Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 28.11.2018 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Bankaların kredi ve kredi kartı başvurularını incelerken başvuru sahibi ile ilgili fikir edinebilmek amacıyla başvurduğu kredi notu, düşebilen ve yükselebilen bir değerdir.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?
Söz konusu puanın negatif bir seviyede olması, her zaman bu düzeyde kalacağı anlamına gelmez. İyi bir strateji izleyerek kredi notu hesaplama yönteminde kullanılan finansal aktivitenizi iyileştirebilirsiniz.

Kredi notu, geçmiş finansal faaliyetin sayısal bir değere dökülmüş halidir. Sizin için hazırladığımız bu içeriği okuyarak kredi notu güncelleme süreçleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kredi Notu Güncelleme Süreci Nasıl İlerler?

Güncel kredi notu, geçmişteki finansal aktivite hakkında bilgi verir. Açıklamak gerekirse; söz konusu puanlama sistemi, kredi ürünlerini kullanmaya başladığınız ilk andan itibaren işlemeye başlar. Bu puan, kredi taksitlerinin ve kart ekstrelerinin ödenmesi gibi kriterlere göre belirlenir. Finansman başvurularınızın olumlu değerlendirilmesi için iyi bir kredi notuna sahip olmanız gerekir.

HangiKredi Finansal Raporu'nuzu Hesaplayın!

Kredi notu, sabit kalan bir değer değildir. Finansal faaliyetlerinizdeki değişimler puanınızı otomatik olarak etkiler. Örneğin; kredi kartı ekstrelerinizi düzenli olarak ödediğinizde olumlu bir aktivite göstermiş olursunuz. Söz konusu aktivite kredi notu hesaplama işleminde dikkate alınır. Böyle bir durumda, kredi notunuz olumlu olacaktır. Negatif seviyede bir puana sahipseniz, notunuzu doğru bir strateji izleyerek ve belirli bir süreç içinde iyileştirebilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncellenir?

Kredi notu güncelleme süresi, finansal hareketlerinize göre belirlenir. Kredi notunuzu etkileyen bilgilerin çoğu günlük olarak güncellenmektedir ancak finansal kurumların sizin finansal hareketlerinizle ilgili paylaştığı bilgilerin risk raporunuzu ve kredi notunuzu etkilemesi yaklaşık iki gün sürer. Yani kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemeyi geciktirdiğinizde yaklaşık iki gün içinde kredi skorunuza bu durum yansır. Bu durum daha çok finansal kurumun, KKB’ye bildirim yapması ile ilgili. Kredi ya da kredi kartınızın bulunduğu finansal kurum KKB’ye bildirim yaptığında kredi notunuz da bundan etkileniyor.

Günlük finansal hareketlerin yanı sıra bazı bilgiler, KKB raporlarında yani risk raporunda ve kredi notunda aylık olarak güncellenmektedir. Güncellemelerin sıklığı Findeks tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilebilir. Söz konusu güncellemeler, kredi notunun kullanıldığı sektörlerde yer alan kuruluşlar tarafından görüntülenir. Kredi puanınızı yükselterek, finansman ve kredili alışveriş olanağı sağlayan kurumlara yaptığınız başvuruların olumlu değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notunu Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Bankalar, kredi ürünlerini geri ödeme teminatıyla sağlar. Söz konusu ödemelerin yapılmaması, kurumları finansal açıdan zora sokabilir. Bu yüzden, kredi başvurusu yapan tüketicilerin ödeme konusunda istikrarlı bir profil çizmesi beklenir. Kredi notu, kişilerin geçmişteki finansal faaliyetlerine dayanarak verilen bir puandır. Söz konusu puan, finansman talebinde bulunan müşterilerin güvenilirliğini ve risk durumunu gösterir. Kredi notunu belirleyen başlıca etkenler şunlardır:

 • Borç durumu
 • Mevcut finansal varlıklar
 • Geçmiş finansal aktivite
 • Kredi ürünlerinin (kart, finansman, mevduat hesabı) kullanımı
 • Kredi talepleri

Borç ödeme istikrarı; kredi notunu etkileyen temel etmenler arasındadır. Kredi borçlarınızı ve kart ekstrelerinizi düzenli ödediğinizde bankalar açısından güvenli bir profil çizebilirsiniz. Böyle bir durumda Findeks puanınız da yüksek olacaktır. Düşük bir puana sahipseniz, bankaların finansman olanaklarından yararlanmak için kredi notu yükseltme yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Düşük Kredi Notu Ne Kadar Sürede Düzelir?

Kredi notu güncelleme zamanı genellikle aylık periyotlarla belirlenir. Örneğin; Ekim ayındaki finansal aktiviteniz Kasım ayında puan olarak yansır. Notunuzun negatif değerlerden pozitife ulaşması ise faaliyetlerinize göre değişiklik gösterir. Örnek olarak; mevcut borçlarınızın tamamını kapattıktan sonra kredi notu sorgulama işlemi yaptığınızda iyi bir puana sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için ödemelerinizi düzenli şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kredi ve kredi kartı borcunu geciktirmeden ödemek kredi notunun yükselmesini ya da yüksek bir seviyede sabit kalmasını sağlayan en önemli etken. Bunun dışında mevduat hesabınızdaki düzenli para giriş çıkışı da kredi notunun yükselmesini sağlayan etmenler arasında. Kredi notunun nasıl yükseltileceği ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili yazımızdan alabilirsiniz. Kredi notu öğrenme işlemini ise Findeks’ten gerçekleştirebilirsiniz.

"Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?" sorusunun cevabını merak ediyorsanız HangiKredi Bilgi Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon