Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 14.11.2014 Güncelleme Tarihi: 12.03.2021

Kredi başvurusu yapmayı düşünüyorsanız ve nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız bu yazı sizi de ilgilendiriyor.

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
Kredi hesaplama listeleri oluşturmak, kredi dosya masrafı ve diğer kalemlerdeki ücretler gibi işlemler tamam ama kredi başvurusu bunlarla biten bir süreç değil.

Kredi başvurusu yapmayı düşünüyorsanız ve nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız bu yazı sizi de ilgilendiriyor. Kredi hesaplama listeleri oluşturmak, kredi dosya masrafı ve diğer kalemlerdeki ücretler gibi işlemler tamam ama kredi başvurusu bunlarla biten bir süreç değil.

Peki, kredi başvurusu yaparken nelere dikkat etmelikredi başvurusu yaparken nelere dikkat etmeli? İşte en önemli maddeler ile kredi başvurusu sürecinin püf noktaları:

 • Kredi hesaplama işlemi yalnızca hangi bankanın ne kadar kredi faiz oranı ya da kredi dosya masrafı sunduğunu bilmek için değil, sizin bütçeniz ile bunları kıyaslamak açısından da önemli. O yüzden kredi başvurusu yaparken önce kendi bütçenizi oluşturun. Kredi vadesi süresince bütçenizdeki giriş ve çıkışları ortalama olarak belirleyin ve buna uyacak şekilde kredi taksit hesaplama sıralamanızı oluşturun.
 • Kredi dosya masrafı en önemli kısımlardan birisi. Bankalar bazen faiz oranlarını düşük tutabilir fakat farklı isimler altında sizden masraf keser. Bazen de masrafı ortadan kaldırır ancak faizi yükseltir. Bir şekilde size kredinin maliyeti olacağı için hesaplamalarınızı tüm bunları göz önüne alarak yapın ve sizin için en uygun ihtiyaç kredisini belirleyin.
 • Kredi yapılandırma işlemiyle ilgili bir talebiniz varsa online kredi başvurusu yeterli olmayacaktır. Kredi yapılandırma talebinizi banka görevlisine doğrudan iletmelisiniz ki halihazırda kullandığınız kredi yüzünden yeni bir kredi başvurusu gibi algılanıp talebiniz reddedilmesin.
 • “Kredi başvurum neden onaylanmıyor?” diye düşünüyorsanız kredi kartınızın ve hesaplarınızın bulunduğu ya da halihazırda kullandığınız kredi borcunuzdan dolayı olabilir. Eğer ödemede zorlanıyorsanız bankaların kredi yapılandırma avantajlarını değerlendirin.
 • Kredi başvurusu yaparken sigorta zorunlu mu? Hayır, artık değil. Fakat siz istemediğinizi belirtmedikçe banka görevlileri size sigorta yaptıracaktır. Bu yüzden kredi başvurusunda bunu istemediğinizi açıkça belirtin ve ısrarcı olun. Böyle bir yasal hakkınız var.

En uygun ihtiyaç kredisi seçeneklerine tüm faiz ve koşulları inceleyerek ulaşmak istiyorsanız en güncel verilerle anlık olarak güncellenen Hangikredi.com kredi hesaplama sayfasında tüm kredi türlerine ait kredi hesaplama araçlarına ulaşabilirsiniz.
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon