Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.09.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Yeni bir eve taşınma süreci, çoğu insan için heyecan verici bir dönem, birçok kişi içinse akıllarda çok sayıda soru işareti oluşmasına sebep oluyor.

Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?
Taşınırken eşyaları paketlemeye nereden başlamalı? En uygun nakliyat şirketi nasıl bulunur?

En önemlisi de, taşınma günü nasıl bir plan yapılacak, eşyalar zarar görecek mi? Hayatınızda yeni bir sayfa anlamına gelen yeni evinize geçişte, sorun yaşamamak için dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

Bir Taşınma Planı Oluşturun

Ev taşıma kapsamlı bir operasyondur. Eşyaların sınıflandırılması ve paketlenmesi, fatura taşıma gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi, taşınma günü saat saat nasıl hareket edileceği önemlidir. Tüm bunların, kafanızda doğru bir şekilde oturmasını istiyorsanız bir liste hazırlamalısınız. Yapacağınız planda, taşınırken eski evinizden hangi eşyaları yeni evinize götürmeyeceğinizi belirleyebilirsiniz. Bunun dışında eşyaları nasıl sınıflandıracağınızı, paketleme ihtiyacınız için gerekli malzemeleri belirleyebilirsiniz. Bir to-do list formatında, taşınmadan önce planınızı yapın. Taşınmanın maliyetini hesaplamak için, alacağınız hizmetlerin fiyatlarını da toplayabilirsiniz.

Taşınacağınız Evin İhtiyaçlarını Tamamlayın

Yeni bir ev aldınız ve yeni bir hayata başlıyorsunuz. Öncelikle yeni eve taşınmadan önce konut sigortası olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Yeni evinizin en büyük ihtiyacı; tüm risklere karşı güvenli olmak.

Artık yeni evinizde oturmak için heyecanla bekliyorsunuz ancak taşınma öncesinde, evin gerekli birtakım ihtiyaçlarını gidermeniz mantıklı olabilir. Zira eve yerleştikten sonra, kaba işlerin yapılması zor olacak ve temizlik ihtiyacı doğuracak. Bu nedenle, evin gerekli tadilat işleri, tesisat işlemleri ya da ustaların, eşyaların yokluğunda kolay bir şekilde halledebileceği boya-badana işlerinin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu işler tamamlandıktan sonra, evin kapsamlı bir şekilde temizlenmesi ve taşınmaya hazır hale gelmesi gerekiyor. Sıfır eve taşınacaksanız, temizliğin inşaat temizliği olarak, kapsamlı bir şekilde yapılması gerekir. Evde kalan inşaat tozları ve pisliklerin kabaca temizlenmesinin ardından, ince temizlikle eviniz taşınmaya hazır hale gelecektir. 

En Uygun Evden Eve Nakliyat Şirketini Bulun

Taşınma operasyonunu yürütecek olan nakliyat şirketini bulma araştırması önemlidir. Burada dikkat edilecek şey, uygun bütçe kadar, tercih ettiğiniz şirketin profesyonelliği. Evinizde mobilyalar, beyaz eşyalar ve diğer değerli eşyalarınızın, taşınırken bir zarar görmesini, kırılmasını istemezsiniz. İyi bir nakliyat şirketi, yeni evinize taşınırken bu gibi riskleri en aza indirecektir. Taşınacağınız evin durumuna göre, nakliyat şirketi asansörlü taşıma gibi hizmetler sunabilir. Şirketle anlaştıktan sonra, taşınmanın tarihini ve saatini belirlemelisiniz. Bu da önemli bir konu, zira bazı mahallelerde, sitelerde taşınmak için müsaade edilen belli saatler vardır.

Nakliyat şirketi seçerken dikkat edilmesi gereken bir konu, gardırop ve yatak gibi büyük eşyaların taşınmasının nasıl olacağını netleştirmek. Bu büyük eşyalar taşınmadan önce demonte edilmeli ve yeni evde, monte edilerek aynı haline getirilmeli. Bu nedenle, montaj ve demontaj hizmeti veren nakliyat şirketini tercih ederseniz, ekstra bir hizmet almak zorunda kalmazsınız. 

Eşyalarınızı Düzenli Bir Şekilde Kolileyin

Taşınma süreci yaklaşırken, eşyalarınızın düzen içinde sınıflandırılması, kolilenmesi ve paketlenmesinin sırası geliyor demektir. Bunun için ilk olarak, yeni evinizde kullanmayacağınız eşyaları evden çıkarmayla başlayabilirsiniz. Bu, toparlanma sürecinizi hızlandıracaktır. Yeni eve taşınma sürecinde, kolileme ve paketleme esnasında eşyaları gruplamalı ve buna göre kolilemelisiniz. Kolilerin üzerine notlar yazmak, etiketler koymak yerleştirme esnasında pratik olacaktır. Kolileme ve paketleme, bazı nakliyat şirketleri tarafından da sunulan bir hizmet. Bununla birlikte, eşyalarınız içinde değerli olanları, kırılacak ya da özel durumda olanları siz daha iyi bileceğiniz için, şirketten ziyade bu işlemi sizin yapmanız daha iyi olacaktır. Kırılacak eşyaların, kitapların ya da elbiselerin paketlenmesi için farklı paketleme gereçlerine ihtiyacınız olacak, bunları işlem öncesinde temin etmelisiniz.

Elektrik, Su, Gaz ve İnternet Abonelikleri Taşıyın

Yeni eve taşınırken, abonelikleri taşımak çok önemli bir konudur. Yeni evinize geçtiğinizde, elektrik ya da su aboneliğinizin taşınmamış olması, hizmet alamamanız anlamına gelir ve sizi mağdur eder. Bundan dolayı, taşınmadan önce yeni eviniz için su, elektrik, internet ve doğalgaz aboneliklerinizi açtırmalısınız. Yeni abonelik açtırırken, sizden depozito istenecektir. Eski aboneliğinizi kapatırken de, daha önceden vermiş olduğunuz depozitoyu alacaksınız. Aboneliğin başlama süresini doğru bir şekilde planlamalı ve taşınma günü, evin bu hizmetleri eksiksiz almasını sağlayın.

Taşınma Günü: Yorucu Ancak Sonu Keyifli Bitecek Bir Hikaye

Tüm planlamaları yaptıktan, eşyalarınızı paketledikten sonra artık taşınma günü gelip çatacak. Nakliyat şirketi ile konuştuğunuz saatten önce hazır olmalısınız. Şirket personelleri geldikten sonra, eşyalar taşınmaya başlayacak ve dilerseniz onları yönlendirebilirsiniz. Oluşabilecek rahatsızlıklara karşı bina yetkililerine ve sakinlerine bilgi verebilirsiniz.

Eşyalarınız toplandıktan sonra, yeni evinize doğru yolculuk başlayacak ve tertemiz eviniz, eşyaların yerleştirilmesiyle birlikte bir ruha kavuşacak. Eşyalar çıkarılırken, hangi kolinin hangi odaya taşınacağı konusunda çalışanları yönlendirebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, yeni eve taşınma süreci biraz yorucu olsa da, sonu keyifli biten heyecanlı bir durum. Nakliyat, temizlik ve diğer masraflar sizi endişelendiriyorsa, ihtiyaç kredisi alarak ev taşıma sürecinizi sorunsuz şekilde tamamlayabilir, hiçbir eşyanız zarar görmeden bir gün içinde yeni evinizde oturmaya başlayabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

3,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?

 • Big Mac Endeksi Nedir? 17.05.2024

  Big Mac Endeksi Nedir?