Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kentsel Dönüşüm Kredisi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 17.01.2017 Güncelleme Tarihi: 5.01.2022

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar kentsel dönüşüm olgusu ile oldukça içli dışlı bir dönem geçiriyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi
Etrafta gördüğümüz inşaat ve yeni binaların çoğu kentsel dönüşümün eseri. Daha sağlam ve depreme dayanıklı yeni binalar yapılması temeline dayanan kentsel dönüşüm için bankalar tüketicilere kentsel dönüşüm kredisi ürünleri sunmakta.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Eski binanızın kentsel dönüşümle yenilenebilmesi için genellikle bir müteahhitle anlaşmanız gerekiyor. Oturduğunuz binanın yıkılıp yeniden inşa edilmesi için bankaların sunduğu kentsel dönüşüm kredilerinden faydalanabilirsiniz. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında sunulan kentsel dönüşüm kredisi afet riski altındaki riskli yapılar için verilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisini Nasıl Alabilirim?

Az önce de bahsettiğimiz gibi kentsel dönüşüm kredisi afet riski altındaki riskli yapılar için verilmekte. Bunun saptanabilmesi için yapının riskli alanda yer alması ya da riskli yapı olduğunun raporlara tespit edilmiş olması gerekir. Bu kredi ürününden riskli yapıda en az bir yıldır oturan kiracılar ve sınırlı ayni hak sahipleri ile riskli konut sahibi olup farklı bir konut almak isteyenler faydalanabilirler. Kentsel dönüşüm kredileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sağladığı faiz desteğinden yararlanmaktadır.

Kredi Hesaplamak İçin Tıklayın!

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalardan kredi alabilmek için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Binanın risk raporu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kuruluşa başvurmalısınız.
 • Riskli Yapı Tespit Raporu ile binanızın riskli olduğu tespit edilirse binadaki hak sahipleri ile ortak dönüşüm kararı almanız gerekir. Bu noktada üçte iki oy çoğunluğu dönüşüm kararı için yeterli olacaktır.
 • Dönüşüm kararından sonra bütün hak sahiplerinin ortak kararı ile bir müteahhit firma belirlenmeli ve sözleşme imzalanmalıdır.
 • Tüm bu işlemlerden sonra yenileme için sizin de para koymanız gerekirse bankaların sunduğu avantajlı faiz oranlarına sahip kentsel dönüşüm kredilerine başvurabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama

Kentsel dönüşüm kredisi konutlar için 120, iş yerleri için 84 aya kadar vadelendirilebilir. Kentsel dönüşüm kredisi devlet katkısı konut için %4, iş yerleri için %3 oranındadır. Hak sahibinin kullanabileceği kredi üst limiti 200 bin TL’dir. Kredi hesaplaması için Hangikredi.com konut kredisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Emrah tunç
Emrah tunç 10.02.2020 • 00:00

Merhabalar kentsel dönüşüm kredisi kullanımı için SGK vb. veya çalışıyor olma gibi şart aranıyor mu .örnegin benim iş aktim fesh edildi işsizlik maaşı alıyorum. Kentsel dönüşüm kredisi kullananabilirmiyim.

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 13.02.2020 • 00:00

Merhaba Emrah, Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları 1.12.2022

  Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları

 • Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun 29.11.2022

  Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun

 • EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi? 25.11.2022

  EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi?

 • Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar 23.11.2022

  Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon