Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Konut Kredisi Başvurunuz Neden Reddedilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.06.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Günümüzde maddi durumu ne olursa olsun hemen herkes ev alırken konut kredisi kullanıyor.

Konut Kredisi Başvurunuz Neden Reddedilir?
Bu yazımızda, konut kredisi reddinin nedenlerini sizlerle paylaşacağız. Ev almak için kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmesi ve nelerden kaçınılması gerektiğinden bahsedeceğiz. 

Günümüzde maddi durumu ne olursa olsun hemen herkes ev alırken konut kredisi kullanıyor. Bankaların uygun kredi faizleri ve ödeme kolaylığı sunması bu kredileri daha cazip hale getiriyor. Fakat ne yazık ki ev satın almak isteyen herkesin istediği oranda kredi çekebilmesi de mümkün değil. Bankalar, ancak belirli şartları sağlayan kişilere kredi verebiliyor. Başvurunuz çeşitli sebeplerden ötürü kabul edilmezse maalesef kredi çekemiyorsunuz. Bu yazımızda, konut kredisi reddinin nedenlerini sizlerle paylaşacağız. Ev almak için kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmesi ve nelerden kaçınılması gerektiğinden bahsedeceğiz. 

Yasal Mevzuatlara Mutlaka Dikkat Edilmeli

Birçoğumuz ev satın alırken sadece banka kredileri, kredi faizleri, vade süresi ve taksit gibi konulara dikkat ediyoruz. Satın almaya karar verdiğimiz evlerle ilgili yasal işlemlere çok dikkat etmiyor ya da bu tür konuları ikinci plana bırakıyoruz. Bu nedenle, o çok istediğimiz evlerle ilgili kredi alabilmek için hevesle bankaya başvurduğumuzda, kimi zaman hiç beklenmedik şekilde olumsuz geri dönüşler alabiliyoruz.

Bunun en önemli sebeplerinden biri genellikle evle ilgili yasal mevzuatlar oluyor. Yani evin krediye uygun olup olmaması, evle ilgili satıcıdan alınan yanlış bilgiler, tapu durumu gibi konular konut kredisi başvurusunun reddedilmesine neden olabilir. Bu konuyla ilgili yazmış olduğumuz "Ev Alımında Yasal İşlemler" yazımızı mutlaka okumalısınız.

Konut Kredisi Başvurusu Neden Reddedilir?

Siz evi ne kadar iyi araştırırsanız araştırın bazı detayları fark etmeniz mümkün değil. Zaten bankalar da ev kredisi için başvuru yaptığınızda, söz konusu konut için bir eksper göndererek gerekli incelemeleri yapıyor. Eksperin ev ile ilgili hazırladığı raporda da evle ilgili bütün detaylar mevcut oluyor. Raporda evin sağlamlığı, güvenliği, büyüklüğü gibi konuların yanı sıra krediye uygun olup olmaması gibi bilgiler de yer alıyor. Eğer konut kredisi başvurunuz konut nedeniyle reddedilirse bankadan bu rapor aracılığıyla neden ret aldığınızı öğrenebilirsiniz.

En Avantajlı Konut Kredisine Başvurun!

Gelir Durumu

Gelir düzeyi banka tarafından yeterli bulunmayan birçok insan da konut kredisi başvuru reddi yaşayabiliyor. Siz her ne kadar kredi taksitlerinizi aksatmayacak şekilde bir bütçe planı yapsanız da bankalar durumu değerlendirirken farklı parametreleri dikkate alıyor. Birçok banka, konut kredisi başvurusunda hesaplanan aylık taksitlerin, maaşınızın %50’sinden fazla olmamasına dikkat ediyor. Tabii bunun istisnaları da mevcut. Ayrıca, banka ile sürekli çalışıyorsanız veya bankanın maaş müşterisiyseniz kredi kullanma ihtimaliniz artıyor.

Ev kredisi çekerken yüksek kredi taksitlerinden ötürü ret almak istemiyorsanız, vade süresini uzatarak taksitleri düşürebilirsiniz. Farklı bankaların sunduğuEv kredisi konut kredilerini değerlendirerek ve hesaplama yaparak uygun kredi taksitleri belirleyebilirsiniz.

Eğer, sabit maaşınızın yanı sıra kira gibi yan gelirleriniz varsa veya hanenize sizin maaşınız dışında da bir maaş giriyorsa bunu da bankaya beyan etmeyi etmelisiniz. Bu durumda bankalarda yüksek taksitlerden ötürü konut kredisi başvurusunun onaylanmaması gibi bir durum daha düşük ihtimalde olacaktır.

Gelir durumundan ve kredi taksitlerinden dolayı konut kredisi başvurusunun reddedilmesi gibi bir sorun yaşamak istemiyorsanız size başka bir önerimiz daha olacak: Ev kredisi için iletişime geçtiğiniz banka ile görüşerek artan ödemeli kredi planı hazırlayabilirsiniz. Yani, aylık taksitleriniz belirli periyotlar ile düzenli olarak artacaktır. Bu durumda, ilerleyen dönemlerde gelirinizin ne oranda yükseleceğini doğru planlamalısınız. Ayrıca, aylık taksitlerin düşük olduğu fakat ara dönemlerde toplu ödeme yapabileceğiniz bir kredi planı da oluşturabilirsiniz. Bütün bu seçenekler, konut kredisi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini artıracak.

Kredi Notu

Bankalarla ile bireysel veya kurumsal düzeyde çalışmanız fark etmeksizin konut kredisi için başvuru yaptığınız bankanın veri tabanında size ait bir kredi notu bulunur. Bu not, geçmiş dönemlerde bankaya yaptığınız ödemeler ile ortaya çıkar. Yani, aylık kredi kartı ödemeleri, çek ödemeleri, varsa önceki kredi taksitleri gibi konular kredi notunuzu şekillendiriyor. Eğer, kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödememiş veya çekleriniz karşılıksız çıkmışsa kredi notunuz düşük oluyor. Bu da, yaptığınız konut kredisi başvurusunun reddedilmesi ihtimalini artırıyor ya da banka size talep ettiğiniz tutardan daha düşük bir kredi sunabiliyor.

Konut kredisi başvurunuzun böyle bir sebepten ötürü geri dönmesini istemiyorsanız, başvurudan önce Findeks’ten mevcut kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer ilerleyen zamanlarda bir ev kredisi çekme planınız varsa, bütün bankacılık işlemlerinize özen göstermeniz kredi notunuzun olumsuz etkilenmesinin önüne geçecek. Bunun için de ödemelerinizi zamanında yapmalı ve bütçenizi aşan borçlardan uzak durmalısınız.

En Çok Yapılan Hatalardan Biri: Aynı Anda Farklı Bankalara Başvuru Yapmak

Bankacılık dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biridir. Bankaların her biri birçok noktada bağımsız hareket etse de bazı noktalarda ortak veri tabanı kullanıyor. Yani, siz bir bankaya ev kredisi başvurusu yaptığınızda, diğer bankalar bunu görebiliyor. Bu nedenle, şansınızı yükseltmek adına birçok bankaya aynı anda başvuru yapmanın, konut kredi reddi alma ihtimalinizi artıracağından emin olabilirsiniz.

Bankalar, başvurunuza istinaden sizinle ilgili detaylı araştırma yapıyor. Eğer mevcut durumda sonuçlanmamış bir kredi başvurunuz varsa, size genellikle olumsuz dönüş yapıyor. Bu nedenle, bankaların konut kredisi seçeneklerini araştırdıktan sonra, sadece bir bankaya başvuru yapmalısınız.

Hatalı veya Eksik Başvuru Yapmak

Bankalara kredi başvurusu yapmak günümüzde artık çok kolay. Şubeye bile gitmeye gerek kalmadan mobil veya internet şubeleri üzerinden kredi başvurusu yapılabildiği gibi şubeye hiç gitmeden kredinizi kullanabiliyorsunuz. Fakat ev kredisi, oldukça detaylı bir süreç olduğundan birçok belgeyi bankaya bizzat teslim etmeniz, yani sürecin bir noktasında mutlaka şubeye gitmeniz gerekiyor. Bu belgeler arasında maaş bordrosundan almak istediğiniz evin bilgilerine, kişisel evraklardan yan gelirlerinize kadar birçok belge yer alıyor. Konut kredisi başvurunuzun reddedilmesini istemiyorsanız, bankanın sizden talep ettiği evrakların her birini istenilen formatta hazır hale getirmelisiniz.

Tamamlanmamış Konuta Kredi Almak

Eğer mevcut durumda inşaatına devam edilen bir projeden ev satın almak istiyorsanız, kredi durumunda bazı farklılıklar olabiliyor. Kredi başvurunuza istinaden bankanın görevlendirdiği eksper, konutunuzun yer alacağı inşaatın tamamlanma yüzdesine bakıyor. Eğer, inşaatın ortalama %80’i tamamlanmamış ise kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabiliyor. Bu oran bankalar arasında farklılık gösterebiliyor. Bazı bankaların %70’i tamamlanan konutlara da kredi verdiğini belirtmekte fayda var.

Eksperin raporuna göre inşaatın tamamlanma yüzdesi, bankanın belirlediği değerden düşükse, evin değeri de düşük olur. Bu durumda, ödemeniz gereken peşinat oranı da artacak.

Eğer henüz tamamlanmamış bir konut için kredi başvurusu yapacaksanız, bankanın sizden talep ettiği belgeler de değişebiliyor. Proje onay belgesi, yapı ruhsatı, imar durum belgesi ve daha farklı belgeleri bankaya sunmanız gerekiyor.

Böyle bir planınız varsa bütün bu konuları detaylı olarak gözden geçirdikten sonra kredi başvurusu yapmalısınız.

Krediniz Reddedilirse Ne Yapmalısınız?

Krediniz tahmin ettiğiniz veya öngöremediğiniz bir sebepten ötürü reddedilirse, ne yapmanız gerektiğinden de kısaca bahsedelim. Öncelikle, reddedilme sebebini bankaya sormalısınız. Konuyla ilgili bankayla bütün detayları konuşmalı ve neden kredi alamadığınızı öğrenmelisiniz.

Bankaların sizin kredi kartlarınız, faturalarınız ve diğer düzenli ödemelerinizle ilgili bilgi sahibi olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle, bütün harcamalarınızı uygun bir borç/gelir düzeyinde tutmaya özen gösterin. Bunların, kredi başvurularınızda sizin için olumlu sonuçlar doğuracağını unutmayın. Ayrıca, devam eden bir kredi ödemeniz varsa önce onu sonlandırın. Birden fazla kredi kartınız varsa, bunları teke düşürmeye çalışın. Bankalar, başvurunuzu değerlendirirken bütün bunları dikkate alıyor.

Banka yetkilileri ile görüşürken kendine güvenen ve sorumlu bir müşteri imajı vermeniz de önemli. Yeterli kaynaklara sahip olduğunu ve ödemelerinizi düzenli yapacağınızı karşı tarafa hissettirmelisiniz. Bütün gereklilikleri sağlamanıza rağmen, başvurunuz yine de reddediliyorsa, profesyonel bir destek almayı düşünebilirsiniz. Finansal danışmanlık hizmeti veren firmalarla görüşebilirsiniz. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

53 Oy

-

4,06 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? 5.06.2023

  Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon