Kentsel Dönüşüm Kredisi

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar kentsel dönüşüm olgusu ile oldukça içli dışlı bir dönem geçiriyor…

Etrafta gördüğümüz inşaat ve yeni binaların çoğu kentsel dönüşümün eseri. Daha sağlam ve depreme dayanıklı yeni binalar yapılması temeline dayanan kentsel dönüşüm için bankalar tüketicilere kentsel dönüşüm kredisi ürünleri sunmakta.

Kentsel dönüşüm kredisi nedir?

Eski binanızın kentsel dönüşümle yenilenebilmesi için genellikle bir müteahhitle anlaşmanız gerekiyor. Oturduğunuz binanın yıkılıp yeniden inşa edilmesi için bankaların sunduğu kentsel dönüşüm kredilerinden faydalanabilirsiniz. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında sunulan kentsel dönüşüm kredisi afet riski altındaki riskli yapılar için verilir.

Kentsel dönüşüm kredisini nasıl alabilirim?

Az önce de bahsettiğimiz gibi kentsel dönüşüm kredisi afet riski altındaki riskli yapılar için verilmekte. Bunun saptanabilmesi için yapının riskli alanda yer alması ya da riskli yapı olduğunun raporlara tespit edilmiş olması gerekir. Bu kredi ürününden riskli yapıda en az bir yıldır oturan kiracılar ve sınırlı ayni hak sahipleri ile riskli konut sahibi olup farklı bir konut almak isteyenler faydalanabilirler. Kentsel dönüşüm kredileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sağladığı faiz desteğinden yararlanmaktadır.

Kredi Hesaplamak İçin Tıklayın

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalardan kredi alabilmek için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Binanın risk raporu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kuruluşa başvurmalısınız.
 • Riskli Yapı Tespit Raporu ile binanızın riskli olduğu tespit edilirse binadaki hak sahipleri ile ortak dönüşüm kararı almanız gerekir. Bu noktada üçte iki oy çoğunluğu dönüşüm kararı için yeterli olacaktır.
 • Dönüşüm kararından sonra bütün hak sahiplerinin ortak kararı ile bir müteahhit firma belirlenmeli ve sözleşme imzalanmalıdır.
 • Tüm bu işlemlerden sonra yenileme için sizin de para koymanız gerekirse bankaların sunduğu avantajlı faiz oranlarına sahip kentsel dönüşüm kredilerine başvurabilirsiniz.

Kentsel dönüş kredisi hesaplama

Kentsel dönüşüm kredisi konutlar için 120, iş yerleri için 84 aya kadar vadelendirilebilir. Kentsel dönüşüm kredisi devlet katkısı konut için %4, iş yerleri için %3 oranındadır. Hak sahibinin kullanabileceği kredi üst limiti 125 bin TL’dir. Kredi hesaplaması için Hangikredi.com konut kredisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi
3.8 (75%) 12 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

4 yorum

 1. Merhabalar kentsel dönüşüm kredisi kullanımı için SGK vb. veya çalışıyor olma gibi şart aranıyor mu .örnegin benim iş aktim fesh edildi işsizlik maaşı alıyorum.
  Kentsel dönüşüm kredisi kullananabilirmiyim.

 2. Merhaba Emrah,

  Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

  İyi günler dileriz.

 3. Kentsel dönüşüm kredisinin faiz oranı kactir

 4. Merhaba Serif,

  Bankaların bu ürün için sunduğu faiz oranı birbirinden farklı olabilir. Bankalarla görüşerek böyle bir kredi imkanları olup olmadığını ve faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir