Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi notu ne zaman güncellenir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 28.11.2018 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Kredi notu artık hepimizin bildiği üzere finansal geçmişimizin sayısal bir değere dökülmüş hali.
Kredi notu ne zaman güncellenir?
Bankaların kredi ve kredi kartı başvurularını incelerken başvuru sahibi ile ilgili fikir edinebilmek amacıyla başvurduğu kredi notu düşebilen ve yükselebilen bir değer.

Kredi notu artık hepimizin bildiği üzere finansal geçmişimizin sayısal bir değere dökülmüş hali. Bankaların kredi ve kredi kartı başvurularını incelerken başvuru sahibi ile ilgili fikir edinebilmek amacıyla başvurduğu kredi notu düşebilen ve yükselebilen bir değer…

Kredi notunun ne kadar sürede güncellendiği ise kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak isteyenlerin merak ettiği bir konu. Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de sizin finansal hareketlerinize göre gerçekleşiyor. Kredi notunuzu etkileyen bilgilerin çoğu günlük olarak güncellenmektedir ancak finansal kurumların sizin finansal hareketlerinizle ilgili paylaştığı bilgilerin risk raporunuzu ve kredi notunuzu etkilemesi yaklaşık iki gün sürer. Yani kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemeyi geciktirdiğinizde yaklaşık iki gün içinde kredi skorunuza bu durum yansır. Bu durum daha çok finansal kurumun, KKB’ye bildirim yapması ile ilgili. Kredi ya da kredi kartınızın bulunduğu finansal kurum KKB’ye bildirim yaptığında kredi notunuz da bundan etkileniyor.

Günlük finansal hareketlerin yanı sıra bazı bilgiler, KKB raporlarında yani risk raporunda ve kredi notunda aylık olarak güncellenmektedir. Güncellemelerin sıklığı Findeks tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilebilmekte.

Kredi notunuzu yükseltmek için ödemelerinizi düzenli şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kredi ve kredi kartı borcunu geciktirmeden ödemek kredi notunun yükselmesini ya da yüksek bir seviyede sabit kalmasını sağlayan en önemli etken. Bunun dışında mevduat hesabınızdaki düzenli para giriş çıkışı da kredi notunun yükselmesini sağlayan etmenler arasında. Kredi notunun nasıl yükseltileceği ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili yazımızdan alabilirsiniz. Kredi notu öğrenme işlemini ise Findeks’ten gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir? 25.09.2021

  HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 • HangiKredi Notu Nedir? 22.09.2021

  HangiKredi Notu Nedir?

 • Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri 22.09.2021

  Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri

 • Finansal Sağlık Nedir? 22.09.2021

  Finansal Sağlık Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon