Konut kredisinde tapu işlem süreci

Evinizi buldunuz, kredinizi aldınız sıra geldi tapu işlemine. Tapu işlem sürecinin nasıl işlediğini bilmeyenler için bu süreci Hangikredi.com Operasyon ekibinden Tuğçe Yüzügüler’e sorduk.

Tapu dairesine gitmeden önce neler yapılması gerekiyor?

Tapu dairesine gitmeden önce alacağımız konutun tapu fotokopisi ile birlikte belediyeye gitmemiz gerekmektedir. Belediyede evin emlak vergi borcu olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Sonra belediyedeki imar numarası ile tapudaki numaranın uyuşup uyuşmadığını kontrol etmemiz gerekiyor.

Tapu için hangi belgeler gerekli?

Alıcı tarafında tapunun fotokopisi, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, iki adet vesikalık fotoğraf. Satıcı tarafında ise tapunun aslı yanında bulunmalı, belediye rayiç belgesi ve ev krediyle alındıysa ipotek belgesinin mutlaka bulunmalıdır.

Tapu dairesinde hangi işlemler yapılıyor?

Tapu dairesindeki işlemler hem alıcıyı hem satıcıyı ilgilendirmektedir. Evraklarımızı eksiksiz bir şekilde iletirsek başvurumuz hızlı ve kolay bir şekilde olumlu sonuçlanacaktır. Yapacağınız ilk başvuru ön başvuru niteliğindedir. Ön başvuru olumlu sonuçlandıktan sonra cep telefonunuza randevu tarihi ve saati mesaj olarak gelecektir. Randevuya gitmeden önce tapu harcının mutlaka yatırılmış olması ve dekontunun alınmış olması gerekir.

Konut kredisi faiz oranları için TIKLAYIN

Ön başvuru süreci atlatıldıktan sonra neler oluyor?     

Taraflar yani hem alıcı hem satıcı randevu tarih ve saatinde tapu dairesinde bulunmalıdır. Akit odasında banka görevlisi ile birlikte imzalar atılır. Tapu müdürünün de imzasından sonra satış işlemi gerçekleşmiş olur.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz