Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.01.2017 Güncelleme Tarihi: 7.12.2021

Şirketlerin kredi başvurularında akla önce mali müşavirler geliyor.

Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Peki kredi çekmek isteyenlere bir mali müşavir ne gibi tavsiyelerde bulunabilir? Bu ve benzeri konular için Mali Müşavir Emel Yavuz Çoban ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

· Mali müşavir deyince birçoğumuzun aklına vergi konusu geliyor… İkisinin de bir borçlanma türü olduğu varsayımı altında vergi ve kredi ilişkisini nasıl açıklarsınız?

– Çok güzel bir değerlendirme yaptınız… Evet mali müşavir denilince ilk önce akla gelen vergidir. Vergi ile kredi arasındaki ilişkiyi ise bize daha çok bilanço kalemlerinde ne kadar çok kredi çekildiği gösteriliyor ayrıca ama bizi ilgilendiren kısık vergi ile ilgili olan kısım faizle ilgili bölüm oluyor. Kredi çekildiği zaman faiz her neyse o giderden düşülerek kara ulaşılıyor. Fakat burada küçük bir ayrıntı var. Kredinin toplam faizi değil de dönemsellik ilkesi tek düzen hesap planına göre o dönem hangi faizi ödediyse o faiz vergiden direk düşüyor. Ancak şöyle de bir ayrıntı var: Toplam faizi pat diye düşemiyoruz dönem içerisinden ay içerisinde hangi faizi ödediyseniz o faiz dönemsellik olarak bir düşme söz konusu olmaktadır.

· Peki kredi alınmaya karar verilmesi durumunda ne tür çalışmalar yapılması gerekiyor?

– Aslında ülkemizde ya da toplumlarda kredi çekmeye karar verirken çok da fazla analiz yapma gibi bir şansımız olmuyor. Çünkü ülkemiz çapında toplumlarda şirketlerde nakit ihtiyacı olduğu zaman ve acil nakit ihtiyacı olduğu zaman bunu çözmek için krediye başvuruluyor. Ve orada bir çok kişi ölçemiyor. Zaten çıkarılan mali tablolar veriler bankanın vermiş olduğu kredi derecelendirme notu olduğundan dolayı bankalar buna karar verebiliyor. Ama bence doğru olan o değil. Kişinin bunun detaylandırması gerekir kredi talebinde bulunmadan önce. Aylık ödeyebileceği bir rakam değil de daha fazla çeşitlendirmesi bir bütçeleme ve risk analizi yapması gerekiyor. Bundan sonra kişiler ona göre karar verebilir.

· Bir mali müşavir olarak baktığınızda bankaların kredi talep edenlerden istediği belgeler sizce yeterli mi?

– Belgeler yeterlidir ama belgelerin sağlıklı olması açısından çok emin olamıyorum. Çünkü mali müşavirler bazen baskı altında kalarak belge hazırlayabiliyor. Mesela işveren bir bilanço istediği zaman karlı göster diyebiliyor. Durum gerçeği yansıtamıyor. Bunun çok sağlam duramayan mali müşavir arkadaşlarımız yapabiliyor. Bu da bankalar için bir risk yaratıyor. Artı mali müşavir devlete mi çalışıyor, şirkete mi çalışıyor, bankaya mı çalışıyor burada da bir ayırımın olması gerekiyor. Yani mali müşavir şirketten gelirini sağladığı için dolayısıyla işverene bir bağlantıda olabiliyor. İşveren böyle bir talepte bulunduğu zaman çoğu hayır diyemeyebilir. Bu yüzde mali müşavirler bağımsız bir şekilde yanı o şirketin mali müşaviri değil de denetim yapan bir mali müşavirlik şirketi olabilir. Ya da yeminli mali müşavir olabilir. Bir denetim kapasitesi olabileceği şekilde bunu yapabilirse bankalar, bankaların da riski düşmüş olur. Daha sağlıklı olur.

· Bankalar kredi vermeden önce neden mali müşavirlerin onayına ihtiyaç duyar?

– Hem işi bildikleri uzmanlık alanları olduğu hem de güven arz ettikleri için. Bunun yanında beyanname yapmaya ya da mali tablo hazırlamaya ve denetlemeye yetkileri olduğu için. Tabi artık günümüzde şu da var; elektronik ortamda beyannameler yapıldığı için vergi dairesi onayı da olmuş oluyor. Ama 6 aylık periyotlarda geçici bir kar çıkarma gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Bu işi yapan mali müşavirler olduğu için ve mali müşavirlerin onayını devlet kabul ettiği için banka da mali müşavirin onayını istiyor.

Kredi Hesaplamak İçin Tıklayın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye 27.09.2022

  HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye

 • Dijital Ayak İzi Nedir? 27.09.2022

  Dijital Ayak İzi Nedir?

 • Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme 26.09.2022

  Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme

 • Borsada Neler Oldu? Bundan Sonra Neler Olacak? 22.09.2022

  Borsada Neler Oldu? Bundan Sonra Neler Olacak?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon