Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 11.08.2020 Güncelleme Tarihi: 23.03.2021

Tapu devri; konut, arazi, iş yeri gibi her türlü gayrimenkulün üzerindeki tüm hakların, eski sahip olan taraftan, yeni tarafa resmi olarak geçiş yapmasına verilen addır.

Tapu Devri Nasıl Yapılır?
Gayrimenkul satış işleminde söz konusu mal için ücretin belirlenmesi ve bu ücret ödemesi yapılarak tapunun el değiştirmesiyle devir adımları izlenir.

Tapu devri; konut, arazi, iş yeri gibi her türlü gayrimenkulün üzerindeki tüm hakların, eski sahip olan taraftan, yeni tarafa resmi olarak geçiş yapmasına verilen addır. Gayrimenkul satış işleminde söz konusu mal için ücretin belirlenmesi ve bu ücret ödemesi yapılarak tapunun el değiştirmesiyle devir adımları izlenir. Bu yazımızda, tapu devir işlemlerini adım adım anlatacağız.

Tapu devrinin gerçekleşebilmesi için, ilk etapta Tapu Müdürlüğünden randevu alınmalıdır. Bunu takiben, Tapu Müdürlüğü’nün talep ettiği evrakları hazır etmelisiniz. Hazırladığınız belgelere ek olarak, tapu harcı ve döner sermaye ücretinin ödenmesi gerekir. 

Tapu Devri İşlemleri İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Tapu devir işlemleri yapılmadan önce ALO 181’den ya da e-randevudan mutlaka tapu randevusu talep edilmelidir. Devir işlemleri öncesinde hazır edilmesi gereken tapu devri evraklarını ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

  • Tapu aslı ya da fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı
  • Eğer vekil varsa alıcı ve satıcı tarafları temsil eden kişilerin vekaletnamesi
  • 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Vergi borcunun olmadığında dair belge
  • Bina özelliği taşıyan gayrimenkullerin Zorunlu Deprem Sigortası
  • Bağlı olunan belediye tarafından verilen Emlak Vergisi belgesi
  • Emlakçı vekalet ediyorsa emlakçı vekaletnamesi

Tapu Devri Onayı Alındığında Neler Yapılmalıdır?

Tapu devri başvurunuz onaylandığında kısa mesaj (SMS) ile bilgi mesaj alırsınız. Devir onayının bildirilmesi sonrasında, tapu harcı ve döner sermaye ücretinin ödenmesi gerekir. Randevu saatinden en az 15-20 dakika önce alıcının ve satıcı olarak Tapu ve Kadastro Müdürlüğünde hazır olmanızı öneririz. Eğer kredi kullanıyorsanız banka yetkilisinin de sizinle randevu saatinde hazır bulunması gerekir.

Güncel Tapu Döner Sermaye Harcı Nedir?

Tapu harcı ödemesinin yanı sıra, ek bir döner sermaye bedeli de ödenmelidir. 2020 yılı tapu devir işlemlerinde döner sermaye hizmet bedeli 157 TL, ek hizmetler için 21.50 TL olmak üzere toplamda 178.50 TL döner sermaye ücreti ödemesi yapılır.

Tapu Harç Bedeli 2020

Tapu harcı bedeli, satış bedelinin binde 40 (%4) oranında ödenen ücrettir. Tapu harcı hem alıcı hem de satıcı tarafından %2 oranında ödenir. Tarafların aralarında anlaşması durumunda tek taraf %4 ödeme yapabilir. 

Tapu harcı hesaplaması yapılırken:

 •  Tapu harcı odağında olan gayrimenkulün emlak vergisi ederinden az olmaması,
 •  Gayrimenkulü alıcı tarafından devredene ödeyeceği gerçek tutarın beyan edilmesi 

Tapu harcınızı kolayca hesaplamak için tapu harcı hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz. 

Tapu Harcı Nerelere Ödenebilir?

Tapu harcı ödeme yerleri arasında, devir işlemlerinin yapıldığı vergi dairesine ve e-Devlet sayılabilir. Bunun haricinde harç ödemesi Maliye Bakanlığı’nın yetki verdiği kamu bankaları ve Tapu Müdürlükleri’ne ait e-tahsilat uygulamalarından yapılabilir. Ayrıca Gelir İdaresi Bakanlığının sayfasından da ödeme yapabilirsiniz.

Tapu Harcını e-Devlet ile Nasıl Öderim?

e-Devlet ile resmi işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Zaman kazanmak amacıyla tapu harcı ödeme işlemini de e-Devlet üzerinden için gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 • e-Devlet sayfasına giriş yapmanızın ardından arama kısmına “Tapu Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama” yazarak işlem sayfasını bulun.
 • Beliren ekranda “Döner Sermaye Ödeme” başlığını seçin.
 • Elinizdeki evraklarda da yer alan e-Tahsilat Seri Numarası’nı yazarak sorgulamayı gerçekleştirin.
 • Karşınıza çıkacak olan ödeme ekranından kredi kartı ya da banka kartı ile ödemenizi yapın.

Tapu Harcı Yanlış ya da Eksik Ödenirse Ne Olur?

Tapu harcının yanlış ya da eksik ödenmesi halinde cezai işlem yapılmaktadır. Yansıtılan cezada, beyan edilmeyen kısım belirlenerek hem alıcıdan hem satıcıdan tahsil edilmektedir. Bunun yanı sıra alıcı ve satıcı taraflara harcın %25’i oranında vergi cezası kesilmektedir.

Tapu Harcının Eksik Ödenmesinde Pişmanlık Dilekçesi

Taşınmaz yani gayrimenkul ücreti Tapu Müdürlüğü’ne düşük bildirildiği için daha az tapu harcı ücreti ödendiyse Gelir İdaresi’nin inceleme başlatma ile ceza kesme ya da alış harç bedelinin düşük olmasından dolayı satışta yüksek vergi ödenme olasılığı vardır. Bu yüzden pişmanlık dilekçesi vererek satış bedeli farkı için tapu harcı bedeli (hem alıcı hem de satıcı yani toplamda %4) yasal faizi ile ödenir. Bunun yanı sıra pişmanlık dilekçesi verilmesi halinde hesaplanan eksik tutarın %25’ine denk gelen vergi ziyaı cezası da ödenmez. Fakat pişmanlık dilekçesi verilmesi için Gelir İdaresi’nin işlem yapmamış olması gerekir.

Başvuru Onayladıktan Sonra Adım Adım Tapu Devri

Bütün belgeleriniz tamamlandıktan ve tapu harcı ile tapu döner sermaye bedeli ödendikten sonra, “Akit Odası”nda tapu kayıtlarınız imzalanır. En son adım Tapu Müdürü’nün imzalamasıdır. Müdür imzası sonrasında tapu devir işlemleri tamamlanır ve tapu devri gerçekleşir.

Bankaların ihtiyaç, konut, taşıt ve KOBİ kredisi güncel faiz oranlarını görmek ve kredi hesaplama yaparak finansman desteği almak için hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz. 

Miras Tapu Harcı Tutarı

Veraset ve İntikal Vergisi ödemesi yapılarak miras yolu ile devralınan gayrimenkuller için tapu harcı ödemesi bulunmuyor. Bu adımda yalnızca tapuya döner sermaye bedeli ödeniyor. 

Bağış Tapu Harcı Tutarı

Emlak beyan değerinden az olmamak koşuluyla bağış için bildirilen değer üzerinden %6,831 oranında tapu harcı ve tapu döner sermaye bedeli, bağışı kabul edenden alınır. 

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Para Piyasası Kurulu Nedir? 21.06.2021

  Para Piyasası Kurulu Nedir?

 • Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler 21.06.2021

  Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Evden Para Kazanmanın Yolları 21.06.2021

  Evden Para Kazanmanın Yolları

 • İleti Yönetim Sistemi - İYS Nedir? 17.06.2021

  İleti Yönetim Sistemi - İYS Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon