmenizi sağlar.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

10 Oy

-

4,1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon