Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.01.2017 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Kredi almak için gereken özelliklere sahip olmak, ihtiyaç duyduğunuz finansal kaynağa problem yaşamadan ulaşmanızı sağlar.

Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Kullanıcılarının maddi ihtiyaçları için en avantajlı seçenekleri bir araya getiren HangiKredi, kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenleri okuyucuları için derledi...

Kredi Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kredi, günümüzde yüklü miktardaki ihtiyaçları topyekûn giderebilmek için sıklıkla başvurulan bir bankacılık ürünüdür. Vade sayısı sayesinde ödeme kolaylığı sunan ve günlük hayattaki maddi krizleri yönetmeyi sağlayan krediye başvururken bazı gereklilikleri karşılıyor olmanız önem arz eder. Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenerek bankaya yapacağınız başvurunun onaylanma ihtimalini yükseltebilirsiniz.

Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi için Gerekli Belgelere Sahip Olduğunuzdan Emin Olun

Kredi çekmek için hangi bankaya başvurduğunuz fark etmeksizin hepsi sizden birtakım belgeler getirmenizi bekler. Kredi çekerken istenen belgeler bankanın güvenini kazanmak ve kimliğinizi kanıtlamak için mutlaka gereklidir. Bankanın sizden talep edeceği belgeler, başvurduğunuz krediye ve statünüze göre değişiklik gösterir. Örneğin özel sektör ve kamu çalışanları maaş bordrosunu ibraz etmek zorundayken vergi levhalı kurumlar oda kayıt belgesini bankaya götürmelidir. Krediye başvururken çalıştığınız yere veya statünüze göre bankaya götürmeniz gereken belgeleri aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Özel Sektör Çalışanları  Kamu Çalışanları   Emekliler   Vergi Levhalı Kurumlar 
Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı
Maaş bordrosu Maaş bordrosu Emekli maaş dökümü Güncel vergi levhası
SGK döküm belgesi İkametgah belgesi  İkametgah belgesi  İmza sirküleri
İkametgah belgesi Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü Bilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesi Ticaret sicil gazetesi
Varsa ek gelir belgesi

Bankaların talep ettiği kredi için belgeler, çeşitli durumlara göre farklılık gösterir. Başvuru aşamasında herhangi bir aksilik yaşamamak için tüm belgelerin eksiksiz olmasını sağlamalısınız. Tabloyu inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz belgeleri başvuru yapmadan önce toplamanız tüm bu süreci sizin için daha kolay hâle getirir.

Bütçe ve Risk Analizi Yapmalısınız

Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri risk analizi yapmak ve bütçenizi belirlemektir. Bütçe ve risk analizi hem kurumlar hem de bireyler adına kredi alma ihtimalini artırmak için oldukça önemlidir. Gider kalemlerinizi hesaplayarak size kalan net bütçenizi ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca bütçenizin uğrayabileceği potansiyel zararların meydana gelme nedenini de risk analizi sayesinde öğrenebilme imkânınız bulunur. Böylece bütçenizi tam olarak kesinleştirip başvurmanız gereken kredi tutarını ödeme planlarına bakarak kararlaştırabilirsiniz.

İhtiyacınız Kadar Kredi Çekmelisiniz

Bankadan kredi almak için şartlardan biri de ihtiyaç duyduğunuz miktarı belirlemektir. Bu miktardan azını talep ederseniz ihtiyaçlarınızı gideremeyecek bir tutar için ödeme yapmış olursunuz. Fazla miktardaki kredi ise hem ödemeyi külfetli hâle getirir hem de bankanın onay vermeme ihtimali daha yüksektir. Krediye başvurmadan önce tıpkı net bütçenizde olduğu gibi ihtiyacınızı da belirlemelisiniz. Böylece ihtiyacınızı karşılayan ve size en uygun ödeme planlarına sahip bankacılık ürünüyle tanışmanız çok daha olası hâle gelir.

Kredi Faiz Oranlarına Dikkat Etmelisiniz

Her bankanın kredi ürünlerinde müşterilerine özel sundukları bir faiz oranı bulunur. Faiz oranı da kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Faiz oranı düşük kredilere başvurmak her zaman daha avantajlıdır. Kredinin faiz oranları, ödeme sırasında karşımıza çıkar ve vade sayısıyla doğru orantılı bir yol izler. Kredi çeken kişi herhâlükarda aldığı tutarın üzerinde ödeme yapacaktır. Ancak kişinin ödemeyi alınan miktarın ne kadar üzerinde yapacağı seçtiği kredinin faiz oranına bağlıdır. Arasında çok uçuk farklar olan kredilerin ödemesiyle boğuşmamak için mutlaka bilinçli bir tüketici olmanız gerekir. Bu anlamda kredi çekerken faiz hesaplaması yaparak size en uygun bankacılık ürününü kolayca bulabilirsiniz.

Kredi Vade Sayısını Belirleyin

Tıpkı faiz oranı gibi kredi çekerken vade sayısına da dikkat edilmesi gerekir. Çünkü vade sayısı ve faiz doğru orantılı hareket eder. Krediyi geri ödemek için vade belirlerken süreç sonunda cebinizden çıkan miktarı göz önünde bulundurmalısınız. Bu miktar, vade sayısı fazlalaştıkça artışa geçer. Özetle ne kadar az vade o kadar düşük faiz demektir. Sözleşmede belirtilen vade sayısı, mutlaka bütçenizle tutarlı olmalıdır. Kredi hesaplamasında vade sayısı ve faiz oranı gibi konuları da detaylıca ele almanız gerekir. Bu sayede daha avantajlı ödeme planlarından faydalanmış olursunuz.

Kredi Hesaplaması Yapın!

Dosya Masraflarını ve Kesintileri Göz Önünde Bulundurun

Kredi çekerken masraflarınızın olmaması deyimi yerindeyse imkânsızdır. Konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi fark etmeksizin her bankacılık ürününde karşınıza ekstra bir masraf çıkacaktır. Kredi çekerken kesintiler, dosya masrafları ve hayat sigortası ödemeleri olarak sıralanabilir. Bu iki konuya da faiz oranı ve vade sayısından sonra mutlaka dikkat etmeli ve başvurunuzu hesaplamalarınızın ardından yapmalısınız. Bankalar, kredi vermek için belirli tutarlarda hayat sigortası prim bedeli alır. Prim bedelinin tutarı bankaya, kredi türüne ve sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Ayrıca dosya masrafının da çektiğiniz kredi üzerinde ne kadar etkili olacağını mutlaka bilmelisiniz. Kredi çekerken sigorta kesintisi ve dosya masrafı daha az olan ürünlere başvurmanız tavsiye edilir.

Çekilen Kredi Çeşidine Göre Hayat Sigortası Yaptırmalısınız

Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de hayat sigortasıdır. Kredi çekerken hayat sigortası bankaların çoğu zaman şart koştuğu bir taleptir. Hâlihazırda hayat sigortanız bulunmuyorsa özellikle yüklü kredilerde bankanız kendini güvene almak için sizden bazı taleplerde bulunur. Bu anlamda sigorta, konut kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında sayılabilir. Hayat sigortası oluşturarak kredinizi kolaylıkla alabilirsiniz. Fakat bu konuda herhangi bir araştırma yapmadıysanız bankaların sigortayı şart koşmalarının yasal dayanağı olmadığını da bilmelisiniz.

Sırf kredi çekebilmek için bankanın önünüze koyduğu ve külfetini bilmediğiniz bir poliçeye imza atmak zorunda değilsiniz. Yine de bankadan ihtiyaç duyduğunuz finansal kaynağı temin edebilmek için dilediğiniz acente aracılığıyla hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan hayat sigortasını başvurunuz öncesinde başlatabilmeniz de mümkündür.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi 27.09.2023

  Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi

 • Gelir Tablosu Nedir? 26.09.2023

  Gelir Tablosu Nedir?

 • Dijital Hizmet Vergisi Nedir? 25.09.2023

  Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

 • Kar/Zarar Dağıtımı Nedir? 22.09.2023

  Kar/Zarar Dağıtımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon