Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

2024 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.12.2017 Güncelleme Tarihi: 21.03.2024

İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde kentsel dönüşüm son hız devam ediyor; evi, kentsel dönüşümle yenilenecek olanların ise aklında birçok soru işareti var.

2024 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı
Kentsel dönüşümde kira yardımı hakkında bilinmesi gerekenleri HangiKredi okurları için derledik.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı günümüzde güncelliğini koruyan ve pek çok kişinin bilgi almak istediği konulardan biridir. Kentsel dönüşüm kira yardımı; 6306 numaralı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'da tanımlanmıştır. Buna göre afet alanında bulunduğu tespit edilen gayrimenkuller, kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılarak yeniden inşa edilebilir. Bu süreçte gayrimenkul sahibi ve kiracıların süreçten mağdur olmaması için kentsel dönüşüm kira yardımı desteği sunulmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için Başvuru Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için birçok yol bulunur. Bu yardıma ilgili müdürlükler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Müdürlüklere gitme imkânınız bulunmuyorsa, cep telefonunuz veya bilgisayarınızı kullanarak internet üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. 

 • Bulunulan belediyeye bağlı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlükleri
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olan İl veya İlçe Müdürlükleri
 • Çevrimiçi olarak e-imzalı belgeler ile e-Devlet kullanılarak

Kendi adınıza en uygun seçenekleri belirledikten sonra başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Sonrasında ise gerekli diğer aşamalar gerçekleştirilerek başvuru tamamlanabilir.

E-Devlet Üzerinden Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu

İnternet üzerinden işlem yapmak istiyorsanız, E-Devlet üzerinden kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekir. Ardından karşınıza çıkan pencere üzerinden "Uygulamaya Git" sekmesine tıklanmalıdır. “Uygulamaya Git” bölümü seçildikten sonra ekranda bir uyarı metni açılacak ve burada kişisel bilgilere erişim izni istenecektir. Bilgilendirme metninde yer alan listeyi inceleyip, onaylamanız hâlinde işleme devam edebilirsiniz. Bu ekran üzerinden gerekli bilgiler kontrol edildikten sonra kentsel dönüşüm kira yardımı sorgulama ve başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay Veriliyor?

Kentsel dönüşüm kiracı taşınma yardımı 18 aya kadar yapılmaktadır. Riskli görülen bölgelerde 36 aya kadar yapılabilen bu yardım, günümüzde 48 aya kadar uzatılabilmektedir. Taşınma masraflarının ödenmesi ise bölge riskine bağlı olarak 5 ile 12 ay arasında değişir. Kentsel dönüşüm kira yardımını gerçekleştiren kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘dür.

Riskli ilan edilen bölgelerde konutların “Riskli Yapı Raporu” alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu raporu alınmadığı takdirde kira ödeme dönemi uzatılamaz. Bu bölgelerin tanımlanıp raporlanmasının sebebi ise yardım süresinin hesaplanmasıdır. Böylece genel süreçte hızlanma hedeflenir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Parası Ne Kadar Alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı farklı periyotlarla yapılabilir. 2000 ila 3500 TL arasında değişen kira yardımı, risk durumuna göre 18 ay süre ile verilir. Bölgenin kentsel dönüşüm kapsamına girmesinin ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Bu başvurunun kabul edilmesi hâlinde kira yardımı alınabilir. Süreç içerisinde hak sahiplerinin, belge ve talep formlarını doldurulmaları gerekir. İşlemlerin devam edebilmesi için bu belgelerin tamamlanması zorunludur. Belgeler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra başvurular değerlendirilmeye alınır.

Kira yardımları,
İstanbul'da 5 bin 250 TL,
Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir'de 3 bin TL,
Diğer büyükşehirlerde 2 bin 500 TL,
Kalan diğer illerde 2 bin TL’dir.  

Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Tutarı Neye Göre Belirleniyor?

Bu tutar şartlar dâhilinde farklılık gösterir. Çünkü kira yardımı bedeli, yer aldığı bölgenin risk durumuna bağlıdır. Yüksek riskli bölgenin, az riskli bölgeye göre alacağı miktar birbirinden farklı olacaktır. Talepte bulunacak kişilerin devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında kira yardımı alabilmesi için bulundukları bölgenin mutlaka “Riskli Yapı” raporuna sahip olması gerekir. Bu belge olmadan işlem başlatılamayacağı için hesaplama da yapılamaz. En az 1 yıl boyunca başvuru sahiplerinin yani ev sahibinin ya da kiracının bölgede ikametgâh etmiş olması gerekir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımına Zam Yapılacak mı?

Dönem şartları ve alım gücüne göre çeşitli ürün ve hizmetlerin ücretlendirmesinde değişikliğe gidilir. Kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeniden değerlendirme yapması sonucunda güncellenebilir. Kentsel dönüşüm kira yardımı zam haberlerine dair güncel bilgilere bakanlıktan iletilen bildiriler ya da yayınlanan haberlere göz atarak öğrenebilirsiniz. Ancak yardım tutarında yapılacak artışın da konutun yer aldığı bölgeye göre farklılık göstereceği unutulmamalıdır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yardımı alabilmek için uygun şartları sağlıyorsanız başvuru için gerekli belgeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz. Çünkü gerekli belgelerin derlenerek iletilme zamanı bu süreç için belirleyicidir. Talepte bulunacak kiracının veya ev sahibinin istenilen belgeleri tamamlayarak başvurularını gerçekleştirmesinin ardından işlemler başlar. Risk hesaplaması yapıldıktan sonra belirlenen oran ile yardım başlatılır.

Kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekli evraklar şöyle sıralanabilir:

 • Başvuruda bulunanın nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Kentsel dönüşüme girecek olan konutun tapusu,
 • Lisanslı kuruluş tarafından imzalanmış olan riskli yapı inceleme formu,
 • İkametgâh belgesi,
 • Bina emlak vergisi beyanı,
 • Tapu kaydı
 • Yıkım Ruhsatı

Bu evraklar ile kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu yapıldıktan sonra süreç başlatılabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Bu hizmetten faydalanabilmek için belirli koşullar bulunur. Kentsel dönüşüm kira yardımı alma şartları hakkında bilgi sahibi olmak, başvuru süresinde oldukça faydalıdır. Bu sayede hazırlayacağınız belgeler ve yapacağınız işlemlere hâkim olursunuz.

Kentsel dönüşüm kira yardımı koşulları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Tahliye itibariyle en geç bir yıl içerisinde başvurulmalıdır.
 • Belediyelere müracaat edilmelidir.
 • Binanın kentsel dönüşüme uygun olduğuna dair belge edinilmelidir.
 • Yapının riskli olduğunu belgeleyen rapor ve yıkım formu kullanılmalıdır.
 • Güncel tapu kaydı ve belgesi mutlaka çıkarılmalıdır. (Bu belgeler mutlaka bulundurulmalıdır)
 • Nüfus kimlik fotokopisi de kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru aşamasında gerekli belgelerden birisidir.

Ev Sahibi Olan Biri Kentsel Dönüşüm Kirasından Faydalanabilir mi?

Evleri yeniden yapılandırılmaya girecek herkes kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusunda bulunabilir. Bununla ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Her iki tarafın da kentsel dönüşüm kirasından faydalanabilmesinin yanı sıra yeni düzenleme ile birlikte eskiden aranan ikametgâh şartı da ortadan kalktı.

Bu süreçte “Yeni eve taşınma sürecinde nelere dikkat edilmelidir?” sorusu cevaplanarak başlangıç yapılabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilmek İçin İkamet Şartı Var mı?

​​Eski uygulamanın güncellenmesiyle artık yapılan başvurularda ikamet şartı aranmamaktadır. Böylece başvuruyu yapan kişi orada oturmasa bile kentsel dönüşüm kira yardımı için işlem başlatabilir.

İkamet şartı ile birlikte kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusunda bulunanlar için varisleri adına makul bir tüketimi bulunan elektrik, su, doğal gaz, internet gibi fatura gösterme zorunluluğu bulunuyordu. Ancak bu uygulama da yakın zamanda değişmiştir. Artık bu faturaların gösterilmesine gerek kalmadan işlemler başlatılabilir.

Son olarak konut veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı için yapıda ikamet etmek şartı yalnız sınırlı ayni hak sahiplerinde aranır. Bunun dışında kalanlarda böyle bir şart geçerli değildir. Anlaşma ile tahliye edilen yapıların malikleri ve kiracıları bu koşul olmadan diğer tüm başvuranlar gibi kira yardımından yararlanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Hangi Şartlarda Kesilir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı sadece belirtilen süreler boyunca ödenmektedir. Bu sürenin dolmasının ardından taşınmaz tamamlanmasa dahi bakanlık tarafından yapılan kira yardımı kesilir.

Kentsel dönüşüm bölgelerinde özellikle de yüksek riskli bölgeler için birçok çözümü aynı anda üretmek gerekebilir. Böyle durumların yaşanmaması için konut kredisi kullanarak farklı seçenekler değerlendirilebilir. Konut kredisi hakkında bilmeniz gerekenler bu süreç hakkında karar verebilmeniz faydalı olabilir. Bunun yerine dilerseniz kentsel dönüşüm kredisi tercih edebilirsiniz.

Kentsel dönüşüm kredisi hakkında daha fazla bilgi için “Kentsel dönüşüm kredisi nedir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımının Avantajları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kira yardımının avantajlarından biri sürecin istenilen zamanda başlatılabiliyor olmasıdır. Bir diğer avantaj ise başvurana dair yapılan tanımlamaların güncellemelerle genişletilebilmesidir.

İllere göre belirlenen yardım miktarları sayesinde belirlenen miktarın aşağısında bir ödeme ile karşılaşılmaz. Bu ve bunun gibi daha birçok avantaj ile kentsel dönüşüm kira yardımı başvuranlar için oldukça faydalı olacaktır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Geri Ödenir mi?

Kentsel dönüşüm kira yardımı bakanlık tarafından geri ödemesiz bir şekilde yapılır. Bölgenin durumuna göre belirlenen sürenin tamamında bakanlık ödeme yaptığında bir sınırlama olmadan olmaksızın yardım devam eder. Dolayısıyla tamamını veya belli bir noktadan sonrasını ödemek gerekmez. Bu da kentsel dönüşüm kira yardımı ile ilgili avantajlardan biri olarak değerlendirilebilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri