Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 14.11.2014 Güncelleme Tarihi: 30.03.2023

Kredi başvurusu yapmak; kredi hesaplama listeleri oluşturmak, kredi dosya masrafı ve diğer kalemlerdeki ücretler gibi işlemlerle biten bir süreç değil.

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
Peki, kredi başvurusu yaparken nelere dikkat etmeli? HangiKredi okurları için hazırlanan yazımızı okuyarak kredi başvurusunda dikkat edilecekleri detaylıca inceleyebilirsiniz.

Bütçenize Göre Kredi Seçin

Kredi hesaplama işlemi, yalnızca hangi bankanın ne kadar kredi faiz oranı ya da kredi dosya masrafı sunduğunu bilmek için değil, sizin bütçeniz ile bunları kıyaslamak açısından da önemli. O yüzden kredi başvurusu yaparken önce kendi bütçenizi oluşturun. Kredi vadesi süresince bütçenizi ortalama olarak belirleyin ve buna uyacak şekilde kredi taksit hesaplama sıralamanızı oluşturun.

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oluşabilecek Tüm Masrafları Göz Önünde Bulundurun

Finansal ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için bankacılık ürünlerine başvurmadan önce kredi masraflarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Kredi dosya masrafı, sürecin en önemli kısımlarından birisidir. Bankalar bazen faiz oranlarını düşük tutabilir fakat farklı isimler altında sizden masraf keser. Bir şekilde kredinin maliyeti olacağı için hesaplamalarınızı tüm bunları göz önüne alarak yapın ve sizin için en uygun ihtiyaç kredisini belirleyin.

Kredi Yapılandırma Avantajlarını Değerlendirin

Kredi yapılandırma işlemiyle ilgili bir talebiniz varsa online kredi başvurusu yeterli olmayacaktır. Yapılandırma talebinizi banka görevlisine doğrudan iletmelisiniz ki hâlihazırda kullandığınız kredi yüzünden yeni bir başvuru gibi algılanıp talebiniz reddedilmesin.

“Kredi başvurum neden onaylanmıyor?” diye düşünüyorsanız kredi kartınızın ve hesaplarınızın bulunduğu ya da hâlihazırda kullandığınız kredi borcunuzdan dolayı olabilir. Ödemede zorlanıyorsanız bankaların kredi yapılandırma avantajlarını değerlendirin.

Kredi Yapılandırma Hesaplayın!

Tekrar Eden Sürekli Başvurular Yapmayın

Aceleci davranıp yeni bir başvuru yapmadan önce bankaların kredi onay süresinin dolmasını beklemekte fayda vardır. Ret yemeniz hâlinde tekrar başvurmak yerine bankalara nedenini sorarak problemi düzeltme yolunda adımlar atabilirsiniz. Üst üste yapılan kredi başvuruları, notunuzu etkileyebilir. Böyle bir aksilikle karşılaşmamak için bankadan cevap beklemeyi veya kredi başvurusu sorgulama işlemini gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Kredi Başvurusu Sırasında Sigorta Hakkında Detaylı Bilgi Edinin

Kredi başvurusu yaparken sigorta zorunlu mu diye merak ediyorsanız cevap hayır. Sigortası olmayan kişiler de artık kredi başvurusu yapabilenler arasında sayılır. Fakat siz istemediğinizi belirtmedikçe banka görevlileri size sigorta yaptıracaktır. Bu yüzden kredi başvurusunda bunu istemediğinizi açıkça belirtin ve ısrarcı olun. Böyle bir yasal hakkınız var.

Kredi Vade-Faiz Oranına Dikkat Edin

Krediler, farklı vadelere göre bölünerek ödeme kolaylığı sunmada oldukça avantajlıdır. Ancak bu tip bankacılık ürünlerinde vade ve faiz oranının uyum içerisinde hareket ettiğini mutlaka bilmelisiniz. Vade sonunda ödemeniz gereken miktar, aldığınız kredi tutarından çok daha fazla olabilir. Kredi başvurusunda bulunurken vade-faiz oranına dikkat ederek bütçenizi de değerlendirmeye katmanız önerilir.

Gerekli Evraklara Eksiksiz Sahip Olduğunuza Emin Olun

Kredi başvurusunda istenilen belgeler, sizin güncel statünüze göre değişiklik gösterir. Bankalar tarafından talep edilen dokümanlar değişse de her başvuru için mutlaka istenilen belgeleri ibraz etmeniz gerekir. Kredi için belgeler şöyledir:

Özel Sektör Çalışanları  Kamu Çalışanları   Emekliler   Vergi Levhalı Kurumlar 
Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı
Maaş bordrosu Maaş bordrosu Emekli maaş dökümü Güncel vergi levhası
SGK döküm belgesi İkametgah belgesi  İkametgah belgesi  İmza sirküleri
İkametgah belgesi Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü Bilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesi Ticaret sicil gazetesi
Varsa ek gelir belgesi

En avantajlı ihtiyaç kredisi seçeneklerini, tüm faiz oranları ve koşullarını incelemek için HangiKredi kredi hesaplama aracından destek alabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon