Kredi notu ne zaman güncellenir?

Kredi notu artık hepimizin bildiği üzere finansal geçmişimizin sayısal bir değere dökülmüş hali. Bankaların kredi ve kredi kartı başvurularını incelerken başvuru sahibi ile ilgili fikir edinebilmek amacıyla başvurduğu kredi notu düşebilen ve yükselebilen bir değer…

Kredi notunun ne kadar sürede güncellendiği ise kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak isteyenlerin merak ettiği bir konu. Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de sizin finansal hareketlerinize göre gerçekleşiyor. Kredi notunuzu etkileyen bilgilerin çoğu günlük olarak güncellenmektedir ancak finansal kurumların sizin finansal hareketlerinizle ilgili paylaştığı bilgilerin risk raporunuzu ve kredi notunuzu etkilemesi yaklaşık iki gün sürer. Yani kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemeyi geciktirdiğinizde yaklaşık iki gün içinde kredi skorunuza bu durum yansır. Bu durum daha çok finansal kurumun, KKB’ye bildirim yapması ile ilgili. Kredi ya da kredi kartınızın bulunduğu finansal kurum KKB’ye bildirim yaptığında kredi notunuz da bundan etkileniyor.

Günlük finansal hareketlerin yanı sıra bazı bilgiler, KKB raporlarında yani risk raporunda ve kredi notunda aylık olarak güncellenmektedir. Güncellemelerin sıklığı Findeks tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilebilmekte.

Kredi notunuzu yükseltmek için ödemelerinizi düzenli şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kredi ve kredi kartı borcunu geciktirmeden ödemek kredi notunun yükselmesini ya da yüksek bir seviyede sabit kalmasını sağlayan en önemli etken. Bunun dışında mevduat hesabınızdaki düzenli para giriş çıkışı da kredi notunun yükselmesini sağlayan etmenler arasında. Kredi notunun nasıl yükseltileceği ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili yazımızdan alabilirsiniz. Kredi notu öğrenme işlemini ise Findeks’ten gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir