Kaskoda Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Olası hasar durumlarında karşı tarafı güvence altına almaya yönelik trafik sigortasına karşılık kasko, sizin tarafınızda oluşacak hasarları güvence altına alır. Olası hasarlara karşı kasko sigortası aracınızı güvence altına alsa da hasar sonucu oluşan tüm masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanmıyor. Kasko sahibi olarak poliçede yer alan herhangi bir riskle karşılaştığınızda zorunlu olarak bazı kesintilerin sizin tarafınızdan ödenmesi gerekiyor. Peki nedir bu kesintiler?

Muafiyet İndiriminden Doğan Kesintiler

Poliçeniz hazırlanırken muafiyet indirimini tercih ettiyseniz, poliçede yer alan riskler gerçekleştiğinde hasarın bir kısmını kendinizin ödeyeceğini temin etmiş olursunuz. Muafiyetli kasko seçeneğinde sigortalı, hasar neticesinde oluşacak masrafın bir kısmını kendisi ödemeyi kabul eder. Bu nedenle poliçede yer alan risk gerçekleştiğinde belirlenen miktar tazminat tutarından düşülerek sigortalıya hasar tazminatı ödemesi yapılır.

Kıymet Kazanma Tenzili

Herhangi bir hasarla karşılaştığınızda onarım için aracınıza yeni parçalar takılabilir. Yeni parçalar nedeniyle araçta değer artışı olur. Çünkü eski parçaların yerine 0 parça diye nitelenen yeni  parçalar takılmış olur. Yeni parçalar nedeni ile aracınızda meydana gelen değer artışı sigorta eksperi tarafından tespit edilir ve bu artış, sigorta şirketi tarafından size ödenecek olan tazminattan düşülür.  Eğer poliçeniz yapılırken eskime payı düşmeme teminatı da aldıysanız bu durumla karşılaşmazsınız. Poliçeniz yapılırken bu teminatı ekleterek oluşan hasarlar neticesinde değişen parçalardan eskime payı kesintisi yapılmasını baştan önlemiş olursunuz.

İndirimin Geri Alınması

Poliçede belirtilen bazı indirimler, hasar tazmini yapılırken incelenir. Hatalı uygulanan bir indirim tespit edilmesi halinde ek bir belge düzenlenerek bu indirim geri alınır ve indirim oranı kadar kesinti yapılarak hasar ödemesi yapılır. Poliçeniz yapılırken doğru indirimlere sahip olmanız, hasar durumu ile karşılaştığınızda hasarınızdan kesinti yapılmasını önler.

Hasar İkame Zeyili

Poliçede aksi bir şart yok ise hasar yapan aracın değeri, ödenen tazminat tutarı kadar eksilir. Hasar sonrasında verilen teminatın poliçede belirtilmiş olan miktara yükseltilebilmesi için prim karşılığında düzenlenen ek belgeye hasar ikame zeyili denir. Bu belge ile prim tutarı sigortalıya ödenecek tazminattan düşülür. Eğer poliçeniz hazırlanırken hasar ikame teminatı ekletirseniz bu tip bir kesinti uygulanmaz.

En avantajlı kasko sigortasını bulmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

En Avantajlı Sigortayı Bulmak İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir