Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Borcu Ne Zaman Yasal Takibe Düşer?

Yağmur Solakoğlu

Yağmur Solakoğlu

25.12.2020

Gerek koronavirüs kaynaklı, gerekse farklı sebeplerden dolayı kredi borçlarının ödenmesinde zorlanılan bir dönemden geçiyoruz.

Kredi Borcu Ne Zaman Yasal Takibe Düşer?

Bu da “Kredi borcu ne zaman yasal takibe düşer, yasal takip başlayınca ne olur?” sorularına neden olabilir.

Gerek koronavirüs kaynaklı, gerekse farklı sebeplerden dolayı kredi borçlarının ödenmesinde zorlanılan bir dönemden geçiyoruz. Bu da “Kredi borcu ne zaman yasal takibe düşer, yasal takip başlayınca ne olur?” sorularına neden olabilir. Sizin için hazırladığımız blog yazımızdan destek alarak bu sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kredi Borcu Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği’nin 18’inci maddesinde, birbirini seyreden iki taksit ödemesinin yapılmaması halinde bankanın tüketiciye 30 gün zaman tanıyarak borcun tümünü talep etme hakkı bulunur. Yani ardışık olarak iki kredi ödemesinin yapılmaması halinde inisiyatif tamamen bankanın elinde olsa dahi yasal takip sürecinin başlaması için kredi kullanan kişinin minimum 90 gün süresi mevcuttur.

Zor zamanlarınızda kredi ve kredi kartı borcunuzu nasıl erteleyeceğinizi merak ediyorsanız, ilgili yazımızdan destek alabilirsiniz.

Kredi Gecikme Faizi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gecikme faizi, hali hazırda kullanılan kredi faiz oranının en çok %30 fazlası olarak uygulanabilir. Örnek vermek gerekirse, kredi aylık %1 faiz üzerinden alınmışsa en çok aylık %1,30 oranında bir gecikme faizi yansıtılabilir.

Gecikme faizine ek olarak ülkemizde kredi işlemlerinde bileşik faiz uygulaması kullanılmadığı için yalnızca anaparanız üzerinden bir gecikme faizi uygulanabilir. Fakat yine de toplam kredi için yansıtılan faiz oranı hemen hemen 1,5 kat artar. Bu durumda %1 faiz üzerinden kredi alan kullanan tüketiciye ek olarak %1,30 daha faiz oranı yansıtılır ve konut kredisi haricinde hesaplanan bu orana KKDF (%15) ve BSMV (%5) vergileri de ilave edilir.

Şubeye gitmenize ve belge toplamanıza gerek kalmadan kredi kullanmanızı sağlayan anında kredi seçeneklerini HangiKredi’den inceleyebilirsiniz.

Bankadan İhtarname Ne Zaman Gelir?

Ardışık olarak iki kredi ödemesi yapılmaması halinde, ilgili yönetmelik kapsamında bankanın müşteriye ödemesini yapması için 30 gün zamanı bulunduğunu ihtarname ile iletmesi gerekiyor. Buna ek olarak banka ilk taksit ödemesinin gecikmesi halinde dahi ihtarname gönderebilir. Fakat genel uygulama olarak bankalar ard arda ödenmeyen ikinci ve üçüncü kredi taksitlerinde ihtarname gönderme yoluna gidiyor.

Kredi taksitleri geç ödenirse ne olur? Detaylar bu içerikte!

Banka İhtarnameyi Hangi Adrese İletir?

Banka belirtilmiş olan yerleşim adresi ve telefon numaraları aracılığıyla kişiye beyanda bulunur. Bununla beraber bankanın kişinin bildirimi dışında hukuki süreç başlamadan resmi yerleşim adresinize ulaşma durumu mevcut değildir. Bununla beraber ikamet adresi ve telefon numarası güvenlik teyit bilgileri sayılmasından ötürü, çoğu bankada yalnızca şube üzerinden değiştirilebiliyor. 

İhtarnameden Sonra Borç Yapılandırma Yapılabilir mi?

Yapılandırma durumu bankanın karar vereceği bir durum. Fakat tüm ödenmeyen kredi borçları batık olarak göründüğü ve yasal süreçte kredinin tahsilinin zor olmasından ötürü, müşterinin kredi yapılandırma talepleri bankalar tarafından çoğunlukla pozitif olarak değerlendirilir. Bu yüzden bankanın haciz işlemleri başlamadan önce yapılandırma koşulları için görüşmekte her daim yarar vardır. 

Maaşın Yüzde Kaçına Haciz Konur?

Maaşın yalnızca %25’ine yani (1/4’üne) haciz uygulanabilir. Birden çok alacaklı olması halinde ise sırasıyla maaşa haciz koyulabilir. Bu anlamda bir alacaklı borcunu tahsil ettiğinde diğer alacaklının ödeme alması gerekir. Bu prosedür ile ne sayıda alacaklı olursa olsun, maaşın %25’inden fazlasına haciz uygulanamaz.

Banka Avukatı Ne Zaman İrtibata Geçer?

Banka kredi borçlusu ile yer aldığı yerleşim adresine göre anlaşması olan avukatlık büroları ya da kendi içindeki avukatlar aracılığı ile iletişime geçer. Bu süreç çoğu zaman üç taksit art arda ödenmediğinde başlar. Haciz işlemleri de bu esnada başlamış olur. Tabii bu süreçte avukat haricinde banka personeli de pek çok kez kredi borçlusu ile iletişime geçer.

Bankalardan ne kadar kredi çekebilirim diye merak ediyorsanız HangiKredi’den hemen hesaplayabilirsiniz!

Banka Avukatı ile Anlaşma Yoluna Gidilir mi?

Haciz işlemlerinde bankalar çoğunlukla bütün alacağını tahsil edemez. Çünkü lüks kategorisine girmeyen eşyalar haczedilemez ve maaşın en çok %25’ine el konabilir. Bu durumda banka avukatları anlaşma yolunu izleyebiliyor.

Avukat ile yapılan anlaşmalar yalnızca anapara ödemesinin yapılması ve uzun vadeler ile taksitlendirme biçiminde dahil olabiliyor. Buna ek olarak bankanın inisiyatifine bağlı olarak her avukat bunun gibi anlaşmaları yapmamakla beraber, belli bir pazarlık yapmak işe yarayabiliyor.

Avukat ve İcra Giderleri Hangi Aralıktadır?

Avukat masrafları banka ile avukatın anlaşmasına göre farklılık gösterir. Bununla beraber masrafların oranları yasal çerçevede aşağıdaki gibidir:

 • İlk 35.000 TL için %12
 • Sonraki 45. 000 TL için %11
 • Sonraki 80.000 TL için %8
 • Sonraki 240.000 TL için %6

Yasal bekleme süresinin bitiminde, yani art arda iki kredi taksiti ödemesinin yapılmamasından sonra geçerli olan 90 gün dolunca inisiyatif bankadadır. Bankayla bir anlaşma yoluna gidilmediği takdirde genel uygulama kapsamında yasal bekleme süresi dolunca derhal yasal takip süreci başlatılır. Haciz İşlemleri 90 Gün Bitiminde Derhal Başlatılır mı?

Haciz Gelen Kredi Borcu Taksit ile Ödenir mi?

Alacaklı ile anlaşılamasa dahi borcu karşılayacak tutarda malın haczedilmesi halinde, icra dosyasında talepte bulunarak 4 eşit taksit ile borcun ödenmesi mümkün. Fakat 4 eşit taksit ile ödeneceği taahhüt edilmesine rağmen ödeme yapılmazsa ceza davası açılabilir.

Banka Avukatı Aile Üyeleri ile İletişimde Olabilir mi?

Bu durum hukuka aykırı ve çok etik olmayan bir durum olmakla beraber, yasal süreçte banka avukatları ya da yetkilileri ulaşabildikleri aile üyelerine kredi borcu bulunduğunu beyan edebilir.

Çoğu zaman açık bir şekilde borç tutarı söylenmese de kredi borcu olma durumu iletilebilir. Bu durumda aile üyelerine, müşteriye ulaşılamadığında ulaşılacak kişi bilgilerinden ve aile üyelerinin o bankada var olan bilgilerinden iletişime geçilebilir. Yani üçüncü bir kurum, bankaya ya da avukatına bilgi vermez. Bunun dışında kredi borçlusunun kendisinin vermediği bir iletişim kanalından aile üyeler ile iletişime geçilmezi, kişisel veri çerçevesinde suç sayıldığı için kredi borçlusuna dava açma hakkı da doğar.

Bankaların güncel mevduat faiz oranları ile vadeli mevduat hesaplaması yapmak için yatırım sayfamızı ziyaret edin!

Kredi Borcu Hangi Aşamada Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilir?

Kredi borcu yaklaşık 1 yıl sonra varlık yönetim şirketlerine devredilir. Türkiye’de lisanslı olarak faal olan 12 varlık yönetim şirketi mevcut. Bazı banka ya da finansal kurumlar kredi, kredi kartı, ticari alacaklarını bu varlık yönetim şirketlerine belli bir ücret ödeyerek devrediyor.

Devredilmesinin sebepleri arasında se icra işlemleri sürecinin uzun olması, alacağın tahsilinin zor olması ve icra işlemlerinde kurumsal ismin geçmesinin istenmemesi gibi maddeler yer alıyor.

Varlık yönetim şirketi ile ilgili detaylı bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.