Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Tapu Devri Nasıl Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 11.08.2020 Güncelleme Tarihi: 15.08.2023

Gayrimenkul varlıkların sahipliğini gösteren belgeye tapu adı verilir.

Tapu Devri Nasıl Yapılır?
Dolayısıyla bir gayrimenkulün sahibi değiştiğinde, tapu ile ilgili de resmî bir işlem yapılması gerekir. Genellikle satış ya da aile içi hisse hibesi gibi durumlarda gayrimenkulün sahibi değişir.

Peki bu gibi durumlarda tapu devri nasıl yapılır, nerelere başvurulur ve ne kadar ücret ödenir?

Tapu Devri Nedir?

Tapu devri; ev, arsa, dükkân gibi gayrimenkul (taşınmaz) malların, satış ve hibe gibi durumlardan sonra, mevcut sahibinden yeni sahibine resmî olarak aktarılması için yapılan işlemdir. Devrin yapılması için arada bir satış işleminin ya da para alışverişinin olması gibi bir zorunluluk yoktur. Bu işlem satış, hisse devri, hibe ve bağış gibi durumlar için yapılır. Devir işleminden sonra gayrimenkulün sahibi resmî olarak değişir ve üzerindeki tüm haklar yeni sahibe geçer.

Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapunun devir işlemleri satış işleminden bağımsızdır ve bu nedenle noterde yapılmamaktadır. Tapu devri için Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün il ya da ilçe müdürlüklerine başvurulmalı ya da online hizmetler kullanılmalıdır. Müdürlüklerdeki işlemler randevulu bir şekilde yapıldığı için gidilmeden önce randevu alınmalıdır. Randevu alınabilecek iki farklı kanal vardır. Bunlar:

 1. E-Randevu: Tapu Randevu Sistemi
 2. Telefonla Randevu: 181

Randevunun alındığı tarih ve saatte, gayrimenkulü devrecek ve devralacak taraflar, gerekli belgeler ile birlikte Tapu devri için Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gitmelidir. Ayrıca ödenmesi gereken harç ve benzeri tutarlar da ödenmiş olmalıdır.

Tapu Devri Online Olarak Yapılabilir mi?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sunduğu Webtapu hizmeti ile online tapu devri yapmak da mümkündür. Bu sistem üzerinden işlemler başlatılabilir, gerekli evraklar teslim edilebilir, harç ve döner sermaye bedelleri ödenebilir. Başvuru yapan vatandaş işlemlerin süreci ile ilgili tüm bilgileri SMS olarak da alabilir. Webtapu ile devir işlemleri son aşamaya kadar online olarak getirilebilir. Son aşamaya gelen devir işlemlerinin tamamlanması için tarafların yine müdürlüğe gitmesi gerekir fakat müdürlükte uzun süre beklemelerine gerek kalmaz, imzalar atılır ve işlem tamamlanır.

Tapu Devri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tapu devri için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi son derece önemlidir. Her bir evrak ayrıca incelenir ve eksiklik durumunda işlem tamamlanmaz. Ayrıca satış ve aile içi tapu devri yani noterden tapu hisse devri için gerekli evraklar farklı olabilir. Bu konuda devre neden olan işlemin statüsüne dikkat edilmelidir. TKGM tarafından tapu devri için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

Satış Yolu ile Tapu Devretmek İçin Gerekli Belgeler
Belge Açıklama
T.C. kimlik kartı Hem satıcı hem alıcı için (Yetki verilmiş ise yetkililerin de kimliği gereklidir.)
Temsil belgesi Yetki verilmiş ise yetkili kişiler için
Zorunlu deprem sigortası Sadece "bina" vasıflı gayrimenkuller için
Emlak vergisi değerini belirten belge İlgili belediyeden alınmış olmalı
Mahkeme müzekkeresi Ortaklığın giderilmesi davası yoluyla yapılan satışlar için
İcra müdürlüğünden satış müzekkeresi Cebri icra yoluyla yapılan satışlar için
Bağış Yolu ile Tapu Devretmek İçin Gerekli Belgeler
T.C. kimlik kartı Hem satıcı hem alıcı için (Yetki verilmiş ise yetkililerin de kimliği gereklidir.)
Temsil belgesi Yetki verilmiş ise yetkili kişiler için
Zorunlu deprem sigortası Sadece "bina" vasıflı gayrimenkuller için
Emlak vergisi değerini belirten belge İlgili belediyeden alınmış olmalı

Tapu Harcı Masrafları Nasıl Hesaplanır?

Devir işlemlerinde devlet tarafından tapu harcı tahsil edilir. 2021 yılı için tapu harcı, devredilen gayrimenkul değerinin %4’ü olarak hesaplanır ve taraflara eşit olarak yansıtılır. HangiKredi tapu harcı hesaplama aracı ile birkaç saniye için hesaplama yapabilirsiniz.

Harç dışında bir de döner sermaye bedeli tahsil edilmektedir. Tapu döner sermaye bedeli 2021 yılı için 385 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar her yıl değiştiği gibi gerekli görüldüğünde yıl içerisinde de değiştirilebilir. Eğer devredilecek gayrimenkul vefat eden birinden miras kalmış ise Veraset ve İntikal Vergisi de tahsil edilir. Bedelsiz tapu devri masrafları ise ayrıca hesaplanır ve binde 68,31 gibi bir orana karşılık gelen tutar harç olarak alınır.

Tapu Devri Masraflarını Kim Öder?

Tapu devri masrafları satıcı ve alıcıdan eşit oranda tahsil edilir. Fakat özellikle satış işlemlerinde, taraflar arasında bu konuda bir anlaşma sağlanabilir. Anlaşma sonucunda masrafları taraflardan biri ödeyebilir. Tek taraflı ödemeleri genellikle alıcı yapar ve ödenen masraflar, gayrimenkulün satış değerinden düşülür. Bu durum tamamen alıcı ve satıcının anlaşmasına bağlı olup tapu dairesinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Tapu Devri Harcı Nerelere Ödenebilir?

Tapu devir işlemlerinden doğan harç tutarları, birden fazla farklı kanaldan ödenebilir. Ödeme sırasında kullanılacak tahsilat numarası ve ödeme noktaları ile ilgili bilgiler, devir işlemleri sürecinde taraflara SMS olarak iletilir. Buna göre ödeme yapılabilecek kanallar aşağıdaki gibidir.

Tapu devri nasıl yapılır

Tapu Devri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • İl ve ilçe müdürlüklerinde yapılacak işlemler için mutlaka randevu alınmalıdır.
 • Randevu saatinden en az 15 dakika önce müdürlüğe gidilmelidir.
 • Tüm evraklar önceden kontrol edilmeli, eksiksiz bir şekilde götürülmelidir.
 • Alıcı ve satıcının ya da yetkili kişilerin işlem anında hazır bizzat bulunması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Daha düşük tapu harcı için gayrimenkulun değerini düşük gösterme girişiminde bulunulmamalıdır. Usulsüzlük olarak kabul edilen bu işlem için para cezası kesilmektedir.
 • İşlem sonrası tüm bilgilerin doğruluğu kontrol ve teyit edilmelidir.

HangiKredi üzerinden bankaların konut kredisi tekliflerine göz atabilir; faiz, vade ve taksit gibi detayları karşılaştırabilir ve ön başvurunuzu tercih ettiğiniz bankaya iletebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

3,43 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi 27.09.2023

  Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi

 • Gelir Tablosu Nedir? 26.09.2023

  Gelir Tablosu Nedir?

 • Dijital Hizmet Vergisi Nedir? 25.09.2023

  Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

 • Kar/Zarar Dağıtımı Nedir? 22.09.2023

  Kar/Zarar Dağıtımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon