Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi başvurusu yapmayı düşünüyorsanız ve nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız bu yazı sizi de ilgilendiriyor.

Kredi hesaplama listeleri oluşturmak, kredi dosya masrafı ve diğer kalemlerdeki ücretler gibi işlemler tamam ama kredi başvurusu bunlarla biten bir süreç değil.

Peki, kredi başvurusu yaparken nelere dikkat etmeli? İşte en önemli maddeler ile kredi başvurusu sürecinin püf noktaları:

  • Kredi hesaplama işlemi yalnızca hangi bankanın ne kadar kredi faiz oranı ya da kredi dosya masrafı sunduğunu bilmek için değil, sizin bütçeniz ile bunları kıyaslamak açısından da önemli. O yüzden kredi başvurusu yaparken önce kendi bütçenizi oluşturun. Kredi vadesi süresince bütçenizdeki giriş ve çıkışları ortalama olarak belirleyin ve buna uyacak şekilde kredi taksit hesaplama sıralamanızı oluşturun.
  • Kredi dosya masrafı en önemli kısımlardan birisi. Bankalar bazen faiz oranlarını düşük tutabilir fakat farklı isimler altında sizden masraf keser. Bazen de masrafı ortadan kaldırır ancak faizi yükseltir. Bir şekilde size kredinin maliyeti olacağı için hesaplamalarınızı tüm bunları göz önüne alarak yapın ve sizin için en uygun ihtiyaç kredisini belirleyin.
  • Kredi yapılandırma işlemiyle ilgili bir talebiniz varsa online kredi başvurusu yeterli olmayacaktır. Kredi yapılandırma talebinizi banka görevlisine doğrudan iletmelisiniz ki halihazırda kullandığınız kredi yüzünden yeni bir kredi başvurusu gibi algılanıp talebiniz reddedilmesin.
  • “Kredi başvurum neden onaylanmıyor?” diye düşünüyorsanız kredi kartınızın ve hesaplarınızın bulunduğu ya da halihazırda kullandığınız kredi borcunuzdan dolayı olabilir. Eğer ödemede zorlanıyorsanız bankaların kredi yapılandırma avantajlarını değerlendirin.
  • Kredi başvurusu yaparken sigorta zorunlu mu? Hayır, artık değil. Fakat siz istemediğinizi belirtmedikçe banka görevlileri size sigorta yaptıracaktır. Bu yüzden kredi başvurusunda bunu istemediğinizi açıkça belirtin ve ısrarcı olun. Böyle bir yasal hakkınız var.

En uygun ihtiyaç kredisi seçeneklerine tüm faiz ve koşulları inceleyerek ulaşmak istiyorsanız en güncel verilerle anlık olarak güncellenen Hangikredi.com kredi hesaplama sayfasında tüm kredi türlerine ait kredi hesaplama araçlarına ulaşabilirsiniz.

Kredi Hesaplama
Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
1 (20%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir